Глас на Америка

Владата ќе продолжи да постапува според препораките на УНЕСКО за зачувување на загрозениот статус на светско наследство на Охридскиот регион, но повикувајќи се ...
сите 19 | | | веќе видена

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон и поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт се почесни гости на прославата во Приштина Косово слави ...
сите 85 | | | веќе видена

Мексикански високи претставници негираат дека со Вашингтон се постигнати какви било дополнителни договори Американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со ...
сите 28 | | | веќе видена

Земјоделскиот и туристичкиот сектор се најзасегнати од глобалното затоплување Климатските промени нема да ја одминат и Северна Македонија. Делови од државата ...
сите 2 | | | веќе видена

Неделава Сенатот ќе има сослушувања за истото парашање, изјави денес американскиот амбасадор во Грција, на дебата во Атлантскиот совет во Вашингтон Владата на ...
сите 58 | | | веќе видена

Руската серија следи по високо оценетата серија на ХБО за Чернобил, која приврзаниците на Кремљ ја пречекаа како обид за оцрнување на сликата за Русија како ...
сите 54 | | | веќе видена

Американскиот претседател истакна дека очекува да се сретне со Кси Џинпинг во Осака, Јапонија, во рамките на самитот на Г20, што треба да се одржи кон крајот ...
сите 23 | | | веќе видена

Законодавците бараат пристап до документите од извештајот на Мулер, за да утврдат дали имало попречување на правдата или не Претставничкиот дом на САД денес ...
сите 78 | | | веќе видена

Католичките припадници на ЛГБТИ заедницата го осудија ставот како насилство кон хомосексуалците и трансродовите лица Ватикан ја одбива идејата луѓето да може ...
сите 7 | | | веќе видена

Обединетите нации проценуваат дека нето-емисиите на Австралија минатата година изнесувале 537 милиони тони јаглероден диоксид, што претставува зголемување од ...
сите 21 | | | веќе видена

Наградата беше соопштена денеска во американскиот Стејт департмент Земјоделец од Холандија, заслужен за воведување висококвалитетен семенски материјал за ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако живеат блиску до други заедници, Ромите во Западен Балкан имаат различен пристапот до пазарот на трудот, образование, водоснабдување или електрична ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот Доналд Трамп објави дека САД потпишале „друг важен дел од договорот за имиграција и безбедност со Мексико“, без да открие детали за содржината. ...
сите 28 | | | веќе видена

САД ќе им продадат 34 беспилотни летала на Индонезија, Малезија, Филипини и на Виетнам. Сите овие четири земји се против тврдењето на Кина дека има ...
сите 3 | | | веќе видена

next