Југославија

  во

  Македонски железници – Транспорт лани успеала да транспортира 1.668.000 тони стока во домашниот и меѓународниот железнички сообраќај. Превозот на стока со воз ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Здравко Чолиќ, најголемиот заводник од просториите на поранешна Југославија, бил заљубен до уши во покојната Дивна Карлеуша, мајката на поп пејачката Јелена ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Во Србија денеска се одбележуваат 13 години од смртта на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ, но без присуство на државна делагација.На гробот на ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во Србија денеска се одбележуваат 13 години од смртта на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ, но без присуство на државна делагација. На гробот на ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Цели два часа без пауза, како вистински музички професионалци, групата ОГО и Градскиот оркестар со делумна одговорност предводени од солистот, актерот Сенко ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Денеска навршуваат 13 години од смртта на поранешниот претседател на Србија и Сојузна Република Југославија, Слободан Милошевиќ кој почина од инфаркт во ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Во интервју за хрватски тој се потсетува на последните претседателски избори, на кои беше поразен од Ѓорге Иванов. Пендаровски тврди дека де факто го победил ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Преполна сала, дојдени Кукоч, Ѓорѓевиќ, Буква, Комазец, Табак, Бацаља, Пецарски, Даниловиќ, Паспаљ, Јуре Здовц, Авдиќ, Обрадовиќ, Перасовиќ и др. Целиот ...
  сите 9 | | | веќе видена

  На денешен ден - 11 март 11 март 2019 1544.- Во Соренто бил роден Торквато Тасо, италијански поет. Се сметал за најголем италијански поет во периодот меѓу ...
  сите 8 | | | веќе видена