Софија

  во

  Иако починала во далечната 1975 година, а нејзината кариера била пред повеќе од 80 години, во времето на епохалното прминување од нем во звучен филм, Љубов ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува одлуката на Апелациониот суд во Благоевград за забрана на Здружението на Македонците регистрирано под ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Фестивалската програма на „Охридско лето“ продолжува со интересна содржина од музичкиот дел. Сцената на катедралната црква „Света Софија“ вечер е резервирана ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Реномираните уметници, флејтистката Елена Стојческа и гитаристот Роман Петио, го започнаа својот настап со Големото концертантно дуо оп.52 за да потоа да го ...
  сите 70 | | | веќе видена

  По осуммесечна пауза, Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања би можела да се состане во септември доколку дозволи ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Македонско-француското дуо „СолиПс“ вчеравечер приреди вистинско уживање со концертот за флејта и гитара што го одржа во црквата „Света Софија“ како дел од ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Во вечерните часови пијани лица повраќаат во дворовите на црквите „Света Софија” и „Свети Јован Канео”, вели митрополитот на Дебарско-Кичевската епархија ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Муезин Осман Аслан кој служел во Аја Софија од кога започна да работи како џамија починал ненадејно во зградата од очигледен срцев удар во неделата, информира ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Македонско-француското дуо „СолиПс“ вчеравечер приреди вистинско уживање со концертот за флејта и гитара што го одржа во црквата „Света Софија“ како дел од ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на познатата руска пијанистка Наталија Трул што ќе се одржи во црквата „Света ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Сцената на катедралната црква „Света Софија“ вечер е резервирана за солистичкиот концерт на руската пијанистка Наталија Трул во рамки на фестивалската програма ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Во Бугарија веќе еден месец се одвиваат демонстрации против Владата на Бојко Борисов. Демонстрантите поставија и шатори во Софија на Орлов Мост, но утринава, ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Бугарската полиција рано утрово ги отстрани шаторите на демонстрантите од три важни контролни пункта во центарот на Софија, што го блокираа сообраќајот, и ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. – Во ...
  сите 694 | | | веќе видена