Глас на Америка

„90% од одговорите беа, нема шанси. Или ти тоа не можеш. Но не ме допираше тоа“ вели Љуљета Адеми, планинарка. Но, наспроти ова Љулета Адеми од Струга, ...
сите 29 | | | веќе видена

Официјалните лица во Орегон ги повикаа пожарникарите да се подготват за дополнителни пожари поради заканата од громотевици, објави Асошиетед прес. Огромни ...
сите 68 | | | веќе видена

Профилот на Грин ќе биде блокиран 12 часа Твитер привремено го суспендираше профилот на републиканската конгресменка Марџори Тејлор Грин поради твитови кои ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Ковид случаите во Британија се искачија до 50.000 дневно минатата недела, првпат од јануари Стејт департментот ги повика Американците да не патуваат во ...
сите 265 | | | веќе видена

Но, опозицијата, според денешната реакција, не е среќна со овој датум. Терминот го соопшти премиерот најавувајќи дека за него допрва ќе се разговара и со ...
сите 427 | | | веќе видена

Алтернатива на американскиот женски гимнастички тим покажала позитивен резултат; Олимписката шампионка Симон Бајлс не е засегната TOKYO (AP) — Алтернатива на ...
сите 9 | | | веќе видена

Преговорите меѓу Талибан и високи претставници на Владата на Авганистан викендов во Доха, Катар, завршија без известување за значаен прогрес Странските ...
сите 26 | | | веќе видена

Доктор Вивек Марти рече дека пандемијата не е завршена и ги повика социјалните медиуми да направат повеќе во борбата против дезинформациите Доктор Вивек Марти, ...
сите 67 | | | веќе видена

Како последица на климатските промени, западниот дел на САД стана потопол и посув изминативе 30 години, велат метеоролозите Силните ветрови и сувата шума во ...
сите 73 | | | веќе видена

Нема задолжителен ПЦР тест при влез во државата како што бараа некои епидемиолози. Лесно покачување на бројките на заболени – кластери од семејни веселби. ...
сите 440 | | | веќе видена

Тихановскаја е во посета на САД со цел да издејствува политички и економски притисок за ослободувањето на повеќе од 500 политички затвореници, меѓу кои и ...
сите 21 | | | веќе видена

Покрај четворицата борци, вратени се и пет жени и 14 деца. Нема информација кога заминале за да војуваат во редовите на терористичката организација но барани ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонскиот пазар да не се занемари, многу ресурси стојат неискористени и можностите на младите за почнување сопствен бизнис се поволни. Сепак, поради ...
сите 41 | | | веќе видена

Ставот на антикорупционерите е дека Собранието постапило спротивно на Уставот. Тоа е оценката на Антикорупциската комисија за законското решение за избор на ...
сите 77 | | | веќе видена

Причина е човечкиот фактор. Деградирање на површината на локванот се врши со депонирање на шут и бетонирање на околните површини Ова е жолтиот локван. Едно од ...
сите 3 | | | веќе видена

Светската здравствена организација СЗО истакна дека 23 милиони деца ги промашиле редовните вакцинации во 2020-та, што е 3,7 милиони повеќе од 2019-та. Милиони ...
сите 127 | | | веќе видена

next