2 копии

Почитувани гледачи, А1 од вечерва стартува со нова програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести. Во неможност да обезбедиме нормално функционирање на телевизијата, одлучивме да продуцираме програма со која телевизијата и информативната програма ќе се одржува на минимум. Ние вработените во А1 сме соочени со неизвесна судбина на телевизијата во која работиме. За прв пат по 18. години постоење, новинарите на А1 заминуваат на колективен одмор, а вестите ќе се емитуваат без репортерски извештаи, анализи, без интервјуа или дебати. Не сакаме да веруваме дека веќе никогаш нема да се видиме во нашата препознатлива форма, но цврсто сме убедени дека наредниот период ќе се искористи на најдобар начин, за да се спречи затворањето на првата приватна телевизија. А1 е симбол и промотор на демократските процеси во земјава, кои подоцна донесоа многу медиуми на нашата плурална сцена. Оваа денешна наша одлука се наметна како неминовна по речиси осум месечната голгота, низ која истрајавме како новинари и како ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 3 јули – „А1“ телевизија вечерва ги изненади своите гледачи кога вестите, или централниот телевизиски дневник од 19 часот траеше само 15 минути. Како што објаснува телевизијата на својот сајт преку соопштение, од вечерва стартува нова програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести. „Во неможност да обезбедиме нормално функционирање на телевизијата, одлучивме да продуцираме програма со која телевизијата и информативната програма ќе се одржува на минимум“, стои во соопштението. „Ние вработените во А1 сме соочени со неизвесна судбина на телевизијата во која работиме. За прв пат по 18. години постоење, новинарите на А1 заминуваат на колективен одмор, а вестите ќе се емитуваат без репортерски извештаи, анализи, без интервјуа или дебати“, објаснуваат од „А1“. Вработените во телевизијата се надеваат дека ќе се вратат во препознатливата форма и дека во следниот период ќе се направи се за да се спречи затворањето на првата приватна телевизија. Викендов згаснаа и печатените медиуми „Време“, „Шпиц“ и ...
| | веќе видена | слични

А1 телевизија: Новинарите на колективен одмор, вестите скратени А1 телевизија соопшти дека од од вечерва стартува со нова програмска шема, во која ќе се емитуваат скратени вести поради неможноста да обезбеди нормално функционирање. „Одлучивме да продуцираме програма со која телевизијата и информативната програма ќе се одржува на минимум“, соопшти А1. „Новинарите на А1 заминуваат на колективен одмор, а вестите ќе се емитуваат без репортерски извештаи, анализи, без интервјуа или дебати“, се наведува во реакцијата. Според Телевизијата, државата од неа побарува 9 милиони евра за неплатен данок. Поради неплатениот данок од милион евра веќе затворија весниците на Велија Рамковски, кои исто така ги пуштија новинарите на колективен одмор. Рамковски и уште дваесетина луѓе од неговите медиуми се на суд, обвинителството ги товари за финансиски малверзации од над десетина милиони евра.
| | веќе видена | слични

Само Македонија, на балканот ќе биде единствена земја без критички настроени електронски и печатени медиуми, позната состојба во денешна Либија, Египет, Тунис. Од утре згаснува најгледаната национална телевизија, повеќе нема критички став - ќе се известува само на минимум, претежно агенциски вести, вработените одат на принуден одмор. "Ние вработените во А1 сме соочени со неизвесна судбина на телевизијата во која работиме. За прв пат по 18. години постоење, новинарите на А1 заминуваат на колективен одмор, а вестите ќе се емитуваат без репортерски извештаи, анализи, без интервјуа или дебати." стои во соопштението што го пласираше телевизиската куќа која осум месеци функционираше пред се поради истрајноста на вработените, поддршката меѓу народот и покрај блокадите на сметките и сите обиди да се дискфалификува и оцрни оваа куќа. Минатата недела згаснаа весниците Време, Шпиц и Коха Ере, а две новинарки на Утрински беа отпуштени од работа за што реагираа здружението на новинарите и новинарскиот синдикат во ...
| | веќе видена | слични

Над 20-тина новинари од информативната редакција на А1 телевизија од утре се на едномесечен принуден одмор. Оваа одлука денеска ја официјализираа уредниците на оваа телевизија, а се темели на лошата финансиска состојба и неизвесната судбина на оваа најгледана национална телевизија, чија сметка е замрзната на девет милиони евра наводен долг. Откако вчера Скај објави дека А1 ќе емитува информативна програма од десетина минути, денеска уредничкиот колегиум ја потврди оваа информација. Од понеделник најгледаната Македонска национална Телевизија А1 , постепено ќе се затвора . Новинарите на А1 во знак на подршка на своите колеги од печатените медиуми поголемиот дел заминуваат на принуден одмор , додека другите ќе Штрајкуваат .А1 ќе емитува само 10 минутна информативна програма во денот , и тоа ќе биде се што ќе остане од А1 . Црното сценарио во македонскиот медиумски простор продолжува. По затворањето на весниците Време, Шпиц, Коха ере - каде без работа останаа стотина новинари, сега бројот би се зголемил за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 366 | | | веќе видена

МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со ...
сите 193 | | | веќе видена

Првичната согласност за предизборната коалиција паднала викендов на средба меѓу високи партиски функционери, но деталите за идната коалициска соработка ќе ...
сите 237 | | | веќе видена

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 106 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена

- Полициски службеници од СВР Скопје синоќа во 22.20 часот, во скопското село Арачиново, го лишиле од слобода Ч.В.(24) од село Лојане, општина Липково, затоа ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соопштение од А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: