Блинкен се враќа во Кина во услови на тековни тензии, без да се очекува пробив

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе оди во Кина од 24 до 26 април на разговори со високи претставници во Шангај и Пекинг. Второто патување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинескиот претседател Си Џинпинг идната недела ќе се сретне со својот француски колега Емануел Макрон и со претседателката на Европската комисија Урсула фон ...
| | веќе видена | слични

Ривалските палестински движења Хамас и Фатах изразија политичка волја да го продолжат своето помирување преку дијалог и консултации, соопшти денеска кинеското ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ќе пристигне во Париз на 6 мај на покана на францускиот претседател Емануел Макрон за да одржи ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе престојува во официјална посета на Србија на 7 и 8 мај, а домаќин ќе биде српскиот претседател Александар Вучиќ. „Вучиќ ќе ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе ги посети Франција, Србија и Унгарија од 5 до 10 мај, објави во понеделник портпаролот на кинеското Министерство за ...
| | веќе видена | слични

Билатералните односи со Франција се во силен замав во моментов, а двете земји имаа стратегиска комуникација и практична соработка, рече портпаролот Лин Џијан, ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен даде интервјуа за Би-Би-Си и Си-Ен-Ен во кои жестоко ја нападна Кина. Блинкен предупреди дека Вашингтон ќе ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен по тридневната посета на Кина изјави дека САД имаат докази за обидите на Кина да „влијаат и да се обидат да се ...
| | веќе видена | слични

Кина ќе биде домаќин на состанок на претставници на палестинското радикално движење Хамас и ривалското движење Фатах на тема палестинско единство, објави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ја очекуваме новата Влада на ... Македонија, да положи свечена заклетва , да ги слушнеме позициите, но првите знаци не се добри, не се охрабрувачки. Ние ги ...
сите 558 | | | веќе видена

Тие кусо изјавија дека до несреќата дошло по технички дефект и дека нема индиции за кривично дело, пренесува Вашингтон пост. Да потсетиме, иранскиот ...
сите 286 | | | веќе видена

„Состојбата на пациентот е стабилна. Клиничката слика се поправа, тој комуницира“, соопшти преку Фејсбук болницата од Банска Бистрица во која тој лежи.Нападот ...
сите 502 | | | веќе видена

Израелскиот министер за финансии Безалел Смотич рече дека сите Израелци треба да се чувствуваат како да е распишана потерница против нив и ги повика ...
сите 318 | | | веќе видена

Мајк В. Поп Гинов кој живее во Шведска, е лицето за кое пред два дена беше објавено до МВР дека е уапсен за загрозување на сигурноста на претседателката на ...
сите 111 | | | веќе видена

Јавното обвинителство издало наредба за обдукција на починатиот притвореник во казнено поправната установа Затвор Куманово (К‘шање), соопштија денеска од ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блинкен се враќа во Кина во услови на тековни тензии, без да се очекува пробив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: