На Игор Спасов, полицаец во единицата за специјални задачи и осомничен за убиството на младиот Мартин Нешковски, изречена му е мерка отказ, информираат од Министерството за внатрешни работи. Во неделата на 5-ти јуни вечерта по полноќ, за време на прославувањето на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ на градскиот плоштад, беше претепан до смрт од страна на специјалецот Игор Спасов. За овој немил случај илјадници граѓани од земјава протестираа со денови против полициската бруталност, барајќи правда за смртта на Мартин Нешковски.
сите 7 | | | веќе видена

Дали запнаа преговорите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за новата влада или партнерите се во финалето на распределбата на владините функции. Дилемата ја наметнува веб порталот, „Скај.мк“, кој објавува дека преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се блокирани. Интернет агенцијата се повикува на висок функционер на ДУИ. Партијата на Ахмети ги барала бирото за Јавна безбедност и директорско место во УЈП или во царината. Ако ВМРО-ДПМНЕ не го прифати ова, ДУИ ќе ги напушти преговорите за новата влада, изјавил за „Скај.мк“, висок функционер од кај Ахмети. А1 се обиде да добие информација од ВМРО-ДПМНЕ дали е точна веста на порталот за криза во разговорите, но оттаму нема одговор. Директорот за центарот за комуникации Димовски, не коментираше дали е прифатливо ДУИ да добие некоја од посочените позиции. Абдулаќим Адеми од ДУИ за А1 кусо изјави дека разговорите не се прекинати. Директорските позиции што се посочуваат како камен на сопнување, деновиве се спомнува во брифинзите за новиот владин состав како можни места што би ги ...
сите 6 | | | веќе видена

СДСМ денеска одржува конгрес на кој се очекува да биде потврдена довербата во актуелното раководство. По поразот на изборите поединци од партијата го отворија прашањето за одговорноста на лидерот на партијата Бранко Црвенковски. Се очекува сепак најголемиот дел од делегатите да го поддржат Црвенковски на лидерската позиција образложувајќи го тоа со драстично подобрениот рејтинг на опозицијата. Без спектакл и гламур денеска во Битола започна 13-тиот конгрес на СДСМ. Во тек се дискусиите на делегатите по извештајот на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни годинава, што го поднесе шефот на изборниот штаб Андреј Петров. Во центарот за култура во Битола учествуваат околу 700-ини делегати. Досега дискутираат над 15, а се очекува збор да земат уште толку. Од она што неофицијално се дознава дискутантите главно искажуваат задоволство од бројот на освоените пратенички мандати и даваат силна поддршка на актуелното раководство на партијата. Пред почетокот на конгресот беше одржан одбор, а по завршувањето на ...
сите 37 | | | веќе видена

Споменик посветен на „Свети Наум“ Охридскиот чудотворец од бронза, висок околу 6,5 шест метри со постаментот, од академик Томе Серафимовски, поставен во паркот до градскиот плоштад, за летниот празник на светителот, доби Охрид. Со споменикот, кој се изработуваше година и пол и лееше во Белград, се реализира дамнешната идеја за заокружување на духовниот триаголник во центарот на Охрид, каде „Свети Наум“ свртен кон езерото и неговиот манастир, сега е заедно со заштитникот на Охрид „Свети Климент“ и великите браќа „Кирил и Методиј“ изработени од истиот автор. „Свети Наум го каректаризира, таа негова гордост, таа негова елеганција и тој во рацете држи книга во која тој пишува, додека браќата „Кирил и Методиј“ држат книга која е свртена према луѓето“, рече Академик Томе Серафимовски, автор на споменикот. Со споменикот на „Свети Наум“, Охрид не сака да се споредува со проектот Скопје 2014-та, ниту него да го популаризира како туристичка атракција, зошто идејата е да се оддаде почит на дејците од најсветлиот и ...
сите 16 | | | веќе видена

Утре продолжува судењето на 22-та обвинети од „Перо Наков“. По неколкуте рочишта во кои се исправаа грешките во процесот утре можно е да биде прочитан и обвинителниот акт. Одлика на досегашните рочишта е што судот не дозволи да се преведат документи- докази напишани на странски јазици за обвинетите и адвокатите, да можат подобро да ја подготват одбраната и да разберат за што станува збор. Се случи и скандал со судските записници, кои беа надоградени со дејсвија кои воопшто не се случиле. Во нив измислено дека обвинителот го процитал обвинителниот акт, дека обвинетите се согласуваат со се што претходно било кажано. За експертите ова беше без преседан во македонското судство. Сето ова не беше доволен доказ судијката да биде иземена од водење на процесот. Седум месеци 8-мина обвинети од „Перо Наков“, меѓу нив и сопственикот на А1 Велија Рамковски и неговата ќерка се во притворот Скопје, останатите етапно беа пуштани во куќен притвор најчесто откако нивната здравствена состојба ќе се влошеше. Некои ...
сите 44 | | | веќе видена

Такси превозниците во главниот град ќе работат по нови правила и со нов изглед. Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски и министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Гордана Јанкуловска денеска официјално ги промовираа унифицираните ознаки за таксистите и доделија нови лиценци за авто такси дејност. Новиот концепт за работа е обид да се сузбие нелегалната конкуренција во такси превозот во Скопје, тврдат надлежните. Со новите правила во работата такси-возилата ќе добијат унифициран надворешен и внатрешен изглед за што градот Скопје издвои 94 илјади евра финансиска помош. Во соработка со полицијата од утре ќе се интензивираат и инспекциските контроли за да се спроведат новите правила за таксистите. „Добиваат еден единствен матичен број на такси возилото, исто така имаат и една шарена лента која што оди по средината на возилото. На тој начин визуелно и надворешно такси возилата ќе се приметуваат и ќе се знае кое точно такси не е такси возило. - Од внатрешната страна такси возилата ќе имаат ...
сите 30 | | | веќе видена

По доматите и краставиците иста судбина ги снајде и лубениците. Лош старт на откупната сезона, ни ниските откупни цени кој се движат од 3 до 5 денари за килограм не го продаваат родот кој годинава како што велат бостанџиите покрај добрите приноси има и висок квалитет. На пазарите на големо трговците никаде ги нема, а производителите на бостан многу малку затоа што како што велат, во вакви услови поисплатливо било лубениците да стојат по нивите наместо да скапуваат по тракторите и камионите. „Тешка работа, а нема цена одиме товараме а не вреди 2 до 3 денари бостан каде се видело, зошто сме работиле за ништо џабе е се нема никаков интерес, нема купувачи, нема ништо“, рече Ѓорѓи Илиев, земјоделец. „Оваа година слабо оди бостанот по 3 до 4 денари пари не се прават, неможеме парите да си ги извадиме што ги дадовме за сеење, за вода парите неможеме да си ги извлечеме, незнам како ќе живееме така“, вели Шабан Сулејманов, земјоделец. Бостанот во струмичко е засаден на површина од 1.200 хектари од нив се очекува ...
| | веќе видена

Во пет минути до дванаесет, утре почнува протестниот марш на новинарите. Медиумскиот мрак и катастрофалната состојба во која се наоѓа седмата сила ќе ги извади новинарите на улица, на протести за солидарност - по згаснувањето на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, неизвесната судбина на првата приватна телевизија А1, и по отказите што ги добија двете новинарки од „Утрински весник“, кои гласно проговорија за проблемите во нивната редакција. „Овој протест е заради колегите кои што се принудени или измамени, да потпишат спогодбен отказ уште при вработување, што преку ноќ се избркани и без право да влезат во редакција, заради оние кои со месеци работат без плата. - За оние кои не им се плаќаат пензиското и здравственото осигурување. За хонорарците кои го носат најтешкиот дел од работата, а се обесправени. За дописниците кои во редакциите имаат статус на граѓани од втор ред. - Заради тонците, снимателите, реализаторите, светлаџиите и сите оние кои мора да одработат и својот и одморот на колегата ...
сите 72 | | | веќе видена

Претседателот на САД Барак Обама на 6 јули ќе одговара на прашања на граѓаните и со нив ќе води дискусија за економски прашања и тоа преку Твитер. Преку овој блог, претседателот Обама ќе дискутира на теми бизнис и економија. Оваа „Твитер седница“ Белата куќа ќе ја организира на 6 јули. Обама досега има одговарано на прашања на социјални сајтови, вклучувајќи го и Фејсбук, но Белата куќа истакнува дека ова е првпат кога прашањата ќе бидат поставени на Твитер. Лицата кои ја водат неговата кампања минатата недела рекоа дека Обама почнал редовно да „твитува“. Пораките кои претседателот ќе ги праќа преку својата страница на Твитер ќе бидат потпишани со „-БО“.
| | веќе видена

Ешерихија коли и во минерална вода Повлечени над 30.000 шишиња негазирана минерална вода, поради присуство на бактеријата ешерихија коли од чешката фабриката за производство на минерална вода во градот Карлови Вари. Присуството на бактеријата го констатирала државната инспекција за контрола на храната, која засега не може да ги утврди причините за тоа на кој начин бактеријата дошла во водата. Смртоносната бактерија е пронајдена во шишињата, кои биле полнети со минерална вода на 20-ти мај и иако имало и примероци каде не било потврдено присуство на ешерихија коли, сепак целата производствена линија била повлечена од пазарот.
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе од 11 луѓе загинаа, а над 300 илјади останаа без покрив над главата од тропската бура Арлен, која што го погоди Мексико. Ова е првата поголема бура оваа сезона на Атлантикот, која во четвртокот ги погоди источните и централните делови на Мексико, проследена со силни ветрови кои предизвикаа и лизгање на земјиштето. Без своите домови останале околу 278 илјади луѓе. Ураганските ветрови практично ги уништиле сите плантажи на шеќерна трска и кафе. Според националната метеоролошка служба на Мексико, оваа година се очекуваат 17 урагани, од кои осум во Тихиот океан, а девет во Атлантскиот океан и Карипското море.
сите 8 | | | веќе видена

Парализиран главниот град на Бангладеш Дака, од националниот штрајк, покренат поради нафтениот договор кој владата го потпиша со американска компанија. Поголемиот број од продавниците и фирмете се затворени, а градските сообраќајници се пусти. Полицајците употребиле палки против демонстрантите во универзитетскиот кампус во центарот на Дака, а уапсени се и околу педесетина од нив. Во случај да се спречи поголемо насилство, повеќе од осум илјади полицајци и припадници на интервентните сили патролираат низ стратешките точки во градот. Минатиот месец Бангладешката државна компанија „Петробангла“, го потпиша договорот според кој и се дозволува на американската компанија да црпи нафта од две зони, во водите на бенгалскиот залив.
| | веќе видена

За една деценија убиени се над 250 новинари во 13 земји, соопштува меѓународниот комитет за заштита на новинарите во Њујорк. Во извештајот се вели дека Ирак, Сомалија, Филипини и Шри ланка, се најопасните земји за работа на новинарите. Во текот на изминатата 2010-та година условите за работа на новинарите се влошила во Мексико, соопшти меѓународната новинска асоцијација. Само во последните 12 месеци, 70 новинари биле принудени да побараат азил, а половина од нив се од Куба и Иран.
сите 3 | | | веќе видена

Официјални полски претставници тврдат дека во рамки на нивното претседателство со ЕУ како приоритети се дефинирани потпишувањето на договорот за пристапување со Хрватска, како и продолжување на преговорите за пристапување на Турција и Исланд во Унијата. А ги поддржуваат и европски аспирации на земјите од Западен Балкан. Полскиот амбасадор во Србија Андреј Јасионовски. Истакнал дека доделувањето на кандидатски статус на Србија, која по екстрадицијата на Младиќ во ХАГ доби позитивен сигнал од Унијата, и одредување на датум за почеток на преговорите со ЕУ се две различни нешта. Од полското претседателство се добиваат голем број на позитивни пораки бидејќи за шестмесечното претседавање тие ги изразуваат своите силни заложби за интеграција на Западен Балкан во европското семејство, изразувајќи подготвеност за понатамошна поддршка.
сите 6 | | | веќе видена

Белград и Приштина постигнаа три договорa околу матичните книги, слободата на движење и признавање на универзитетските дипломи. Покрај договорите се приближија и во своите ставови и разговорите околу телекомуникациите, катастарските книги, царинските печати и енергијата, соопшти доцна синоќа службата на ЕУ. Овие договори беа постигнати по пет состаноци меѓу делегациите предводени од Борислав Стефановиќ и Едита Тахири, кои ќе стапат на сила кога ќе бидат оперативно изводливи. Тахири оцени дека договорот всушност е првиот чекор кон признавањето на независноста на Косово од страна на Србија, додека Стефановиќ истакна дека договорот не го загрозува суверенитетот на Србија и не значи признавање на Косово.
сите 10 | | | веќе видена

Хрватска другата година станува земја членка на ЕУ. Какви се искуствата од процесот на преговорите кои се водеа со оваа балканска држава и дали тоа ке промени нешто во процесот на приклучување на останатите земји од западен балкан? По скоро шест години Хрватска конечно ги завршува преговорите за членство во Унијата. И додека хрватите го трчаат последниот километар до 2013-тата кога стануваат членка, другите земји од Балканот се надеваат дека до скоро време ќе можат да ги израмнат резултатите. Досега најдобар пример за тоа дека некои преговори можат и да се претрчаат е Словачка. Откако Словаците успеаја да се ослободат од полу-автократската влада на премиерот Мечијар, земјата успеа за едвај три години да ги заврши преговорите и да се качи на последниот воз за Унијата. Повеќе од прилогот погледнете во видеото.
| | веќе видена

Елитни хотелски комплекси се градат долж хрватското крајбрежје. Идната земја членка на Европската унија што минува низ тешка финансиска криза и политички премрежја сега влегува во нов инвестициски циклус, но и во длабоки реформи. Целата репортажата можете да ја погледнете во видеото.
| | веќе видена

Професорите објавуваат мал број научни трудови во меѓународни влијателни стручни списанија. На конкурсот што го отвори Министерството за образование и наука за доделување субвенции, односно еднократни финансиски средства во висина од 15. илјади денари за авторите кои ќе објават вакви трудови, од март досега пријавени се 30 трудови. „Знаете дека ова беше една од клучните расправи, кога дискутиравме претежно за законот за Високо образование. Тогаш се обврзавме како Министерство да обезбедиме научни субвенции за оние кои што ќе објават труд. - Обезбедивме по 15. илјади денари за секој оној што ќе објави ваков труд. За жал можам да констатирам од 300-те субвенции кои што ги обезбедивме, констатацијата е само 10 проценти од трудовите кои што сме спремни да ги финансираме, ќе бидат дадени во овој период“, изјави Никола Тодоров, министер за образование.
сите 2 | | | веќе видена

Откако минатиот месец по првото појавување во судницата на Хашкиот суд, генералот Ратко Младиќ го одложи изјаснувањето по точките од обвинението, во понеделник повторно влегува во судницата за воени злосторства. Ако и сега не сака да се изјасни по 11-те точки кои го товарат за геноцид, злосторства против човештвото и кршење на правилата за војување, тогаш во името на Младиќ судот во негово име ќе каже дека тој се чувствува невин. Обвинителот потоа ќе се обиде да ги докаже наводите против Младиќ користејќи разни изјави на луѓе кои во минатите 15 биле сведоци во други процеси во Хашкиот суд за воени злосторства. „Верувам дека беше расист, верувам дека имаше многу ирационални ставови за муслиманскиот народ и неговата генералска кариера, покажа дека во тој човек има доволно бесчувствителност и бруталност да може да донесе одлуки“, вели Лорд Овен „Јас тогаш го прашав? Што ќе правиме со овие луѓе бидејќи на секој час и на секоја минута имаше се повеќе луѓе кои се заробени, се предаваа и во еден момент кога го ...
сите 49 | | | веќе видена

Во пресрет на утрешнот пост-изборен Конгрес на СДСМ јасно е само едно, Бранко Црвенковски останува лидер на опозицијата. 150.000 гласа плус што партијата ги освои во однос на претходните избори, трикратно намалувајќи ја предноста на ВМРО-ДПМНЕ. Од 200.000 на 70.000 разлика, се повеќе од доволен аргумент, во овие услови, околу 700-тината делегати да немаат дилема, помеѓу Бранковото - "следете ме или сменете ме" да го одберат првото, па дури и на тајно гласање, какво што ќе биде утрешното во Битола. Еден од ретките што јавно не согласува со ставот дека "чесниот пораз е успех", е поранешниот лидер, Владо Бучковски. Смета дека во најмала рака, одговорност треба да понесе шефот на кампањата, Андреј Петров, бидејќи партијата ја изгубила контролата на изборниот ден. „Очекувам пред се сериозна расправа, тоа му недостасува на СДСМ, му недостасува сериозна анализа и само критика. Јас и досега очекував да дел од раководството пред се шефот на изборниот штаб, почувствува самиот да понесе дел од одговорноста за лошиот ...
сите 48 | | | веќе видена

next