Глас на Америка

Средба меѓу македонски и бугарски историчари во Охрид Сегашниот концепт за работа на заедничката комисија не дава резултат и треба да се најде начин што ќе ...
сите 12 | | | веќе видена

Залагањето за слобода и човекови права е едноставно исправно нешто да се направи, но одбраната и промовирањето на овие неотуѓиви и универзални права, исто ...
сите 31 | | | веќе видена

Администрацијата на претседателот Џо Бајден донесе правило со цел да се зајакне заштитата на приватноста на жените кои бараат абортус, забранувајќи да се ...
сите 6 | | | веќе видена

Експертка на Обединетите нации денес предупреди дека постои ризик менталните болести да се манифестираат со години отсега меѓу жителите на Газа поради ...
сите 44 | | | веќе видена

Новиот американски пакет воена помош за Украина нема да ја промени ситуацијата во првите линии на фронтот, каде Русија има предност, рече денес Кремљ. ...
сите 108 | | | веќе видена

Белата куќа ветува брза испорака на одобрената помош од 61 милијарда долари за Украина, како што неодамнешните придобивки на Русија на бојното поле ја ...
сите 105 | | | веќе видена

Сериозна владина корупција и сериозни ограничувања на слободата на изразување и слободата на медиумите, вклучително и насилство и закани со насилство врз ...
сите 35 | | | веќе видена

Студентите од Универзитетот Колумбија ќе посетуваат настава виртуелно, бидејќи училишните власти се надеваат дека ќе ги деескалираат тензиите во кампусот во ...
сите 92 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе оди во Кина од 24 до 26 април на разговори со високи претставници во Шангај и Пекинг. Второто патување на ...
сите 60 | | | веќе видена

„Тик-Ток“ изрази загриженост за слободата на говорот во врска со нацрт-законот усвоен од Претставничкиот дом на САД, со кој би се забранила популарната ...
сите 39 | | | веќе видена

Северна Кореја истрела „неколку“ балистички ракети во понеделникот кон морето во близина на нејзиниот источен брег, соопшти војската на Јужна Кореја. ...
сите 35 | | | веќе видена

Се одбележува Денот на планетата Земја, кој повеќе од 50 години се фокусира на чистиот воздух и вода, адресирање на загадувањето и залагање за зачувување. ...
сите 13 | | | веќе видена

Воведните аргументи треба да започнат во понеделник на њујоршкото судење на Доналд Трамп, првото кривично дело некогаш покренато против поранешен претседател ...
сите 81 | | | веќе видена

Израелската војска објави оставка на шефот на нејзината управа за разузнавање како одговор на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври. Генерал-мајор Ахарон ...
сите 224 | | | веќе видена

На 24 април, среда, се одржува првиот круг од претседателските избори во Северна Македонија. Седумтемина кандидати настапуваат со различни гледишта за иднината ...
сите 106 | | | веќе видена

Кандидатите за претседател на САД - Џо Бајден и Доналд Трамп имаа дефинитивно различни распореди оваа недела. Трамп се наоѓа во судницата во Њујорк и се ...
сите 4 | | | веќе видена

Јас се кандидирам за претседател и претседателот мора да мисли за државата. Не може заради т.н. црна листа јас да ја мразам цела Америка. Најнормално е дека ...
сите 39 | | | веќе видена

Претставничкиот дом на САД денес го усвои со двопартиска поддршка, пакет од 95 милијарди долари странска помош за Украина, Израел и Тајван, ставајќи го долго ...
сите 322 | | | веќе видена

Претставничкиот дом на САД денес со широка двопартиска поддршка усвои пакет од 95 милијарди долари што обезбедува безбедносна помош за Украина, Израел и ...
сите 385 | | | веќе видена

next