Глас на Америка

Британската премиерка предупреди на „поделби и застој“ доколку законодавците го отфрлат нејзиниот последен предлог-закон за напуштање на ЕУ Британските ...
сите 248 | | | веќе видена

Спикерката на Претставничкиот дом изјави дека ќе се моли за Трамп кој, пак, рече дека веројатно е најтранспарентниот претседател во историјата на САД ...
сите 34 | | | веќе видена

„Ова ми е четври пат кaко настапувам во Кенеди и почнувам да се чувствувам како дома“, вели македонскиот пијанист Паскалов. Современиот балетски перформанс ...
сите 2 | | | веќе видена

Подрачјето се соочува со неповратни трансформации на целокупната врска меѓу историскиот град, археолошките остатоци, природниот амбиент и Охридското Езеро, ...
сите 100 | | | веќе видена

Убиени беа 23 лица, а 139 други беа повредени, од кои половина беа деца Англискиот град Манчестер денес одбележува две години, откако бомбаш – самоубиец уби 23 ...
сите 3 | | | веќе видена

Царините може да ги чинат американските потрошувачи седум милијарди годишно, велат тие Повеќе од 170 американски производители на кондури го повикаа ...
сите 18 | | | веќе видена

Протестите се насочени кон неодамна усвоените закони против абортусот Десетици протести кои го поддржуваат правото на абортус се одржаа низ САД, вклучувајќи го ...
сите 12 | | | веќе видена

Премиерот најави смени во владиниот кабинет и институциите под ингеренции на Владата, но и во локалната самоуправа и матичната партија. Партнерот во Владата, ...
сите 76 | | | веќе видена

По инструкции од Трамп, поранешниот советник на Белата куќа најави дека нема да се појави пред Комисијата за првосудство на Претставничкиот дом Претседавачот ...
сите 16 | | | веќе видена

Основачот на кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеи ја критикува одлуката на САД да ја стави компанијата на црната листа затоа што претставува закана за ...
сите 15 | | | веќе видена

Во музејот се чуваат спомените за шест милиони Евреи сурово убиени на начин кој најголем дел од луѓето не можат ни да го замислат Никогаш повеќе. Ваква порака ...
сите 14 | | | веќе видена

Агенцијата за бегалци на ОН ги повика државите да ги прифатат оние кои бегаат од Венецуела, велејќи дека мнозинството „имаат потреба од меѓународна заштита на ...
сите 21 | | | веќе видена

Разговорите следат по сомнежите дека Иран е одговорен за минатонеделните напади на две саудиски нафтени станици, како и претходно саботирање на четири танкери ...
сите 152 | | | веќе видена

Американскиот претседател во неделата кажа „ако Иран сака војна, тоа ќе биде официјалниот крај на Иран“ Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад ...
сите 139 | | | веќе видена

next