Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници излезе со реакција за одлуката на Медиа Принт Македонија за нови отпуштања во Утрински весник. „Во моментот кога стотици новинари беа на протест , меѓудругото и за да им дадат поддршка и да покажат солидарност со двете колешки кои во петокот експресно ги загубија своите работни места, МПМ одговори со нови откази“, се наведува во реакцијата. Од синдикатот порачуваат дека отказите на нивните колеги нема да ги деморализираат и нема да дозволат да се уништи синдикалниот активизам уште на самиот почеток од неговото раѓање. „Ќе ја продолжиме нашата борба со сите демократски и правни средства што ни стојат на располагање и со солидарноста од нашите колеги која на протестот вчера ја потврдивме“, се вели во соопштението на синдикатот. Оваа реакција уследи откако вчера на уште тројца новинари во „Утрински весник“ им беа врачени откази.
сите 11 | | | веќе видена

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ изјави оти е загрижена за трите медиуми со сопственост на Плус Продукција, кои се соочуваат со затворање поради наводно неплаќање даноци. Таа апелираше земјата да ги примени принципите на правото во решавањето на нивните случаи. „Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ не излегоа од печат. Тоа е мошне вознемирувачки развој, што практично преку ноќ ги елиминираше плурализмот и опозициските погледи во печатот. Освен тоа, уште еден медиум, А1 Телевизија, која исто така се соочува со даночно обвинение, можеби ќе биде принудена да престане да работи во наредните недели“, изјави Мијатовиќ. „Додека медиумите мора да ги следат правилата како и сите бизниси, во случајов, се чини дека медиумите се мета на властите“, рече Мијатовиќ. „Ја повикувам Управата за јавни приходи да демонстрира максимална транспарентност во пресметувањето на данокот што го должи Плус Продукција и да овозможи разумен план за плаќање што нема да ја попречи работата на медиумите“. А1 ...
сите 16 | | | веќе видена

Откако минатиот месец ја добивме првата македонка која како од мајка родена се појави на насловната на магазинот „Плејбој“, овој месец ја имаме и првата „плејмејт“. Поточно девојка на месецот, која покрај на насловната страна ќе може да ја погледнемее на голем разголен постер. Нина Костова е воодушевена што токму таа е избрана да ги разубавува ѕидовите на машките соби, a можеби и на некоја женска. И веројатно повеќето барем од љубопитност ќе тркнат до првата трафика и ќе си го купат јулското издание, но ќе ги има и такви кои ќе се задоволат со насловната страна. Ама ајде, си се знаеме - сосема очекувано е дека ќе има и некој кој ќе исправа „криви дрини“. Но, најважна е поддршката од најблиските Во секој случај мразот е скршен и се повеќе девојки се пријавуваат на кастинзите. Која ќе биде плејмејт девојка на август, со целото ова летно расположение, сонцето и плажата, сигурно ќе биде нешто...жешко.
сите 5 | | | веќе видена

На што ве потсеќа зборот гето? Сигурно низ глава ви поминуваат чета црнци со ладни оружја. Да, но тоа на друг континент. Кога кај нас некој ќе каже гето, овие луѓе ги потсеќа само на едно нешто. На нивното Гето. На Грин Гето. „Едно е гри гето , посебно е да живеес во зелените згради на Аеродром“. „Имаме поддршка од околите згради“. „Организираме секоја годна“. Колку било забавно вака во маало, место да грицкаш сончоглед на клупа да си имаш приватен диџеј и пивце, по пивце па така до сабајле. Ај вие младите, туку немате ли некоја бабичка што ви фрла кеси со вода од тераса кога правите ваква галама? „Не не се бунат, сите се тука од 7 до 77“. Верувале или не, се што кажа е точно. Не знаеме дали имало некој со 77 години но, тука беше тетка Вера која како што тие ја нарекуваат Чуварот на Гетото. Па оваа забава беше и во нејзина чест бидејки наполни 62 години. Видовме дека тука постарите не маваат со ќеси вода туку и тие кулираат да сабајле.A бидејќи ви го покажавме најстариот член прилогов го завршувам со ...
| | веќе видена

Од полноќ се намалуваат малопродажните цени на нафтените деривати, во просек од два до 3,5 денари во зависност од горивата. Малопродажната цена на Еуросупер-95 ќе се намали за 2,5 денари, со што новата цена ќе изнесува 71 денар за литар, додека цената на Еуросупер-98 се намалува за два денари. Малопродажните цени на Еуродизелот и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 3,50 ден, така што цената на Еуродизелот ќе изнесува 63 денари за литар, а на екстра лесното масло за домаќинство 54,00 денари. Малопродажната цена на мазутот м-1 се намалува за 2,04 денари, со што новата цена ќе изнесува 40,403 денари за килограм.
сите 11 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд, иако ж закажано, беше одложено презентирањето на доказите против лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски за наводното нелегално финансирање на изборната кампања. Според Судот, до одложување дошло поради тоа што доказите требало да се презентираат во истата судница каде што денеска се одвива процесот за обвинетите од „Перо Наков“. Веста дека во судот ке биде донесен претседателот на Обединети за Македонија ги собра неговите приврзаници кои беа револтирани што повторно и еден месец од приведувањето не се презентираат доказите против Љубе Бошкоски. Притворот од 30 дена за Бошкоски истекува за два дена.
сите 34 | | | веќе видена

Додека траеше протестот уште тројца новинари во „Утрински весник“ добиле отказни решенија. Претходно откази во „Утрински весник“ добија двете новинарки Билјана Јовановска и Оливера Војновска, поради тоа што јавно и најгласно проговориле за проблемите во нивната редакција. Поддршка од германските новинари Поддршка за новинарите стигна и од германскиот синдикат на новинари Вер Ди. „Со голем гнев и разочарување слушнавме за проблемот и последните настани што колегите и колешките ги имаат со раководството на ВАЦ. - Бараме од бордот во Македонија и во Германија, во Македонија да се однесуваат согласно германските стандарди на цивилизираност и коректност. - Бараме од менаџментот веднаш да ги повлече сосема непримерните и несоодветни откази и да ги врати новинарите на нивните работни места. - Останете борбени, не дозволувајте да ви ги одземат вашите права и одбранети ги вашите работни места, етичките и правни стандарди на нашата професија и нејзината општествена одговорност“, се вели во дописот со поддршка ...
сите 24 | | | веќе видена

Карла Бруни Саркози е бремена со момче, пишува сајтот „Клоусер“, кој не го наведува изворот. Оваа информација се појави и во мај од страна на францускиот рекламен гуру Жак Сегела, пишува францускиот весник „Фигаро“. Сајтот „Клоусер“ прв ја објави бременоста на Карла, а потоа информацијата беше потврдена за време на средбата на Г20 во Довил, каде што првата дама не ја криеше својата фигура. Породувањето се очекува во ноември, но не е исклучена можноста тоа да се совпадне со следната средба на Г20, која е закажана за 3-4 ноември во Кан, пишува весникот „Фигаро“.
| | веќе видена

На дното на Тихиот океан се пронајдени богати наоѓалишта на ретки земјени минерали, кои се клучни за производство на софистицирани технолошки производи, објавија денеска јапонски научници „Концентрацијата на овие ретки минерали е голема. Само еден квадратен километар од ова наоѓалиште ќе покрива една петина од сегашната светска годишна потрошувачка“, вели Јашухиро Като, професор по геологија на Универзитетот во Токио. Ретките земјени минерали се користат за производство на цела низа софистицирани технолошки производи, од мобилни телефони, до ракети и монитори за компјутери. Минералите се откриени во морската кал на длабочина од 3.500 до 6.000 метри, на 78 локации. На една третина од испитаните локации се пронајдени големи количини на овие минерали и на металот итриј. Наоѓалиштата се лоцирани во меѓународни води, западно од Хаити и источно од Тахити, во француска Полинезија. Според проценките, наоѓалиштата содржат околу 100 милијарди тони од овие минерали. Според важечката американска геолошка анализа, ...
сите 4 | | | веќе видена

НАТО очекува следната година да се договори со Русија по прашањето на Европскиот ракетен одбранбен систем (EUROPRO), изјави во понеделникот генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен на состанокот на Советот НАТО-Русија на ниво на постојаните претставници. „Се надевам дека сите се стремиме кон тоа на самитот на НАТО во Чикаго, што ќе се одржи за помалку од година, дека ќе бидеме во можност да се договориме за решението за ракетната одбрана, која ќе ја осигура безбедноста на териториите на земјите членки на НАТО и на Руската Федерација. И ќе го направиме тој систем поефикасен“, изјави генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмунсен. Соработката на европскиот ракетен одбранбен систем меѓу НАТО и Русија беше договорен на самитот во Лисабон во ноември 2010 година. Русија смета дека развојот на концептот и самата архитектура на ракетниот штит EUROPRO треба да биде на рамноправна основа и да обезбеди соодветни мерки за градење доверба и транспарентност во областа на ракетната одбрана. За руската ...
сите 13 | | | веќе видена

Наоми Кембел - овој викенд имаше тешка задача - да одлучи на кој меганастан ќе присуствува. Дали на свадбата на една од своите најдобри пријателки и колешки - супермоделот Кејт Мос или на црковната венчавка на еден од нејзините поранешни момчиња - принцот Алберт од Монако. Со оглед на тоа што Кејт и порано се мажела, а церемонијата на Алберт сепак беше најпрестижниот настан сезонава - Наоми одбра да види како се жени нејзиниот бивши. И имаше што да види - бидејќи невестата Шарлин, новата принцеза на Монако - во текот на целата церемонија изгледаше како да ја удрила дамла, а на крајот - не успеа да издржи и заплака. Нејзиниот нов сопруг - едвај ја погледна. И сега - цел свет сака да знае - зошто плачеше убавта принцеза на она што требаше да биде најубавиот ден на нејзиниот живот? Од една страна, ајде да речеме - емоции се тоа, не се контролираат. Но, од друга страна - колку да потсетиме - се уште се на сила гласините дека неколку дена пред свадбата Шарлин се обиде да побегне кај родителите во Јужна Африка, ...
сите 13 | | | веќе видена

Селма Хаек си направи кариера, си улови богат маж и си роди ќеркичка. По две години - време е за проблеми во бракот. Викендов - Селма, а богами и медиумите останаа со подотворени усти по веста дека сопругот на актерката, францускиот милионер Франсоа Анри - е татко и на детето на супермоделот Линда Евангелиста. И ајде - пред да речете - секој си има минато треба да знаете - и двете деца и ќерката на Селма и синот на Линда - имаат по четири години. Со други зборорви - фрнацускиот богаташ ја изневерувал актерката со супермоделот. Во негова одбрана - во врската со Селма, пред нивниот брак - постои период од неколку месеци во кои тие не беа заедно. Веројатно - Анри ќе се `вади` на тој факт. Инаку Линда Евангелиста до сега не сакаше да открие кој е татко на најезинот дете, а сега се обидува, преку суд, да договори исплата на алиментација за синот Остин Џејмс. Кога тато е милионер - зошто да не?
сите 4 | | | веќе видена

Верувале или не - детскат приказна за „Снежана и седумте џуџиња“ - наскоро ќе се претвори во вистински холивудски мегапроект. Колку што се сеќаваме од приказните кога бевем мали - си била една принцеза, избегала во шумата од лошата маќеа, живеела кај џуџињата, била отруена, па спасена од принцот и си живеела среќно до крајот на животот. Прилично едноставно - нели? Е Холивуд не мисли така. Во план е адаптација која омилената бајка ќе ја претвори во спектакл развлечен во три долгометражни филма. Џо Рот, продуцентот на „Снежана и ловецот“ - подготвува проект кој треба да ги засени филмските саги како „Хари Потер“ и „Твајлајт“. А дека студиото „Универзал“ не се шегува - зботува и фактот што за улогата на Снежана веќе потпишала Твајлајтовката Кристен Стујард, а тука се и оскаровките Џулија Робертс и Шарлиз Терон. Е сега - останува да видиме што ќе смисли Холивуд, а не им текнало на браќата Грим.
сите 4 | | | веќе видена

Околу 200 луѓе, претежно полицајци, беа повредени во судирите со демонстрантите на протестот против планираната изградба на супербрза железница во Вал ди Суса во северна Италија На протестот, организиран од движењето No Tev, се собраа околу 50.000 луѓе, а беа распоредени преку 6.000 полицајци. Вкупно 188 полицајци и дванаесетмина демонстранти беа повредени во судирите. Петмина демонстранти се уапсени. Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано силно ги осуди нередите. „Не можеме да толерираме легитимен и мирен протест на граѓаните и засегнатите семејства од изградбата на железницата да се претвори во насилство поради уфрлањето на воинствени групи кои ја нападнаа полицијата“, рече Наполитано. Претходните протести против овој проект, кои се случија кон крајот на јуни, исто така се претворија во судири, во кои беа повредени околу 80 лица.
сите 3 | | | веќе видена

На петтото рочиште од судскиот процес „Перо Наков“, обвинителката Гордана Гешковска, започна со читање на обвинителниот акт против сопственикот телевизија А1 и уште 22 обвинети. Според обвинението тие се товарат за злосторничко здружување, перење пари, затајување на данок, оштетување на доверители, како и злоупотреба на службената положба и овластувања. Со овие дејствија, според обвинението, тие го оштетиле државниот буџет за вкупна сума од близу пет милиони евра. Со оглед на тоа што обвинителниот акт е напишан на 79 страници, ќе бидат потребни неколку часа за обвинителката да го прочита целосно. Вообичаено и денешното рочиште за случајот „Перо Наков“ започна со еден час задоцнување.
сите 28 | | | веќе видена

Муамер Гадафи е добредојден своите пензионерски денови да ги мине во Либија ако се откаже од власта, соопшти лидерот на бунтовниците Мустафа Абдел Џалил, што е досега најјасната концесија која ј а понудиле бунтовниците Гадафи досега ги отфрлаше сите меѓународни повици да замине и тврдеше дека ќе се бори до крајот, но членови на неговиот најблизок круг на соработници даваат сигнали дека се подготвени да преговараат со бунтовниците, меѓу другото и за иднината на либискиот лидер. „Мирно решение, ние понудивме тој да даде оставка, да им нареди на војниците да се повлечат и од касарните и од фронтот, па потоа може да одлучи дали ќе остане во Либија или ќе замине во странство. Ако сака да остане во Либија, ќе го одредиме местото каде што ќе живее и тоа ќе биде под меѓународен мониторинг, како и сето негово движење“, рече Џалил, кој е на чело на бунтовничкиот Национален транзициски совет. Тој додаде дека еден од предлозите бил тој остатокот од животот да го мине под стража во една од касарните. Предлогот на ...
сите 17 | | | веќе видена

Поранешниот командант на војската на босанските Срби, генералот Ратко Младич, во понеделникот се изјасни за невин по еден Ex-армијата на босанските Срби командант Ратко Младиќ, по сите точки од обвинението. Заседанието на трибуналот на кој денеска беше сослушан Ратко Младиќ беше директно пренесувано од сите светски водечки телевизиски канали. Одлуката на судот беше донесена во отсуство на ;Младиќ, кого претходно го отстранија од судницата, поради нарушување на мирот. Како што изјави холандскиот судија, Алфонс Ори, оваа одлука е донесена поради тоа што Младиќ одбил воопшто да ги коментира обвиненијата против него. Судијата Ори ги прочита главните точки од обвинението, изјавувајќи по секоја ставка дека судот од името на Младиќ, изјавува дека обвинетиот не се смета себеси за виновен. Младиќ, кој беше уапсен во Србија на 16-ти мај по 16 години минати во бегство, ги отфрли обвинувањата како „одвратни“ и „монструозни“. Тој побара додатно време за да се запознае со обвинението. Ако Младиќ се изјасни за виновен ...
сите 27 | | | веќе видена

Новинарите и медиумските работници денеска во пет до дванаесет ќе излезат на протестен марш во Скопје. Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) вчера на прес - конференција ги повикаа новинарите од цела Македонија да излезат и да учествуваат на протестот. Непосреден повод за протестот се отказите на две новинарки од „Утрински весник“ и затворањето на дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „**** е ре“. „Но овој протест не е ексклузивно заради тоа. Причините, за жал, се многубројни. Овој протест е заради колегите кои се принудени да потпишат спогодбен отказ уште при вработувањето па преку ноќ се избркани, заради оние кои со месеци работат без плата, за оние на кои не им се плаќаат пензиско и здравствено осигурување, за хонорарците кои го носат најголемиот товар на работата, а се обесправени, за дописниците кои се третирани како граѓани од втoр ред, заради тонците, реализаторите, светлаџиите, снимателите, за пријавените на скратено работно време, за ...
сите 51 | | | веќе видена

Почитувани гледачи, А1 од вечерва стартува со нова програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести. Во неможност да обезбедиме нормално функционирање на телевизијата, одлучивме да продуцираме програма со која телевизијата и информативната програма ќе се одржува на минимум. Ние вработените во А1 сме соочени со неизвесна судбина на телевизијата во која работиме. За прв пат по 18. години постоење, новинарите на А1 заминуваат на колективен одмор, а вестите ќе се емитуваат без репортерски извештаи, анализи, без интервјуа или дебати. Не сакаме да веруваме дека веќе никогаш нема да се видиме во нашата препознатлива форма, но цврсто сме убедени дека наредниот период ќе се искористи на најдобар начин, за да се спречи затворањето на првата приватна телевизија. А1 е симбол и промотор на демократските процеси во земјава, кои подоцна донесоа многу медиуми на нашата плурална сцена. Оваа денешна наша одлука се наметна како неминовна по речиси осум месечната голгота, низ која истрајавме како новинари и како ...
сите 6 | | | веќе видена

Грција ќе ја добие клучната рата од пакетот за финансиска помош до 15 јули, додека продолжува изработката на другите програми за помош за оваа земја погодена со должничка криза, соопштија министрите за финансии на земјите членки на еврозоната. Министрите ја потпишаа петтата транша од 12 милијарди долари, а се очекува Меѓународниот монетарен фонд следната недела да го одобри својот дел од овој пакет. Поздравувајќи ги преземените мерки за штедење во Грција, тие повторија дека ќе продолжат да и’ помагаат и со пакет за помош од 110 милијарди евра кој е одобрен уште минатата година, но ја одложија конечната одлука за новата програма за помош додека не се реши прашањето со вклучување на комерцијалните банки и другите приватни кредитори. „Прецизниот модалитет и нивото на ангажирање на приватниот сектор, како и дополнителното финансисрање од официјални извори ќе биде одредено следните недели“, наведоа министрите за финансии од еврозоната. Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос во соопштение наведе дека ...
сите 6 | | | веќе видена

next