Вистина

На 3.480 избирачки места во Македонија на локалните избори можат да гласаат 1.814.644 граѓани запишани во Избирачкиот список. Се избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје. Гласачките места ќе бидат отворени од седум до 19 часот. По затворањето на избирачките места ќе можат да гласаат само лицата кои во тој момент се затекнале во објектот каде што се гласа. Кој може да гласа? Право на глас има секое лице кое е запишано во изводот од Избирачкиот список и поседува важечка лична карта или пасош. Гласањето се врши лично. По доаѓањето на избирачкото место на граѓанинот најнапред му се проверуваат документите за лична идентификација, и тој се потпишува во изводот од Избирачкиот список. Потоа член на избирачкиот одбор му издава гласачко ливче на кое на предната страна мора да му стави печат. Освен важечка лична карта или пасош за гласање не се прифаќаат документи како возачка дозвола, здравствена книшка ученичка и студенска легитимација и друго. Според упатствата на Државната изборна комисија ...
сите 80 | | | веќе видена

Канцелариите на Народниот правобранител во Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и Штип денеска, на денот на одржување на првиот круг од Локалните избори 2017, ќе бидат отворени за граѓаните од 7 до 19 часот, со цел да им се помогне во остварувањето и заштитата на нивните права. Освен лично во канцелариите, граѓаните изборните нерегуларности ќе може да ги пријават и на телефонските броеви во Канцеларијата во Скопје на 02 3129-327 и 02 3129-367, во Битола на 047 242-310, во Кичево на 045 228-586, во Куманово на 031 431-488, во Струмица на 034 329-996, во Тетово на 044 344-082 и во Штип на 032 389-701. Народниот правобранител Иџет Мемети во соопштението до медиумите ја истакнува важноста на почитувањето на правото на слободно изразување на волјата на граѓаните, како едно од фундаменталните човекови права, што придонесува за создавање демократски и функционални институции за здраво демократско општество. Народниот правобранител апелира до сите, а посебно до надлежните органи, во рамките на нивните ...
сите 22 | | | веќе видена

Локалните избори во Македонија ќе ги следат 5.011 домашни и 373 странски набљудувачи, како и шест странски новинари, акредитирани од ДИК. Од домашните најголем број набљудувачи има МОСТ – 2.843 потоа Здружението на граѓани ЗХА „Синергија“ – Штип 1.829, Цивил – Центар за слобода 191, Институтот за економски стратегии и меѓународни односи Охрид – Скопје 125, Центарот за разбирање и институционална соработка Скопје – ЦРИС Скопје 17 и Македонскиот центар за култура и развој шест набљудувачи. Од странските, најголем број набљудувачи има Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР 198, потоа Амбасадата на САД во Македонија 33, Делегацијата на ЕУ 23, Меѓународниот студиски центар за избори (IESC) 18… Набљудувачи имаат акредитирано и Канцеларијата на НАТО во Скопје и амбасадите на Руската Федерација, Албанија, Австрија, Франција Велика Британија, Шведска, Унгарија, Кралството Холандија, Италија и Словачка во Македонија. Во ДИК се акредитирани и 294 преведувачи. Извор Курир.мк
сите 83 | | | веќе видена

На локалните избори за градоначалник и за советот на Град Скопје, своето право на глас можат да го искористат 461.321 граѓани запишани во избирачкиот список на 675 избирачки места. За функцијата градоначалник на Град Скопје листи поднесоа осум кандидати и тоа Ѓорѓи Тодоров од НДМ, Наим Бајрами од Алијансата на Албанците, Ванчо Шехтански од ТМРО, Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Нафие Селмани од БЕСА, Беким Фазлиу од ДПА, Марија Јонес од Левица и Петре Шилегов од СДСМ и Коалицијата. Поднесени се и девет листи за кандидати за советници. Во општина Аеродром во Единстениот избирачки список се запишани 65.910 граѓани кои својот глас ќе го дадат на 87 избрачки места. Кандидати за градоначалници во оваа општина се Златко Марин од СДСМ и Коалицијата и Ивица Коневски од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, а поднесени се и три листи на кандидати за советници. Во Бутел на 45 избрачки места на гасање имаат право да излезат 33.275 избирачи. Свои кандидати за градоначалник во оваа општина имаат НДМ со Влатко ...
сите 84 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи и денес ќе издава лични карти. Сите одделенија за управни работи на МВР денеска на денот на локалните избори, ќе работат и ќе издаваат лични карти на граѓаните. МВР соопшти дека канцелариите ќе бидат отворени од 7:00 до 19:00 часот. Извор Курир.мк
сите 7 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со слаб, претпладне умерен северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 2 до 10 степени, а максималната од 20 до 26 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб северен ветер. Температурата ќе се движи од 6 до 25 степени. Во наредните денови следува период на стабилно, суво и топло време, со позитивни утрински температури, а максималните ќе бидат над просекот за овој период од годината. Од утре ќе има појава на мала до умерена локална облачност, а од средината на неделата ветерот ќе биде од јужен правец. Извор: Курир.мк
сите 263 | | | веќе видена

Во Македонија денеска се одржуваат шестите локални избори по независноста на земјата. Граѓаните избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје. Се гласа на 3.480 избирачки места, а право на глас имаат 1.814.644 избирачи кои можат да се изјаснат за 260 кандидати за градоначалници и 6.627 кандидати на 372 листи за членови на совет. На шестите локални избори во Македонија што се одржуваат денеска учествуваат кандидати за градоначалници и за советници од 19 партии и коалиции, а 64 се од групи избирачи. Пријавени се 260 кандидати за градоначалници и 6.627 кандидати за членови на советници на 327 листи. Листите на кандидати за членови на совет и листите на кандидати за градоначалник, кои се поднесени од ист подносител, ќе имаат ист реден број во сите општини. Во трката за градоначалник на Град Скопје се осум кандидати, а поднесени се девет листи за советници. Кандидат за градоначалник на главниот град од Коалицијата предводена од СДСМ е Петре Шилегов, а од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 450 | | | веќе видена

Поп пејачката Јелена Карлеуша во емисијата „Ѕвездите на Гранд“ откри дека има срцеви проблеми. Додека жирито објаснувало како на натпреварувачите им се забрзува работата на срцето за време на пеењето, Јелена Карлеуша се вклучила и открила непознат детаљ за јавноста. Носев холтер ова лето, имам сериозни срцеви проблеми. Имам мал број на отчукувања на срцето, не преминуваат 50 и имам големо спортско срце. Моето срце забрза додека те слушав тебе, и рекла на натпреварувачката низ смеа која се претставила со песна на Александра Пријовиќ.
сите 31 | | | веќе видена

Островот недалеку од обалата на Катрахена во Колумбија, кој се рекламира како остров на сексот и дрогата, предизвика огорченост кај јавноста. По цена од 5.000 долари на располагање имате одмор на секс – островот кој се наоѓа во близина на Катрахена, Колумбија. Еротското видео кое рекламира четиридневен пакет аранжман на приватен остров нуди можност за резервација на 30 мажи, кои за време на одморот имаат на располагање 60 проститутки кои ќе им бидат достапни 24 часа на ден. Секоја карта вклучува две девојки дневно за неограничен секс за време на 4-дневниот престој. Во секој момент можете да ја замените вашата девојка со девојката на другите гости, стои на веб страната на организаторот на случувањето кое трае од 24-ти до 27-ми ноември. На гостите им се нуди секојдневни „секс изненадувања“, а целото време од одморот го поминуваат на луксузно опремена јахта. На гостите им се потенцира дека тоа е „наркотско-пријателска околина“ во која загарантирано ќе се чувствуваат како кралеви. Во превод, им се нуди ...
сите 3 | | | веќе видена

Една од најголемите светски музички ѕвезди на денешницата, Ријана, која од своето појавување ја нарекуваат „Убавицата од Барбадос“, се прошета во четвртокот во Њујорк во популарната „плус-сајз“ тексас јакна и здолниште, во кои гордо ги покажа своите пополнети облини. Поп дивата гордо ги истакна нозете во високи чизми, а со оглед на тоа дека со месеци ја пратат натписи дека се здебелила, се чини дека тоа неа воопшто не и смета, туку ужива покажувајќи ја својата нова линија и женственост. Ријана се појавила во најновата колекција на Том Форд за пролет/лето 2018 година, а оваа комбинација и тоа како потсетува на модата од 90-тите. Без оглед на вишокот на килограми, ќе се согласите дека Ријана сеуште изгледа беспрекорно и продолжува да освојува како на музичката, така и на модната сцена.
сите 7 | | | веќе видена

Атрактивната водителка Лила Стојановска синоќа го прослави својот роденден во еден скопски ресторан. Со специјално декорирана маса за нејзиниот роденден, на која секој гостин го очекуваше изненадување, Лила облечена провокативно го најави почетокот на забавата со фотографија на социјалните мрежи. Многу балони во секакви форми, бујно деколте и оригинален подарок кутија со црвени и бели ружи, кој сигурно го добила од саканиот.
сите 21 | | | веќе видена

Нашиот популарен пејач Даниел Кајмакоски пред осум месеци стана татко , па тој и сопругата го добија синот Давид. Иако Даниел не е многу активен на социјалните мрежи, понекогаш знае да ги израдува своите обожаватели со заедничка фотографија со семејството. Овој пат тие се фотографирале додека биле на рутински преглед со малиот Давид, а под фотографијата се појавија коментари дека е вистинска копија на тато.
сите 4 | | | веќе видена

Сакате да имате помал стомак, потенка половината и телото исчистено од масти? На вистинското место сте! Има еден рецепт кој само за три дена прави чудо за стомакот, и однадвор и одвнатре. Најважно е дека ако е оваа витаминска бомба чисти масни наслаги и секакви остатоци и отпад од цревата, па надуеноста видливо исчезнува, а вие по три дена, ќе изгледате многу послаби! Состојки: – зелка – цвекло – моркови – сок од лимон – маслиново масло Подготовка: Сецкајте ја зелката, цвекло и моркови во сооднос 3: 1: 1. Додадете малку зачини по ваш избор (магдонос, целер), сок од еден лимон. Конечно додадете неколку капки маслиново масло и витаминознатаисхрана е подготвено. Многу е важно, во салатата не треба да се додава сол или какви било други адитиви. Јадете секоја вечер најмалку три часа пред спиење, најмалку три дена, а дури и тогаш ќе забележите големи резултати. Извор: Локално.мк
сите 9 | | | веќе видена

Постојат многу причини зошто не треба да бидете со човек кој е одличен манипулатор, но најголемата причина е тоа што кога ќе сфатите за каква личност се работи, веќе ќе биде предоцна. Ова се седумте знаци кои укажуваат дека вашиот “принц на бел коњ” е ништо повеќе од само еден врвен манипулатор. 1. Кога не е по негово, тој станува агресивен. 2. Често се извинувате за работи за кои воопшто не сте виновни. 3. Вие се трудите многу повеќе од него. 4. Неверојатно е шармантен кога нешто бара од вас и неверојатно благодарен кога ќе го добие тоа. 5. Не можете да се потпрете на него бидејќи е непредвидлив. 6. Опседнат е со контролирање на сите околу себе. 7. Доколку погрешил, тој ќе пронајде начин да ве обвини вас. Манипулаторите имаат неверојатна способност да ја “исцедат” енергијата на луѓето околу себе и да ги обвинат дека тие се виновни за сите проблеми во врската – доколку го препознаете вашиот партнер во овие знаци, време е да размислите за вашата врска. Извор: Точка.мк
сите 16 | | | веќе видена

Кога ќе се спомене Стефани Џоен Анџелина Германота, малкумина знаат за кого се работи, со оглед на тоа дека пред десет години кога се појави на музичката сцена, го оставила на страна нејзиното вистинско име. Сепак, веројатно не постои човек кој барем не слушнал за нејзиното уметничко име, без оглед на тоа дали ги знае нејзините песни или не. Се работи за Лејди Гага, американската поп пејачка, која за многумина е синоним за бизарен аутфит, кој меѓу останатото вклучува фустан од месо, телефони и перница на главата наместо шешир, вртоглаи потпетици кои надминуваат 30 сентиметри и уште многу други работи. Сепак, она што многумина не го знаат за добитничката на неколку Греми награди, но и престижната филмска награда како Оскар и Голден Глоуб е дека раната младост ја поминала и повеќе од по трнлив пат. Лејди Гага е родена во моќно семејство, па од мала навикнала на лежерен живот. Но, нејзиното растење го прател нејзиниот татко со голема грижа со оглед на тоа дека неговата ќерка наследила болест лупус, поради која ...
сите 5 | | | веќе видена

Иако кога имате секс се препорачува дознавате нови ерогени зони со вашиот партнер, сепак постојат некои делови од телото кои треба да ги избегнувате. Прочитајте за кои делови станува збор и зошто овие места предизвикуваат болка кај жените. Цервикс Цервиксот е грлото на матката. Иако не можете да го видите, можно е пенисот да го допре. Сепак, ако успеете во тоа, тоа значи дека вашата партнерка не е доволно возбудена – бидејќи кога жената ќе се возбуди матката ќе се “испакне” и се отвора повеќе место во вагината на жената. Тоа предизвикува непријатни чувства кај жените. Клиторисот Иако со допирањето на клиторисот може да се постигне врвно искуство, често може да биде и многу болно. За што се работи? На врвот од клиторисот се наоѓаат нервни завршетоци, па ако жената не е возбудена тој допир може да предизвика болка. Стапалата Многу жени не сакаат да им се допираат стапалата за време на сексот. Тоа значи дека ако носи чорапи за време на секс, не треба да ѝ ги соблекувате. За жената да постигне оргазам таа треба ...
сите 11 | | | веќе видена

Сестрите Тамара и Тијана веќе се добро познати и популарни кај публиката. До сега сме имале прилика да ги видиме и нивните родители, но не во вакво издание. Тамата на својот Инстаграм профил објави фотографија од нивните родители во младоста, па сега публиката има можност да види кој на кого личи, на мама или на тато.
сите 7 | | | веќе видена

Пред неколку дена нашиот актер Сашко Коцев за прв пат стана татко на девојче кое со сопругата Смиљана и го дадоа името Јоана. Неговата сопруга се породи во една од приватните болници, а како што изјавила за нивниот сајт, Сашко е вистински шампион, се грижел за неа и во бременоста, а сега вели дека ќе биде одличен во улогата на татко. Малата Јоана пристигна дома, а еве ги и првите семејни фотографии.
сите 3 | | | веќе видена

Слатка пита со тиква, се топи во уста, а рецептот е многу едноставен… 500 гр тенки кори за пита 1 кг рендана тиква 4 јајца 200 гр шеќер 2 дл масло 1,5 дл млеко 1/2 кесичка прашок за печиво 1 кесичка ванилин шеќер рендана кора од лимон 1 кесичка цимет 4 лажици брашно Тиквата преполовете ја, извадете ги семките и излупете ја. Исечкајте ја на помали парчиња за полесно да ја изрендате. Измешајте ја со 100 гр шеќер и цимет па оставете да стои додека го приготвувате намазот. Разматете ги јајцата со шеќер и ванила. Измешајте брашно, млеко, масло, прашок за печиво и изрендана кора од лимон. Раширете една кора, премачкајте ја со три лажици намаз, ставете друга кора, повторно намаз па трета кора. На неа наредете рендана тиква, свиткајте лесно и наредете на намастена тепсија. Така правете до крај. За крај оставете 3 лажици намаз, во него можете да ставите малку сок кој ќе остане од ренданата тиква. Премачкајте ја питата, избоцкајте ја со чепкалка па оставете да стои половина час. Печете во загреана рерна на 220 степени ...
сите 44 | | | веќе видена

Одлично прво полувреме на македонскиот и европски првак Вардар. Раул Гонзалез и неговите избраници понесени од феноменалната атмосефра во преполниот „Јане Сандански” играат шампионски, по првите 30. минути води со 16-12. Вардар добива голема поддршка од трибините, кои се целосно исполнети и атмоферата е фантастична. Само во воведните десет минути, Барселона беше доминантна, имаше два гола позитива (1-3, 2-4), а потоа во десетата минута на сцената настапија „црвено-црните“. Предводени од одличниот Арпад Штербик и добро поставената одбрана, „црвено-црните“ во нападот функционираа беспрекорно. Негативата од еден гол 5-6 (во 11.минута) за кратко време ја претворија во позитива од 11-6 во 18. минута. Од овој момент се одеше како подмачкано, вардарци ја полнеа мрежата на Барселона, која пак немаше решение за нападот на македонскиот тим. Највисоката предност Вардар ја имаше 26. минута од 15-9, истата позитива ја имаа и во 28. минута 16-10. Штербик со девет одбрани беше одличен голот, а во нападот Борозан даде ...
сите 73 | | | веќе видена

next