Вистина

Кандидатот за градоначалник на Кавадарци од ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев изрази благодарност за победата до која стигна вчера во Кавадарци, како што вели тој блиску биле и до конечна победа во првиот круг, но сепак судбината на Кавадарци останува да ја одлучат граѓаните во вториот круг. Фејсбук статус на Митко Јанчев Почитувани граѓани, Во изминатиот период работевме напорно и бевме фокусирани на вчерашниот ден. Првиот круг од локалните избори помина со резултат кој не носи во втор круг во Кавадарци. Победата е наша, ни недостасуваше многу малку за да заокружевме уште во првиот круг. Пред се сакам да им се заблагодарам на сите граѓани кои излегоа да гласаат и го искористија своето право на глас. Сакам да се заблагодарам на Вас граѓаните, мои сограѓани, роднини и пријатели, кои ми ја дадовте целата поддршка. Голема благодарност и до членството на ВМРО- ДПМНЕ кое работеше напорно за да стигнеме до овие резултати. Вие сте свесни што му треба на Кавадарци и разумно можете да одличите за иднината на нашиот град. ...
сите 36 | | | веќе видена

Во cабота 21.10.2017 година во НУЦК „Григор Прличев“ ќе се одржи Етно вечер насловена НЕЗАБОРАВ. Љубителите на старата македонска чалгиска музика ќе имаат можност да го проследат настапот на ФА Бисери, Ансамбл Билјана јуниор, а како специјален гостин свој настап ќе има маестро Зоран Џорлев. „Песната е нашиот идентитет. По старата македонска чалгиска музика сме препознатливи и уникатни во светот. Преку ваквите настани, ќе го исполниме аманетот на авторите кои стојат зад овие дела и само така ќе ги сочуваме од заборав“ – вели организаторот на овој настан, Ѓоко Алоски. Настанот започнува во 20 часот, а билетите по цена од 100 денари можат да се купат во специјализираната музичка продавница Зи Зи Топ во Охрид.Истиот е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија.
сите 14 | | | веќе видена

По повод десет годишнината од загинувањето на македонската легенда Тоше Проески денеска на една од српските радио станици премиерно беше пуштена маестралната изведба на евергринот „Штом сакаш“ на Каролина Гочева. Песната е препеана на српски јазик и е уште една изведба која со голема радост е пречекана од верните фанови на Тоше. На 5 октомври беше промовирана и песната „Light the flame“ која била дел од материјалот со кој Тоше требаше да ја освојува светската сцена, а кон крајот на ноември и почетокот на декември се очекува и издавањето на нов албум со песни на англиски јазик. Извор: Курир.мк
сите 26 | | | веќе видена

Пејачката Наташа Беквалац и нејзиниот сопруг Лука Лазукиќ го очекуваат раѓањето на нивната ќерка, па веќе почнале со подготовки. Пејачката живее во луксузен стан на Дедиње, каде што едната соба ќе биде уредена само за уживање. Во станот на Наташа доминираат пастелни нијанси, па така и собата за девојчето ќе биде во истите бои. Креветот, ѕидовите, завесите ќе бидат во розева боја, додека останатиот мебел ќе биде во бела боја. Мерките се веќе земени, па наскоро ќе започнат со уредувањето на домот.
сите 14 | | | веќе видена

Во Кавадарци и Неготино ќе се одржи втор круг од локалните избори. На вчерашното гласање кандидатот за градоначалник на Кавадарци од СДСМ и коалицијата Бетиане Китев доби 11.482 гласа, а кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Митко Јанчев 12.077 гласа. Независниот кандидат Борис Давидов, пак, освои 271, додека Верица Арсова од ТМРО 165 гласа. Во Кавадарци излегле 24.451 избирач, а регистрирана е излезност од 74,84 отсто. Советничката листа на ТМРО освои 705 гласа, на ГРОМ 1.707, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата 9.146, а СДСМ и коалициските партнери 10.538 гласови. Независната листа на Ристо Сакалиев доби 1.481 глас. Во Неготино, а гласање излегле 12.549 лица, а излезноста била 78,08 проценти. Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери Златко Пенков освои 5.630, а кандидатот на СДСМ и коалицијата Тони Делков 6.455 гласа. Независниот кандидат Ѓорѓи Ајтов освои 135 гласа. Групата избирачи на Сашо Николов освои 471 глас. Советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата доби 5.287 гласа, а на СДСМ и ...
сите 211 | | | веќе видена

Иако се породи пред една година, пејачката покажа дека со труд може да се постигне се, па така ја покажа линијата на која жените ќе и позавидат. Сека ги збесна мажите во црн претесен фустан со врвки. Покрај тоа што го нагласила бујното деколте, таа ги покажа и затегнатите нозе.
сите 12 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша му се налути на Саша Поповиќ бидејќи на високи потпетици мораше да оди по неасфалтиран пат за да стигне на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“! Јелена се појавила расположена, но кога потпетицата и пропаднала во дупка пред студиото, таа збесна кон директорот на „Гранд“. -Секој пат кога доаѓам тука, јас се кршам по овие дупки! И сите кои ме следат на Инстаграм парашуваат: „Каде одиш?“ Нема ни асфалт, ни пат“, како да им објаснам дека влегувам во најскапото студио на Балканот, во милионско студио, а погледнете го ова. Да човекот не сака да асфалтира. Ќе морам да му дадам дел од хонорарот за асфалт, вели Јелена.
сите 42 | | | веќе видена

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од вечер на полноќ се намалуваат за 0,50 денари по литар, одлучи денеска Регулатрната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 63,00 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 51,00 ден/лит, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе чини 39,50 денари за литар. Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 останува 65,00 денари за литар. За 0,421 денари поскапува мазутот М-1 НС и еден килограм ќе се продава за 26,287 денари. Извор: Курир.мк
сите 22 | | | веќе видена

Демир Капија оди во втор круг од локалните избори, разликата меѓу двајцата кандидати за градоначалник е 72 гласа, информираше денеска Стојна Топчиева, претседател на Општинска изборна комисија. – Кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ и коалицијата Лазар Петров освои 1.419 гласа, а Трајче Димитриев од ВМРО-ДПМНЕ и коалиционите партнери доби 1.347 гласа. Гласаа 2.868 избирачи, а излезноста беше 84.25 отсто, соопшти Топчиева. Кога се во прашање листите за советници, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата добија 46.27 отсто од гласовите и четири советнички места, а СДСМ и коалиционите партнери 49.90 проценти и пет места за советници. МИА Извор: Курир.мк
сите 40 | | | веќе видена

Дали е во прашање шминка и фризура, или фотошоп, не е познато. Неда Украден објави селфи на својот Инстаграм профил кое многумина ги изненади. На фотографијата пејачката не личи на себе, туку на 10 години помлада верзија од себе. 67-годишната Неда со своите обожаватели споделила дел од атмосферата на сминањето на спотот за новата песна и открила како ќе изгледа во истиот. За што се работи и како Неда толку го променила изгледот, не е познато, а вие споредете ја фотографијата па сами проценете.
сите 4 | | | веќе видена

Вкупно 45.181 неважечко гласачко ливче утврдила Државната изборна комисија во првиот круг на вчерашните локални избори, по пребројаните 99,57 отсто од гласовите. Вкупниот број на важечки гласачки ливчиња во првиот круг од изборите изнесува 1.028.038. На претходните локални избори во 2013 година имаше 40.289 неважечки ливчиња, додека на последните парламентарни избори во декември минатата година евидентирани беа 38.712 неважечки ливчиња. (МИА) Извор: Курир.мк
сите 15 | | | веќе видена

Граѓанската асоција МОСТ нотираше голем број нерегуларности во текот на вчерашниот изборен ден. Во нивниот извештај тие велат дека имало технички проблеми со изборниот материјал, проблеми предизвикани од неовластени лица, непочитување на постапката на гласање и проблеми предизвикани од гласачи. Според потврдените информации, дојавени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, до 17.30 часот вчера беа забележани следните неправилности на гласачките места: Технички проблеми со изборниот материјал • ГМ 1722, општина Струмица, сериските броеви на кочанот со гласачки ливчиња не се последователни. ИО не ја повикале ОИК и одлучиле да продолжат со гласањето, но направен е записник. Истата ситуација е забележана и на ГМ 1063 во општина Куманово. • На ГМ 2516 и 2519 во општина Гази Баба им биле помешани печатите. ИО од 2519 го забележал ова во 16 часот и ја повикал ДИК. Гласањето било прекинато во двете гласачки места во период од 25 минути. Направен бил записник и гласањето продолжило. • ГМ 2539/1, општина ...
сите 31 | | | веќе видена

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори што се одржаа вчера, а во 35 ќе има втор круг на 29 октомври. Во првиот круг избрани се градоначалници на Аеродром, Арачиново, Берово, Битола, Богданци, Босилово, Валандово, Василево, Вевчани, Велес, Гевгелија, Ѓорче Петров, Делчево, Демир Хисар, Дојран, Зелениково, Илинден, Карпош, Кичево, Конче, Кочани, Кратово, Крива Паланка, Крвогаштани, Крушево, Куманово, Лозово, Маврово – Ростуше, Неготино, Ново Село, Охрид, Петровец, Пехчево, Пласница, Прилеп, Радовиш, Ранковце, Ресен, Свети Николе, Сопиште, Струмица, Центар, Центар Жупа, Чучер Сандево и Дебарца. Втор круг ќе има во Боговиње, Брвеница, Бутел, Виница, Врапиште, Гази Баба, Гостивар, Градско, Дебар, Демир Капија, Пробиштип, Росоман, Долнени, Желино, Зрновци, Јегоновце, Кавадарци, Карбинци, Кисела Вода, Липково, Македонска Каменица, Македонски Брод, Могила, Новаци, Сарај, Старо Нагоричане, Струга, Студеничани, Теарце, Тетово, Чаир, Чашка, Чешиново – Облешево, Штип и Шуто ...
сите 220 | | | веќе видена

Автомобилот на симпатизер на ВМРО-ДПМНЕ бил запален и целосно уништен во скопско Лисиче. -Е ова се вика живот во Македонија, вака ли ќе имаме слобода. Запалена ми е колата од страна на СДСМ активист, пишува сопственикот на возилото на социјалната мрежа Фејсбук. Посочува и дека ваквите напади нема да го исплашат. Ова не е прв случај, каде членови и симпатизери на СДСМ се служат со разни облици на насилство во изминативе четири месеци. Медиумите во повеќе наврати информираа за насилни и криминални активности, но од полицијата имаше молк. Извор: Курир.мк
сите 44 | | | веќе видена

Партиско агитирање на дел од избирачките места, присуство на службени лица на кои според законските нормативи им е забрането нивно партиско агитирање и дејствување, забележала невладината организација „Излези да гласаш“ во текот на вчерашниот ден. Илијан Цветковски од „Излези да гласаш“, информираше дека има случаи на злоупотреба на државните ресурси за партиски цели. -Забележано е и агитирање на директорите на подрачните единици на одредени министерства во Прилеп, посочи Цветковски. Од невладината истакнаа и дека во две изборни места во Карпош недостасувале гласачки ливчиња и оти во местото Св. Петка еден граѓанин сакал да гласа за повеќе лица. Извор: Курир.мк
сите 34 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера изјави дека првиот круг од локалните избори помина недемократска атмосфера, дека беа креирани нефер услови во кои се одвиваше кампањата. Груевски кажа и дека имало бројни нерегуларности во текот на изборниот ден. -Во предизборието имаше физички пресметки, убиства, закани, притисоци. Од официјални државни органи имаше закани врз нашите кандидати за градоначаланици. Се креираше атмосфера на страв и заплашувања со кое се трудеа да влијаат на луѓето и нивната демотивираност, истакна вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Груевски потенцираше дека од многу страни добиле информации за огромен обиди за директен поткуп на гласачи. -Секако, продолжи и црната кампања, а скоро и да немаше ден да нема неоснована кривична пријава за некој наш кандидат за градоначалник или актуелен градоначалник. Денешниот изборен ден помина со бројни нерегуларности и кршење на изборниот законик. Беше узурпирање на државните ресурси, се вршеше притисок, имавме информации од ...
сите 222 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од пред неколку месеци паузираше од спортот и одлучи максимално да се посвети на семејството, Јелена, синот Стефан и ќерката Тара. За професионалните спортисти, моментите со семејството, кои можеби некогаш би морало да ги жртвуваат се непроценливи. Затоа Новак слободното време го користи, со синот, но и со братот се забавуваат во паркот.
сите 20 | | | веќе видена

Шармантната водителка Душица Јаковиљевиќ која ја гледавме во „Ѕвездичките на Пинк“, а сега во „Задруга“, имала здравствен проблем поради кој е итно пренесена во болница. Кога некој е посветено активен во работата без пауза, организмот не може да остане стабилен и одморен, а тоа и се случи и на Душица. Па така, неколку часа пред почетокот на емисијата Душица почувствувала дека и е лошо и веднаш била префрлена во болница. Според нејзините реченици, изгледа дека се работи за замор, а како што „Задруга“ кулминира, тешко дека водителката ќе има многу време за одмор.
сите 3 | | | веќе видена

Таткото на познатата српска пејачка Рада Манојловиќ даде интервју за Пинк и во текот на таа прилика говореше за момчињата на својата славна ќерка. Тој открива и еден детаљ за поранешниот на Рада, пејачот Милан Станковиќ. -Носеше момчиња, само еден никогаш не успеа. Милан Станковиќ. Не знам зошто никогаш не сакаше да дојде, морате да го прашате зошто. Ние се познаваме од натпреварот. Да не ме познае би разбрал, вака немаше причина да се срами или плаши, вели Раде Манојловиќ во емисијата „Премиера Викенд Специјал“.
сите 11 | | | веќе видена

Голем број изборни неправилности и нерегуларности беа нотирани во текот на гласањето вчера. МОСТ во својот извештај нотира прекршување на изборниот законик, како што е непочитување на постапка на гласање и рекакција од страна на избирачките одбори. Според потврдените информации, дојавени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, до 17.30 часот вчера беа забележани следните неправилности на гласачките места: Непочитување на постапката на гласање и реакција од страна на избирачките одбори • ГМ 0445, с. Градец, општина Врапчиште, претседателот на ИО стоел зад параванот додека луѓето гласааат. • Забележано е семејно гласање во гласачките места 0440, 0445 и 0447, во општина Врапчиште – вкупно 20 случаи во кои биле злоупотребени 44 гласови. • ГМ 0951, општина Крива Паланка, гласањето било прекинато 1 час поради тоа што ИО увидел дека недостигаат 2 ливчиња во кочанот со гласачки ливчиња за избор на градоначалник. Била повикана и ОИК која им дала инструкција да откинат 2 ливчиња од кочанот за избор на ...
сите 38 | | | веќе видена

next