Глас на Америка

Цените на основните прехрамбени производи, металите и горивата растат побрзо од прогнозите на експертите. До кога и колку никој повеќе не може да предвиди. ...
сите 52 | | | веќе видена

Официјални лица од Групата седум богати нации во петокот објавија дека имаат за цел во голема мера да ги прекинат емисиите на стакленички гасови од нивните ...
сите 44 | | | веќе видена

САД во петокот воведоа санкции за две руски банки, една севернокорејска компанија и лице кое го обвини дека ја поддржува севернокорејската програма за оружје ...
сите 76 | | | веќе видена

Националната асоцијација за оружје продолжува со отворањето на својата годишна конвенција денес во Хјустон, само неколку дена откако тинејџер вооружен ...
сите 230 | | | веќе видена

Холандската авио компанија КЛМ објави дека привремено ја запира продажбата на билети за повеќето од своите летови од аеродромот во Амстердам до недела, поради ...
сите 6 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето обраќање рече дека Русија спроведува „очигледна политика на геноцид“ врз Украинците, но „катастрофалните ...
сите 171 | | | веќе видена

Од денеска, македонската амбасада во Киев работи во полн капацитет. Дипломатските активности се вратија во целост со враќањето на амбасадорот и персоналот, ...
сите 208 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Антони Блинкен, во важно обраќање за кинеската политика од Универзитетот Џорџ Вашингтон ја истакна стратегијата на ...
сите 109 | | | веќе видена

Економијата на САД се намали во првите три месеци од годината, иако потрошувачите и деловните субјекти продолжија да трошат со солидно темпо, објави владата во ...
сите 13 | | | веќе видена

Белата куќа во четвртокот објави повеќе чекори за да го направи антивирусниот третман Paxlovid попристапен низ САД, бидејќи предвидува дека ширењето на Ковид ...
сите 11 | | | веќе видена

САД соопштија дека ќе бараат воведување нови санкции за Северна Кореја во Обединетите нации, откако режимот на Ким Јонг Ун истрела и тестираше нови проектили, ...
сите 76 | | | веќе видена

Американскиот претседателот Џо Бајден ја објави својата намера да номинира шестмина нови амбасадори на САД, меѓу кои и Анџела Прајс Агелер, како кандидат за ...
сите 32 | | | веќе видена

Американскиот вооружен тинејџер кој уби најмалку 19 деца и двајца возрасни предупредил во приватна порака на социјалната мрежа непосредно дека ќе пука во ...
сите 46 | | | веќе видена

Нарекувајќи ја Украина „клуч за слободата во светот“, градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, денес побара поддршка за неговата земја од како што ја нарече ...
сите 84 | | | веќе видена

Со доаѓањето на топлите месеци се заборава на загадувањето на воздухот. Но, познавачи на проблематиките укажуваат дека изворите на токсичните честици не ...
сите 3 | | | веќе видена

Рускиот Парламент усвои нацрт-закон со кој им се дава овластување на обвинителите да ги затворат странските медиумски бироа во Москва доколку некоја западна ...
сите 27 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Aнтони Блинкен ќе одржи главен политички говор во четврток на Универзитетот Џорџ Вашингтон во Вашингтон, каде детално ќе го ...
сите 135 | | | веќе видена

Фајзер соопшти дека ќе обезбеди речиси дваесетина производи, вклучително и нејзината најпродавана вакцина и третман за Ковид-19, по непрофитни цени во некои од ...
сите 34 | | | веќе видена

И во Давос и во Скопје се дебатираше за европската иднина на Западен Балкан. На Светскиот економски форум дел од европските министри ги изнесоа своите ...
сите 158 | | | веќе видена

next