Вистина

Серијата „Љубовта на мојот живот“ е при самиот крај, а следуваат најинтересните сцени за публиката. По снимањето на серијата, Серкан добива се повеќе ангажмани, пред се во реклами во модни списанија, бидејќи освен актер тој е и модел, а популарноста дополнително придонесе тој да се вивне на врвот како еден од најбараните машки модели и актери. Деновиве, заедно со неговата сакана, актерката Озге Гурел присуствуваа на Гала вечер за промоција на нов филм каде играат заедно, каде блеснаа во сиот свој сјај. Тој со сменет имиџ, без брада и со скратена фризура, а Озге во луксузна тоалета како холивудска ѕвезда. Турските медиуми не го пропуштија нивното доаѓање на црвениот килим, а не изостанаа ниту бројните написи за нивното појавување.
сите 6 | | | веќе видена

Мажите почесто лажа пред секс, а жените по чинот. Ова се најчестите женски лаги: „Ова беше најдобриот секс досега“ Некогаш можеби и е. Но, во поголемиот дел од случаите едноставно може да биде само задоволувачки. Нема потреба секогаш да се глуми воодушевување. „Да, секако, доживеав оргазам“ За жал, поголемиот дел од жените не сакаат да го разочараат партнерот па често лажат дека имале оргазам. Најдобро е да му кажете на партнерот што најмногу ве задоволува за истиот да го доживеете наместо постојано да се глуми. „Ништо нема да се промени меѓу нас“ Ова посебно важи за сите оние пријатели кои се впуштиле во сексуални односи мислејќи дека тоа нема да го промени нивниот однос. Но, не треба да бидете сигурни дека ова е точно. „Не, не се засрамив, тотално сум кул“ Жената секогаш се срами од чудните звуци кои ги произведува нејзиното тело за време на односи, но нема да го признае тоа. „Да, би сакала да имаме секс, веднаш“ Жената секогаш прво ќе сака малку предигра, иако може да не ви го каже тоа. Извор: Засе.мк
сите 22 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале зошто секогаш кога докторите вадат крв од четвртиот прст? Кога ни вадат крв од прст поради некои анализи, скоро секогаш ни го боцкаат четвртиот прст. Палецот и малиот прст се многу подобро поврзани со зглобот на раката отколку останатите прсти. Тоа значи дека теоретски инфекција од палецот или малиот прст многу побрзо би се проширила и би ја зафатила раката. Поради тоа крвта генерално се вади од кој било прст освен палецот и малиот прст. Но, во четвртиот прст воглавно има нешто помалку рецептор за болка, па боцкањето е помалку непријатно. Освен тоа, овој прст го користиме поретко од другите, па и кожата е потенка. А поради тоа и раните на овој прст зараснуваат побрзо отколку на останатите прсти. Извор: Курир.мк
сите 5 | | | веќе видена

Некои од нив ги збришале климатските промени, а некои се резултат на директна човечка глупост. Една од работите која ги шокира луѓето кога се во прашање климатските промени, земјотреси и ерупции е тоа што светот околу човекот е ранлив и променлив. Климатските промени, како најголемата опасност по животот на Земјата покажуваат дека светот е ранлив. А дека е променлив, освен геолошките процеси кои се мерат во милиони години, докажуваат и примерите од “National Geographic” преку 10 природни чуда кои ги паметиме, а повеќе не постојат. Плажа Каиму, Хаваи Популарната плажа со црн песок постои само во сеќавањата откако на почетокот на 20-от век бавниот тек на лавата од вулканот уништил 150 домови и самата плажа. Соломонски острови Климатските промени, како последица на глобалното затоплување на планетата, подразбираат и распуштање на половите и подигнување на морето, а тоа значи и потопување на ниското земјиште. Минатата година исчезнале пет острови од оваа група на острови. Плажа Легзира, Мароко Тунелите од црвени ...
сите 4 | | | веќе видена

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври. Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ 45, ТМРО два и еден Алијансата на Албанците. ДИК е должна да реши по приговорите на кандидатите во постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултати од гласањето, во рок од 48 часа по приемот. Против одлуката на ДИК, може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението. Управиот суд на Република Македонија, пак, по жалбата е должен да донесе одлука во рок од 48 часа по нејзиниот прием. Вториот круг на локалните избори ќе се одржи на 29 октомври. Извор: Курир.мк
сите 531 | | | веќе видена

За поранешната водителка Мелита Ракиќевиќ не смее да помине ден без провокација на социјалните мрежи, а следбениците подготвено реагираат на нејзините жешки фотографии во сексапилни изданија. Со текот на годините Мелита доста се трансформираше во поглед на изгледот, а од ден на ден изгледа се послабо. Деновиве Мели фокусира на својата половина на која очигледно доста се потрудила за да ја доведе со совршенство – сега има тенок струк како на тинејџерка, кој би било штета да го покрие. За да се види она што е убаво за око, таа облече краток топ, кожени хеленки со принт и тренди макси тексас јакна во која изгледа модерно и впечатливо. -Мачко, гориш се пред себе, напиша еден од нејзините следбеници кои не додржа да не напише свое мислење за она што го видоа. Каков еликсир пие Мели за да изгледа вака, не знаеме, но дека е задоволна и полна со самодоверба од резултатите, е повеќе од евидентно.
сите 21 | | | веќе видена

Наскоро Марина Тошиќ планира да го претстави својот нов музички проект. Овој пат песната ќе биде дует. Досега, пејачката не кажува со кого го снима сбвоето ново музичко отстварување, само порачува дека љубителите на поп фолкот сигурно нема да бидат разочарани. “Тоа ќе биде брза песна погодна за ноќни клубови. Ќе снимаме и видео, а до крајот на ноември ќе биде промовирана и песната и спотот. Музиката е дело на композиторот Боби Павлов, а неколку автори работат на текстот. “ – ќе изјави Марина Тошиќ за бугарските медиуми. Арно ама Марина во меѓувреме не седи „мирна“! Пејачката и онака отсекогаш се обидува да биде поинаква и да ги провоцира свите фанови, па така и овој пат, како најава за новиот дует реши да им ја заскокотка фантазијата, честејќи ги со нова тура провокавција. Со подразголени фотографии, овој пат од хотелската соба во Белград, каде деновиве Марина престојуваше и серија голи бакнежи во кусото видео… Сето тоа постирано на нејзиниот Фејсбук профил. А таму Марина, во сиот свој раскош и сјај, ...
сите 9 | | | веќе видена

Неготинчанецот Александар Белов е заљубен како никогаш до сега. Тој веќе подолго време е во врска со својата сакана Јелена, со која се неразделни. Пред неколку денови на Јелена и било роденден, а Белов на романтичен начин и го честиташа роденденот на социјалните мрежи, каде пто постираше заедничка фотографија и напиша: Среќен роденден љубов моја.
сите 7 | | | веќе видена

Животот кој го носи СДС значи укинувања, беда и сиромаштија, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Граѓаните со владата на СДС секој ден стануваат се посиромашни, а државата се позадолжена. Доказ за тоа е дека и според податоците на Обединетите нации во Република Македонија 450.000 жители живеат во ризик од сиромаштија. Само 10 насто од тие граѓани се вработени, во неформалниот сектор, и живеат со помалку од 6.500 денари месечно. Неодговорноста на СДС нема граници, ја задолжи државата со околу половина милијадра евра за само 4 ипол месеци. Со задолжените пари владата на СДС не направи ниту една капитална инвестиција, и не им кажа на граѓаните каде ги потроши парите. Но во исто време владата на Зоран Заев крати од плати, субвенции за земјоделците, инфраструктурни проекти и други капитални расходи. Неодговорната влада на СДС се коцка со судбината на граѓаните. Владата на СДС нема план и желба да ги реши проблемите на граѓаните, стои во партиското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека граѓаните од владата на ...
сите 123 | | | веќе видена

Низа насилства пред, за време и по првиот круг на изборите – во МВР молк. Досега ниту некој е повикан на разговор, а најмалку приведен по низата инциденти кои го одбележаа изборниот процес, анализира Алфа телевизија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се уште молчи за низата инциденти и јавната демонстрација на сила од негови сопартијци со огнено оружје – низа случаи кои го одбележаа изборниот процес, но се одвиваа и по гласањето. -Останува отворено прашањето зошто полицијата не расветли ниту еден од низата нерегуларности. Молк од МВР и за фотографиите и видеата по социјалните мрежи на кои се гледа како кандидати за градоначалници и советници на СДСМ се сликаа со пиштоли и калашњикови.Од МВР кусо на прес конференција само соопштија дека изборите поминале во најдобар ред со неколку помали инциденти. Напад со нож, запален автомобил, пукање со пиштол, страв и трепет во општините, партиски челници наоружани до заби, ова е само дел од епилогот за 24 часа по завршување на изборниот ден, објавува ...
сите 8 | | | веќе видена

По завршувањето на првиот круг од локалните избори преку социјалните мрежи се огласи генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој им се заблагодари на граѓаните за поддршката. -Почитувани сограѓани, браќа и сестри, Ви благодарам и Ви се поклонувам што ја поддржавте светлината, разденувањето, желбата за поинаква Македонија. Нашата борба тука не запира. Вековниот стремеж кон подобро утре, посреќна иднина и вистинска Македонија, продолжува. Ајде сите заедно да продолжиме да чекориме по тој пат, ајде сите заедно да се обединиме и да продолжиме онаму каде што застанавме. Ќе се обидат да не негираат, омаловажуваат, понижуваат, делат и што ли уште не…, но Ве молам немојте, ама никогаш немојте да заборавите дека ВМРО тече во вашите вени и е дел од вашите животи, ајде сите заедно да го продолжиме аманетот на нашите дедовци, да му ставиме крај на овој ужас, да го поразиме злото. Немојте никогаш да заборавите: „Племето наше е пиреј и не го ништи ни една војска! Ама ти колку сакаш кошкај ја, корни ја, куби ...
сите 8 | | | веќе видена

Од содржините на Вистина.мк неодамна имавте можност да ги запознаете сестрите Марија и Магдалена Гаврилови, кои преку спортскиот и здрав начин на живот, а и со своите совршено градени тела ги освоија вашите симпатии. Младите 26 годишни близначки од Кочани, Марија и Магдалена за себе велат дека не би можеле да го замислат својот стил и начин на живот без спортот и вежбањето. Дека посветено се трудат да изгледаат атлетски и секси потврдуваат фотографиите на нивните профили на социјалните мрежи каде имаат бројни следбеници. Функционираат неразделно една од друга, а покрај истиот избор на факултетот за правни науки, Марија и Магдалена имаат исти пасии и гледишта кон животот. Без спортувањето не би можеле да го замислат своето секојдневие, а на секој маратон во трчање тие се први на позиција со својот натпреварувачки дух. Неодамна двете се упатија кон Бугарија, каде трчаа на Софискиот Маратон и освоија медали со кои се пофалија на Фејсбук. Инаку, Марија и Магдалена не пропуштаат ниту еден маратон. Неодамна трчаа ...
сите 2 | | | веќе видена

Фолк пејачката Сузана Спасовска периодов е во посета на НР Кина. Сузана е навистина среќна поради тоа, па на социјалните мрежи редовно ги известува обожавателите од таму и не крие дека ужива во секој момент. Пејачката го посетила и Кинескиот Ѕид, па сподели видео и се пофали дека искачила 6.000 скали, за да стигне до него, а таму ги почести присутните со песна. Ни помалку ни повеќе, туку на кинески јазик. Минувачите се воодушевени од изведбата на Сузе, па застануваат да и аплаудираат.
сите 12 | | | веќе видена

ЖРК Вардар иако играше безнеколку стандардни ракометарки, немаше проблеми да ги освои бодовите на дуелот со Пелистер во домашната женска лига. Црвено-црните вчеравечер триумфира со 46:13 (25:7). Најефикасна беше Алехандра Лакрабер со 11 погодоци. Тренерот на Вардар Ирина Дибирова реши да ги одмора најдобрите, Пенезиќ, Лекиќ, Цвијиќ, Лејно, Радичевиќ и Лазовиќ, но, и оние што играа покажаа одлична форма. На табелата лидер е Вардар со 12 бодови, пред Вардар Јуниор со 10, Металург, Пелистер и Куманови имаат по 9, Гевгелија 4, Овче Поле 3, Деспина 0. Извор: Курир.мк
сите 13 | | | веќе видена

Предводени од Леброн Џејмс, кошаркарите на Кливленд Кавалирс ноќеска го победија Бостон Селтикс со 102:99 во првиот дуел од новата сезона на НБА лигата. Само една асистенција му недостигаше на Џејмс за трипл-дабл. Тој натпреварот го заврши со 19 поени, 16 скока и 9 асистенции. Во поразениот тим се истакнаа Џејлен Браун со 25 поени и Кајри Ирвинг кој дебитираше за Бостон со 22 поени и 10 скока. Сепак Ирвинг кој во Селтикс дојде токму од Кавалирс го промаши последниот шут за израмнување и продолжение. Натпреварот го одбележа и тешката повреда на Гордон Хејворд кој во почетните минути доживеа прелом на левиот скочен зглоб. Неизвесен до самиот крај беше и вториот натпревар одигран ноќеска на кој Хјустон го победи шампионот Голден Стејт со 122:121. Џејмс Харден во последните секунди не погоди шут за три поени и со тоа не успеа да спречи пораз за „воините“. Извор: Курир.мк
сите 44 | | | веќе видена

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври. До синоќа во 19 часот беа поднесени 25 приговори, две од ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. До ДИК се поднесени и 59 приговори од граѓани за заштита на избирачкото право. Приговорите за постапката за гласање можеа да се поднесуваат најдоцна до синоќа во 19 часот. ДИК е должна да реши по приговорите на кандидатите во постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултати од гласањето, во рок од 48 часа по приемот. Против одлуката на ДИК, може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението. Управиот суд на Република Македонија, пак, по жалбата е должен да донесе одлука во рок од 48 часа по нејзиниот прием. Вториот круг на локалните избори ќе биде одржан на 29 октомври. (МИА) Извор: Курир.мк
сите 547 | | | веќе видена

Жителите на град Скопје секојдневно се соочуваат со големата сообраќајна гужва која се случува , особено наутро кога сите одат на работа, но и попладне кога се враќаат. Сопругата на музичарот Коки Јанков, Росана, која инаку работи како лице за односи со јавност во АМСМ, реши да направи нешто добро за себе, но и за околината, постапка за која вели дека има многу причини за кои таа е свесна. Имено, убавата Росана дотерана во елегантна комбинација, па дури и со високи потпетици, се качи на својот велосипед и се упати кон своето работно место. За чист воздух, за здраво тело, за здрав дух, за побрзо да си завршиш работа, за ….. има многу за ……“Со велосипед на пат низ целиот град” Имено, Росана не заборави и еден многу важен детаљ кој многу малку совесни велосипедисти го употребуваат, иако е задолжителен. Росана не помисли на тоа дали ќе си ја распие фризурата, бидејќи и беше важно да биде заштитена со кацига. Секоја чест, Росана е дама за пример!
сите 2 | | | веќе видена

Пејачката Викторија Лоба вчера славеше роденден. Без голема роденденска забава, туку скромно во едно од скопските кафулиња, Лоба ја дувна свеќичката. Честитки пристугнуваа од сите страни и од нејзините обожаватели кои и посакаа најубави желби. Лоба блеска на фотографијата која ја сподели на социјалните мрежи, видно заљубена и среќна.
сите 9 | | | веќе видена

Вчера во Скопје на 68 годишна возраст почина примабалерината во пензија и кореографка Јагода Сланева, соопшти Македонската опера и балет. Сланева е дел од првата генерација ученици на Балетот при Македонскиот народен театар. Го завршува Средното балетско училиште во Скопје во класата на Јуриј Мјачин, професор-гостин од Санкт Петербург. Кариерата ја започна во 1968 со изведба на „Па де де“ од балетот „Оревокршачка“ на музика на П. И. Чајковски, а ја завршува во 1992 со улогата на Марија во балетот „Бахчисарајска фонтана“. Во својата извонредно богата кариера, Јагода Сланева играше главни улоги во најзначајните балети од железниот репертоар на класичната балетска уметност, како Жизел во балетот „Жизел”, Китри во „Дон Кихот” , Јулија во „Ромео и Јулија”, Кармен во „Кармен”, насловните улоги во балетите: „Легенда за љубовта“, „Ѓаволеста девојка”, „Мирандолина”, „Лабин и Дојрана”, „Песна над Песните”, како и други модерни балети. Како примабалерина на македонскиот балет таа гостува на различни сцени во Франција, ...
сите 9 | | | веќе видена

„Инструментал Бенд“ со видеозапис и преработка на големиот хит „Полско цвеќе“ ја одбележува 10-годишнината од трагичната сообраќајна несреќа во која животот го изгуби нашата музичка легенда Тоше Проески, а целиот регион беше обвиен во црно. – Со проектот „Полско цвеќе“ сакаме да ја одбележиме 10-годишнината од немилион настан кој го обви целиот регион во црно, но и да ги потсетиме сите дека Тоше се уште живее во нашите срца. Изразуваме огромна почит и благодарност кон се што направи. Неговите дела ќе живеат вечно, велат од бендот. Преработката на песната е во продукција на Михајло Манојловски, а видеозаписот е снимен во режија на Куба Видео на неколку локации во Крушево, на брегот на Преспанското езеро и во Националниот парк „Пелистер“. На видеозаписот се појавува уметникот Александар Поповски, сликајќи го портретот на Тоше, но и кавалџијата Алекс Петковски. Бендот изразува огромна благодарност до сите кои несебично се вклучија во овој проект и ја поддржаа неговата реализација. Меѓу нив се: Спомен куќата ...
сите 18 | | | веќе видена

next