Нови 72 случаја на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во земјата, едно лице е починато, а три лица се излекувани и денеска заминуваат од ...
сите 248 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска одржа прес-конференција на која истана дека оваа вонредна состојба и оваа епидемија не е политика, не е ...
сите 322 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ излегоа со реакција на соопштението на СДСМ и изјавуваат дека криминалот на Зоран Заев и неспособноста, со кои се поклопени институциите овие три ...
сите 87 | | | веќе видена

Сите ја користат апликацијата Zoom додека се физички разделени поради пандемијата од коронавирусот. Компанијата има откриено голем недостаток со тоа што ...
сите 27 | | | веќе видена

За да се разбере сегашноста и за да може да се прогнозира иднината, мора да се познава минатото. Во следните редови ги одбележуваме настаните од науката и ...
сите 9 | | | веќе видена

Ноам Чомски (91), популарниот лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на деценијата, овие денови ги поминува во самоизолација во Аризона. Според ...
сите 6 | | | веќе видена

Музејот Гети од Лос Анџелес започна иницијатива преку социјалните мрежи за се грижи дури и во време на коронавирусот, кога многу луѓе се во домашна изолација, ...
сите 8 | | | веќе видена

-Ова е нова состојба за сите нас, и оние кои се бават со изведувачка уметност го разбираат овој порив кога не можат да се допрат штиците на концертните сцени ...
| | веќе видена

Најголемата италијанска банка според вредноста на средствата, „UniCredit”, во вторникот објави дека нејзините водечки директори и високи менаџери решиле да се ...
сите 9 | | | веќе видена

Финансиските регулатори ја зајакнуваат соработката во следењето на состојбите во финансискиот систем. И во околностите коишто ги наметнува корона-кризата, со ...
сите 40 | | | веќе видена

На седницата на Влада од 2 април, донесена е уредба за пренамена на средства од буџетот, за да им се исплатат на јавнобвинителските службеници, истражители и ...
сите 16 | | | веќе видена

Епидемијата со коронавирусот започна да се шири од кинескиот град Вухан, а докторката Ај Фен беше првата која го предупреди светот за заканата. Таа, за ...
сите 13 | | | веќе видена

Бил Гејтс, кој e oсновач на Мајкрософт и мултимилионер за „Дејли шоу“ изјавил дека неговата фондација ќе помогне побргу да се мобилизира владата за борба ...
сите 21 | | | веќе видена

Владата вчера донесе уредба со која се утврдува исплаќање на финансиска поддршка од Буџетот во износ од 14.500 денари за спортистите, стручните лица и ...
сите 36 | | | веќе видена

Фудбалерите во Премиер-лигата жестоко се спротивставија на идејата за намалување на нивните плати како дел од економските мерки на елитното англиско фудбалско ...
сите 144 | | | веќе видена

Охрид, 5. април 2020 (Inpress) – Веста дека лице од Скопје ја напуштило самоизолацијата и се шетало низ Охрид, беше една од најкоментираните изминативе ...
сите 4 | | | веќе видена

Охрид, 3. април 2020 (Inpress) – Менталното здравје е важно колку и физичкото здравје, порачуваат од охридскиот Црвен крст. Додаваат дека тимот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Како што веќе сите знаете, забраната за движење за време на викендите е продолжена, па во сабота и недела, полицискиот час почнува во 16 попладне и трае до 5 ...
| | веќе видена

Жител на скопско Горно Коњаре избодел соселанец и со истиот нож нападнал полицајци кога сакале да го уапсат за обид за убиство. Иако осомничениот со крената ...
сите 35 | | | веќе видена


На 5 Април