Штип

  во

  Работници од повеќе сектори од Скопје, Тетово, Делчево, Валандово, Кратово, Штип, Велес се обратиле во Здружението „Гласен Текстилец“, за да реагираат затоа ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Од агенцијата за филм велат дека по долгогодишна апстиненција и невидливост на македонската кинематографија за кратко време успеале конечно да се одмерат со ...
  сите 23 | | | веќе видена

  За прв пат во историјата, македонски филм ќе учествува во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал. Големиот успех на македонската кинематографија е ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Ние размислуваме за неколку имиња, течат анкети, веројатноста ГДУ да има свој кандидат е реална. Ние ќе се обидеме да направиме поширок разговор со политички ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Повозрасните штипјани ќе речат: „- Тој е човекот кој „везеше“ на гитара“, други се сеќаваат на многуте концерти кои ги посетиле во „негово време“ во Домот на ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Македонија за првпат во историјата на македонската кинематографија ќе учествува во главната селекција на Берлинскиот филмски фестивал со филмот „Господ постои, ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Бошко Ѓуровски во емотивното излагање на комеморацијата посветена на Драгослав Шекуларац, потсети колкава трага остави човекот кој беше роден во Штип, а потоа ...
  | | веќе видена

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, петтиот филм на Теона Стругар Митевска, влезе во конкуренција за престижната Златна мечка на годинашниот 69. Берлински ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Собранието на акционери на Друштвото за производство и трговија „Макпромет“ од Штип, на седницата вчера, одлучувше за нов, четиригодишен мандат на Одборот на ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Собранието на акционери на Друштвото за производство и трговија „Макпромет“ од Штип, на седницата вчера, одлучувше за нов, четиригодишен мандат на Одборот на ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Дваесет и петгодишен маж со иницијали А.М. од Штип е приведен поради разбојништво во аптека на улицата „Маршал Тито“, соопшти полицијата.Вработениот во ...
  сите 21 | | | веќе видена

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во режија на Теона Стругар-Митевска ќе има светска премиера на 10 февруари на големиот филмски фестивал Филмот „Господ ...
  сите 23 | | | веќе видена