Вистина

Во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со умерен северен ветер, кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието. Како што соопшти УХМР, утрото ќе биде свежо со утрински температури кои ќе се движат во интервалот од 0 до 8, а дневната највисока температура на воздухот ќе биде од 21 до 27 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од четири до 25 степени. Во наредните денови ќе продолжи периодот на сончево време со постудени утра, а дневните температури ќе бидат во пораст. Исклучок ќе има в сабота кога ќе биде малку до умерено облачно и повремено ќе дува засилен северен ветер, особено долж Повардарието. Во почетокот на наредната работна седмица се очекуваат и натпросечни дневни температури. извор:курир
сите 250 | | | веќе видена

На својот Инстаграм профил, пејачката Тијана Дапчевиќ објави фотографија од далечната 1976 година. Емоциите ја понесоа пејачката и фотографијата ја сподели со своите обожаватели. Тијана на фотографијата е штотуку родено бебе во рацете на својот татко. Обожавателите беа воодушевени, па под фотографијата имаше и коментари дека таткото на Тијана многу потсетува на нејзиниот сопруг Милан.
сите 14 | | | веќе видена

Ќе ставиме крај на рестрикциите на вода за пиење во Неготино, рече на денешната прес-конференција Златко Пенков, кандидат за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Претставувајќи ја неговата изборна програма, се осврна на проектите за кои рече дека се во насока на решавање на најзначајните проблеми и потреби во Неготино. Нагласи дека основен приоритет е водоснабдувањето. Најави дозавршување на проектите за комплетно решавање и подобрување наводоснабдувањето во Неготино преку реконструкција на воводоводната мрежа на пет улици во градот, доведување на дополнителни 30 литри во секунда вода во системот и изградба на филтер станица. – Во наредниве четири години ќе се овозможи континуирана и непречена работа на Јавното претпријатие „Комуналец“ од Неготино со максимална поддршка од страна на локалната самоуправа. Ќе направиме набавка на возила и комунална опрема за потребите на „Комуналец“, се со цел да се обезбеди повисоко ниво на комунална услуга спрема граѓаните, нагласи тој. Вети и модерен градски пазар. – ...
сите 8 | | | веќе видена

Во Општинските изборни комисии на Кочани и Виница денеска беа доставени доверливите изборни материјали. Во општина Кочани наместо на 63 ќе се гласа на 62 избирачки места, при што 33.264 гласачи треба да го остварат своето гласачко право. Избирачкото место број 894 во село Речани е ставено во мирување, а гласачите се пренасочени да гласаат во ибирачкото место во село Костин Дол. Добиени се изводи од избирачкиот список за 62 избирачки места, како и 59 посебни изводи од избирачкиот список за гласачи кои се иселени. ОИК Кочани информира дека се прифатени 92 барања за гласање на болни и изнемоштени лица кои своето право на глас ке го остварат во своите домови. Во општина Виница ќе се гласа на 33 избирачки места, а своето право на глас треба да го остварат 17.354 гласачи. Добиени се изводи од избирачкиот список за 33 избирачки места, како и 32 посебни изводи од избирачкиот список за гласачи кои се иселени. Вкупно 81 барање е прифатено за гласање на болни изнемоштени лица во општина Виница, кои своето право на глас ...
сите 83 | | | веќе видена

Британската принцеза Кејт Мидлтон се појавила на приемот по повод Светскиот ден на менталното здравје во друштво на сопругот Вилијам и неговиот брат Хари. Војводката од Кембриџ се појавила во едноставен син фустан на британскиот моден бренд “Temperly” додека на нозете носела црни салонки и мала црна чанта. Иако има огромно богатство, фустанот на Кејт чини 1000 евра, но тоа не оставило најголем впечаток. Иако е бремена што официјално беше потврдено на почетокот на септември, стомакот не се ни познава. Од друга страна Кејт е преслаба, што ги збунило сите присутни.
сите 7 | | | веќе видена

Новата ера, значи нова надеж за граѓаните. Новата ера носи раст и развој, сигурност и стабилност за сите граѓани на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ има предвидено реални мерки и проекти за подобрување на животниот стандард на граѓаните. Со стапување на функција на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ и конституирањето на општинските совети, ќе спроведемe проект за еднократен отпис на долгови за вода и ѓубретарина заклучно со 30.09.2017 година, за сите социјално загрозени семејства, истакна Светислав Васев. -Потенцирам ќе биде извршен целосен отпис на долговите за вода и ѓубретарина за долговите настанати заклучно 30.09.2017 година за следните категории граѓани: Приматели на социјална и постојана парична помош, категорија која опфаќа околу 35.000 граѓани. Семејства кои што се приматели на посебен додаток, односно имаат лица со пречки во развојот, категорија која ќе опфати околу 8.000 граѓани. Како и, Семејства кои што се во потешка материјална состојба, односно имаат приходи помали од просечната нето плата во ...
сите 106 | | | веќе видена

Поминаа 6 дена откако се објави дека нема учебници во голем број на основни училишта низ државата, а министерството за образование и владата немаат одговор за овој скандалозен пропуст. Ниту МОН ниту владата на Заев не превземаат одговорност зошто голем број на ученици немаат од што да учат и се оставени да се снаоѓаат како знаат и умеат, истакна Коче Гаврилов, член на ИК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. -Ова зад мене е Основното училиште „Братство“ во Карпош. Учениците во ова училиште се оставени без учебници од неодговорната власт на СДС. Во ова училиште недостасуваат вкупно 972 учебници. Новата учебна година не почна еднакво за сите ученици во Република Македонија. Уште во првата година откако СДС е на власт ја покажа целата своја неодговорност и негрижа за граѓаните и идните генерации. Недостасуваат 34.598 учебници низ цела држава, во скоро сите основни училишта. Недозволиво е, додаде Гаврилов, по 40 дена од стартот на новата учебна година да недостасуваат огромен број на учебници. Од тие учебници, учениците треба ...
сите 10 | | | веќе видена

Дедото кој ја потегна Радмила шеќеринска за коса доби 4-годишна затворска казна. Панче Ангелов, обвинет дека ја потегнал за коса Радмила Шекеринска, тогаш пратеничка, а сега актуелна министерка за одбрана, денеска од Кривичниот суд во Скопје е осуден на затворска казна од четири години. Наспроти оваа висока казна пресудена за стар човек, кој го призна делото и се извини, тешки криминалци се на слобода. Сосема е јасно дека Агим Красниќи и Бајруш Сејдиу се ослободени за да бидат ставени во погон за изборите. Тие за својата слобода му се благодарни токму на новиот премиер, лидерот на СДСМ, а Заев од нив очекува во пресрет на изборите да му вратат за “услугата“. Причината поради која Агим Красниќи од Кондово беше осуден е изборни насилства. Во пресрет на локалните избори каде СДСМ влегува со низок рејтинг, тие имаат потреба од баш ваков човек. Тој неодамна беше пуштен на викенд од затвор. Прв пат по девет години, Агим Красниќи, познат по кондовската опсада на Скопје, влезе во своето село Кондово на 8-ми ...
сите 22 | | | веќе видена

Наспроти предизборните популистички ветувања дека работниците ќе добијат зголемена септемвриска минимална плата, фактичката состојба покажува дека Владата предводена од Зоран Заев, односно Министерството за финансии нема пари за исплата на минималната плата, ветување кое пред локалните избори како мерка беше донесена од страна на новата влада. Според известувањето од Министерството за финансии до другите министерства и институции, кои потоа ги известиле своите финансови служби, од нив се бара септемвриската минимална плата да биде подготвена без примена на Законот за изменување и дополнување на законот за минимална плата, односно без зголемување на минималната плата која во бруто износ требаше да изнесува 17.130 денари. „Почитувани, Ве известуваме дека платата за месец 9/2017 треба да ја подготвите без примена на Законот за изменување и дополнување на законот за минимална плата во Република Македонија (Службен весник на РМ бр.132/2017 година) , односно без зголемување на минималната плата која во бруто износ ...
сите 23 | | | веќе видена

Кандидатот на СДСМ за градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов денеска избега од потпишувањето на „Платформата за чист воздух“, откако неговиот обид за провокација не успеа, па Шилегов соочен со аргументи го напушти настанот. -Шилегов не знае што зборува, и нема да му замериме затоа што не ја знае оваа проблематика. Со голи пароли сите знаеме, овде нема пароли, овде нема полтика, туку има работа. Јас сум првиот градоначалник, кој што ја отвори Пандорината кутија за загадувањето, Скопје било загадено секогаш, не е тоа од моето доаѓање, туку било многу повеќе. Јас сум првиот градоначалник кој што стави мониторинг станица за мерење на воздухот, кој што ја подигна свеста кај граѓаните дека загадувањето е голем проблем кој треба да се решава. Знаете кои се најголемите загадувачи во Градот Скопје, тоа се домаќинствата кои што се претежно во руралниот дел и блиску до урбаните средини, кои што се греат на дрва и остатоци од мебел, јаглен, рече Трајановски. Тој додаде дека тие ќе продолжат со субвенции за печки на ...
сите 34 | | | веќе видена

Граѓаните на Општина Зелениково заслужуваат да живеат во општина која претставува пристојно место за живот, која подеднакво ќе ја посакуваат староседелците и дојдените, инвеститорите и градителите, старите и децата. Јас и мојот тим неуморно ќе се грижиме средината за живеење да биде чиста и незагадена која е еден од предусловите кои ги бара секое семејство а посебно најмладите. Со урбанизацијата на просторот, младите искористувајќи ги политиките за станбено финансирање ќе имаат можност да основаат дом во чиста и незагадена средина за живеење. Ова денеска го изјави кандидатот за градоначалник на општина Зелениково од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Манев, додавајќи дека во неговата програма предвидени се проекти за подобар живот, за изградба на потребната инфраструктура, за развој на спортскиот дух кај младите и за здрава животна средина. -Изработката на проектно техничка документација за реконструкција на водоснабдителен систем претставува основа или предуслов за реализација на проектот за намалување на загуби на ...
сите 46 | | | веќе видена

Граѓаните на Општина Дебарца заслужуваат да живеат во модерна и убава општина во која ќе бидат задоволени сите нивни потреби, изјави денеска кандидатот за градоначалник на општина Дебрца, Игор Трајковски. -Имаме јасна и прецизна визија, знаеме и можеме да го подобриме животот во Дебарца. Нудиме перспектива за подобар живот, нудиме достинство за секој еден жител на Дебарца. Јас и мојот тим силно ќе се залагаме за да обезбедиме подобар живот за нашите сограѓани преку изградба на квалитетна инфраструктура, подобро образование, заштита на животната средина, преку развој на спортскиот дух и урбанизација на општината. Тоа што го ветуваме, ќе си стоиме на зборот и ќе го исполниме, истакна Трајковски. Тој денеска презентираше дел од својата програма. -Изградба на пумпна станица за снабдување со вода за селата Орoвник, Горенци, Требеништа и Волино. Изградба на канализациона мрежа во Велмеј. Изградба на канализациона мрежа во Лешани. Изградба на канализациона мрежа во Требеништа. Изградба на канализациона мрежа во ...
сите 3 | | | веќе видена

Заедно со Вас, граѓаните на Општина Демир Хисар изодевме многу важна етапа од долгиот и макотрпен пат кон создавањето успешна, просперитетна и развиена општина. На тој пат нè следеа бројни неизвесности и предизвици, но и непоправливи желба, ентузијазам и пожртвувана посветеност да ги промениме и подобриме „нештата“, изјави денеска кандидатот за градоначалник на општина Демир Хисар од ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Блажевски. Вели дека сега повторно заедно со граѓаните се пред нов предизвик, односно како да се одржи започнатионт почеток на напредок во Демир Хисар. -Во стратегиските планирања коишто претставуваат многу важен процес или насока на дејствување на општината, визијата е многу важна компонента. Успеавме да ги задвижиме работите, имаме долгорочен поглед концентриран на иднината на Демир Хисар. Без оглед на бројноста и насушноста на вашите потреби. Демир Хисар нѝ останува движечка и непресушна инспирација. Како што покажавме дека исполнителноста, трудољубивоста и посветеноста се најголемиот гарант за остварување ...
сите 49 | | | веќе видена

Да се биде градоначалник на Општина Илинден е голема чест и вистинска привилегија, но истовремено и голема одговорност и предизвик. И покрај многубројните предизвици во изминатиот период, користејќи ги нашите расположливи потенцијали, искуства, знаења и капацитети, целосно се насочивме кон реализација на планираните проекти со цел обезбедување на одржлив економско-социјален рамномерен развој и просперитетна иднина на целокупното население во Општина Илинден. Нашата цел е јасна, подобрување на квалитетот на живеење и животниот стандард на сите граѓани во Општина Илинден, истакна Жика Стојановски, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на општина Илинден. -Еден градоначалник секогаш размислува за следниот избор, за можноста за постигнување на ефект во целина и активирање на креативноста и иновативноста со своето целокупно знаење и искуство. „Да ги искористиме силните страни на Општина Илинден“ е моето мото, и Ние знаеме како да ги искористиме можностите, да обезбедиме нагорна линија за одржлив локален ...
сите 38 | | | веќе видена

Заокружете број 13. Заедно да продолжиме напред. Кон реализација на нови проекти, за нови дела, за посилна Преспа. Гласајте за посилна Преспа: заради 27-те километри нови локални патишта и улици; заради 29-те нови магистрални и регионални патишта во Преспа. Ова денеска го изјави кандидатот за градоначалник на општина Ресен од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓоко Стрезовски. -Заради новиот водоводен систем во Ресен. Заради најсовременото и енергетски ефикасно улично осветлување во Општина Ресен, заради речиси сите канделабриски осветлени сообраќајни јазли во Преспа. Гласајте за број 13, заради новите водоводни и канализациони системи низ Преспа. Заради новите плажи и пешачко-велосипедски патеки покрај брегот на Преспанското езеро; заради 13-те детски рекреативно-забавни паркови. Заради новиот Откупно-дистрибутивен центар во индустриската зона Макази, истакна Стрезовски. Вели дека граѓаните треба да гласаат за бројот 13 заради реконструираните училишни простории и заради новиот блок во Детската градинка во Ресен. -Заради ...
сите 48 | | | веќе видена

Почитувани граѓани на општина Ново Село, во моментот во нашата општина се случува невидена опсада од страна на полициски инспектори во цивил, придружувани од униформирани службеници на МВР, на чело со началникот на СВР Струмица Танчо Пројковски, истакна кандидатот за градоначалнк на Ново Село од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Блажо Велков. -Од 19:00 часот со логистичка поддршка од приватни возила на активисти на СДСМ од Ново Село МВР врши притисок врз активисти на ВМРО-ДПМНЕ кои се запирани, легитимирани и без потреба вршен претрес на нивните возила. Во присусвство на еден од активистите на ВМРО-ДПМНЕ од Ново Село од страна на цивилен инспектор на СВР Струмица беше издадено усна наредба за одземање на мојот мобилен апарат, а до униформираните полициски службеници беше издадено наредба за вршење претрес на моето приватно возило. Полициските возила инволвирани во хајката се: необележана црвена Шкода октавија со регистерски таблички SR 887 BR во која се наоѓаа двајца инспектори во цивил, необележана црвена Шкода ...
сите 2 | | | веќе видена

Сандра Африка е една од најатрактивните пејачки. Таа била фатена како ужива на една црногорска плажа. Сандра се соблекла во бикини и почнала да ги покажува своите атрибути. Секако се се вртело околу нејзиниот задник, кој го покажала од сите можни агли.
сите 3 | | | веќе видена

Горда на тоа дека на „Excluziv beauty award“ поранешниот ракометар Влада Мандиќ му ја предаде титулата за најзгоден заводник на нејзиниот брат Вељко, ќерката на фолк дивата Цеца Ражнатовиќ ја коментираше титулата на својот брак во емисијата „Ексклузивно“. -Убаво е тоа што го изјави Влада, а Вељко секако е млад, убав и паметен и ја заслужува таа титула. Се уште не му доликува да се смири на емотивен план. Дури сега треба да живее вистински младешки живот на ерген и да менува девојки, кажа Анастасија. Инаку, не е далеку од вистината тоа што го кажа младата наследничка на Цеца, бидејќи Вељко досега девојките ги менува како чорапи.
сите 27 | | | веќе видена

Шоуто „Твоето лице звучи познато“ е на самиот почеток од новата сезона, но без препознатливата Марија Килибарда. Шармантната водителка за првпат во медиумите проговори зошто повеќе не е дел од овој проект и како се чувствува поради тоа. -Се врзав за таа емисија, ја доживував како сопствено чедо, тоа тоа е далеку од авторски проект. Јас бев само домаќин. Но, ја сакав таа енергија, тој хаос кој гледачите не го гледаат ниту замислуваат. За жал, повеќе не работам за ТЛЗП, но од друга страна имам приоритет, а тоа се прекрасни емисии на кои моментално работам, објаснува Килибарда во интервју за NOIZZ.
сите 3 | | | веќе видена

СДС ги приватизираше во матна и криминална транзиција претпријатијата кои беа синоним за Градот Скопје. Скопски пазар, топлификација и многу други. Таквата криминална продажба се случи и со фармацевскиот гигант „Градски Аптеки“, каде имотот отиде кај сопствениците на веледрогериите блиски до СДС, истакна Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ. -Тогашната влада на СДС водејќи се од крајно лукративни прични и без никаква економска оправданост, донесе одлука и да го продаде фармацевскиот гигант „Градски Аптеки“ кое имаше преку 40 аптеки во нивна сопственост на атрактивни локации низ градот, за багателна цена. Криминалната продажба на „Градски Аптеки“, заврши со масовни отпуштања на вработените во овој фармацевтски гигант, а со милионски профити за веледрогериите кои станаа негови сопственици, рече Стаменковска и додаде: „Денес истите луѓе кои донесоа затворање на градски аптеки ветуваат живот во Скопје. Тие значат криминал, грабеж и незаконие во Град Скопје. Граѓаните нема да дозволат криминалната приватизација и ...
сите 8 | | | веќе видена

next