Вистина

Гласачките места се отворени во 7 часот утрото и гласањето ќе трае до 19 часот. На ден пред изборите се гласа во 13 казнено-поравни установи каде право на глас имаат 1.882 избирачи. Своето гласачко право денеска ќе го искористат 5.025 болни и изнемоштени лица, како и лица во куќен притвор. Денеска гласаат и девет внатрешно раселени лица Локалните избори утре ќе се одржат во 80 општини и Градот Скопје. Ќе с е гласа на 3.480 избирачки места, а п раво на глас имаат 1.814.644 избирачи кои можат да се изјаснат за кандидатите за градоначалници и за советници од 19 партии и коалиции, а 64 се од групи избирачи . (МИА)
сите 259 | | | веќе видена

Само два дена пред десет годишнината од смртта на Тоше Проески, хрватскиот пејач, Тони Цетински реши да сподели искрена порака до својот другар и соработник. Цетински на својот Фејсбук профил напиша статус во кој зборува за тоа колку му е тешко да се помири со фактот дека Тоше го нема, а воедно и дека никој не може да ја пополни празнината која остана по него. Драг мој Тоше, Вечно ќе остане прашањето зошто тоа утро Бог реши да те земе тебе? Еве поминаа веќе 10 години откако те нема и недостигаш неизмерно. Остана голема празнина по твоето заминување која никој никогаш нема да може да ја пополни. Знаеш ли зошто? Бидејќи ти беше и остана вистински пријател. Затоа пријателу, не можам да прифатам дека те нема бидејќи така најверојатно ми е полесно. Кога сега би биле заедно знам дека би снимиле заедничка видео честитка за роденденот на мојата мајка и знам дека би уживале во сите други убави и важни денови, на нашите драги луѓе. Многу нешта би направиле кога би биле заедно. Знај дека секогаш си покрај мене ...
сите 108 | | | веќе видена

Без оглед на тоа колку долго сте заедно и колку сте искрени еден кон друг, сексолозите велат дека мажите фантазираат за работи кои им се далеку од омилени на голем број жени. Тој е внимателен, разумен, страствен и чувствувате дека ве сака. Врв е тоа што сосема се согласувате во креветот – сакате исти работи и секој пат е незаборавен. Можеби е така за вас. До душа, така е и за него. Тој има на што да биде горд, но за него, секогаш може да биде уште повозбудливо бидејќи неговите сексуални фантазии, вклучуваат и неколку перверзии. Издаваме неколку машки тајни. Само, неека останат меѓу нас. Анален секс За него, нема нешто повозбудливо од фактот дека пенетрира таму каде што не би требало, односно каде што не е природно предодредено. Но, за мажите „забранетото овошје“ е најслатко. Тоа не занчи дека треба да се согласите со ваков предлог. Напротив, убаво проучете и самите донесете си заклучок, имајќи ги во предвид сите позитивни и негативни искуства, како и последици. Прочитајте и: Физиката е како сексот… Секс во ...
сите 19 | | | веќе видена

Според експертизата на Интернет, за време на сексот се лачат хормони што го менуваат женското тело. Среќа што на темата се прашани и вистински експерти. Газот поминува низ разни фази во текот на сексуално активните години, ама големината во голем дел има врска со Орео колачите, за жал. Меѓутоа, се чини дека многу го прифаќаат почетниот став. Ако го изгуглате ова прашање, ќе ви излезат купишта женски форумски дискусии. Често ќе налетате на жени кои се колнат дека „суштината на сексот е подготовка на телото на жената за бременоста (ама не е), така што кога имате секс, вашето тело природно размислува за тоа да се подготви за дете“; или жени кои тврдат дека заради сексот бедрата им се пошироки или газовите им се поголеми. Од друга страна, дури и некои блогери ќе ви кажат дека „да, сексот може да влијае на тоа да ви порасне газот, ама може и седењето во кола на пат до работа, бидејќи и таму можете да ги затегнувате и опуштате истите мускули“. На истите форумски дискусии има и многу од тие кои го отфрлаат ова ...
сите 16 | | | веќе видена

На почетокот на својата кариера, Бетина Хабиг повремено снимала порно филмови додека паралелно работела како стоматолошка сестра во Мунстер, во западна Германија. Тоа се сменило на во 2013-та, кога добива награда „Венера“ за својата улога во филмот „One Night in Bang Cock“ (отсекогаш биле врв порно насловите, нели?). Шефот дознал за нејзината „втора работа“ и ја отпуштил. Оттогаш, Бетина целосно се фокусирала на порно кариерата. Има снимено преку стотина филмови и е една од најуспешните порно ѕвезди во Германија. Уметничкото име ѝ е Тексас Пети. Тоа „Пети“ ѝ е комбинација од сопственото име (Бети) и името на нејзиниот сопруг – Патрик. Првото видео го снимила токму со Патрик пред 8 години, а оттогаш тој ѝ ја врши и функцијата менаџер. И двајцата имаат иста тетоважа на интимните делови, која гласи „Само за тебе“ (“Nur für dich”). Иронично, нели? Германски Vice се сретна со Тексас/Бетина и ѝ постави неколку прашања. Ви ги пренесуваме тие со најинтересни одговори. Колку заработуваш? „Сега заработувам многу ...
сите 5 | | | веќе видена

Пејачката Злата Петровиќ тврди дека директорот на „Гранд“ Саша Поповиќ, сосема „одлепил“ кога таа своевремено одбила да се омажи за него! Фолкерка во својата младост живеела со тогашниот не толку познат хармоникаш на придружната група на Лепа Брена – „Слатки грех“ , но таа одбила да замине со него пред олтар. Затоа Поповиќ долго време пател, па цела една година му требала да дојде при себе. „Саша многу ме сакаше, и долго патеше по мене откако се раздвоивме. Околу една година се шуткаше наоколу како будала. Нашата врска пукна, бидејќи тој сакаше да ме ожени, а јас не сакав“ – искрено изјавила Злата, кој се сеќава на моментот кога му ја урнала на Поповиќ сета надеж: „ Тој ме запроси за неговиот роденден. Извади прстен со брилијанти пред гостите, а јас се исплашив и му го фрлив в лице. Поповиќ е совршен човек, ама ме побара во погрешно време. Бев млада, имав 27 години, а само две години претходно се разведов од фолк пејачот Хасан Дудиќ – Мики“ – раскажува Злата. Пејачката истакнува дека била со Поповиќ, кога ...
сите 30 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка се почесто ја шокира јавноста со однесување, кое не никако не се совпаѓа и најмалку не и прилега на мајка на два сина и лице со кариера која трае повеќе од две децении. Маја Николиќ наеодамна ги зголеми градите, а сега објави фотографија на Instagram, како седи на креветот со прекрстени нозе. Но, она што е очигледно е дека Маја се фокусира на нејзините екстремитети, а она што прво ви паѓа в очи е нејзиното меѓуножје. „Гола или не? Со или без гаќички? Носи или не носи долна облека?“ – се прашуваат „напалените воајери“ ја виделе провокативната фотографија! Иако секој има право да располага со својот живот и да го прави она што го посакува, прашање е дали таквиот потег е соодветен за некоја која е една од подобрите пејачки во овој регион? Но очигледно годините го прават своето, популарноста паѓа, хитови нема, а младите пејачки газат, па… Разголена милфица, пожелна, незадовол(е)на, жешка, подготвена за акција… Зарем не е доволна провокација?!
сите 10 | | | веќе видена

Втората фаза во фудбалскиот шампионат на Македонија, односно Првата лига ќе биде отворена со дерби дуелот меѓу шампионот Вардар и лидерот на табелата Шкендија. По репрезентативната пауза, денеска продолжуваат натпреварите во прволигашката конкуренција. На програмата се дуелите од 10.коло кое ја носи и пресметката меѓу Вардар и Шкендија. Натпреварот е прогласен за меч од визок ризик. Согласно договорот на двата клуба и МВР, присуство на гостински навивачи нема да биде дозволено. Исто така ќе се забрани влез на симпатизери на гостинската екипа на стадионот. Како што информираат од редовите на македонскиот првак, купувањето на влезница ќе биде овозможено единствено со покажување на документ за лична идентификација. На еден документ, може да се купи една влезница. Билетарницата ќе се затвори во 14 часот, односно 30 минути пред почетокот на натпреварот. За дербито ќе бидат отворени само јужната и западната трибина, додека новинарските екипи ќе бидат сместени на северната трибина. Дерби дуелот од оваа рунда, ...
сите 47 | | | веќе видена

Двата македонски претставници во елитната ракометна Лига на шампиони, Вардар и Металург денеска ќе ги играат своите средби од петтото коло. Актуелниот европски првак Вардар го очекува големото дерби против Барселона во рамките на А групата, дуел во кој двата тима влегуваат со максимални три победи и еден нерешен резултат. Средбата во СЦ „Јане Сандански“ ќе започне од 17 часот и 30 минути. Покрај овој меч денеска во А групата ќе играат и Нант – Кристијаншдад, додека на средбите кои беа одиграни претходно ПИК Сегед на гости ја победи Висла со 33-27, додека Рајн Некар Левен славеше против ППД Загреб со 31-24. Табела: Рајн Некар Левен 8 бодови ПИК Сегед 7, Барселона 7 (-1 натпревар помалку), Вардар 7 (-1), Нант 3 (-1), ППД Загреб 1 и Кристијанштад 1 (-1). Претходно, од 15 часот, Металург ќе го игра мечот против Чеховски Медведи. Рускате екипа е последно пласирана во Д групата со четири порази во исто толку одиграни меча, додека Металург со една победи и нерешен резултат е пред денешниот противник. Во оваа група ...
сите 143 | | | веќе видена

Екипата на Олимпик Лион со гол во 95-минута забележа победа над шаминот Монако во првиот меч од деветото коло на француската Лига 1. Интересен и ефикасен натпревар одиграа фудаблерите на Лион и Монако во кој беа постигнати дури пет гола, а победникот беше решен во петатта минута од судиското дополнение со конечен резултат 3-2. Домаќините поведоа во 11.минута со голот на Маријано Диаз, а само шест минути (17) подоцна стигна израмнување преку Рони Лопез. Но, домашните симтатизери не чекаа долго повторно да се израдуваат, па веќе во 23.минута Лион поведе со 2-1 со голот на Фекир. Ефикасниот прв дел го заокружи Траоре со прекрасен гол во 34.минута за ново израмнување на 2-2. И во вториот дел се играше офанзивно и отворено, па двете екипи имаа свои шанси за трет гол. Тоа се случи во петатта имута од судиското дополнение (90+5) кога Фекир од слободен удар го совлада Субашиќ и му донесе победа на Олимпик Лион со 3-2. Ова беше вториот пораз за шампионот Монако, кој заостанува 3 бода зад лидерот на табелата ПСЖ кој ...
сите 23 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ повторно стана татко. Неговата сопруга на свет ја донесе девојче. „Симона повторно стана мајка на нашата мала принцеза Михаела. Бато Давид и дада Дариа си добија уште една сестричка. Тато пресреќен, летам од радост, ги гушкам сите. Од денес сме уште порадосни и побогати за уште еден член во семејството. Тато пресреќен, летам од радост, ги гушкам сите. Од денес сме уште порадосни и побогати за уште еден член на семејството“ – напишта Милошоски на својот Фејсбук профил.
сите 11 | | | веќе видена

Водечките луѓе на „Гранд продукција“ по низата натегања, одлагања, разговори и преговори… конечно успеаја да постигнат договор со радиодифузерите кое трбаше да го емитуват шоуто „Ѕвездите на Гранд. По бројните проблеми, одлуката е следна: „Ѕвездите на гранд“ ќе продолжат да се емитуваат на српската „Прва“ телевизија. Имено, во програмскиот распоред на телевизијата, во почетокотшоуто беше најавена во 21 часот, а потоа шемата беше променета, за сега повторно на официјалната веб-страница да пишува дека сепак шоуто „Ѕвездите на Гранд“ ќе биде емитувано. Што значи дека и ТВ гледачите во Македонија ќе имаат можност да го гледаат, преку телевизијата која ја превзема оваа програма во вид на регионално музичко талент шоу со натпреварувачки карактер во кое и оваа сезона се најавени дека ќе учествуваат неколку македонски пејачки имиња!
сите 10 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 октомври. Денеска е Покров на Пресвета Богородица. Настанот што го слави Црквата денес се случил на 1 октомври 911 година, на едно бдение во Богородичната влахернска црква во Цариград. Црквата била полна со народ. Меѓу народот бил и свети Андреј Јуродивиот со својот ученик Епифаниј. Во четири часот ноќта над народот се појавила Пресвета Богородица со распослан омофор со кој го покривала целиот народ. Била облечена во порфира и блескала со неискажлив сјај, опколена од апостолите и светителите. Гледајќи го јавувањето, свети Андреј му рекол на Епифаниј: “Ја гледаш ли, брате, царицата и господарката над се, како се моли за целиот свет?” Во чест на тоа јавување и се востанови овој празник. Но, овој празник е само потврда или симбол на славењето на Пресвета Богородица, како заштитничка на целиот православен народ, бидејќи нејзиното заштитништво се покажало многупати и пред овој настан. Тој е потврда, пред се, за нејзиното молитвено застапништво за нас ...
сите 33 | | | веќе видена

За локалните избори кои ќе се одржат утре, избирачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право. Избирачот добива две гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет и за избор на градоначалник). За локалните избори во Град Скопје и општините во Скопје, избирачот добива четири гласачки ливчиња (за избор на членови на Совет на општина, за избор на градоначалник на општина, за избор на членови на Совет на Град Скопје и за избор на градоначалник на Град Скопје). За гласањето на локалните избори, избирачот се потпишува во изводот од Избирачки список наменет за локалните избори. Гласачкото ливче се откинува од кочанот на блокот по нумерички редослед, му се става печат на предната страна и потоа му се дава на избирачот. Гласањето се врши тајно, зад параван. Избирачот гласањето за избор на градоначалник на општина и на Град Скопје го врши на тој начин што го заокружува редниот број пред името и презимето на кандидатот, а за членови на совет на општина и Град Скопје го ...
сите 149 | | | веќе видена

Сите одделенија за управни работи на МВР денеска и утре, на денот на локалните избори, ќе работат и ќе издаваат лични карти на граѓаните. Сите барања за издавање лична карта (оштетена, изгубена или украдена) по законски спроведената постапка, ќе се одобруваат итно во сите регионални Одделенија за управни работи при Министерството за внатрешни работи и тоа само доколку подносителот не поседува биометриска патна исправа. Барањата за лични карти ќе се примаат и одобруваат итно заклучно со денеска попладне до 16:30 часот. Веднаш по примањето на апликациите за лични карти, Одделот за информатика ќе ги изработува и ќе ги доставува до надлежниот сектор за навремена дистрибуција до Одделенијата за управни работи. Утре, на денот на изборите, одделенијата за управни работи ќе работат само за издавање на лични карти во периодот од 7:00 до 19:00 часот.
сите 33 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено изразен долж Повардарието. Минималната температура ќе се движи од еден до девет степени, а максималната од 19 до 25 степени. Во Скопје сончево со мала облачност и со умерен, повремено засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од шест до 23 степени. Од недела продолжува периодот на претежно сончево и топло време со пораст на дневните температури, кои од почетокот на наредната работна седмица на повеќе места ќе бидат над просекот за овој период од годината.
сите 252 | | | веќе видена

Во понеделник се навршуваат 10 години од загинувањето на големата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески. Оддавајќи му почит, 12 маратонци од повеќе градови од Македонија денеска во 17 часот го почнуваат својот маратон од Нова Градишка во Хрватска каде Тоше Проески во 2007 година, во автомобилска несреќа го загуби животот. Според претседателот на фондацијата „Тоше Проески“ Андреј Николоски, маратонците утре во 18 часот ќе бидат пречекани на градскиот плоштад Македонија во Скопје. – Во Крушево маратонците ги очекуваме на пладне на 16 октомври на вечното почивалиште на Тоше Проески, на гробиштата на Гумење. Потоа во спомен-куќата на Тоше, на Гумење во негова чест ќе има културно-уметничка програма, изјави Николоски. Директорот на „Спомен куќата на Тодор Проески“, Елена Мирчевска рече дека во Крушево веќе се пристигнати фановите на Тоше од Хрватска и од Србија. – Во понеделник откако ќе ги пречекаме маратонците, во спомен-куќата во чест на Тоше 15-тина студенти од Универзитетот „Гоце делчев“ од Штип ...
сите 120 | | | веќе видена

Македонија е можеби мала земја, ама со голем потенцијал. Имаме многу нешта, па така и убавина на претек. Голем број млади македонки се убави, згодни, неопходни… со вајано тело, рамна снага, вита става… и облини за машала. Од напред бујни, одзади раскошни…Сепак, меѓу морето од згодни девојки, две се издвојуваат, отскокнуваат од станатите… зашто имаат навистина тело-ремек дело. Особено задница на која девојките љубоморно им завидуваат, а машките… зависи? Едни дискретно ги загледуваат, а другите со ококорени очи и подзината уста по нив воздивнуваат! Марија Нацева важи за една од најзгодните Македонки, а со тоа се согласува секој што ќе ги види нејзините фотографии на социјалните мрежи. Од нив многу лесно можеме да заклучиме дека за тело како нејзиното потребен е посебен режим на живот, специјална исхрана и секако, напорна работа. Нацева навистина има тело за златен медал, ама ќе се согласите, газе за… дијаманти! Погледнете дел од од нејзините омилени вежби за задник, на пример: Hip raises, exercise to build ...
| | веќе видена

Откако сите нè разнежи со емотивната аудиција на бугарскиот „ Х фактор “, 22-годишниот гевгеличанец Стојанчо Бучков го совлада и предизвикот на шесте столчиња, обезбедувајќи си место меѓу најдобрите 24, односно најдобрите шест од својата категорија. Со изведбата на евергринот „Unchained Melody “ , тој уште еднаш доби само пофални зборови од жирито, вклучувајќи го и неговиот ментор, хип-хоп ѕвездата Криско. „ Ти си за мене откритие, ти си Х фактор! “, му рече тој, испраќајќи го да седне на едно од шесте столчиња, каде што претходно седна и кумановецот Марио Арангеловски. Тој како и останатите учесници остана занемен од изведбата на Стојанчо, стравувајќи дека ќе биде сменет и Бучков токму нему ќе му го земе местотото на едно од 6-те столчиња, зашто така налагаат пропозициите, што на крајот сепак не се случи. Следната фаза од натпреварот е домовите на судиите, кога секој од менторите ќе одбере по три финалисти што ќе се натпреваруваат во финалните вечери во живо, а дали ќе навиваме за Стојанчо до самото ...
сите 7 | | | веќе видена

Телевизиското кулинарско шоу „Брза кујна“, каде готвачите Марк и Никола подготвуаат јадења за 20 минути, по донесени намирници од страна на натпреварувачите, стана една од најгледаните емисии на сите телевизии во Македонија и брзо ги освои гледачите од разни профили, разни слоеви, различни целни групи. Но, откако се појави и ја замени првичната водителка Билјана Максимовска, новата домаќинка на емисијата, Александра Пановска преку ноќ стана исто така ултрапопуларна и ги освои срцата на ТВ аудиториумот, иако нејзиното срце беше оддамна освоено, па таа љубов ја круниса со брак со својот избраник, во јули 2016 година. Иако водителката на Брза кујна, и не беше така непозната, за оние кои не ја паметат од порано, еве едно потсетување на неа кога пред 10-ина – 12 години, во времето кога беше манекенка и топ модел. Време за кое може да се рече дека Александра ја започнуваше својата кариера на популарно, јавно лице. Александра статираше заедно со тогаш познатите колешки Сара Леши, Радица Лелова и останатите во еден ...
сите 3 | | | веќе видена

next