Полска денеска од Унгарија ќе го преземе шестмесечното претседателство со Европската Унија. Како приоритети во својот прв мандат на чело на ЕУ, Полска ги постави „европските интеграции како извор на развој, создавање на безбедна и отворена Европа“. Претседателството на Полска, која членка на ЕУ стана во 2004, ќе биде сконцентрирано на земјоделската политика, енергетската безбедност, новиот европски буџет, јакнењето на политиките за европско соседство. Според Лисабонскиот договор ротирачкото претседателство во најголема мерка е церемонијална функција и државата која претседава, главно е задолжена за создавање рамка за европската агенда и претседавање со состаноците на Советот на министри на ЕУ.
сите 35 | | | веќе видена

Денешното издание на „Њујорк тајмс“ пишува дека може да падне случајот против поранешниот прв човек на Меѓународниот монетарен фонд - ММФ, за сексуален напад, откако истражителите откриле големи пропусти во кредибилитетот на собарката. Според весникот, повикувајќи се на два добро информирани високи функционери, собарката од луксузниот хотел во њујоршки Менхетeн која обвини дека била сексуално злоставувана од Доминик Строс Кан во неговиот апартман на Менхетен во мај годинава дала повеќе контроверзни искази. Иако форензичките тестови нашле недвосмислен доказ за сексуален контакт меѓу францускиот политичар и тужителката, обвинителите сега не веруваат во многу од она што наводно оштетената ги кажала во истрагата за околностите или за себеси. Од нејзините првични искази и тврдење дадени на 14-ти мај, тужителката во неколку наврати дала лажни податоци, вели за весникот еден од соговорниците.
сите 29 | | | веќе видена

Скопјанецот Дејан Рајковиќ од Драчево е лицето чиешто тело синоќа полицијата го извлече со хеликоптер од провалија во близина на месноста Чебрен кај селото Манастир во Мариово, соопштуваат од СВР Битола. Според нивните информации, триесет и седум-годишниот Рајковиќ вчера со уште тројца пријатели биле во посeта на мариовската областа. Според кажувањата на пријателите, на Рајковиќ одеднаш му се слошило и паднал во бессознание во длабока провалија, по што неговите пријатели повикале помош. Истражниот судија и јавниот обвинител кои отишле на местото за да направат увид, констатирале дека местото било непроодно и дека телото не може да биде извлечено. Синоќа околу 19 часот телото било извлечено со полициски хеликоптер по што било пренесено во прилепската болница. Според првичните информации, на телото не биле констатирани траги на насилство. Врз телото на Рајковиќ денеска ќе биде извршена обдукција.
сите 23 | | | веќе видена

Венецуелскиот претседател Уго Чавез во телевизиското обраќање до нацијата во четвртокот навечер објави дека на Куба каде што престојува подолго време се лекува од канцер. Уго Чавез се наоѓа во Хавана од 10-ти јуни и ова е неговото прво обраќање во јавност од тогаш. Тој рече дека бил подвргнат на операција со која во целост му е отстранет канцерогениот израсток и дека е „на пат целосно да се излечи“. Процесот на заздравување Чавез го нарече „бавен и внимателен“. Претседателот на Венецуела нагласи дека е решителен да ја добие битката за своето здравје а својот говор го заврши со зборовите „Hasta la victoria siempre“ (До победата, засекогаш ). Но во кусиот говор Чавез не најави кога е се врати во земјата, ниту именуваше свој привремен заменик. Со овој настап, Чавез ги потврди шпекулациите дека е тешко болен, кој почнаа да се шират откако со седмици не се појавуваше во јавноста, што е незамисливо за него. До вчера според официјалната верзија тој бил на службен пат во Куба каде што итно бил опериран заради ...
сите 11 | | | веќе видена

Чаирскиот романтичар повторно во акција. Но, овој не напаѓа со песна туку со нов автомобил. Заедно со Калиопи, Каролина и Влатко Лозаноски и Владо Јаневски стана член на семејството „Пежо“ и ја доби најновата 508-ца „Мислам дека ми се слага и со фаца, и нивото на луксузот“, вели Владо. Да, на годините одлично му лежи вакво автомобилче. А кога сме кај годините, еве ви нешто интересно. Владо Јаневски возачка дозвола добил на 35 години. Дали дотогаш возел на црно? Ама затоа, со музика почна да се занимава на 32. И како му оди досега, не може подобро! По булки, последното што го слушнавме од него, Владо сега најавува нешто ново И покрај тоа што сите овие години избегнува интервјуа, таблоидите сеуште не кренале раце од него. За него минатата недела се пишуваше дека е во врска со ди-џејката Фани Христова. Е па Владо што ќе кажеш за тоа? Ако не е Фани, нема збор дека кај и да е некоја ќе падне на пежото. Само напред Владо, шмекеру низаеден!
сите 3 | | | веќе видена

16-годишната Елена Ангеловска од Скопје е годинешната мис тинејџерка. Местото како прва придружничка го доби Ведрана Стојановска, а втора беше Милена Димитровска. Освен овие три, имаше и други награди како мис фото и мис шарм, па така наградените пет девојки си добија право за директно учество во изборот за Мис на Македонија. Иако имаат по пет-шеснаесет години и се се уште неиспилени, што би рекле нашите баби, сите одлично се претставија на пистата. За нив пофалби, а ние ќе се пожалиме. Се беше како подмачкано, а обично знаете избориве се проследени со барем еден инцидент. Се што успеавме да приметиме беше само оваа личност што не ја оддели главата од завесите. Како и да е имал што да ѕирка, 18-те девојки покрај фустаните, еднаш носеа и костими за капење. Но, претпоставувааме дека и другите плакнел очи, само сигурно не толку шпионски како оваа глава. А за атмосферата да ни биде уште подобра, тука беа и Димитар Андоновски, Дарко Илиевски и Роберт Вукелиќ.
| | веќе видена

Премиерот Груевски да биде похрабар и да носи одлуки, дури и ако тие се непопуларни за македонското општество, како што е ревашавњето на спорот со Грција за името, порачува полскиот амбасадор во Македонија Дариуш Бакура, чија земја денеска го превзема претседавањето со ЕУ. Република Македонија до пред одреден период важеше за лидер во спроведувањето на реформите. Во меѓувреме Хрватска ја престигна, Брисел даде зелено светло за нејзино приклучување кон европското семејство, Србија и Црна Гора итаат на патот кон интеграција. Каде заостана Македонија? - Како што стои во извештајот за прогрес, треба да се реши спорот околу името со вашиот јужен сосед. Решавањето ќе го означи почетокот на отворањето на преговорите за прием во ЕУ. Тоа не само што ќе го означи почетокот на преговорите, туку автоматски ќе отвори можност за членство во Северно-атланската организација за договори. - Како што гледате, преговорите околу спорот со името се од клучно значење и за членството во ЕУ и НАТО. Мислам дека сега е времето да ...
сите 57 | | | веќе видена

Една музика, а две нумери. Јоце Панов си направи своја македонска верзија на југословенската евровизиска нумера „Нико те никад нече волети тако“, насловена „Да, јас сум тој“. А и истоимената песна од 1981. година си доби и своја преработка од овој млад изведувач, кој во тоа време дури не бил ни роден. На вчерашната промоција на спотовите за овие две нумери, не успеавме да го видиме оној на македонката верзија. „Не можевме да стигнеме со спотот за македонската верзија насловена „Јас сум тој“, но го промовираме и спотот за „Вештице“ која излезе во етер пред околу еден месец“. Но, затоа пак вредеше да се види спотот за преработката на српско-хрватската верзија на „Нико те никад нече волети тако“. „Идејата за препев на оваа нумера е на тимот од Загреб со кој работам моментално, а зад македонската верзија стојат Кире Костов, композитор Весна Малинова“. Јоце го најави и новиот албум кој треба да излезе во септември, повторно во две верзија македонска и српско-хрватска. И не само тоа, Јоце периодов очигледно си ги ...
| | веќе видена

Фабрика за производство на конеднзатори почна да се гради во Бунарџик. По подолго време во слободната економска зона конечно влезе странски инвеститор. Со инвестиција тешка 12 милиони евра во првата фаза или вкупно 25 милиони евра на подолг рок ако тргне добро работата, американската компанија „Кемет електроникс“ гради објект од 10 илјади квадратни метри. Темелите ги удрија премиерот, министри, менаџери на корпорацијата со седиште во Јужна Каролина. „Нашите најголеми инвестиции во последните две години беа насочувани кон Југоисточна Азија, но сега сфаќаме дека овој дел од светот може да биде конкурентен, за нас да се има можност, да се произведуваат делови поблиску до Европа за европските клиенти е голема бенефиција“, изјави Преф Лоф - главен извршен директор на „Кемет електроникс“. „Кемет електроникс“ има 19 фабрики во 10 држави низ светот. Објектот во Македонија треба да почне со работа за една година, а во него првично ќе се вработат 200, а во зависност од бизнис резултатите подоцна и околу 500 луѓе. За ...
сите 17 | | | веќе видена

Цената на пченицата оваа реколта да биде 17 денари за килограм, бараат земјоделците од прилепско пелагонискиот регион. Според нивни сознанија, во моментов пченица по оваа цена се увезува од Србија. Во спротивно, земјоделците бараат да им се дозволи да ја чуваат пченицата во државните силоси без надомест, додека да ја постигне посакуваната цена. Целиот прилог можете да го погледнете во видеото.
сите 4 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ лојалноста на сопствените пратеници ја обезбедува со парична гаранција и бланко оставки. Со ова тврдење на пратеникот Павле Трајанов искажано на „Алфа“ телевизија се разоткри начинот на кој владее Груевски, обвини СДСМ. „Тој јавно призна дека лојалноста на пратениците на владејачката коалиција Груевски ја обезбедува со бланко оставки и меници во вредност од 300 до 600 илјади евра. - Изјавата на Трајанов е јасен доказ како Груевски ја подразбира демократијата. Ако тој вака ги уценува сопствените пратеници тогаш што може да очекуваат македонските граѓани. - Очигледно е дека, ни оваа пратеничка група на ДПМНЕ нема да смее да мисли со сопствена глава“, изјави Калинка Сентиќ-Габер, СДСМ.
сите 5 | | | веќе видена

Вишиот Управен суд стартува со работа. Во него, од 12 судии, поголемиот број се роднини на високи функционери од власта. Министерот Маневски продолжува да ги фали реформите, но не и да одговара на директните прашања за непотизам и местење на свои луѓе во судството. Безмалку една четвртина од судиите се примени по роднинска врска. Сметате ли дека тоа ќе има влијание во однос на одлучувањето, бидејќи тука ќе се одлучува и во однос на изборите? „Денеска официјално почнува со работа Вишиот управен суд, тој се основа согласно измените што ги направивме во Законот за судовите“, изјави Михајло Маневски. Во Вишиот Управен суд со работа почнува Загорка Тноковска, која досега работеше како советник во кабинетот на Маневски. Сестрата на истражниот судија Туфегџиќ, кој го водеше случајот „Перо Наков“, е унапредена - Мирјана Василевска од скопски јавен обвинител станува виш управен судија. Судскиот совет за виш управен судија ја избра и Виолета Илиевска - братучетка на претседателот на Собранието Вељаноски. Избрана ...
сите 11 | | | веќе видена

По патот на Гемиџиите тргнаа денеска шеесетина Велешани. Со сплав и десетина чамци, ќе пловат по Вардар. Но, наместо Солун, како пред повеќе од еден век, крајната дестинација ќе биде Гевгелија. Со ова започна 12 вардарска регата, која по дваесетина години пауза, лани општината ја возобнови. „По Вардар да однесеме роба за трговија и да се потсетиме на се она што го направија Гемиџиите и токму во нивна чест оваа година по 12-ти пат. За три ипол дена учесниците на регатата ќе стасаат до Гевгелија. И се надевам и убеден сум дека оваа порака што ја испраќаме оваа година ќе продолжи уште многу години како традиција“, вели Горан Петров, градоначалник на Велес. Регатата е во чест на познатите „Гемиџии“, велешки трговци, кои во 19-ти век со сплавови по Вардар носеле стока за продажба на солунскиот пазар. Дел од нив се и познатите „Солунски атентатори“. Првата етапа ќе заврши кај Криволак, вториот ден логорот ќе биде поставен во Демир Капија, откаде ќе тргне највозбудливата етапа, низ клисурата, до селото Марвинци. ...
сите 2 | | | веќе видена

Колку викторијански! Како во старите добри времиња на моќната британска монархија - новата девојка на принцот Хари, манекенката Флоренс Бруденел - Брус - е негова братучетка! Добро - станува збор за сродство од осмо колено - но семејното стебло на кралското семејство го потврдува овој факт. Атрактивната блондинка и младиот принц се роднини и тоа преку страната на неговата мајка - принцезата Дијана. Значи - спротивно на надежите на британската јавност - Пипа Мидлтон, сепак нема да тргне по стапките на својата сестра - принцезата Кетрин и да го освои и другиот принц. Хари претпочита блондинки. По неговата долга врска со Чејси Дејвис која заврши поради фактот што не сака да живее под лупата на јавноста - принцот се „загледа“ во 25-годишниот модел за долна облека, а богами - и има што да се види. Во секој случај принцот Хари, како втор наследник на тронот на Англија ги има сите привилегии како неговиот поста брат, но затоа многу помлаку одговорности. Младиот принц овој факт го користи секогаш кога ќе може - ...
| | веќе видена

Првата дама ќе го „откачи“ првиот човек на Америка? Американскиот таблоид „Глоуб“ драматично ја објави шокантната вест - на Мишел и е доста - и сака да го напушти својот сопруг Барак Обама. Наводно, првата дама веќе почнала да ги пакува своите куфери и куферите на нивните две ќерки. Според изворите од Белата Куќа кои ја доставиле оваа информација до таблоидот - кавгата во претседателскот семејство трае веќе некое време. Се започнало на почетокот на оваа година кога Мишел и Барак се скарале за тоа дали ќе имаат уште едно дете. Мишел смета дека сега - кога нејзиниот сопруг удопбно седи на фотељата на најмоќниот човек во Америка - дојде време и таа да ги оствари сопствените амбиции. Веројатно - Мишел не сака нејзината диплома од Харвард да остане да фаќа прашина. Обама од неа сака да направи домаќинка но, Мишел - не се дава. Засега - Белата Куќа не ги коментирала овие гласини, па останува да видиме дали Мишел и Обама ќе срушат уште еден стереотип - ќе бидат првата прва двојка на Америка која се развела за ...
сите 5 | | | веќе видена

Пред неполна година Марџ Симпсон го започна трендот. Сега секоја згодна дводимонзионална девојка сака да се слика гола за „Плејбој“! По успехот на секси сопругата на Хомер - дојде редот и на единствената и обожаваната девојка на Штрумфовите - Штрумфета се подготвува да се разголи и да покаже малку сина кожа. Таман заборавивме на нив - па Штрумфовите се вратија на големото платно и тоа во вид на игран филм. Сега светот повторно е штрумфастичен, па Штрумфета нема намера да ја прокоцка својата шанса. Додека дојде ред на „Плејбој“, малата сина девојка веќе сними насловна страна за магазинот „Харпер Базар“, па ќе покаже што има - облечена во креациите со потпис на Луј Витон и марк Џејкобс. Е сега - останува да почекаме како Штрумфета ќе се покаже во „Плејбој“ - па да одлучиме - која е позгодна - зрелата Марџ или младата Штрумфета? Ц, ц, ц - каде тргна светот?
сите 2 | | | веќе видена

По кратко боледување, почина Кирил Ристоски (62) актер, професор и декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје. За време на неговата тридецениска актерска дејност оствари 80 улоги, а позначајни се: Актерот (во „Мангите пијат чај“), Марк Антониј (во „Јулиј Цезар“), Киро и Евто (во „Лет во место“), Бота (во „Среќна нова 49“), Тартиф (во „Тартиф“), Дон Кихот (во „Дон Кихот“), Спиро Црне (во „Спиро Црне“), Колобан (во „Колобан“), Просперо (во „Бура“), Иванов (во „Иванов“), Арсениј (во „Арсениј“), Спиро Црне (во „Летни Силјане“), Пичем (во „Просјачка опера“), Полковникот (во „Полковникот Птица“), Клавдиј ( во „Хамлет“), Генералот (во „Четвртата сестра“), Рос (во „Која е Силвија“), Дон Кихот (во „Дон Кихот“), (С.Т.Верховенски во „Бесови“) и други. Снимил над 20 телевизиски драми, филмови и серии, а позначајни му се улогите во филмовите: „Пред дождот”, „Црвениот коњ”, „Јазол”, „Тетовирање”, „Тајната книга” и други. Снимил над двесте радио драми. Како декан на ФДУ, отвори мастер студиите во седум области од ...
сите 16 | | | веќе видена

На прво обвинетиот во судскиот процес за потонувањето на бродот „Илинден“, капетанот Сотир Филески, да му се изрече алтернативна, а не ефективна законска мерка, побара застапникот на дел од оштетените бугарски туристи што ја преживеаа несреќата, што се случи на 5 септември 2009 година. Како што пренесува интернет весникот „Ohridnews“, тој во завршните зборови, денеска, образложил дека според преживеаните патници капетанот на бродот „Илинден“ сторил се што е во негова можност за да спаси што поголем број патници во критичниот момент, при што го жртвувал и сопствениот живот. Правните застапници на преживеаните бугарски туристи, како и на семејствата на жртвите во завршните обраќање пред судскиот совет што го води процесот, потенцираа дека одговорноста за несреќата мора да се прошири и на администрацијата, односно државните служби. Според нив доколку се степенува одговорноста како првообвинета би била токму администрацијата, потоа овластениот претставник на германски Лојд, и дури на крајот одговорност да ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонија има релативно добра правна рамка во сферите за судството, јавната администрација и законодавниот дом, но многу заостанува со имплементацијата на законите. Ова денеска во скопје го истакна претседателката на “Транспарентност нулта корупција“ Слаѓана Тасева на промоцијата на публикацијата за антикорупциските барања на Европската унија (ЕУ). Невладината организација од Македонија во соработка со националните ограноци на организацијата Транспаренси интернешнл“ од Албанија, Косово и Турција го реализираше регионалниот проект за воспоставување на компаративен мониторинг, базиран на индикатори за следење на прогресот за борбата против корупцијата во земјите кандидати за членство на унијата и на Косово. Како што информираше Тасева, Македонија најмногу застанува со имплементацијата на законите во јавната администрација, каде што се имплементирани околу 40 отсто од законите. Дитер-Антон Тиел раководител на одборот за оперативни работи при делегацијата на ЕУ во земјава, укажа дека Македонија мора уште многу ...
сите 10 | | | веќе видена

Запалените светла кај автомобилите ги чинат граѓани пет милиони литри гориво повеќе или приближно околу исто толку пресметано во евра. Грубо пресметано откога е стапен во сила Законот за безбедност во сообраќај на патиштата за употреба на светла од 2007 до 2011 година, дополнително се потрошени 20 милиони литри гориво. Со оваа одлука не само гориво граѓаните изложени се на поголеми давачки како за менување на сијалици и помал век на траење на акумулатори. „На ниво на Македонија потрошувачката изнесува околу пет милиони литри гориво годишно или значи дека со вашето возило ако одите од Скопје до Берово и да се вратите ќе потрошите гориво кое со кое би купиле три леба“, вели Љупчо Гаштеовски од Геотермален систем-Кочани. Тој додава дека се постојано вклучените светла на ниво на Македонија се трошат околу 210.000 сијалици повеќе што ги чини граѓаните околу 600.000 евра. Од министерството за внатрешни работи во делот за безбедност на сообраќај велат дека најповолно би било светлата да се користат од 15 ноември ...
сите 21 | | | веќе видена

next