Јапонците пронајдоа огромни резерви на ретки земјени минерали

2 копии

На дното на Тихиот океан се пронајдени богати наоѓалишта на ретки земјени минерали, кои се клучни за производство на софистицирани технолошки производи, објавија денеска јапонски научници „Концентрацијата на овие ретки минерали е голема. Само еден квадратен километар од ова наоѓалиште ќе покрива една петина од сегашната светска годишна потрошувачка“, вели Јашухиро Като, професор по геологија на Универзитетот во Токио. Ретките земјени минерали се користат за производство на цела низа софистицирани технолошки производи, од мобилни телефони, до ракети и монитори за компјутери. Минералите се откриени во морската кал на длабочина од 3.500 до 6.000 метри, на 78 локации. На една третина од испитаните локации се пронајдени големи количини на овие минерали и на металот итриј. Наоѓалиштата се лоцирани во меѓународни води, западно од Хаити и источно од Тахити, во француска Полинезија. Според проценките, наоѓалиштата содржат околу 100 милијарди тони од овие минерали. Според важечката американска геолошка анализа, ...
| | веќе видена | слични

Јапонски научници открија големи наоѓалишта на металите - ретка земја, на дното на Тихиот Океан, дури 800 пати поголеми од наоѓалиштата на копно, објави весникот Иомиури. Резервите на тие метали незаменливи во производството на ЛЦ екрани, хибридни автомобили и штедливи сијалици, научниците ги проценуваат на 80-100 милијарди тони. Светските резерви на слични минерали Геолошката служба на САД ги проценуваат на 110 милијарди тони. Резервите се воглавно концентрирани во Кина, САД, Русија и во дел од држави од поранешниот Советски Сојуз. - Само еден квадратен километар наоѓалишта може да обезбеди петтина од глобалната годишна потрошувачка благодарение на високата концентрација, изјави Јасухиро Като од Токискиот универзитет. Минералите се откриени на длабочина од 3.500 до 6.000 метри во меѓународни води источно и западно од Хавајските острови како и источно од Тахити. Површината на наоѓалиштата е проценета на 11 милиони квадратни метри. Металите ретка земја - група од 17 елементи - лантан, скандиум, итриум и ...
| | веќе видена | слични

Јапонските научници откриле наоѓалишта со, според првичните проценки, 100 милијарди тони минерали во Тихиот окен, во близина на Хаваи и Тахити. Ако се точни проценките, тогаш овие наоѓалишта се за 1000 пати поголеми од сегашните светски резерви, пишува Скај Њуз. Во моментов, Кина е доминантна сила во производството на овие суровини, со околу 97% од светското производство. Ова откритие лесно може да го урне монополот на кинезите, ако експлоатацијата на овие минерали се покаже како исплатлива. Се работи за ретки минерали, како што се: гадолиниум, лутециум, тербиум и диспрозиум (gadolinium, lutetium, terbium и dysprosium), кои засега многу се употребуваат за производство на ЛЕД телевизорите, но и за батериите за електричните автомобили. Според Скај Њуз, Хаваи најверојатно може да бара сопственост на овие наоѓалишта, иако и Јапонија сигурно ќе бара дел, бидејќи нејзините научници го направиле откритието. Инаку, поради монополот на овие метали од страна на Кина, цените во последно време доживуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Oгромното мнозинство во парламентот постигна историска победа врз криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ. Желбата и потребата од правда ја победи алчноста за ...
сите 1070 | | | веќе видена

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 292 | | | веќе видена

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Минхен, на маргините на 56. Минхенска безбедносна конференција, оствари билатерални средби со ...
сите 612 | | | веќе видена

Вицепремиерката за економски прашања и потпретседателка на СДСМ, Мила Царовска, во интервју за емисијата 360 на Алсат истакна дека техничката министерка за ...
сите 158 | | | веќе видена

Мандатот го завршија со газење на процедурите, кршење на Уставот и насилничко носење на закони со цел спас на криминалите на Заев и свитата околу него. Три ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јапонците пронајдоа огромни резерви на ретки земјени минерали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: