Двојно е зголемен бројот на авиокомпании што работат на македонските аеродроми, додека бројот на превезени патници пораснал за 20 проценти. На стартот на туристичката сезона, надлежните велат дека се раздвижува македонското небо. Очекувањата се оптимистички и за наредниот период, кога со свои операции треба да стартуваат повеќе ниско буџетни и чартер авиокомпании. Турски „Пегасус“, швајцарската „Еделвајс“, германската „Ер Берлин“ се дел од авиокомпаниите што во летниот шпиц ќе сообраќаат од и за Македонија. „Компанијата Еделвајс го зголеми бројот на летови од 3.000 на 5.000 од месец јули, ХЛ Ерлајнс ќе лета од Дизелдорф еднаш неделно, Бел Ер - италијанската компанија ќе лета од Анкона и Венеција, четири пати неделно од јули месец“, вели Мурат Орнекол, ТАВ Македонија. Пред десетина дена својот прв лет од Скопје за Лондон го реализираше „Виз ер“, нискобуџетната авиокомпанија, лидер во југоисточна Европа според бројот на превезени патници. Раководството вели дека за популарната цена од 35 евра од Македонија ...
сите 14 | | | веќе видена

И во Македонија се може. Со доделувањето на целосни стипендии на 50-те најдобри средношколци од 3 и 4-та година во земјава, Универзитетот „ФОН“, ја продолжува битката за знаење и квалитетно Високо образование. По серија тестирања и лични интервјуа со повеќе од 1500 пријавени средношколци, најдобрите 50 својот талент ќе го усовршуваат на „ФОН“. Средношколците кои добија стипендија презадоволни што своето образование ќе можат да го надградуваат, токму на овој престижен факултет. „Сакам да учам на „ФОН“, затоа што мислам дека се спроведува и пракса која е многу важна во текот на образованието. - Со студирањето на овој факултет, ќе ги остварам моите планови како иден моден креатор“, велат студентки на „ФОН“. Во соработка со реномирани македонски компании, веќе четврта година по ред се стипендираат најдобрите матуранти. Новина е што годинава стипендии им беа доделени и на учениците од 3 година. „Оваа година отидовме еден чекор понапред, на кои што се приклучија и средношколците од трета година. Преку тестирање ...
| | веќе видена

Младите што протестираат против полициската бруталност, денеска упатија барање до министерката Јанкуловска да присуствува на нивната јавна дебата зад спомен куката на Мајка Тереза. Не отстапуваат и од барањето Јанкуловска и Котевски да поднесат оставка. Со протестите по скопските улици продолжуваат по конституирањето на новата влада. „Денеска формално е упатено отвореното барање за разговор со министерката, односно ние ја поканивме на отворена граѓанска дебата зад спомен куќата на Мајка Тереза. Нагласивме во самото барање дека инсистираме на отворена средба со сите заинтересирани граѓани и бараме да разговараме за полициската бруталност, односно за расчистување на случајот со Мартин Нешкоски“, изјави Кирил Ефремовски.
сите 7 | | | веќе видена

„Зборникот“ на народни умотворби на „Браќата Миладиновци“, дело со речиси 600 македонски народни песни и 77 бугарски излегол од печат на 24 јуни 1861 година, од печатницата на Анте Јакиќ, во Загреб. Проблематичната одредница б ‘лгарски, која македонската наука за литература ја избегнува, се должи на бугарската азбука на која е пишуван Зборникот. Денеска НУБ „Св. Климент Охридски“, беше домаќин на чествувањето на 150 годишнината од излегувањето на Зборникот на македонските преродбеници. „Капитално дело на македонската духовна, национална и историска преродба, непресушна лектира за македонските генерации, продолжувачи на подвигот на „Големите струшки браќа““, вели Раде Силјан, претседател ан ДПМ. Министерката Канчевска Милевска најави целосна обнова на спомен куќата на „Браќата Миладиновци“ во Струга. Струшките вечери на поезијата, во чест на македонските преродбеници „Браќата Миладиновци“, прв пат се одржале на 15 јули 1961. Во изминатите 50 години, оваа манифестација, стана еден од водечките поетски ...
сите 7 | | | веќе видена

Недоволна ресоцијализација на малолетниците кои престојуваат во воспитно-поправните институции, лоши физички услови, недоволна обученост на персоналот, се само дел од проблемите кои под итно треба да се решат во овие установи. На оваа тема денеска во Прилеп дебатираа судии и социјални работници на Трибината која ја организираше „Центарот за граѓанска иницијатива“. Беше посочено и тоа дека според препораките на ЕУ и Народниот правобранител потребни се брзи реформи на судството, подобра имплементација на законите и подобрување на условите во затворите. „Оценката во моментов е дека треба да се подобрат условите во смисла на едукација на кадар, повеќе обуки за луѓето кои работат во овие установи, апсолутно остварување на правото на образование и апсолутно остварување на програми за ресоцијализација на штитениците“, изјави Марина Ѓорѓиоска Китаноска, Центар за граѓанска иницијатива. Социјалните работници го посочија и проблемот дека немаат доволно пари редовно да вршат увид на состојбите во кои се наоѓаат ...
сите 3 | | | веќе видена

Грчките пратеници гласаа во полза на новите анти-кризни мерки за скратување на расходите кои беа побарани од меѓународните кредитори и покрај насилните судири меѓу полицијата и демонстрантите пред зграда на парламентот. Владата на премиерот Јоргос Папандреу ги доби неопходните 151 глас за да се применат новите мерки, со кои ќе се заштедат вкупно 28,4 милијарди евра до 2015 година и на тој начин Грција ќе може да ја користи меѓународната помош. Папандреу пред гласањето вети дека ќе направи се што е во негова моќ за да се избегне колапс на државата.
сите 66 | | | веќе видена

Грчкиот претседател, Каролос Папуљас, ја обвини Македонија дека со поставувањето на споменикот, демонстрира национализам. Како што рече на средбата со романскиот претседател Трајан Басеску во Букурешт, Грција се надева на решение кое ќе ја одразува реалноста во регионот - име со географска одредница, за севкупна употреба. Папуљас рече „Владата во Скопје продолжува да се храни со наплив на национализам“ и предупреди дека „не може да се стекне историско минато со поставување статуи“.
сите 6 | | | веќе видена

Како е можно записници да се подготвуваат пред да се одржи судско рочиште. Кривичарите експерти констатираат дека тоа што се случи на судењето на 22-цата обвинети од „Перо Наков“, се нема случено во македонското судство и е во најмала рака сомнително. Записниците со однапред подготвен текст го квалификуваат како фалсификат. „Тоа во правна терминологија се вика фалсификување на јавна исправа. И за тоа треба некој да одговара. Дали за тоа ќе биде судијата во која што судница се случило или пошироко некој за ова ќе расправа, треба да видиме што ќе се случи“, вели Слаѓана Тасева, претседател на ТИМ. „Ова е злоупотреба на службената должност и во спротивно со законските одредби, според законот за кривична постапка. Се разбира може да се побара и нивна кривична одговорност“, рече Африм Османи, професор на ФОН универзитет. Во записниците од едвај започнатиот судски процес пишува дејствија кои воопшто не се случиле. Судијката Павлина Христова се обиде да го намали скандалот, вината да ја префрли на дактилографката ...
сите 3 | | | веќе видена

250 ха во атарот на неколку села во штипско, останаа суви. Веќе неколку дена каналот за наводнување е празен. Поради долг на водната заедница „Врсаково“ од еден милион и 400 илјади денари, Водостопанство „Брегалница“ ја прекина испораката на вода. Земјоделците се жалат дека покрај оние што не платиле страдаат и малите производители и дека последниве години независно од тоа дали имаат долг, вода добиваат на крајот на јуни, кога сите култури ќе им се исушат. „Долговите ни се сите измирени кон Водната заедница. Ние сами го одржуваме каналот. Цевки откопуваме, бетонираме и пак за нас нема вода“, вели Борис Митев, земјоделец од штипско. „Ти треба да финансираш нешто, да инвестираш и да садиш, а на крај да не ти пуштат вода и никој за тоа да не одговора, а ти одговараш ако не платиш“, рече Ангел Дафков, земјоделец од штипско. Од водната заедница „Врскаково“ велат од 540 водокорисници, долгот си го плаќаат одвај 40. „Имавме договор со Водостопанство да плаќаме на рати, пари собравме само за две рати“, изјави ...
сите 2 | | | веќе видена

Видеоигра посветена на „Black Eyed Peas“ Ја освоија музичката сцена, ги нарекуваат едни од најдобрите сценски изведувачи, а картите за концертите се уште им се распродаваат како алва. Момците и девојката од „Black Eyed Peas“ можеби се подготвени за нов предизвик, но очигледно, барем засега нема да „паднат“ во клишето на другите музички звезди. Нивниот следен проект не е филм туку видео игра. „Black Eyed Peas Experience“ е видеоигра која во целост е посветена на нивниот опус. Овозможува да ги научите кореогарфиите и стиховите на најголемите хитови на бендот, а со оглед на ритамот на нивната музика - притоа добро да се испотите. Така што - слобоно сметајте на оваа видео игра како одличен тренинг пред сезоната на костими за капење. Уживајте!
| | веќе видена

Мало си, ама слатко! Си рече поп-кралицата Мадона и му даде уште една шанса на 28 години помладиот Брахим Зајбат. По разводот од Гај Ричи - Мадона им го фрли меракот на младите мажиња - но по толку јавната врска со Хесус Луз - ова веќе и не некоја вест. Можеби затоа, 52-годишната пејачка и нејзиното 24-годишно момче Брахрим - успеаја колку толку - да си ја преживеат својата деветгодишна врска на мира. Само месец и половина по крајот на таа романса - Мадона очигледно одлучи да си го врати својот сакан. А што може подобро да послужи за таа цел од пат во Париз. Двојката е фотографирани додека го напуштале ноќниот клуб во кој францускиот хип-хоп денсер настапувал како дџ, а утрото потоа се видени како изглегуваат од хотелот „Ritz“. Инаку крајот на врската беше поради религиски несогласувања... а годините? Ма тоа не е никаков проблем.
сите 3 | | | веќе видена

Од деца на свештеник до херои на рок ен рол сцената - „Talihina Sky: The Story of Kings of Leon“ е документарен филм за необичниот пат на браќата Фоловил. „Или повеќе ќе не сакаат или уште повеќе ќе не мразат“ - едноставно го искоментира новиот филм гитаристот Метју. Контроверзната приказна за добрите христијански момчиња кои го замениле светот во кој растеле со оној на - секс, дрога и рок ен рол - речиси како да е излезен од главата на некој холивудски сценарист. Сепак - станува збор за вистинска сторија, раскажана преку стари домашни видеа и понови - професионални снимки од нивните настапи - единствен поглед во необична семејна историја. Колку за потсетување - Kings of Leon - е американски инди бенд создаден во 1999-та година од тројцата браќа Кејлеб, Нејтан, Џерард и нивниот братучед Метју. Секој од членовите на бендот е познат по своето средно име - првите имиња - ги чуваат само за своето семејство. Под влијание на јужњачкиот рок со кој пораснале во родното Тенеси, и во комбинација со алтернативен звук ...
| | веќе видена

Без поголеми застои и колони на моторни возила, вака е и денеска на најфреквентниот премин Богородица - Евзони, на македонско-грчката граница. 48-часовниот штрајк на грчките цариници, го испразни овој но, и останатите премини кон јужниот сосед. Фреквенцијата на возила и патници на сите три премини, значително е намалена во однос на претходните денови. Од грчка страна на граничниот премин Богородица, целосно е затворен сообраќајот за товарни возила, додека автомобилите и автобусите се пропуштаат по 15 минути на секој два часа. На останатите два гранични премини Стар Дојран и Меџитлија сообраќајот се одвива нормално за сите видови на возила без подолги застои. Според најавите 48-часовниот штрајк на грчките царински службеници треба да заврши ноќеска, на полноќ.
сите 36 | | | веќе видена

Најголемиот интернет пребарувач „Гугл“ конечно го претстави својот „социјален проект“, кој овозможува комуникација со пријатели, видео разговори, проследување на различни содржини и размена на слики и клипови. Иако сето тоа горе-долу го нуди и „Фејсбук“, кој веќе има 750 милиони корисници, „Гугл“ се потруди да понуди едноставен, иновативен и убаво дизајниран производ. Првичните реакции на познавачите се позитивни. Според нив „Гугл плус“ нема да го убие „Фејсбук“, но ќе успее да привлече голем број на корисници. Новата мрежа, меѓудругото, овозможува кругови на пријатели, при што комуникацијата со еден круг, нема да биде видлива за останатите пријатели. на пример комуникацијата со пријателите од работа, ќе остане само во таа група, а комуникацијата со роднините ќе може да ја следат само членовите на семејниот круг. Покрај ова, доколку на својот профил корисникот наведе што е предмет на негов интерес, на пример, НБА, велосипедизам, мода, музика, „Гугл“ ќе му праќа содржини интересни од тие области. Можеби ...
сите 18 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Уго Чавез се појави вчера на кубанската телевизија прв пат, откако итно беше опериран на 10. јуни во Хавана. Според снимката, на која Чавез разговара со Фидел Кастро, тој е ослабен, но се наоѓа во добра форма. Прилогот беше емитуван и на државната телевизија во Венецуела, како дел од настојувањата на владата да ги смири гласините кои кружат за здравствената состојба на Чавез (56). Шпекулациите за лошата здравствена состојба на Чавез произлегоа, бидејќи тој по 10. јуни се немаше појавено во јавноста. Одредени странски медиуми објавија вест дека Чавез имал рак на простатата.
сите 18 | | | веќе видена

Во синоќешниот петчасовен напад на талибанците врз еден од најголемите хотели во Кабул, загинаа десет цивили и шест бомбаши самоубијци, соопшти авганистанското министерство за внатрешни работи. Група од шест вооружени со опасен експлозив, упаднала во хотелот „Интерконтинентал“, место каде отседнуваат странци и авганистански функционери. Полициските сили на Авганистан го опколиле хотелот, а меѓународните сили испратија два хеликоптери. Според еден авганистански функционер, напаѓачите имале елеци со експлозив, автоматско оружје и ракети. Шефот на кабулската полиција изјави дека покрај напаѓачите загинале најмалку десет цивили, а имало и повеќе повредени. Голем број на авганистански функционери од целата земја се наоѓале во хотелот, за да учествуваат на конференција која треба да започне во јули. Портпаролот на талибанците ја презеде одговорноста за нападот и рече дека мета биле странските гости во хотелот.
сите 23 | | | веќе видена

Русија ноќеска на полноќ ја прекина испорака на електрична енергија кон Белорусија, поради неисплатен долг за претходно испорачаната струја, соопшти рускиот монопол за извоз на струја „Интер РАО“. Рокот што и беше даден на белоруската страна истече вчера во 08.30 часот по руско време. Бидејќи долгот не е платен, извозот на струја привремено ќе биде прекинат, стои во соопштението. Долгот на Белорусија за увезената струја почна да се зголемува во март и достигна 1,5 милијарди рубљи (37,5 милиони евра). Рускиот вицепремиер Игор Сешин вчера изјави дека во прекинувањето на испораката на електрична енергија нема никаков политички контекст и дека станува збор за исклучиво пазарни причини.
сите 18 | | | веќе видена

Најмалку 14 лица загинаа, а десет се водат за исчезнати на југот на Филипините, откако река се излеа по поројните дождови, соопштија локалните власти. Силен дожд синоќа го зафати градот Давао на островото Минданау, предизвикувајќи излевање на реката Матина, која поплави неколку села, соопшти претставник на цивилната заштита во тој регион. „Потврдена е смртта на 14 лица, додека десет лица се водат за исчезнати“, изјави Фидел Квинтана, од локалната служба за цивилна заштита. Властите ја ангажираа армијата да му помогне населението, при што околу 15.000 лица биле евакуирани.
сите 6 | | | веќе видена

Хрватска и Бугарија во заедничка изјава, го признаа Преодниот национален совет (НТЦ) во Либија, соопштија министерствата за надворешни работи на двете држави. Министерот за надворешни работи на Бугарија Николај Младенов денеска допатува во еднодневна посета на Бенгази, каде ќе се состане со претседателот на Националниот преоден совет Махмуд Џибрил и со останатите членови на советот, на кои ќе им врачи хуманитарна помош во вид на лекови и друг медицински материјал, соопшти бугарското министерство. Шефовите на дипломатиите на Бугарија и Хрватска, Младенов и Гордан Јандроковиќ, по тој повод издале заедничко соопштение во кое навеле дека либискиот лидер Моамер Гадафи го изгубил легитимитетот со бруталните напади врз својот народ. Двете земји го поздравуваат „Патот кон демократска Либија“, документот што го претстави Преодниот национален совет, ја поддржуваат визијата на нова Либија и подготвени се да му помогнат на Советот во изградбата на капацитети за превземање на обврските и одржување на владеењето на ...
сите 8 | | | веќе видена

Француската министерка за финансии Кристин Лагард избрана за претседател на Меѓународниот монетарен фонд. Лагард е прва жена на чело на оваа глобална финансиска институција. Победата ја обезбеди по добивањето на поддршката од страна на Кина, Русија и Бразил, а САД јавно ја поддржаа, пред почетокот на состанокот на 24-члениот одбор. Од одборот на директори на ММФ се наведува дека нејзиниот мандат ќе започне на 5-ти јули. Со изборот на Лагард на чело на оваа институција продолжува традицијата Меѓународниот монетарен фонд да го водат Европејци, а Светската банка Американци.
сите 18 | | | веќе видена

next