Авганистан

  во

  Американскиот амбасадор Џес Бејли кој си заминува од земјава, на својот Твитер налог се заблагодари пишувајќи: „Благодарам Северна Македонија за вашето ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Полкот за специјални операции (ПСО) годинава ќе прослави 25 години од формирањето. Во изминатите години Баталјонот за специјални намени, познат како армиски ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Во изминатите години Баталјонот за специјални намени, познат како армиски „волци", и Ренџерскиот баталјон се предводници на реформите и трансформацијата  во ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Нов план на Пентагон предложен на мировни разговори со талибанците, предвидува повлекување на сите американски војници од Авганистан во следните три до пет ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Полкот за специјални операции (ПСО) годинава ќе прослави 25 години од формирањето. Во изминатите години Баталјонот за специјални намени, познат како армиски ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Талибанските и американските претставници кои преговараат во Катар за начинот на кој да се заврши војната во Авганистан имале „опсежни“ преговори за тоа како ...
  | | веќе видена

  Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“, проф. д-р Блажо Боев, оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Европскиот суд за човекови права денеска ја осуди Франција поради „понижувачки и недостоен третман“ на еден 12-годишен Авганистанец, при дислоцирањето на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Фактор ексклузивно имаше можност да разговара со пакистанскиот новинар и уредник Валид Тарик кој пишува за The Express Tribune, најголемиот весник во Пакистан ...
  сите 135 | | | веќе видена

  Жителите на Босна и Херцеговина воп потрага по подобра работа и живот, усмерени се не само на заминување во земјите на западна Европа, туку и многу подалеку од ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Талибанците на новинарките им дозволиле да поминат 36 часа со нив за да се уверат дека тие се способни за управување со земјата. Најпрвин, новинарките биле ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Босанците и Херцеговците во потрага по подобра работа и поубав живот се насочени не само кон западноевропските земји, туку и многу подалеку од дома, кон исток, ...
  сите 4 | | | веќе видена