Ставрески

  во

  По шест месечната успешна фестивалска турнеја на филмот „Исцелител“ на светските филмски фестивали, филмот повторно ќе се прикажува во кината низ Македонија. ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Во дебата на „ 360 Степени “, тема беше: „Каде е јазот меѓу Македонија и Грција – во името или во нешто друго“. Ана Чупеска-Станишковска, доцент на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Препознатлива како најгласен критичар на корупција, жена која не ги менува ставовите ниту фризурата. Најактивен актикорупционер секогаш присутен во јавноста, ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Затворањето на кривичната постапка против првите луѓе на Макпетрол, отворена пред две години, во времето на власта на ВМРО-ДПМНЕ, е последната во низата битки ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар дебитантски филм на филмскиот фестивал Let’s CEE во Виена, Австрија. ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Дебрчани масовно излегоа на протест и кажаа не за изградбата на регионална депонија во атарот на селото Годивје. Со двочасовен прекин на сообраќајот на патниот ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Охрид, 22. април 2018 (ИНПРЕС) – Со биење на црковните кампни и блокада на сообраќајот на автопатот Охрид-Скопје, дебрчани уште еднаш категорично се ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Неколку илјади жители од речиси сите села од општина Дебрца вчера одржаа протестен собир против изградбата на регионална депонија кај селото Годивје. Тие точно ...
  сите 16 | | | веќе видена