Вистина

Аргентина, Уругвај и Парагвај официјално ја започнаа својата кампања за ко-домаќин на Светското првенство во 2030 година. Претседателите на трите држави направија презентацијата во „Каса Росада“ каде открија дека имаат намера да користат од шест до осум стадиони во Аргентина и четири и осум во Уругвај и Парагвај. – Знаеме дека ќе има и други кандидати, но овој регион ќе биде атрактивна дестинација за светско првенство поради 100-годишнината од првите финалиња во Уругвај, рече парагвајскиот претседател Орасио Картес. Уругвајците го освоија првото Светско првенство во 1930-тите, кога ја победија Аргентина во финалето со 4:2. извор:курир
сите 113 | | | веќе видена

Во третата сезона на реалното шоу „Твоето лице звучи познато“ навивавме за Даниел Кајмакоски кој брилираше на сцената на трансформациите, а пак претходно стискавме палци и се воодушевувавме на настапите на Елена Ристеска. Годинава таа улога и припадна на Тијана Дапчевиќ која за старт го имитираше Здравко Чолиќ во чија кожа беше и повеќе од одлична. По тој повод Елена се присети на времето кога таа настапуваше , а се сети и на имитацијата на Бане Мојиќевиќ, кој тогаш го глумеше Чола, па и напиша на Тијана: -Мојот колега од пред неколку години Чола( Бане Мојичевиќ) во изведба на другарката Тијана Дапчевиќ.. Браво драга, сега тек го гледам ова, не бев во можност да го гледам ТЛЗП 4 вчера.. Со среќа во најголемото патешествие @tijanadapcevic, напиша Елена и ја поддржа својата колешка која допрва ќе ја гледаме во улога на познатите балкански и светски музички ѕвезди.
сите 25 | | | веќе видена

Пад во економијата речиси во секој сегмент, по преземањето на власта од страна на СДСМ. Трет месец последователно се бележи пад на индустриското производство, извозот, пониската просечна плата и другите негативни индикатори со што е намалена конкурентноста на македонската економија. Според последните податоци од Државниот завод за статистика извозот во месец август во однос на месец јули бележи пад од 8,2 отсто. Претходно, извозот паѓаше и во месец јуни во однос на месец јуни за 5,5 отсто, односно месец јули во однос на месец јуни за дури 12,1 отсто. Покрај продолжениот пад на извозот, Македонија се соочува и со пад пад на просечната плата, пад на индустриското производство, како и сериозен пад на девизните резерви на државата. Падот на индустриското производство, извозот, пониската просечна плата и другите негативни индикатори ја намалија конкурентноста на македонската економија. Тоа почнаа да го нотираат и меѓународните институции. Во последниот извештај на Светскиот економски форум, Македонија воопшто ја ...
сите 119 | | | веќе видена

Владата на СДС за едни мајка за други маќеа, оние кои беа на улиците и протестираа како членови на т.н Шарена револуција извисени, а за возврат работа добија само најснаодливите, јавноста прашува кој е придонесот на Земир Мехмети, Нора Шаќири и Бубо Каров за да имаат огромни плати? СДС вдомија лица кои досега во овие 100 дена не покажаа ниту еден проект, единствена нивна активност која граѓаните ја знаат е само нивните вработувања, јавноста ниту знае што работат, ниту дали досега имаат сработено нешто што може да биде од општа корист за граѓаните, ниту пак колку пари тие заработуваат. На јавноста добро и е познат примерот на вработувањето на братот на Ермира Мехмети и еден од најистакнатите членови на т.н. Шарена револуција. Тој, ниту помалку, ниту повеќе доби директорска фотелја во Телеком. Инаку дел од медиумите неодамна пишуваа дека Мехмети ќе се офајди со 5.000 евра месечна плата и буџет да купи кола од рангот на Ауди А4. Ова се сумите и бенефициите кои ги добиваат членовите на бордот на Македонски ...
сите 9 | | | веќе видена

Независниот кандидат за советник во општина Кичево Алит Абази кој беше ранет на 26-ти септември во Кичево, им подлегна на сериозните повреди кои ги имаше во стомакот. Абази е прва жртва на изборните инциденти во кампањата за локалните избори која минува со тешки насилства. Информацијата за Курир ја потврди и портпаролот на Министерството за здравство Коста Петров, кој истакна дека Абази на повредите им подлегнал утринава во 4 часот. Абази бил нападнат од зад грб, додека бил со шефот на неговиот изборен штаб, Дестан Абдиу кој исто беше мета на напаѓачот. Нападот се случи во центарот на Кичево. Абази неколку дена се наоѓаше во критична состојба на Одделот за интензивна нега на скопските клиники. Имаше сериозни повреди на абдоменалните органи и сериозни повреди на р’бетот и р’бетниот столб. Мотивите за неговото убиство се уште не се разјаснети, но, сепак, крвавиот настан се случи во тек на изборна кампања, што говори дека претстојните локални избори сепак нема да поминат без нерегуларности, ако се земе предвид ...
сите 81 | | | веќе видена

Наместо ветените повисоки плати, пензии, субвенции за земјоделците и сите други големи ветувања на СДСМ пред изборите, граѓаните добија намалување на просечната плата, стопирано зголемување на пензиите, најава за кратење на субвенциите. Но, има и такви за кои навистина дојде животот, а тоа се бизнис партнерите и пајташите на кланот Заеви. Откако дојде Заев на премиерското столче, голема корист видоа само блиските до него, фирма од неговиот клан доби лиценца за увоз на нафта и нафтени деривати. Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија, донесе одлука за издавање лиценца за вршење енергетска дејност трговија на големо со сурова нафта, нафтени деривати, биогорива и горива за транспорт-трговија на големо со Еуродизел БС, Биодизел, Еуросуер БС 95, Екстра лесно 1 и Течен нафтен гас, на Друштвото за производство, трговија и услуги ТРИТЕРОЛ ПЕТРОЛ ДООЕЛ СТРУМИЦА. Оваа одлука е објавена во Службениот весник број 102 од 05.08.2017 година. Кога малку ќе се погледнете во минатото, и активностите на ...
сите 53 | | | веќе видена

Порталот „Инфоплус.мк“ пренесува реакција од група загрижени граѓани на митингот на СДСМ во Берово и кажаното од страна на кандидатот за градоначалник Звонко Пекевски за долгот поради кој е блокирана сметката на Општина Берово. Текстот ви го пренесуваме интегрално: Иако, не сакавме да се впуштаме во никакви објаснувања и докажувања околу работи што се случувале во минатото во општина Берово, односно во оваа кампања да се фокусираме на иднината и на новата ера која ќе дојде во Македонија после овие избори, приморани сме да одговориме на крајно некоректните прозивки и кажаните невистини од страна на кандидатот за градоначалник од СДСМ во Берово, Звонко Пекевски, на одржаниот митинг минатиот петок и покрај потпишаниот кодекс за фер изборна кампања. Имено, беше кажано дека досегашниот градоначалник ја задолжил општината и ја остава со блокирана сметка за повеќе од 30.000.000,00 (триесетмилиони) денари (за полесно повеќе од 500.000,00 ЕВРА). Меѓутоа кандидатот Пекевски. Иако му е многу добро познато, како на ...
сите 12 | | | веќе видена

Жељко Јоксимовиќ синоќа во еден белградски ресторан го прослави раѓањето на близначките Ана и Срна, а прва на прославата дошла Мина Јоксимовиќ, неговата ќерка од првиот брак. Мина дола со својата баба Весна и дедо Бранислав, а тешко било да не се забележи нејзиното деколте…
сите 54 | | | веќе видена

Младата Јелена во 1995 година пеела како пратечки вокал на познатиот пејач. Далечната 1995 година Милош Бојаниќ ја снимил песната „Растајемо се ми“, а пратечки вокал му била тогаш младата пејачка Јелена Карлеуша. Карлеуша тогаш имала само 17 години, а интересно е што кариерата ја започнала со народна музика. Нема да верувате, но пратечки вокал му бев на Милош Бојаниќ. За тој ангажман добив тогашни 50 марки. Тоа воедно беше и мојот прв хонорар. Тогаш бев дете. Интересно е што тие пари ги изгубив на пат од студиото до дома. Ете така се започна, изјавила Карлеуша, а Милош Бојаниќ објаснил како дошло до соработката со Јелена. Мајката на Јелена, Дивна ми помогна на почетокот од кариерата. Додека работеше во радио, многу ми помагаше. Ја ценам како пријател и човек. Од весниците дознав дека нејзината ќерка сака да сними ЦД. Кога ја видов прв пат Јелена, знаев дека ќе биде успешна, рекол Бојаниќ. Ја викнав да биде пратечки вокал за песната „Растајемо се ми“. И платив 50 марки кои ги изгуби. Кога се сретавме во ...
сите 11 | | | веќе видена

Соработката на „Сетстат“ и Мирко Попов навидум колку и да е неочекувана, сепак е неверојатно добитна музичка комбинација. Кога на моќниот, модерен слободен џез на Сет, го додадете несомнениот дивергентен авторски потенцијал на Мирко Попов, излегува потполно ново и потентно сонично животно. На моменти можеби помалку мрачни, но извонредно музикални шлагери кои црпат инспирација колку од џезот, толку и од поп номенклатурата од минатите неколку децении. Ова комбо веќе има еден заеднички албум зад себе ( „Се плашам од Македонци “, PMG Recordings 2015), а во моментов го промовира новиот ЕП „Лунатика“ . Оваа „македонска џез квечерина“ е закажана за вечерва, четврток, 5 октомври, во кино „ Култура “. Концертот е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија и е во рамките на програмата „Нов културен бран“. Концертот ќе започне во 21 часот, а влезот е слободен. Извор:РадиоМК
| | веќе видена

Македонскиот ракометар Кирил Лазаров го доживеа првиот пораз со екипата на Нант за францускиот шампионат, тим за кој нашиот Кире настапува. Иако водеа на полувремето, на крајот го загубија дербито и го доживеаја првиот пораз за оваа сезона. Нашиот Кире постигна два гола, но не и посакуваната победа на терен. Во вакви моменти најдобро е до себе да се има човек кој безрезервно ја дава својата поддршката, а Лазаров јас има најсоодветната личност до себе за тоа. Имено, во Франција моментално престојува и сопругата Љубица, која е целосно посветена на својот сопруг и кога е работно окупиран. Нашиот познат ракометар нема пракса да објавува фотографии со семејството, но овој пат направи исклучок и објави таква со сопругата. Инаку, Кире и Љубица беа во врска уште од својата 17-та година, по што ја крунисаа љубовта со брак. Таа по професија е докторка, но досега не работела по струка, туку е посветена на двете деца и сопругот.
сите 33 | | | веќе видена

Пејачката откако си ја смени професијата, па сега нејзиното хоби шминкањето, стана и професија, на љубовен план веќе подолго време и оди совршено. Со нејзиното момче Тадеј се неразделни, па постојано споделуваат заеднички фотографии. Зои Блаж не се срами да објави и фотографија од спалната, на која таа е во потполно природно издание без шминка. Денот по утрото се познава напиша Зои под фотографијата, на која нејзното момче е без облека.
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по синоќешниот голем митинг на партијата во Битола заедно со младите од овој град и Унијата на млади сили (УМС) присутвуваше на забава на Широк сокак, во друштво и на кандидатот за градоначалник, Зоран Илиоски. Токму Илиоски во вчерашниот свој говор вчера потенцирапе дека Битола го гледа како град на млади луѓе кои се убедени оти токму таму ќе ја градат својата иднина. -Во нашиот фокус се првенствено младите луѓе кои ќе ги задржиме во Битола со обезбедување работа, пристоен дом и квалитетни услови за живот. Досега се покажа дека невработеноста се намалува преку директни домашни и странски инвестиции, затоа инвестициите во индустриската зона Жабени ќе бидат главниот мотор за локален економски развој на Битола. Во идниот мандат, наместо нови населби за мигранти ќе создадеме услови за нови евтини куќи за нашите деца. Ќе направиме и целосна промена на сообраќајниот режим, ќе воведеме еднонасочни улици во центарот на градот, ќе изградиме нови три кружни тека, три нови ...
сите 41 | | | веќе видена

Екипата на Минесота Линкс по четврти пат во последните седум години ја освои титулата во женската национална кошаркарска лига на САД (ВНБА), откако во финалната серија со 3:2 во победи беше поуспешна од Лос Анџелес Спаркс. Во решавачкиот петти натпревар одигран ноќеска во Минеаполис домашната екипа победи со 85:76. Со 17 поени и 20 скока и четири асистенции Силвија Фоулс, беше прогласена за МВП на финалето. Линкс се изедначија со Хјустон Кометс по најмногу освоени титули во историјата на женската НБА лига. извор:курир
сите 16 | | | веќе видена

Германскиот шампион Баерн Минхен ќе го активира веќе четири години пензионираниот Јуп Хејкенс кој ќе го предводи тимот до крајот на сезоната, објавија германските медиуми. Сензационалната вест доаѓа по многуте шпекулации кој ќе биде наследникот на Карло Анчелоти на тренерското место кое остана празно по отпуштањето на Италијанецот. Се спомнуваа Томас Тухел, Луис Енрике, Луиј Ван Гал, но по се изгледа на клупата на Баварците ќе седне 72-годишниот Хејкенс. Тој последен пат беше тренер во 2013 година кога со Баерн ја освои Лигата на шампионите. Хејкенс покрај трофејот во ЛШ има три титули во Бундеслигата, еден Суперкуп, а еднаш Лигата на шампиони ја освои и со Реал Мадрид. Се очекува неговата промоција на клупата на Баерн да биде по паузата за репрезентативните настапи. извор:курир
сите 65 | | | веќе видена

Владата на чело на Зоран Заев поддржува и продуцира криминал и беззаконие. Генералниот секретар на владата молчи и не одговара до кога планира да го крши законот и зошто не поднесува оставка бидејќи е незаконски да се биде Генерален секретар на влада во исто време и претседател на Собрание на акционери на Телеком за хонорар од 500 евра по одржана седница, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Рашковски спротивно на закон се само назначи на позиција во Телеком за 500 евра хонорар. Значи Рашковски секој месец инкасира над 1.000 евра плата, и по 500 евра од одржана седница во Телеком -Законот е кристално јасен: Согласно член 18 од Законот за спречување на судир на интереси, службеното лице Драги Рашковски не може да биде член на управен или надзорен орган во трговско друштво, јавни претпријатија, агенции, фондови, и сите други организациони облици со доминантен државен капитал, што значи дека Законот за спречување судир на интереси не дозволува Драги Рашковски како Генерален секретар на ...
сите 52 | | | веќе видена

Водителка на Утринската програма на Канал 5, згодната и шармантна Анастасија Деа Богдановска последна влета во телевизиското водителство, ама затоа покажа дека брзо учи, па преку ноќ научи многу нешта… И како да се однесува пред ТВ камерите и како да комуницира со ТВ гледачите, и како да разговара со гостите… Самоука или некој ја подучува кога е водителско-новинарскиот еснаф во прашање, само Деа знае!? Очигледно, покрај телевизиските „фори“, Анастасија ги научила и оние другите, маркетиншките трикови… Дали и во тоа некој ја подучува или самата „ги купува“ од постарите по стаж колешки, како Јелена Спенџарска или Бубе Јаневска на пример, ќе почекаме во првата прилика, да признае. Ама ова гарант го има научено самата, зашто веќе призна дека е така: Деа знае како се прават ѕвезди! Не, не… да не се разбереме погрешно, не мислевме естрадни, телевизиски или новинарски… Во прашање е нешто сосема друго! Откако тргнала да ги купи, па талкајќи по скопските дуќани во ниту еден од нив не наишла на она што го бара, Деа ...
сите 13 | | | веќе видена

Екипата на Нант за која настапува најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров, синоќа на домашен терен загуби од Монпеље со 30:27. Иако на полувремето Нант водеше со 15:14, сепак на крајот го загуби дербито на 4.коло во Француската лига што е нивни прв пораз оваа сезона. Лазаров натпреварот го заврши со два постигнати гола и една асистенција. Во наредното коло, Нант и Лазаров гостуваат кај Данкерк. извор:курир
сите 34 | | | веќе видена

На фолк пејачката Сани Гроздановска и остана уште многу малку време до породувањето на своето второ дете кое ќе го добие во бракот со нејзиниот долгогодишен партнер, а од неодамна и сопруг, Мартин Гроздановски. Сани е доста активна трудница, а дури и во последните недели од бременоста, иако е со огромен стомак, таа не се откажува од ноќниот живот по скопските ресторани и настапите. „Време залудно“ беше песната со која неодамна настапи на сцената на Фолк фест Валандово 2017 и освои трета награда, мотив повеќе за понатамошно фестивалско претставување и секако повеќе работа и снимање нови песни. Инаку, медиумите не ретко ја прогласуваат за најбујна фолкерака кога се во прашање градите кои таа секогаш преферира да ги истакнува. Сега, случајот не е таков, а пејачката веројатно не чувствува потреба да провоцира, зашто и кога бујната предница не и е откриена, истата зрачи со впечатливост. Деновиве Сани повторно и се врати на кафеаната, седна на вино и мезе, па се фати за микрофонот да отпее некоја народна за душа. ...
сите 3 | | | веќе видена

Едната е пејачка, а другата водителка, но има една работа која и двете ги поврзува. До сега не сме знаеле и сме немале прилика да видиме, но Тамара Тодевска и Миа Костова се идентични во детството. Пејачката Тамара Тодевска направи споредба на фотографии од детството со водителката Миа Костова и речиси и да нема разлики, тие се како сестри близначки. И не само во ликот и фризурата, дури и се слично облечени во црвено бел скафандер.
сите 12 | | | веќе видена

next