Дека Македонскиот идол ни роди многу музички ѕвезди, е доказ и младиот Коста Хаџикојчев, кој можеби не влезе во финале, но ги освои срцата на многумина, и тоа не само во Македонија, туку и во Европа. Победата на фестивалот Еуростарс во Малта беше само отскочна даска за него, младиот Коста се закити со победа и на мегународниот фестивал Планет оф старс во Украина. И не само тоа освен што си го доби престижното Гранд при, и статуетката за најдобар естраден уметник заврши, каде на друго место, ако не во рацете на Коста. Ова момче полека но сигурно ја освојува Европа, но што е со Македонија? Баш така, Коста не запира тука следна дестинација за младото момче е Литванија, од каде што веруваме дека ќе ни се врати со куп статуетки во раце. Браво, Коста и секоја чест.
| | веќе видена

Ние сме свесни за одлуката на Управата за јавни приходи да собере данок кој наводно не е платен од страна на А1 телевизија и весниците кои припаѓаат на истата група. Оваа група медиуми е критичен глас кон Владата. Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ не се отпечатени денес. Тоа е вознемирувачки развој и ние ја делиме загриженоста на ОБСЕ по ова прашање. Исто така, ги нотиравме и протестите на новинарите во Скопје. Го поздравуваме фактот дека новинарите во земјава се организирани кога станува збор за новинарските права и слободи. Што се однесува до случајот со А1 телевизија, разбравме дека судењето е започнато завчера, така што не може да коментираме незавршени судски процеси. Основно правило е дека даночните обврски мора да бидат платени од сите граѓани и компании. Така што ја поддржуваме управата за јавни приходи во борбата против даночната евазија. Но, сепак, го поддржуваме ставот на ОБСЕ во кој се повикува управата за јавни приходи да покаже максимална транспарентност во пресметувањето на износот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Еврото во вторникот ослабе спрема доларот на меѓународните пазари поради големата претпазливост на вложувачите имајќи предвид дека во прва план повторно избувна загриженоста во врската со грчката должничка криза, а на единствената европска валута во прилог не и’ одеа ниту најновите податоци од еврозоната. Ва ваквата атмосфера еврото кон доларот ослабе за 0,4 отсто и со него се тргуваше за1.4474 долари. Исто така, еврото ослабе и кон швајцарскиот франк на 1.2222 франка. Доларот беше во плус и во однос на јенот, за речиси 0,4 отсто и чинеше денеска 81.11 јени. Освен грчката должничка криза, како причина за засилената претпазливост на вложувачите од ризичните имоти, аналитичарите ја наведуваат и веројатноста на повтореното поткревање на клучните каматни стапки во Кина. „По мирниот понеделник поради американскиот празник Денот на независноста, вложувачите се вратија на пазарите и решија да се држат понастрана од ризичната сопственост“, изјави Кетлин Букс, директорка за Forex.com „Тоа би можело да биде задоцнета ...
сите 2 | | | веќе видена

Мајка на петнаесетгодишно девојче вчера пријавила дека нејзината ќерка исчезнала, соопштуваат од МВР. Според нејзината изјава, девојчето заминало од дома во непознат правец завчера околу 12 часот. Причините поради кои што девојчето не се вратило дома, се непознати. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на петнаесетгодишното девојче.
сите 11 | | | веќе видена

Две експлозии чија мета била зградата на владата во ирачкиот град Таџ денеска усмртија најмалку 27 лица, а повредени се 50, информираа официјалните лица. Терористичките напади се извршени со автомобил бомба и експлозиви на преполниот паркинг центар пред зградата на владата во Таџ, на 20 километри северно од Багдад. Бомбашките напади уследија по низа напади на ирачките безбедносни сили во последните два дена во кои се убиени најмалку десет полициски лица и војници, а 22 се ранети.
сите 4 | | | веќе видена

Трговската размена со странство во порвите пет месеци е зголемена во однос на лани. Обемот на стокова размена на Македонија со странство во првите пет месеци од годината изнесува повеќе од 4,5 милијарди долари. Од нив извозот изнесува 1 милијарда и 700 милиони долари а увозот 2,8 милијарди долари, ова го покажуваат податоците на државниот завод за статистика. Трговскиот дефицит во периодот јануари - мај годинава изнесува 1,1 милијарда долари.
сите 12 | | | веќе видена

Горан Трајковски останува директор на УЈП уште четири години, пишува „Нова Македонија“. Минатата недела веќе добил решение од стариот состав на владата откако поднел оставка од пратеничката функција. Според „Нова Македонија“, Трајковски, како што може да се види од приложената оставка во собраниските служби, се откажал од пратеничката функција уште на 25. јуни, веднаш штом му беше верифициран пратеничкиот мандат и тоа во 18 часот попладне. Оставката на Трајковски, собраниските служби ја криеја десетина дена, пишува Весникот. Трајковски за „Нова Македонија“ потврдил дека останува во Управата за јавни приходи. Весникот ја отвора дилемата -ако владата е техничка, тогаш дали именувањето на директори од стариот состав за нов мандат е дозволено. „Оваа влада сега е техничка и одлуките што ги носи треба да бидат технички. Избори, именувања на нови директори, секако, не спаѓа во техничка одлука без разлика на тоа што е јасно дека останува истата владина коалиција на власт“, објаснува за „Нова Македонија“, ...
сите 8 | | | веќе видена

Од една страна, голем број на медиуми, како МТВ1, МТВ2, Сител, Канал 5, Вечер, Дневник отворено ги поддржуваа владејачките партии, а од друга страна, пак, притиснати од борбата за гол опстанок, телевизијата А1, и весниците Шпиц и Време ја застапуваа опозицијата. Ова е главниот заклучок од финалниот извештај „Медиумско огледало 2011“, изработен од НВО Инфоцентарот врз претходно набљудување на електронските и печатените медиуми од аспект на нивното информирање во периодите непосредно пред и по денот на одржување на парламентарните избори - 5 јуни. „Како никогаш досега медиумската заедница беше партиски поларизирана за време на изборите. Клучните медиумски актери, меѓу кои А1, Сител, Канал 5 и Дневник, кои имаат најголема тежина во известувањето, не задржаа барем елементарна неутралност во информирањето. - На ова одненсување му претходеа настани во медиумската сфера кои го голема мера го одредија однесувањето на овие медиуми за време на изборната кампања“, стои во извештајот што го изработиле Роберто ...
сите 7 | | | веќе видена

Со последните измени на Законот за угостителска дејност, за добивање на лиценцa за управување со кабаре, угостителот треба да плати надомест од 5.000 евра, за ноќен бар 7.000 евра, а за диско клуб, без разлика дали е на отворен простор или во затворен, за вадење лиценца се плаќа 10.000 евра. Според стариот ценовник, лиценца за функционирање на кабаре се наплатуваше исто 5.000 евра, но за ноќен бар, надоместот беше за 1.000 евра повисоко и чинеше 8.000 евра, а за диско клуб лиценцата чинеше 7.500 евра. Висината за надоместот за овие лиценци ја изгласува Советот на градската власт, кој по овој предлог од новите измени од Законот за угостителска дејност, треба да се изјасни на следната седница. Од надоместокот со кој се добива лиценцата 50 отсто се уплатува на сметката на Градот, а 50 отсто оди во државниот буџет.
сите 4 | | | веќе видена

Си беше еднаш еден храбар спартански крал кој ги поведе своите 300 војници против моќната персиска војска. Старата јуначка легенда преживеа векови и во 1998-та година го инспирираше Френк Милер да го создаде стрипот кој десетина години подоцна се претвори во филмскиот мегахит „300“. Филмот и ликот на кралот Леонидас - ја лансираше кариерата на Џерард Батлер, и додеека тој ужива во статусот на еден од најголемите холивудски заводници - студиото „Legendary Pictures“ се подготвува за нов филм за 300-те Спартанци. И бидејќи, како што веројатно знаете сите, освен еден - гинат во првиот дел - станува збор за приказна која и предходи на битката кај Термопилите. Значи што се случуваше пред кралот Леонидас да го поведе своите војници во сигурна смрт. Е сега постојат две варијанти или не очекува уште еден филмски спектакл или Холивуд повторно цеди приказна каде што ја нема. Во секој случај едно е сигурно - згодните Спартанци повторно ќе има на претек!
| | веќе видена

Холивуд има едно непишано правило кое децата-ѕвезди ретко го избегнуваат кога ќе престанеш да бидеш сладок и ќе те фати пубертетот - толку од тебе! Малиот волшебник Хари Потер деновиве призна дека спасот за целиот тој притисок - го побарал во магичниот напиток. Поточно алкохолот. 21-годишниот Даниел Редклиф - искрено проговори за фазата од неговиот живот кога се излегло од контрола. Со 18 години, по снимањето на филмот „Хари Потер и полукрвниот принц“ - актерот дотерал до центар за рехабилитација. „Неколку години бев фасциниран со сознанието да живеам како славните актери, а тоа подразбира забави и многу многу алкохол. Таквиот живот не ми одговараше и кога си го признав тоа - заминав на рехабилитација. Денес многу повеќе сакам да останам дома со некој кој ми е драг и во чие друштво уживам. - Не треба да се срамиме ако уживаме во мирниот живот“, раскажува младиот актер. Тој тврди дека од август минатата година - повторно не посегнал по алкохолот, и признава дека е среќен што папарацо-фотографите, на сите ...
сите 3 | | | веќе видена

Рекетот со кој Новак Ѓоковиќ играше во финалето на Вимблдон му го подари на актерот Раде Шербеџија кој е негов голем фан. „Од сега па натаму играм тенис само со рекетот на Ѓоковиќ на Вимблдон“, изјави познатиот актер Шербеџија. Шербеџија големото финале го гледаше од ложата на Вимблдон, а рекетот кој го доби од најдобриот светски тенисер го испроба веќе вчера на тениските игралишта на Печина во Риека, пишува загрепскиот дневен весник „Јутарњи лист“. „Тоа беше борба на двајца гладијатори, двајца шампиони. Нашиот Ноле се покажа прекрасен и сосема заслужено го победи Надал“ рече Шербеџија кој со Ѓоковиќ се запозна на турнирот во Индијан Велс. „Го познавам целото негово семејство, кое е исто така заслужно за неговиот успех. Ноле е една нежна душа, многу паметен и мудар“, вели Шербеџија.
сите 2 | | | веќе видена

До крајот на оваа година, според Договорот за прашања на сукцесијата на поранешна Југославија, Хрватска би требало да презема седум недвижнини, меѓу кои и зградите на амбасадите во Виена и во Лисабон, објави агенцијата Hina повикувајќи се на извор од министерството за надворешни работи и евроинтеграции. По извесен застој, меѓу другото и поради инсистирањето на потпретседателот на хрватската влада и министерот за надворешни работи и евроинтеграции Гордан Јандроковиќ, продолжени се преговорите по прашањето за сукцесијата на заедничкиот имот на некогашна Југославија, па во мај 2011 година беше одржан состанокот на Заедничката комисија за сукцесија на која е договорен временското спроведување на планот за примопредавање на недвижностите на кои моментално мнозински сопственик е Србија. Со овој план на Хрватска и’ припаднаа амбасадите во Виена, Лисабон, два стана во Трст, резиденциите во Мадрид, Осло, Стокхолм и Хелсинки. Зградите на амбасадите во Хаг и генералниот конзулат во Торонто. Исто така, на Република ...
| | веќе видена

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала го погоди новозеландскиот северен остров, соопшти локалната агенција „ГеоНет“. Епицентарот на земјотресот беше на 72 километри југозападно од Ротору, иако потресот беше почувствуван и во главниот град Велингтон. Американската геолошка опсерваторија соопшти дека земјотресот се случил во 3:36 минути по локално време, а епицeнтарот бил на длабочина од 161 километар. Пацифичкиот центар за цунами не издаде предупредување за цунами.
сите 19 | | | веќе видена

Досегашната француска министерка за финансии, Кристин Лагард го започнува петгодишниот мандат на функцијата генерален директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Лагард веднаш ќе се најде под голем притисок за избегнување на банкротот на Грција, кој би можел да предизвика меѓународна криза. Брзорастечките економии во Азија се надеваат дека со доаѓањето на Лагард на функцијата ќе обезбедат некоја од клучните функции во таа меѓународна институција. Претходникот на Лагард, Доминик Строс-Кан, во мај поднесе оставка, откако во Њујорк беше обвинет за наводно сексуално злоставување на хотелска собарка. Во меѓувреме беше објавено дека обвинението најверојатно ќе пропадне, бидејќи обвинителите изразија сомневање во веродостојноста на исказот на собарката.
сите 17 | | | веќе видена

Доколку исландскиот парламент ја прифати законската иницијатива за пушење, жителите на оваа држава во иднина цигарите ќе ги добиваат единствено во аптека - само со рецепт. Законскиот предлог што го разгледува исландскиот парламент предвидува пушењето да се прогласи за зависност, што значи дека кон пушачите ќе се однесуваат како кон болните луѓе, тие ќе бидат обврзани редовно да посетуваат лекар, а цигарите ќе ги добиваат во аптека. Во рамки на предлогот, лекарите би требало пациентите - пушачи да ги поттикнуваат да престанат со пушењето и да испраќаат на курсеви за одвикнување, а доколку тоа не помага, да им препишуваат цигари на рецепт.
сите 5 | | | веќе видена

Либискиот лидер Моамер Гадафи е подготвен да се откаже од власта во замена на безбедносни гаранции, објави рускиот весник „Комерсант“, повикувајќи се на изјава на висок државник од Русија. „Полковникот праќа сигнали дека е подготвен да се откаже од власта во замена за безбедносни гаранции “, пренесува „Комерсант“. Комерсант ја објавува веста само ден по разговорите на официјалните лица од Русија со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен и претседателот на Јужна Африка, Јакоб Зума. Неименуваниот извор, за рускиот весник додава дека „други земји и потенцијално Франција , се подготвени да дадат такви гаранции“. Дневникот „Комерсант“ пишува и дека Гадафи сака на неговиот син Саиф ал Ислам да му биде овозможено да се кандидира на изборите, доколку тој си замине од власта, што е услов кој бунтовниците можеби нема да го прифатат.
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Уго Чавез им порача на илјадниците свои приврзаници дека ќе ја „добие битката за живот“, откако по успешната операција од рак на Куба, ненадејно се врати во татковината. Чавез синоќа им се обрати на приврзаниците од терасата на претседателската палата, при што јавно му се заблагодари на кубанскиот лидер Фидел Кастро за укажаната помош за време на закрепнувањето. странските медиуми, што ја пренесоа веста, наведуваат дека иако Чавез со силен глас порача дека се чувствува добро, тој изгледа ослабен и побледен. Педесет и шестгодишниот Чавез се врати во Венецуела, ден пред големиот државен празник, на кој државата ќе одбележи 200 години независност.
сите 10 | | | веќе видена

Судскиот совет при основниот Суд во Охрид, ги прогласи за виновни капетанот на бродот „Илинден“ Сотир Филески и овластениот претставник на германски „Лојд“ Бранко Баиќ и ги осуди на по една година затвор, јави „Охридњуз“. Според судот тие се виновни за предизвикување тешка дела против луѓето и имотот во сообраќајот и дека со своето несовесно работење придонеле на 5-ти септември 2009 година да се случи несреќа на бродот „Илинден“ кој потона во водите на Охридското Езеро на околу 350 метри од авто кампот Елешец, при што животот го загубија 15 туристи од Бугарија. Во казната за капетанот Филески се пресметува и времето поминато во затворски и домашен притвор од 05.09 2009 до 04.14. 2009. година. Судот ги задолжи осудените солидарно да ги надоместат кривичните штети во висина од 2.537.160 денари (околу 42.000 евра), како и да ги обесштетат оштетените во случајот во рок од 15 дена. Според пресудата прво обвинетиот го прекршил законот и прописите за внатрешна пловидба, заради тоа што не го одржувал соодветно ...
сите 19 | | | веќе видена

Данска денеска од 10 часот воведе царинска контрола на границите со своите соседи од ЕУ, Германија и Шведска. Данска од денеска започнува со примена на одлуката за повторно воведување на гранична контрола, што беше критикувана од ЕУ. Цариниците од денеска ќе ги контролираат патниците на граничните премини со Германија. Според најавите, прво 30 цариници ќе ги контролираат патниците по систем на случаен избор, со цел да се оневозможи прекуграничниот криминал. Исто така, 20 цариници веќе се наоѓаат на данско - шведската граница. Според минатонеделната одлука на Собранието, во наредниот период би требало да се зголеми бројот на цариници и да биде поставен електронски систем за надзор, а освен тоа во план е изградба на потребната инфраструктура на границите. Новите контроли се воведуваат поради притисокот што го вршеше десноориентираната данска Народна партија. Европската комисија и германската влада остро ги критикуваа плановите на Копенхаген за повторно воспоставување на граничната контрола. Тие во оваа одлука ...
сите 3 | | | веќе видена

next