Вистина

Фестивалот на забавни мелодии „Макфест 2017“ заврши. Помина уште едно издание полно со музика, понекоја песна што ќе остане, мноштво аплаузи, понекое негодување… и што е најважно, мноооогууу макфестовски случки, што ќе останат во фестивалските спомени на неговите учесници, протагонисти, организатори… Од сите фестивалски ѕвезди, најмногу на сцената, се појави тој… Димитар Атансовски, во улога на водител! Разбирливо… Таква му е фестивалската улога! И секогаш среден, спастрен, уреден стокмен, во елегантен костум… Ама тоа само на сцената! Зад неа, или поточно во меѓувреме, меѓу две фестивалски вечери – друг човек! Затоа пејачите Огнен Здравковски – Оги и Александар Тарабунов – Тара, патем негови добри пријатели му се намерачија: Ќе го бричат по секоја цена! Па макар и преку Фејсбук! И ќе го потстрижат, оти вака „забраден и бушав“ не од во пакет за дружба со нив… Зашто нивните маскирани „танцувачки мачиња“, некако не се љубители на „револуционерен имиџ“! До душа неговата „Масе“ има дијаметрално спротивен вкус, ...
сите 3 | | | веќе видена

Оваа година по многу нешта е нејзина. Откако на последното издание на „Македонскиот радиски фестивал МАРС“ ја понесе наградата за пејачка со најголем подем во кариерата во тековната година, младата „ѕвезда што се раѓа“ успеа и да дипломира на Академијата за музичка уметност во Скопје. И тоа со 10-ка! Сега е дипломирана пејачка на популарни жанрови… и тоа со тапија! За и приватниот живот да и биде 10-ка, Елена Миленковска се погрижи самата. Летото е секогаш згодна прилика за да се пуштат „очите да зборуваат“, да се ослободат емоциите, па љубовта самата ќе ти чукне на врата. Ако не таа, тебе тогаш ти нејзе. Та било тоа дома или некаде надвор од родната ти Македонија! Нашиот јужен и Белото море, се згодна прилика… да се најде прилика! А на нашата Еленче така згодна, убава, и млада, тешко кој можеше да и одолее и во Елада… И оп, ете го зетот! Можеби и нема баш грчко име и презиме, ама две работи се сигурни: како прво не е наш, туку странец, како второ, странец за нас, ама не и за неа и нејзиното срце. Една мала ...
сите 2 | | | веќе видена

Политичката кампања за локалните избори заврши! Денес, политичарите молчат. На ред е својот глас да го каже и даде народот! Молк е за сите освен за неа. Како што политичарите и политичките партии ги бираа пејачите за својата кампања, бираше и таа… Наташа Малинкова! Само што таа е ОБРАТНА: наместо тие неа, таа ги бираше нив… или поточнио теркот на нивната кампања, за да направи своја! По нивен, политички терк, се разбира! Оти таков е моментот… море такво е времето! Ново време. Едно планираме – друго ќе испадне! Сликана како за на политички билборд, со слична иконографија, смо без партиски симболи, со сопствен слоган сличен на нивниот – а сепак нејзин, со порака која многу кажува, а ништо не ветува, таа се повика во името на нарачателот – народот на РМ. А говорот, кус, прецизен и концизен: Почитувани, „Ова е Ново време, а новото време носи нови предизвици и искушенија. Јас, Наташа Малинкова решив да го послушам гласот на народот и да ви ја прет ставам мојата програма која трае само неколку минути. ...
| | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за локалните избори што ќе се одржат утре и започна изборниот молк Денеска, ден пред изборите, своето право на глас можат да го остварат 1.882 лица во казнено-поправните домови и лица кои се во притвор, девет внатрешно раселени лица, како и немоќните и болни кои го побарале тоа од општинските изборни комисии. Внатрешно раселените лица гласаат во прифатлиштата каде што се сместени, болните и немоќниоте лица во нивните домови, а избирачите кои на денот на гласањето се наоѓаат на издржување куќен притвор гласаат во местото каде ја издржуваат мерката. Гласањето и денеска и утре на денот на изборите почнува во седум и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и Градот Скопје. Право на глас имаат 1.814.644 избирачи. Во изводите од избирачкиот список се запишани 1.735.682 гласачи, 77.071 избирачи се на привремена работа или престој во странство, 1.882 се на издржување казна затвор или се во притвор, а девет гласачи се запишани ...
сите 256 | | | веќе видена

По мајското издание на песната „Метафори“ с ега тие имаат нов, „издувен“ „Вентил“. Тоа е насловот на новиот сингл на екипата предводена од Тони Зен која себеси се нарекува „Флека“ , чие видео воедно е прво за оваа музичка дружина. Станува збор за авторско дело на Борче Кузмановски , кој ја потпишува музиката, а автори на текстот се Тони Зен и Сиги . Видеото, пак, кое го изработи продукцијата „Сојер и Фин“ (Sawyer + Finn) , е дел од проектот „Дотерај го Скопје“ , а како изгледа и звучи сето тоа можете да погледнете во продолжение.
сите 5 | | | веќе видена

Право на глас на претстојните локални избори што ќе бидат одржани во недела, на 15 октомври годинава, ќе имаат 1.814.644 гласачи. Во изводите од Избирачкиот список се запишани 1.735.682 гласачи, 77.071 избирачи се на привремена работа или престој во странство, 1.882 за време на изборите ќе се наоѓаат на издржување казна затвор или се во притвор, а девет гласачи се запишани како внатрешно раселени лица. Шестите локални избори во Македонија, н а 15 октомври, ќе се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, на 29 октомври.
сите 257 | | | веќе видена

Заврши дваесетдневната изборна кампања и почна молкот пред локалните избори во недела. Гласањето в недела на 15 октомври почнува во седум и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Во сабота, ден пред изборите, гласаат болни и изнемоштени лица, затворениците и лицата во притвор. Право на глас на претстојните локални избори имаат 1.814.644 гласачи. Во изводите од избирачкиот список се запишани 1.735.682 гласачи, 77.071 избирачи се на привремена работа или престој во странство, 1.882 за време на изборите се на издржување казна затвор или се во притвор, а девет гласачи се запишани како внатрешно раселени лица. На шестите локални избори во Македонија учествуваат кандидати за градоначалници и за советници од 19 партии и коалиции, а 64 се од групи избирачи. Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, на 29 октомври. Изборитe на 15 октомври се шести локални избори во Македонија.
сите 260 | | | веќе видена

Идната сабота (21 октомври) во “ВИП” Спортски центар Борис Трајковски во Скопје ,со почеток од 21 часот ќе се отворат вратите за сите љубители кои сакаат да учествуваат во одбележувањето на 25 годишнината од првата техно забава во градот. „Ова е прилика да се потсетиме на домашните и странските хитови кои ја одбележаа музичката техно сцена од 80 и 90 години, во светот и кај нас. Воедно е и можност за заедничка дружба на едно место со генерациите кои доаѓаат по нас. Културно збиднување во нашата метропола кое ќе го означи 25 годишниот јубилеј од првата техно забава во МНТ, со која градот Скопје почна да живее нов полноќен живот,град со голема техно култура каде продефилираа најзначајните македонски и светски Ди-џеи, чие менаџирање во културно-забавниот живот во градот достигна децениска традиција“ – вели организаторот. Изборот на музиката им е доверен на десеттина техно диџеи од Скопје и Македонија, познати на скопската јавност од времето кога се oдржуваа ноќните забави во МНТ, Колосеум, МКЦ, Хард Рок. Свој ...
сите 9 | | | веќе видена

Главното жири на второто издание на Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје 2017 ги додели наградите од натпреварувачката селекција за први или втори филмови од млади автори од целиот свет. Како што соопштија од Киненова, жирито наградата за најдобар филм на фестивалот му ја додели на филмот „Фамилија“ на Густаво Рондон Кордова (Венецуела) за неговиот исклучителен талент при претставувањето на приказна за преживување во посебно брутален и насилен свет во кој се наоѓаат обата протагонисти, но и целото општество во земјата каде припаѓаат. Босанскиот филм „Мажите не плачат“ на Ален Дрљевиќ ја доби наградата „Најдобар режисер“ за, како што посочуваат од жирито, неговото зрело режирање, справувајќи се со најделикатната, историска и психолошка ситуација во која се наоѓаат протагонистите, давајќи ни паралелно чувство на оптимизам и надеж на самиот крај. Жирито наградата „Најдобро сценарио“ му ја додели на израелскиот филм „Една недела и еден ден“ на Асаф Полонски за исклучително успешното справување со една ...
сите 29 | | | веќе видена

Оливер Андонов од ВМРО-ДПМНЕ изјави денеска дека СДСМ од ден на ден се повеќе ја губи и така малата поддршка од граѓаните и се соочува се сериозен пораз на изборите во недела. -Затоа СДС е во паника и почнува на криминален начин, со класичен поткуп, јавно и пред очите на полицијата да се обидува да привлече некој глас на нивна страна. Овие фотографии кои ги гледате зад мене се од Крива Паланка, каде што во присуство на полициски службеници со службено полициско возило, активисти на СДС испратени од Заев делеа прехранбени продукти на граѓаните (масло за јадење). Овде е прикажан само еден еклатантен обид за поткуп на граѓаните од страна на СДС што се обидуваат да го реализираат и во повеќе општини во Република Македонија. Предупредуваме дека со оваа постапка, СДС го прекршуваат чл. 162 ст.1 од Кривичниот законик на Република Македонија, кој вели: „Тој што на лице со избирачко право му нуди, дава или ветува подарок или друга корист, со намера да го придобие да го врши, да не го врши или како да го врши ...
сите 38 | | | веќе видена

Криминалот, корупцијата и непотизмот од општинско, Заев ги преслика на државно ниво. Македонија денеска е раководена по примерот на Струмица каде Заев како градоначалник местеше тендери, вршеше рекет врз инвеститори, царуваше мито и корупција, истакна Соња Гелова Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ. -Истиот Заев, кој врз грбот на граѓаните ги наполни фамилијарните сметки со милионски суми, ветуваше живот за сите граѓани подеднакво, ветуваше 30.000 плата за секој од нас. Денеска сите ние земаме пониски плати. Додека Зоран Заев ги лажеше граѓаните, Трајче Заев со само 10 евра за квадратен метар стана сопственик на конфекцискиот гигант „Герас Цунев“, за само 20.000 евρа купи дел од стρумичκиот κонфеκцисκи гигант „Геρас Цунев“, κој поседува имот со вκупна повρшина од 7.396 метри квадратни. Додека СДС лажеше за намалување на сметките за електрична енергија, Кочо Анѓушев воспоставува монопол врз целиот пазар за електрична енергија во Македонија. Додека ја манипулираат јавноста со либерализација на пазарот газда Кочо создава ...
сите 3 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ѓорѓиевски на денешната прес-конференција од Спомен Костурницата побара поддршка од граѓаните и ги повика да гласаат за рекреативен парк, индустриска зона, детски градинки, проектот „Куманово без кал“. – Времето за одлуката дојде, ќе ја видиме на 15 октомври. Доколку сакате да настапи промената во Куманово со заокружување на бројот 13, добивате рекреативен парк Студена вода, нов индустриски центар сместен во локалитетот Речица, три спортски сали, добивате три детски градинки, реализација на проектот „Куманово без кал“ што ќе трае четири години, ќе го вратиме сјајот и зеленилото во Куманово, она по што Куманово беше препознатливо, рече Ѓорѓиевски. Тој ги повика граѓаните масовно да излезат на избори во недела и да го заокружат бројот 13, за него како што рече идниот градоначалник на Куманово и за советничката листа. – Гарантираме дека сите овие проекти кои ги понудивме во предизборната кампања ќе имаат своја реализација, рече Ѓорѓиевски. Тој им се ...
сите 18 | | | веќе видена

Стигнавме до крајот на една многу посебна и специфична кампања. На моменти беше исцрпувачка, понекогаш нервозна, но ми се чини дека сите заедно успеавме да покажеме кои навистина сме – искрени луѓе со сериозни намери и силна решителност , Битола да ја направиме подобро место за живеење, за сите. Ова денес го истакна Зоран Илиоски, кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Битола. -На почетокот ви реков дека сум човек кој не сака да го ветува она што не може да го исполни. Ми советуваа – не вели не знам, не вели – не можам, но едноставно таков сум – не ми дава душата да дадам збор за било што во ветер, да излажам само за да добијам глас повеќе. Но затоа пак, сите ние овде сме на еден начин жиранти, дека се што ветив, буквално се’, до точка, до запирка, мора да биде исполнето. И тука нема да има не можам, нема да има не сакам, нема да има откажување, затоа што сме дале збор. Во кампањата влегов со големо професионално и политичко искуство, точно такво какво што се очекува и бара од еден управител, менаџер на ...
сите 9 | | | веќе видена

Државните задолжувања станаа заштитен знак на владата на СДС и Зоран Заев. Џелатите на македонската економија, Заев, Анѓушев и Тевдовски, за само 4 ипол месеци, што по основ на задолжување, што по основ на топење на девизните резерви, ги задолжија граѓаните за фрапантни 523 милиони евра, или за над половина милијарда евра, а за овие пари немаат поставено ниту една бандера, вели Гоце Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. -Замислете почитувани граѓани, секојдневно се задолжуваме за 3,7 милиони евра, а владата на СДС ниту гради автопати, ниту гради училишта, ниту гради болници, туку напротив, СДС моментално ги има прекинато сите посериозни капитални проекти, со што ги остава во неизвесност илјадници работници кои токму преку овие ангажмани, обезбедуваа егзистенција за своите фамилии. Владата на СДС ги остави на цедило домашните фирми и претпријатија кои директно или индиректно беа ангажирани во овие проекти, без можност да работат и со тоа да придонесуваат во домашната економија. Доколку СДС продолжи со ова темпо на ...
сите 56 | | | веќе видена

За следење на претстојните локални избори во Македонија, во Државната изборна комисија досега се акредитирани 5.011 домашни и 373 странски набљудувачи. Во ДИК за следење на изборите досега се акредитирани шест новинари. Според податoците објавени на веб страницата на ДИК, од домашните најголем број акредитирани набљудувачи има невладината организација МОСТ – 2.843 потоа Здружението на граѓани ЗХА „Синергија“ – Штип 1.829 набљудувачи, Цивил – Центар за слобода 191, Институтот за економски стратегии и меѓународни односи Охрид – Скопје 125, Центарот за разбирање и институционална соработка Скопје – ЦРИС Скопје 17 и Македонскиот центар за култура и развој шест набљудувачи. Од странските, најголем број набљудувачи има Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР 198, потоа Амбасадата на САД во Македонија 33, Делегацијата на ЕУ 23, Меѓународниот студиски центар за избори (IESC) 18… Набљудувачи имаат акредитирано и Канцеларијата на НАТО во Скопје и амбасадите на Руската Федерација, Албанија, Австрија, Франција Велика Британија, Шведска, ...
сите 194 | | | веќе видена

За само 5 месеци Министерството за внатрешни работи се претвори во партиска полиција на СДС. Со цел, да може МВР да биде партиска испостава на СДС министерот Оливер Спасовски изврши целосна партизација на министерството и ги смени сите професионалци во него, вели Милан Стефаноски од ВМРО-ДПМНЕ. Професионализмот и криминалот не одат заедно, затоа Оливер Спасовски спроведе стотици незаконски распределувања во министерството и постави партиски послушници. За само пет месеци, на ниво на Македонија се направени над 250 незаконски распоредувања во Министерството за внатрешни работи. Во Битола се направени над 19 незаконски распоредувања. Во Велес над 36 незаконски распоредувања. Во Тетово над 32 незаконски распоредувања. Во Струмица над 22 незаконски распоредувања. Во Охрид над 15 незаконски распоредувања. Во Скопје над 13 незаконски распоредувања. Во Штип над 11 незаконски распоредувања. Во Гостивар над 8 незаконски распоредувања. Во Куманово над 6 незаконски распоредувања. Во Крушево 4 незаконски распоредувања. ...
сите 8 | | | веќе видена

ЕЛЕМ под палката на СДС книжи милионски загуби. Неодговорното работење на СДС во управувањето со ЕЛЕМ за само еден ден ќе ја оштети државата за над 640 илјади евра, вели Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ. -Резултатот од работењето на скапо платените советници и белосветски мешетари Обрадовиќ и Башановиќ излегува на површина, буџетот на државата за само еден ден е оштетен за цели 645.000 евра. Граѓаните сега можат да видат за што служат скапо платените советници на Заев, Башановиќ и Обрадовиќ и во која насока истите го советуваат Заев. Расипничката влада на СДС купува струја по цена и за 50% повисока од пазарната. Имено ЕЛЕМ купува струја по унгарски цени во висина од 62.8 евра за мегават час, во услови кога истата на берзите во соседството се продава за 41.1 евра за мегават час. Цената на струјата на берзата во Софија-ИБЕКС, изнесува 41.1 евра за мегават час, додека ЕЛЕМ купува струја по цена од 62.8 евра за мегават час, односно цели 21.7 евра по мегават час повеќе од реалната пазарна цена, потенцира ...
сите 4 | | | веќе видена

На социјалните мрежи на шега пишуваат дека СДС во овие пет месеци успеа да измисли времеплов и да ја врати Македонија во 90-тите години од минатиот век. Но, тоа воопшто и не е шега, изјави денеска Благој Шаклевски од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, додавајќи дека младите можеби не се сеќаваат, но оти постарите многу добро знаат што значи тоа. Според него, тоа значи чувство на несигурност и страв. -Страв за себе, за своите семејства и за иднината на државата. Никој не планира ништо подалеку од еден месец, ниту домаќинствата, ниту фирмите, ниту бизнисмените. Се е како замрзнато, како застанато и неизвесно. Како сите да чекаат нешто. Притисоци, закани и уцени на секој чекор, во секоја инстутција. Страв за работното место, страв за пензиите, страв за социјалната помош, вели Шаклевски. Посочи дека СДСМ уште во техничката Влада ги бараше Министерствата за внатрешни работи и за труд и социјална политика. -И тогаш, и сега е повеќе од очиглено дека тоа е институциите преку кои СДС врши најголем притисок ...
сите 3 | | | веќе видена

Политичката кампања за локалните избори полека привршува. Од вечерва на полноќ стапува изборниот молк! Партиите и нивните кандидати ги прават последните подготовки пред денот на гласањето, ги минуваат последните мигови на терен, по медиумите. Така, кандидатите за градоначалник на општина Ѓорче Петров од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Владо Мисајловски – поранешен министер за транспорт и врски и на СДС – Александар Наумовски – сега директор на затворот Скопје, се најдоа на дебата на националниот сервис МРТВ. Во морето од ветувања кои „не држат вода“, Александар Наумовски на ѓорчепетровци им ветува и базен. Каков што немало до сега. Од 350.000 евра… Како оној на Косово?! Оти таму таквиот базен еден човек сам го направил, а камо ли општина!? Нејсе, ама кога на прашањето од неговиот противкандидат од ВМРО – ДПМНЕ, Владо Мисајловски, каде тоа Наумовски планира, на која локација во општина Ѓорче Петров да го прави базенот… Наумовски се „здтка“! Па додека, да му текне што да одговори… најлесно му беше да примени ...
сите 10 | | | веќе видена

Секогаш работа е мотото кое не водеше и мене како градоначалник и Локалната власт предводена од ВМРО – ДПМНЕ во изминатите години. Прилеп се сака со дела. Дела кои се заеднички на сите нас граѓани на општина Прилеп, истакна кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Марјан Ристески. Во нашите настапи, додаде тој, во текот на целата кампања ние зборувавме за работа, зборувавме за понатамошен развој на Прилеп. Зборувавме и ќе работиме за: – Oтварање на нови индустриски зони, за отварање на нови фабрики во нив. За отварање на нови 5-7 000 работни места во Прилеп. – За гасификација на целиот град. Гасоводот благодарение на Владата на ВМРО-ДПМНЕ е стигнат до Плетвар- Да продолжиме понатаму. – Доделување на градежни парцели и ослободување од комуналии за младите брачни парови полесно да дојдат до сопствен дом. – За 4 нови детски градинки и 500 нови места во нив. – За комплетното уредување на коритото на градска река во преубав парк и доградба на кејски и речни ѕидови. – За комплетна реконструкција ...
сите 24 | | | веќе видена

next