Вистина

Тренерот на македонскиот ракометен шампион Вардар, Раул Гонзалес, задоволен од новата победа (30:23), втора над ППД Загреб оваа сезона, овој пат во СЕХА лигата. Шпанецот истакна дека и покрај проблемите, неговите играчи влегоа во посакуван ритам и со добра одбрана стигнаа до триумфот. -Секогаш кога играме со Загреб имаме проблеми. Така беше и во лигата на шампионите. Мислам дека моите играчи се мачеа, особено во првите 15 минути. Нашата одбрана функционираше потоа како што сакавме, потоа имавме и неколку контри, и направивме добра разлика. Второто полувреме имавме исто проблеми на моменти, разликата дојде на четири голови, но повторно одигравме добро, изјаво Гонзалес. Вардар по пет кола има максимални 15 бодови и е лидер на табелата во регионалното натпреварување. Извор: Курир.мк
сите 70 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Табернакул“ вечер од 19 часот во Клуб ресторанот МКЦ ќе ја промовира книгата „The Soul of Macedonia“ од Наце Попов. – Книгата претставува фотомонографија и опфаќа 38 цркви и манастири од Македонија со текст на англиски јазик. Вечерта, книгата ќе може да се купи по промотивна цена, соопшти „Табернакул“. На промоцијата на „The Soul of Macedonia“ ќе настапи Band Off. ИЗвор: Курир.мк
сите 8 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Како што информира УХМР, минималната температура ќе се движи од три до 9, а максималната од 23 до 28 степени. Во Скопје времето ќе биде малку до умерено облачно со слаб јужен ветер и температура, која ќе се движи од 7 до 26 степени. Стабилното, суво и топло време со позитивни утрински температури ќе продолжи и понатаму. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината. В понеделник ќе има зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд, а температурата ќе биде во опаѓање. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Извор: Курир.мк
сите 360 | | | веќе видена

Како една од активностите со кои Армијата на Република Македонија одбележува 25 години од своето формирање, денес во касарната „Боро Менков“ во Куманово, Здружената Оперативна Команда (ЗОК), со воена свеченост го прослави денот на единицата. Припадниците на најголемата оперативна команда на АРМ со пригодна програма на достоинствен начин го одбележаа овогодишниот јубилеј, а како носители на традициите, потсетија на историското значење на овој ден, кога 1878 година во селото Кресна се формирал штаб и се кренало македонското-кресненско востание кое зазема значајно место во македонската историја. Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов, во својот говор пред присутните ја иста кна историската поврзаност на формирањето на овој штаб, со придонесот на ЗОК за развојот на АРМ во изминатите 25 години. Воедно, од негова страна беше оддадено признание на сите сегашни и поранешни припадници за нивната посветеност, професионализмот и упорноста во извршувањето на ...
сите 32 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски оствари средба со премиерот на Република Албанија, Еди Рама. На средбата се разговараше за македонско албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на Република Македонија, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски посочи дека е за отворена соработка со Република Албанија базирана на принципиелна основа. Во таа насока не помагаат различните документи како што е Тиранската Платформа која, како по формата во која беше промовирана, така и во својата суштина нема да допринесе за развивање на пријателство базирано на искрени основи меѓу двете држави, и може да има негативен ефект во однос на меѓусебниот соживот во Република Македонија, истакна Груевски, соопштуваат од партијата. Во соопштението се наведува дека било истакнато дека е добредојдена поддршката на Република Албанија за интеграција во НАТО Алијансата и дека постојат заеднички предизвици за напредок на патот кон Европската Унија, во чие ...
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот на БЕСА Билал Касами денеска изјави дека ќе иницира разговори со првиот човек на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за можна коалиција и соработка во вториот круг на локалните избори. – Денес, исто така, ќе комуницирам со лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, да ги започнеме разговорите и да ги конкретизираме можностите за соработка, во сите оние општини каде што одиме во вториот круг за да го максимизираме резултатот, рече Касами одговарајќи на прашањето дали ќе има соработка меѓу БЕСА и Алијансата за Албанците за вториот круг од изборите. Касами изјавата ја даде по средбата со албанскиот премиер Еди Рама, кој учествува на Самитот 100 во Скопје. Рама имаше средби и со лидерот на ДУИ Али Ахмети, Села од Алијанса на Албанците, претседателот на ДПА Мендух Тачи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. извор:курир
сите 186 | | | веќе видена

Во Македонија 450.000 жители живеат во ризик од сиромаштија. Само 10 насто од нив се вработени, и тоа во неформалниот сектор, и живеат со помалку од 6.500 денари месечно. Надлежните институции најавија редефинирање на постојната регулатива, и нови системски решенија за намалување на сиромаштијата во земјава. Универзитетската јавност нуди решение за проблемот со сиромаштијата. Сепак, се предупредува дека е потребна синхронизирана акција на сите чинители во општеството. Според податоците на Обединетите нации, во светот над 2 милијарди луѓе живеат во сиромаштија. Сето ова, како што вели професорката Маја Геровска Митева, укажува на потребата од редефинирање на мерките на социјалната заштита и комбинирање со други мерки за помош на лицата кои живеат во ризик од сиромаштија, што како што истакна има за цел и одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против сиромаштија 17 октомври. – Домаќинствата со три и повеќе деца имаат највисок степен на сиромаштија, односно 52 проценти од нив живеат во ризик од ...
сите 32 | | | веќе видена

На прес-конференција поранешниот градоначалник на Карпош Стевче Јакимовски обвини дека полицијата под водство на режимот на Зоран Заев денеска насилно упаднала во општината и во неговата канцеларија. -Денес на моите колеги некој им се јавил и им рекол дека примопредавањето ќе се одржи денес во 13 часот и по тој повод моите колеги започнале да пакуваат се што се наоѓа во мојот кабинет. Неселективно вклучувајќи и пехари и благодарници, пијалак што значи апсолутно неселективно, јас таму имам лични предмети на мое име и нормално дека треба да се одвои што е на општината, а што е на лично име и документи, како и фотографии бидејќи во оваа општина јас сум бил осум години. Ние можевме на лице место да ја видиме ефикасноста на нашата полиција под водство на режимот на Зоран Заев и можевме да се увериме како тие изминативе два дена не можат да ги најдат и не обавиле разговор со оние кои што сакаат да не колеа вечерта на изборите, туку денеска ефикасно дојдоа вклучувајќи и алфи и забранија влез во општината за да ...
сите 83 | | | веќе видена

Илирика како врвна финансиска институција која нуди високо ниво на инвестициски услуги во Македонија прослави два јубилеја, 10 години во Македонија и 25 години од основањето во Словенија. Илирика е основана во 1992 година и брзо почна со освојување на пазарот покрај сите предизвици на локално, регионално и глобално ниво. „Во Македонија работиме веќе 10 години и верувам дека ги задоволуваме очекувањата. Имаме одлична комуникација со соработниците, но и со институциите. Најважно дека имаме доверба од клиентите и многу добра репутација. Очекувам поизразено продолжување на позитивните трендови кај инвестициските фондови во смисла на довербата од страна на клиентите изразена преку зголемувањето на имотите под управување, како и понатамошни либерализации на пазарот во смисла на можностите за вложување на странските пазари за индивидуалните клиенти.“, порача Коста Костадиновски, главен директор во Илирика Македонија. „Чекориме напред и планираме да воведеме новитети со цел на нашите клиенти да им го направиме ...
сите 19 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на општина Бутел од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Дарко Костовски во пресрет на борбата во вториот круг на локалните избори кои ќе се одржат на 29 октомври ги охрабри стоите сограѓани преку свој Фејсбук статус. -Главата горе Бутелчани одиме во втората рунда, пофокусирани, порешителни и со цело срце!, напиша Костовски. Инаку против кандидат на Костовски за Бутел во вториот круг е Велимир Смилевски од СДСМ. извор:курир
сите 101 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација на 11 ноември ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Против репрезентацијата на Норвешка досега „црвено-жолтите“ имаат одиграно три меѓусебни дуели. Во квалификациите за СП 2010 година средбата заврши нерешено без голови (0:0) во Скопје, додека на гостувањето во Осло, Норвежаните победија со 2:1. Во 2013 година на пријателски натпревар во Осло, домаќините победија со 2:0. На октомвриската ФИФА рејтинг листа, Македонија е на 85. место, додека Норвешка е рангирана на 58. позиција. извор:курир
сите 14 | | | веќе видена

Таа има 43 години и сеуште важи за една од најпосакуваните дами во Холивуд. Шпанската актерка која кариерата ја започнала на само 18 години, не престанува да изненадува со изгледот. Со оглед на тоа дека има прекрасно тело, очекувано беше да се најде на уште една насловна страна. На новата фотосесија Пенелопе ги покри градите само со завеса. Но, бујните гради и нејзините облини на тој начин дошле во прв план, а илјадници следбеници на социјалните мрежи со воодушевување ја дочекале оваа фотографија.
сите 16 | | | веќе видена

Бритни Спирс на своите многубројни обожаватели им откри што прави во слободно време. Овојпат пејачката на Инстаграм објавила секси снимка на која се гледа како црта. Бритни ги „истурила“ своите бујни гради, а потоа тргнала да слика. Понекогаш мораш да играш, напишала пејачката. Ова видео на Бритни за само два дена има повеќе од 3,8 милиони прегледи. Sometimes you just gotta play!!!!!! ‍ A post shared by Britney Spears (@britneyspears) on Oct 13, 2017 at 11:53am PDT
сите 5 | | | веќе видена

Масимо Растели повеќе не е тренер на Каљари, откако италијанскиот фудбалски клуб одлучи да му врачи отказ поради слаби резултати. Тимот од Сардинија е во серија од четири порази, по што Растели е првиот отпуштен тренер во Серија А оваа сезона. – Благодарност до Растели за неговата досегашна работа во Каљари. Во иднина му посакуваме успех во тренерската кариера, соопшти калчолигашот. Италијанските медиуми како главни кандидати за наследници на Растели на клупата на Каљари ги спомнуваат Масимо Одо и Бепе Јакини. извор:курир
сите 12 | | | веќе видена

Сопругата на славниот српски тенисер Новак Ѓоковиќ, Јелена, се породи кон почетокот на септември и на свет ја донесе ќерката Тара. Многумина го чекаа нејзиното прво појавување во јавност по преубавиот чин за нивното семејство. Тоа се случи на концертот на Џошуа Бел кој пред неколку дена се одржа во Монте Карло. Познатиот виолинист изрази желба да разговара со Новак и неговата сопруга во бекстејџот , а фотографите фотографиите не го пропуштија моментот. Јелена се појави во краток црн фустан врз кој имаше бел елек, додека Новак пак се одлучил за костум и вратоврска. Очигледно е дека Јелена изгледа одлично, иако го затскри стомакот по широкиот фустан. Видливо е дека е во одлична форма да жена која се породила пред еден месец.
сите 23 | | | веќе видена

Популарниот фолк пејач Аца Лукас вчера не се појавил на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“, а веднаш била најдена и замена. Неговото место во жирито го зема Мира Шкориќ. Причината за оваа краткорочна промена е тоа што Аца Лукас има настапи кои не може да ги одложи, а останува да видиме како пејачката ќе се снајде во улога на член на жирито и дали ќе биде по „блага“ во коментарите како Лукас.
сите 16 | | | веќе видена

Откако Јавното обвинителство се изјаснило дека нема кривично дело за инцидентот кој се случи во неделата вечерта, кога претседателот на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, беше со нож нападнат, од партијата решија да излезат денеска на протест пред Обвинителството. Тие велат дека токму ГРОМ беше првата партија која што ги осуди настаните на 27 април и бараше правна разрешница за сите актери во тој настан, а дека сега гледаат како се штитат криминалци. -Ние сме сведоци дека за време на изборниот ден, кога се уште се броеја резултатите, дека нашиот штаб беше грубо нападнат од активисти на Социјалдемократскиот Сојуз. Верувале или не истите досега не се повикани на разговор, кога истите извадија лисици, потоа извадија нож скакавец, кои се обидоа физички да се пресметаат со наши колеги, вербално не навредуваа и не напаѓаа, се закануваа со убиство и можете да замислите вечерта Обвинителството се изјаснило дека тука нема кривично дело, изјави Јакимовски. Тој праша и дали за ова е именувам обвинител, ја повика новата ...
сите 77 | | | веќе видена

Светлана Цеца Ражнатовиќ на десетгодишнината од смртта на Тоше Проески, со голема болка зборува за нивното пријателство за кое вели дека го обележале само убави моменти. -Тоше е присутен во сите нас благодарение на својата музика. И денес плачам кога ќе го слушнам неговиот глас, вели Цеца за српскиот магазин Курир. Таа раскажува за нивното дружење, за неговиот живот, но и за трагичната смрт. -Тоше беше прекрасно момче, посебен човек. Сите останавме без тој ангелски глас, човек, голем хуманист. Кога слушнав за трагедијата бев шокирана буквално, вели Цеца и се сеќава на последниот ден кога го испратила засекогаш… Целосното интервју е објавено само во магазинот…
сите 23 | | | веќе видена

Оливер Драгоевиќ (69) го исполни своето ветување и се појави во Сплит на хуманитарниот концерт „Верувај во љубов“. Ова е прв пат Оливер да се појави во јавност, откако му е дијагностициран тумор. Кога Оливер излегол на сцената, сите присутни во салата станале и го поздравиле со аплауз, а тој ја запеал песната „Кључ живота“. Оливер цело време ги пеел своите хитови, а во еден момент и се пошегувал на сопствена сметка: Мене докторот ми кажа дека морам да мислам на здравјето, па затоа ќе скратам, и рекол на публиката. Пејачот бил воодушевен од реакцијата на публиката цела вечер, па во еден момент им се обратил со зборовите: Ако некогаш ми требала помош, тоа е вечерва. Со вас тоа ќе биде многу полесно. Два и пол часа колку што траел концертот, публиката знаела колку сила му е потребна за пеење, бидејќи започнал со хемотерапија, па секоја негова песна ја наградиле со аплауз. 50 godina Županijske lige protiv raka Split A post shared by @kataridn on Oct 15, 2017 at 3:10pm PDT
сите 13 | | | веќе видена

Вчера во Скопје, во рамки на 6-тиот годишен САМИТ100, беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа САМИТ100 и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF) – тело за регионална соработка на коморите од Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора. Форумот e формиран е на маргините на Самитот во Трст за Западен Балкан. Според потписниците на Меморандумот, Претседателот на Управниот одбор на САМИТ100, Живко Мукаетов, и претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж, целта на меморандумот е да ги обедини силите од приватниот сектор и силните регионални компании да работат заедно на спроведувањето на договорените проекти од Берлинската иницијатива. -Годинава во Скопје, регионалната соработка на Самит100 е официјализирана преку потпишување на Меморандум за меѓусебно разбирање и соработка на нашата платформа со Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан 6.Меморандумот се однесува на поттикнување на деловната соработка и ...
сите 95 | | | веќе видена

next