Охрид

  во

  Утре православните ќе го празнуваат празникот Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал ...
  сите 265 | | | веќе видена

  Утринските температури во целата држава се под нулата. Најстудено е во Битола каде во седум часот се измерени -18 степени, а најтопло е во Маврово -1 ...
  сите 234 | | | веќе видена

  Во Скопје бројот на склучени договори со лиценцирани управители на згради на крајот од 2018-та достигна 1.998, што е за 258 повеќе од една година претходно, но ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Поранешен претседател на Европската комисија и поранешен премиер на Италија Романо Проди, денеска во Охрид ќе ја прими Светската награда за хуманизам за 2019 ...
  сите 63 | | | веќе видена

  Ученичката во прва година гимназија раскажува за тоа како се поврзани шахот и животот, иако е многу млада, го цитира поранешниот светски шампион Михаил Таљ: ...
  сите 3 | | | веќе видена

  На денешен ден 18 јануари 2019 1535.- Шпанскиот освојувач Франциско Пизаро ја основал Лима, главен град на Перу. 654.- Водачот на запорошките козаци Хетман ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Утре (19-ти јануари) православните верцници го прославуваат Богојавление Водици. Водици претставува еден од најголемите и најзначајните празници а се ...
  сите 265 | | | веќе видена

  Сјајно осветлен и со температура која напладне се искачи до седмиот степен Целзиусов, целосно подготвен, градот Охрид го очекува празнувањето на црковно- ...
  сите 265 | | | веќе видена

  Нејзиниот „Јутјуб“ канал каде што поставува видеа со мејкап туторијали го следат 1,057,711 следбеници, додека пак на „Инстаграм“ ја следат 1,600,000 луѓе. Маја ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Неколкупати беше повторувано дека албанскиот јазик е официјализиран во Македонија, но колку навистина е официјализиран сега кога во Службен весник беше објавен ...
  сите 2 | | | веќе видена