Григор Димитров

  во

  Рафаел Надал, Григор Димитров и Руберто Баутиста-Агут се последните тенисери што изборија пласман во третото коло на Австралија опен. Надал немаше никакви проблеми против Метју Ебден од Австралија. Шпанецот на теренот мина еден час и 58 минути и забележа максимална победа 6/3, 6/2, 6/2. „Бикот во Мајорка“, во третото коло, ќе се соочи со уште еден домашен тенисер, Алекс де Минаур. Австралиецот по голема борба и пет сета успеа да го победи Швајцарецот Хенри Лаксонен 6/4, 6/2, 6/7, 4/6, 6/3. За разлика од Надал, Димитров и Баутиста-Агут имаа многу проблеми во втората рунда. Бугаринот Димитров одигра тежок меч и во четири сета успеа да го победи Уругваецот Пабло Куевас 6/3, 6/7, 6/3, 7/5. Димитров во наредната рунда ќе игра против тенисерот од Италија, Томас Фабијано, кој се наоѓа на 102. место на АТП листата. Фабијано, во второто коло, во супер тај-брејкот во петтиот сет го совлада Американецот Опелка. Баутиста-Агут, идентично како и во првото коло испушти предност од два сета, но во петтиот стигна до ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Рафа Надал со максимална победа го започна настапот на првиот гренд-слем во сезоната, Австралија опен. Од турнирот во првото коло се елиминирани Џон Изнер и Кајл Едмунд. Надал, иако не беше на своето максимално ниво, за два часа и 16 минути игра го порази Џејмс Дакворт. Шпанецот против Американецот победи со 6/4, 6/3, 7/5. Тенисерот од БиХ, Дамир Џумхир доживеа тежок пораз од Гаел Монфилс. Францускиот тенисер првиот и третиот сет ги доби со нула, а неизвесност имаше само во вториот сет кој му припадна на Монфилс со 6/4. Томаш Бердих, кој лани долго отсуствуваше поради повреда, а сезоната ја започна со пласманот во финалето на АТП турнирот во Доха, во дербито на денот славеше над Британецот Кајл Едмунд со 6/3, 6/0, 7/5. Вистинска сензација приреди малку познатиот Американец Реили Опелка, кој го елиминира сонародникот Џон Изнер. Дуелот беше решен во четири тај-брејка, Опелка ги доби првиот, вториот и четвртиот сет. Григор Димитров го загуби првиот сет од Јанко Типсаревиќ со 4/6, а потоа ги доби наредните три ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Денешниот ден од 4. рунда на Австралискиот Грен слем турнир донесе две големи изненадувања. Првата сензација ја приреди Гркот Стефанос Циципас кој во четири сета, сите решени во тај-брејкот го елиминира Роже Федерер со што Швајцарецот остана без четвртфинале во Мелбурн. Иста судбина му се случи и на Марин Чилиќ кој загуби со 3-2 од Шпанецот Баутиста Агут. Изненадување приреди и Американецот Тјафо кој го елиминира Григор Димитров додека четвртфинале обезбеди Рафаел Надал со убедлива победа во три сета против Томаж Бердих.
  сите 170 | | | веќе видена

  Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал по единаесетти пат се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен по убедливата победа со 6:0, 6:1, 7:6 (4) над Томаш Бердих за 2 часа и 5 минути игра. Тоа беше 19-та победа за Шпанецот во четвртфиналето во последните 20 официјални натпревари меѓу двајцата. Во првите два сета недостасуваше неизвесност, бидејќи Надал направи вкупно 5 брејка (три во првиот и два во вториот). Третиот дел, сепак, беше поизедначен, и ниту еден од ривалите не можеше да го одземе сервисот на другиот. Ова резултираше со тајбрејк, каде што шампионот од 2009 година ја обнови предноста од еден мини-брејк за да го затвори сетот и натпреварот. За место во полуфиналето тој ќе се соочи со Френсис Тиафо од САД, кој малку порано го надигра Григор Димитров со 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5. – Многу сум задоволен. Играм добро во Австралија. Ја очекував реакцијата на Бердих во третиот сет. Никогаш не сум играл со Тиафо. Тој е многу брз, со силен сервис и десна рака, рече Надал по победата.
  сите 9 | | | веќе видена

  Елиминацијата на шампионката од Вимблдон, Германката Анжелик Кербер во женска и Швајцарецот Роже Федерер, досега се најголемите изненадувања на првиот годинашен грен слем турнир Австралија опен. Германката го загуби осминафиналниот дуел со 35. на ВТА листата, Австралијката Данел Колинс во два сета во кои доби само два гема . Дебитантката Колинс во четвртфиналето ќе се соочи со подобрата од дуелот меѓу Слоун Стивенс и Анастасија Павличенкова. Федерер пак во четири сета е елиминиран од Гркот Стефано Циципас со 6:7, 7:6, 7:5, 7:6. Уште една Австралијка направи подвиг во осминафиналето. Ешли Барти ја елиминираше Марија Шарапова. Русинката се бореше многу повеќе од Кербер, одигра три сета, решавачкиот го загуби со 6:4 откако претходно го доби воведниот со 6:4, а потоа тргна пресвртот на Барти на која вториот сет и припадна со уверливи 6:1. Барти за место во полуфиналето ќе игра против Петра Квитова која забележа осминафинален триумф од 2:0 во сетови во мечот со Американката Аманда Анисимова. Рафаел Надал во ...
  сите 125 | | | веќе видена

  Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал по единаесетти пат се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен по убедливата победа со 6:0, 6:1, 7:6 (4) над Томаш Бердих за 2 часа и 5 минути игра. Тоа беше 19-та победа за Шпанецот во четвртфиналето во последните 20 официјални натпревари меѓу двајцата. Во првите два сета недостасуваше неизвесност, бидејќи Надал направи вкупно 5 брејка (три во првиот и два во вториот). Третиот дел, сепак, беше поизедначен, и ниту еден од ривалите не можеше да го одземе сервисот на другиот. Ова резултираше со тајбрејк, каде што шампионот од 2009 година ја обнови предноста од еден мини-брејк за да го затвори сетот и натпреварот. За место во полуфиналето тој ќе се соочи со Френсис Тиафо од САД, кој малку порано го надигра Григор Димитров со 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5. Поранешната број 1, Марија Шарапова беше елиминирана во осминафиналето на Отвореното првенство на Австралија. Русинката беше поразена по над двочасовна битка на теренот од локалната миленичка Ешли Барти со 6:4, 1:6, 4:6. ...
  сите 58 | | | веќе видена

  Рафаел Надал без поголеми проблеми се пласираше во четврфиналето на АО, откако убедливо го победи Томаш Бердих со 6:0, 6:1, 7:6. Во првите два сета недостасуваше неизвесност, бидејќи Надал направи вкупно 5 брејка. Третиот сет, сепак, беше поизедначен, и ниту еден од ривалите не можеше да го одземе сервисот на другиот. Ова резултираше со тајбрејк, каде Шпанецот беше поуспешен за единаесетто четвртфиналето на Австралија опен. Тенисерот од САД, Францес Тиафо направи големо изненадување и го елиминираше фаворизираниот Григор Димитров , а после мечот не можеше да ги сокрие солзите. АО: Надал го победи Бердих, Димитров елиминиран од Таифо
  сите 78 | | | веќе видена

  Тенисерот од САД, Францес Тиафо го прослави својот 21 роденден со пласман во четвртфиналето на Австралија Опен по големата победа над Григор Димитров. Американскиот тенисер го победи Димитров со 3:1 по сетови и за прв пат се пласираше меѓу најдобрите осум во едно големо натпреварување. 39 светски тенисер во четвртфиналето ќе се соочи со Рафаел Надал кој претходно го победи Томас Бердих со „чисти“ 3:0. Тиафо по победата имаше емотивно интервју на теренот, додека целата публика го поддржуваше со громогласни аплаузи. 21 годишниот тенисер потекнува од Сиера Леоне, но како многу мал со своите родители се преселил во САД и имал тешко детство. -Им кажав на моите родители пред десет години дека ќе бидам професионален тенисер и ќе им го променам животот. Го испотив задникот за тоа- заклучи Францес Тиафо.
  сите 136 | | | веќе видена

  Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал по единаесетти пат се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен по убедливата победа со 6:0, 6:1, 7:6 (4) над Томаш Бердих за 2 часа и 5 минути игра. Тоа беше 19-та победа за Шпанецот во четвртфиналето во последните 20 официјални натпревари меѓу двајцата.Во првите два сета недостасуваше неизвесност, бидејќи Надал направи вкупно 5 брејка (три во првиот и два во вториот). Третиот дел, сепак, беше поизедначен, и ниту еден од ривалите не можеше да го одземе сервисот на другиот. Ова резултираше со тајбрејк, каде што шампионот од 2009 година ја обнови предноста од еден мини-брејк за да го затвори сетот и натпреварот.За место во полуфиналето тој ќе се соочи со Френсис Тиафо од САД, кој малку порано го надигра Григор Димитров со 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5.– Многу сум задоволен. Играм добро во Австралија. Ја очекував реакцијата на Бердих во третиот сет. Никогаш не сум играл со Тиафо. Тој е многу брз, со силен сервис и десна рака, рече Надал по победата.Текстот Надал лесно до ...
  сите 83 | | | веќе видена

  Рафаел Надал брзо и лесно со резултат 3:0 по сетови 6:0, 6:1 и 7:6 (4) го елиминираше чешкиот претставник Томаш Бердих. Рафа до својата 20. победа во 24. меч против Бердих дојде после два часа и девет минути игра и така се пласираше во четвртфиналето. Во своето 11. четвртфинале на „Австралија Опен", Шпанецот ќе игра против Тиафо кој пак на својот 21. роденден славеше над Бугаринот Григор Димитров со 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1) и 7:5. Тоа ќе биде прв меѓусебен дуел на Надал и Тиафо. Во женска конкуренција во осминафиналето Квитоа ја совлада Анисимова (6:2, 6:1), а настапот го завршија Шарапова и Кербер. Шарапова со 2:1 беше елиминирана од домашната натпреварувачка Барти, додека Германката Кербер убедливо со 6:0 и 6:2 загуби од Колинс (САД).
  сите 140 | | | веќе видена

  Мелбурн, 20 јануари 2019 (МИА) – Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал по единаесетти пат се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен по убедливата победа со 6:0, 6:1, 7:6 (4) над Томаш Бердих за 2 часа и 5 минути игра. Тоа беше 19-та победа за Шпанецот во четвртфиналето во последните 20 официјални натпревари меѓу двајцата. Во првите два сета недостасуваше неизвесност, бидејќи Надал направи вкупно 5 брејка (три во првиот и два во вториот). Третиот дел, сепак, беше поизедначен, и ниту еден од ривалите не можеше да го одземе сервисот на другиот. Ова резултираше со тајбрејк, каде што шампионот од 2009 година ја обнови предноста од еден мини-брејк за да го затвори сетот и натпреварот. За место во полуфиналето тој ќе се соочи со Френсис Тиафо од САД, кој малку порано го надигра Григор Димитров со 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5. „Многу сум задоволен. Играм добро во Австралија. Ја очекував реакцијата на Бердих во третиот сет. Никогаш не сум играл со Тиафо. Тој е многу брз, со силен сервис и десна рака“, рече Надал ...
  сите 141 | | | веќе видена

  Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал по единаесетти пат се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен по убедливата победа со 6:0, 6:1, 7:6 (4) над Томаш Бердих за 2 часа и 5 минути игра. Тоа беше 19-та победа за Шпанецот во четвртфиналето во последните 20 официјални натпревари меѓу двајцата. Во првите два сета недостасуваше неизвесност, бидејќи Надал направи вкупно 5 брејка (три во првиот и два во вториот). Третиот дел, сепак, беше поизедначен, и ниту еден од ривалите не можеше да го одземе сервисот на другиот. Ова резултираше со тајбрејк, каде што шампионот од 2009 година ја обнови предноста од еден мини-брејк за да го затвори сетот и натпреварот. За место во полуфиналето тој ќе се соочи со Френсис Тиафо од САД, кој малку порано го надигра Григор Димитров со 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5. – Многу сум задоволен. Играм добро во Австралија. Ја очекував реакцијата на Бердих во третиот сет. Никогаш не сум играл со Тиафо. Тој е многу брз, со силен сервис и десна рака – рече Надал по победата. Поранешната број ...
  сите 179 | | | веќе видена

  Светскиот рекет број 2, Рафаел Надал по единаесетти пат се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен по убедливата победа со 6:0, 6:1, 7:6 (4) над Томаш Бердих за 2 часа и 5 минути игра. Тоа беше 19-та победа за Шпанецот во четвртфиналето во последните 20 официјални натпревари меѓу двајцата. Во првите два сета недостасуваше неизвесност, бидејќи Надал направи вкупно 5 брејка (три во првиот и два во вториот). Третиот дел, сепак, беше поизедначен, и ниту еден од ривалите не можеше да го одземе сервисот на другиот. Ова резултираше со тајбрејк, каде што шампионот од 2009 година ја обнови предноста од еден мини-брејк за да го затвори сетот и натпреварот. За место во полуфиналето тој ќе се соочи со Френсис Тиафо од САД, кој малку порано го надигра Григор Димитров со 7:5, 7:6 (6), 6:7 (1), 7:5. – Многу сум задоволен. Играм добро во Австралија. Ја очекував реакцијата на Бердих во третиот сет. Никогаш не сум играл со Тиафо. Тој е многу брз, со силен сервис и десна рака, рече Надал по победата
  сите 180 | | | веќе видена

  Рафаел Надал беше безмилосен против својот стар ривал Томаш Бердих победувајќи го со рутински 6:0/6:1/7:6(4) за да обезбеди пласман во четврт-финалето на Австралија опен, каде што ќе се сретне со Американецот Френсис Тиафоу, кој го изненади Григор Димитров. Шпанецот продолжи да импресионира со својата игра на првиот официјален турнир од САД опен минатиот август поради повредата на коленото, апсолутно доминирајќи во првите два сета, пред Бердих да пружи отпор во третиот. Сепак, Надал остана скромен кога зборуваше за очекувањата на турнирот. „Кога се враќам по повреда, не очекувам позитивни или негативни работи, само се обидувам да ја завршам работата и сега верувам дека сум подготвен“, вели Надал, кој нема загубено сет на турнирот. Френсис Тиафоу пак, го прослави својот 21. роденден со тешка 7:5/7:6(6)/6:7(1)/7:5 победа над Григор Димитров за да обезбеди дуел со Надал. Таква форма не покажаа две поранешни гренд слем шампионки – Анџелике Кербер и Марија Шарапова, кои загубија во осминафиналето. Домашната ...
  сите 181 | | | веќе видена

  Елиминацијата на шампионката од Вимблдон и поранешна шампионка на Австралија Опен, тенисерка број два во светот, Анжелик Кербер досега е најголемото изненадување на првиот годинашен грен-слем турнир. Германката го загуби осминафиналниот дуел со 35. на ВТА листата, Австралијката Данел Колинс во два сета во кои доби само два гема. мечот траеше 56 минути. Дебитантката Колинс во четвртфиналето ќе се соочи со подобрата од дуелот меѓу Слоун Стивенс и Анастасија Павличенкова. When you can’t believe what you have just done Danielle Collins celebrates the biggest win of her career. #AusOpen pic.twitter.com/Vg0mzjL2YO — #AusOpen (@AustralianOpen) January 20, 2019 Уште една Австралијка направи подвиг во осминафиналето. Ешли Барти ја елиминираше Марија Шарапова. Русинката се бореше многу повеќе од Кербер, одигра три сета, решавачкиот го загуби со 6-4 откако претходно го доби воведниот со 6-4, а потоа тргна пресвртот на Барти на која вториот сет и припадна со уверливи 6-1. Барти за место во полуфиналето ќе игра против ...
  сите 173 | | | веќе видена

  Домашната тенисерка Ашли Барти се пласираше во четвртфиналето на Отвореното првенство на Австралија, откако со 4-6, 6-1, 6-4 ја елиминираше Марија Шарапова. Освен тоа што испадна, Русинката го навлече гневот на публиката, која смета дека таа на неспортски начин се обидела да ја исфрли противничката од ритам. Откако го загуби вториот сет, 30-тата носителка и петкратна освојувачка на гренд-слем титули, Шарапова, побара да оди во тоалет, а кога се врати на теренот (после 7-8 минути), беше исвиркана од публиката на „Род Лејвер арената“ во Мелбурн. Барти беше подобра и во третиот сет, во кој поведе со 4-0, па долгото задржување на Шарапова во тоалет, не ја исфрли од ритам. Барти која има 22 години, е првата Австралијка по Јелена Докиќ од пред 10 години, која стигнала до четвртфинале на еден гренд-слем. Во четвртфиналето, таа ќе се сретне со Петра Квитова, која со 6-2, 6-1 ја растури Аманда Анисимова. Најголемото изненадување кај жените го приреди Даниел Роуз Колинс (35-та на светот), која ја декласираше втората ...
  сите 173 | | | веќе видена

  Шоуто кое го организираше Maybelline во Берлин го направија уште поспектакуларно две познати дами, манекенката Адријана Лима и пејачката Никол Шерцингер. 40 годишната Никол беше задолжена за добрата музика, додека 37 годишната Адријана, која во декември се збогуваше од Викторија Сикрет, шеташе по модната писта покажувајќи ја зимската колекција на познатите брендови. Никол и Адријана беа ѕвезди на вечерта и направија ова шоу да биде уште поспецијално. Инаку Никол и понатаму е во врска со бугарскиот тенисер Григор Димитров. Тие се заедно од 2016 година, а пејачката минатото лето наполни 40 години па за тоа вели: “Не смеам ниту да помислам на бројката, не смеам ниту да ја изговорам. И понатаму се чувствувам како да имам 27 години така што таа бројка ми делува лудо. Тоа е причината зошто толку работам, за да останам во кондиција”, рекла тогаш пејачката. Текстот Двете најпривлечни жени се појавија заедно на модна писта е превземен од Reporter.mk .
  сите 10 | | | веќе видена

  Двете дами се познати по својата убавина и неверојатната харизма, а исто така се миленички на мажите ширум светот. Шоуто кое го организираше Maybelline во Берлин го направија уште поспектакуларно две познати дами, манекенката Адријана Лима и пејачката Никол Шерцингер. 40 годишната Никол беше задолжена за добрата музика, додека 37 годишната Адријана, која во декември се збогуваше од Викторија Сикрет, шеташе по модната писта покажувајќи ја зимската колекција на познатите брендови. Нема сомнение дека Никол и Адријана беа ѕвезди на вечерта и направија ова шоу да биде уште поспецијално. Инаку Никол и понатаму е во врска со бугарскиот тенисер Григор Димитров. Тие се заедно од 2016 година, а пејачката минатото лето наполни 40 години па за тоа вели: “Не смеам ниту да помислам на бројката, не смеам ниту да ја изговорам. И понатаму се чувствувам како да имам 27 години така што таа бројка ми делува лудо. Тоа е причината зошто толку работам, за да останам во кондиција”, рекла тогаш пејачката.
  сите 11 | | | веќе видена

  Двете дами се познати по својата убавина и неверојатната харизма, а исто така се миленички на мажите ширум светот. Шоуто кое го организираше Maybelline во Берлин го направија уште поспектакуларно две познати дами, манекенката Адријана Лима и пејачката Никол Шерцингер. 40 годишната Никол беше задолжена за добрата музика, додека 37 годишната Адријана, која во декември се збогуваше од Викторија Сикрет, шеташе по модната писта покажувајќи ја зимската колекција на познатите брендови. Нема сомнение дека Никол и Адријана беа ѕвезди на вечерта и направија ова шоу да биде уште поспецијално. Инаку Никол и понатаму е во врска со бугарскиот тенисер Григор Димитров. Тие се заедно од 2016 година, а пејачката минатото лето наполни 40 години па за тоа вели: "Не смеам ниту да помислам на бројката, не смеам ниту да ја изговорам. И понатаму се чувствувам како да имам 27 години така што таа бројка ми делува лудо. Тоа е причината зошто толку работам, за да останам во кондиција", рекла тогаш пејачката.
  сите 12 | | | веќе видена

  И двете дами се познати по својата убави и неверојатна харизма, а мажите ширум светот ги обожаваат. Шоуто кое го организираше Мејбилин во Берлин дополнително го “зачинија“ двете познати дами, Адриана Лима и пејачката Никол Шерзингер. И додека 40 годишната Никол беше задолжена за добра музика, 31 годишната Адриана, која во декември се прости од Ангелите на Викторија, продефилира на модната писта прикажувајќи ја зимската колекција на познатите брендови. Нема сомнеж дека Никол и Адриана беа ѕвезди на вечерта и го направија ова шоу специјално. Инаку, Никол е и понатаму во врска со тенисерот Григор Димитров. Заедно се од 2016 година, а пејачката летоска наполни 40 години. За годините изјави: „Не смеам ни да мислам за бројот, не смеам ни да го изговорам. И понатаму се чувствувам како да имам 27 години, така да оваа бројка од 40 ми делува лудо. Тоа е причината зошто толку работам, за да останам во кондиција“ – изјавила пејачката.
  сите 13 | | | веќе видена