Софија

  во

  Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас денеска ја критикуваше контроверзната одлука „Света Софија“ во Истанбул од музеј да се претвори во џамија, ...
  сите 80 | | | веќе видена

  Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас денеска ја критикуваше контроверзната одлука „Света Софија“ во Истанбул од музеј да се претвори во џамија, ...
  сите 81 | | | веќе видена

  Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас денеска ја критикуваше контроверзната одлука „Света Софија” во Истанбул од музеј да се претвори во џамија, ...
  сите 82 | | | веќе видена

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган избра симболичен ден за првата муслиманска молитва во Аја Софија. Тој се одлучи на тој чекор баш на 73-годишнината од ...
  сите 83 | | | веќе видена

  Илјадници муслимани верници се собраа пред Аја Софија во Истанбул утринава, подготвени за првите молитви откако турските власти донесоа одлука богатото ...
  сите 84 | | | веќе видена

  Илјадници муслимнски верници денеска се упатија кон обележјето на Истанбул, Аја Софија, за да учествуваат во првите молитви по 86 години, во објектот кој до ...
  сите 96 | | | веќе видена

  Пишува: Блаже Миневски Пред 78-години, на 23 јули 1942 година, на возраст од триесет и три години, колку што имал и Исус, во Софија е стрелан Никола Јонков ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Првата молитва во Света Софија, во Истанбул, што се одржа во присуство на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, предизвика реакции во Грција, како од власта ...
  сите 98 | | | веќе видена

  Првата молитва во Света Софија, во Истанбул, што се одржа во присуство на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, предизвика реакции во Грција, како од власта ...
  сите 99 | | | веќе видена

  Илјадници муслимани верници се собраа пред Аја Софија во Истанбул утринава, подготвени за првите молитви откако турските власти донесоа одлука богатото ...
  сите 99 | | | веќе видена

  Во црквите и Соборните храмови во повеќе делови на Грција, денеска камбаните ќе бијат жално, поради закажаната прва молитва во Аја Софија во Истанбул, со што ...
  сите 102 | | | веќе видена

  Илјадници муслимнски верници денеска се упатија кон обележјето на Истанбул, Аја Софија, за да учествуваат во првите молитви по 86 години, во објектот кој до ...
  сите 103 | | | веќе видена