51-вото издание на најпрестижната музичко-сценска манифестација кај нас фестивалот „Охридско Лето“, на 12-ти јули на Античкиот театар во Охрид ќе биде отворено со спектакуларниот мултимедијален проект, делото „Трилогија Романа“ во изведба на Македонската филхармонија, во продукција на шпанската компанија „Ла Фура дел Баус“, како дел од светската премиера на ова дело по Валенсија и Рим. Проектот е фасцинантен спој на најнова технологија и музиката на Респиги, каде централна улога има имагинацијата со визуелни, светлосни и звучни ефекти. Фестивалот, на чие отворање треба да присуствуваат и претседателите на Македонија, Црна Гора, Косово и Албанија, кои ќе имаат самит во Охрид, годинава ќе биде во знакот на нови уметнички имиња од музиката и три Македонски театарски премиери. Затворањето на 20-ти август ќе биде со „Одисеј“ од Хомер, на Бугарскиот режисер Морфов со Битолскиот народен театар.
сите 32 | | | веќе видена

Топлотниот бран од Африка што ја зафати земјава продолжува и денеска. Во Македонија температурата се изкачи до 39 степен со што ова е најтоплиот ден од почетокот на оваа година. Според најавите пеколните температури ќе продолжат до крајот на идната недела со исклучок на вторник и среда кога се очекуваат краткотрајни локални дождови. За утре се најавува дека температурата ќе го достигне 40-от степен, а индексот на УВ зрачењето - 9. Се препорачува ограничено движење на сонце, престој во климатизирани и затворени простории, помало количество на храна и многу течности, пред се вода.
| | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов утре и задутре ќе биде домаќин на третата регионлна лидерска средба што ќе се одржи во Охрид. На средбата ќе присуствуваат претседателите на Албанија Бамир Топи, на Црна Гора Филип Вујановиќ и на Косово Атифете Јахјага. Тема на раговорите е регионалната соработка, европските вредности и визијата за иднината. Во Охрид, Иванов по примерот на земјите членки ќе покренел предлог доколку се појави ургентна потреба, претседателите од регионот да се среќаваат почесто, а не само еднаш годишно. Иванов на претседателите на Албанија, Црна Гора и Косово ќе им порача декларативноста да се преточи во акција и инспириран од успехот што го постигнаа земјите од Вишеградската група - Полска, Чешка, Унгарија и Словачка, ќе се заложел за регионалната лидерска иницијатива. Според кабинетот на претседателот, лидерската средба останува отворена и за сите други земји од регионот, вклучувајќи ги Грција и Србија.
сите 79 | | | веќе видена

Најмалку 20 лица загинаа а над 100 се повредени во железничка несреќа што се случи во неделата во северната индиска држава Утар Прадеш, јави телевизијата NDTV цитирајќи официјални извори. Трагедијата се случила во областа на Атехпур, кога од засега не утврдени причини 14 вагони излетале од шините. Возот сообраќал на линијата од индиската престолнина Њу Делхи до градот Ховрах во сојузната држава Западен Бенгал. „Извлековме 20 мртви тела, а во хаварисаните вагони има останати уште телото“, изјави за медиумите претставник на локалната полиција, Бриџ Лала. Повеќе од 200 полицајци и војници од локалниот гарнизон учествуваат во спасувачката операција. Властите почнаа истрага за причините за трагедијата, се дополнува во информацијата на индиската телевизија.
сите 20 | | | веќе видена

Брод со повеќе од 170 патници потона во реката Волга, во Русија. За сега не е потврдено дали две лица загинале, а 96 се водат како исчезнати, пренесува новинската агенција „Ројтерс“. Патничкиот брод „Бугарија“ на кој имало повеќе од 170 патници и членови на екипажот потона во реката Волга, околу 14 часот по локално време. Како што пренесуваат руските медиуми на бродот имало 140 патници и 33 членови на екипажот, пренесува РТС.
сите 62 | | | веќе видена

Бунтовничките сили ги одбиле единиците на армијата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи и се придвижиле кон клучниот град Злитан, во северозападниот дел од земјата, јавува BBC. Градoт Злитан се смета за важна стратешка точка на патот кон главниот град Триполи. Напредувањето на опозициските сили оди бавно поради надмоќта на артилериските сили лојални на Гадафи. Како што јавува BBC, загубите на бунтовничките војски се големи војници, но моралот кај нив е на високо ниво. Во моментов, според британскиот радиодифузер, опозициските сили се само на 200 километри од Триполи. Пред тоа, речиси шест седмици се водеа жестоки борби во градот Мисрата. Мисрата е пристанишен и трет по големина град во Либија, кој се наоѓа 200 километри источно од главниот град Триполи, и се смета клучна точка на патот кон либиската престолнина. „Кај сите нас на умот не е една мисла, ако го убиеме него (Гадафи), тогаш ќе победиме. Војниците на Гадафи се борат за пари, а ние се бориме за чест и слобода“, изјави за BBC еден од офицерите на ...
сите 5 | | | веќе видена

Малолетно девојче било нападнато и силувано од два малолетни лица во населбата „Шуто Оризари“, информираат од полицијата. Настанот се случил на 7-ми јули, 12-годишното девојче била пресретната од страна на двете лица, кои ја однеле во близина на отпадот „Груб“, насилно ја легнале на земја и ја силувале. Полицијата превзема мерки за расчистување на случајот.
сите 12 | | | веќе видена

Според многумина моментално двата најдобри женски вокали на светската музичка сцена, Адел и Алиша Кис ќе ги израдуваат своите фанови со дует. Британската пејачка адел и американската r'n'b дива Алиша Кис подготвуваат заедничка соработка, а оваа вест ја откри сопругот на Кис, музичкиот продуцент Свиз Биц. „Тие две се меѓусебни фанови и секоја од нив ја обожава музика којашто ја прави другата, така да наскоро тоа ќе го искористиме за општото добро на музиката“, изјави Биц, не сакајќи да ги открие деталите за овој интересен дует.
сите 7 | | | веќе видена

Македонија да продолжи со реформите потребни за членство во Европската Унија и тие не треба да бидат во заложништво на спорот со името, вели полскиот амбасадор Карол Бахура во интервју за Радио Слободна Европа. Вели дека надминувањето на спорот со името не е задача на меѓународната заедница, туку на Македонија и Грција под покровителство на Обединетите Нации. „Нашиот став е дека Полска ќе прифати било какво решение кое ќе се постигне под закрилата на Обединетите нации и би биле многу среќни ако се постигне решение што е можно побргу. - Како и да е, за во меѓувреме, имаме една изрека во Полска - ако вратите се затворени влезете преку прозорец. Мислам дека некои работи не треба да бидат во заложништво на спорот со името. Постојат одредени реформи кои треба да се спроведат во земјава без оглед на тоа дали сакате да бидете земја членка на Европската унија и НАТО. Македонија е дел од европскиот континент. - Од тука има и обврски за земјата, посебно во 21. век. Сметам дека реформите во областа на судството, ...
сите 11 | | | веќе видена

Новиот министер за одбрана на САД, Леон Панета при својата прва посета на Авганистан изјави дека верува дека наскоро ќе дојде до стратешки пораз на Ал Каеда. Според него Ал Каида ќе биде поразена кога САД ќе ги заробат или убијат преостанатите 20 лидери на Ал Каида и нејзините подружници. Панета кој на чело на министерството за одбрана на САД застана на 1.јули, рече дека по убиството на Бин Ладен, сега е вистинското време да се интензивираат напорите во прогонот на лидерските структури на Ал Каида. Инаку Панета не сакаше да ги открие имињата на челниците на терористичката организација по кои трагаат САД, само назначи две имиња, Анвар ал Авлаки, американски имам кој е лидер на Ал Каида во Јемен и Ајмал ал-Завахри, човек кој го наследи Осама Бин Ладен.
сите 2 | | | веќе видена

Кејт Мос и нејзиниот сопруг Џејми Хинс се венчаа пред една недела, а моментално уживаат во луксузен меден месец во крстарење по бреговите на Медитеранот. Со цел вистински да ја прослават својата љубов, Џејми од својот пријател милионерот, Сер Филип Грин (сопственик на модната куќа „Топ шоп“) изнајми јахта вредна 12 милиони евра. Двојката за две недели крстарење плати точно 300 илјади евра. За тие пари добија и приватен готвач и се што им е потребно за пријатен престој. Мос и сопругот се сликани како разменуваат нежности на Корзика, а тоа е само една од областите кои сакале да ја посетат. Кејт и Џејми се венчаа пред осум дена и за тридневната свадба потрошија повеќе од милион евра.
сите 5 | | | веќе видена

Потребите за чоколадо во светот растат, но во исто време производството на какао опаѓа. Голема е веројатноста по 2011-2012 година светот да се справи со недостаток на чоколадо, се вели во прогнозата на Меѓународната организација за какао (ICCO). Според агенцијата Блумберг, во текот на земјоделската сезона 2011-та - 2012-та, што почнува во октомври, потребите за какао ќе изнесува околу 3,9 милиони тони. Во текот на годината очекувањата се дека ќе се произведе 4,03 милиони тони. Прогнозите е дека по ова ќе следува тренд на намалување на производството, што ќе доведе до раст на цените, кои во текот на март паднаа на 17%.
сите 6 | | | веќе видена

Шеснаесет лица загинаа во пожар во ноќта во неделата во старечки дом во селото Бела Dubrovitskogo регионот Rivne регион во западна Украина, на прес-службата на Министерството за итни случаи. Две канцеларии пожар и спасувачка служба за итни случаи се бореа против огнот до утрото. „Пожарот загинаа 16 луѓе и 11 луѓе (меѓу кои и две лица вработени) се спаси, кој продуктите од согорувањето труење хоспитализирани во централната област болница", се вели во соопштението. Статус на три жртви се проценува како тешка, вклучувајќи две лица - старечки дом персонал. Пожар уништи дрвени покривот на зградата и во текот на областа. Првичните причина за пожар - безгрижно ракување со оган.
сите 10 | | | веќе видена

Авиони на израелското воено воздухопловство утрово извеле напад врз фабрика источно од градот Газа, при што едно лице е рането во близок цивилен објект, соопшти радиото „ал-Кудс“. Израелските извори соопштија дека нападот бил изведен врз тунели кои ги користат милитантите. Според нив објектот бил целосно уништен. Израел ги оправда своите напади, тврдејќи дека од таа локација биле истрелани ракети на неговата територија. Во саботата навечер, израелските медиуми емитува информација дека палестинските милитанти истрелале две ракети на израелска територија, но нема информации за жртви или материјална штета. Ова се први напади од страна на израелската воена авијација врз палестинската енклава, по речиси двемесечно затишје.
сите 2 | | | веќе видена

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени утринава го погоди северо-источниот брег на Јапонија, а властите на кратко издадоа предупредување од цунами, кое во меѓувреме е укинато. Поради новиот земјотрес евакуирани се работниците во нуклеарната електрана Фукушима, а од компанијата Тепко, која управува со Фукушима, изјавија дека на централата нема нови оштетувања. Епицентарот на земјотресот бил недалеку од јапонскиот остров Хоншу, на длабочина од околу 10 километри. Засега нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета. Јапонија на 11. март беше погодена од катастрофален земјотрес со јачина од девет степени, земјотресот предизвика огромен цунами. Во катастрофата според последните податоци загинале или исчезнале повеќе од 23.000 луѓе.
сите 16 | | | веќе видена

Миланскиот апелационен суд донесе одлука компанијата „Фининвест“ којашто е во сопственост на италијанскиот премиер Силвио Берлускони да плати 560 милиони евра. Одлуката е донесена поради наводите за подмитување и парите се на име отштета на ривалската медиумска група „Цир“. „Финивест“ ја презеде контролата над издавачот „Мондадори“ на штета на „Цир“ благодарение на пресудата на еден римски судија кој подоцна е обвинет за корупција. Денешната пресуда на апелациониот суд стапува веднаш на сила, меѓутоа компанијата може да се жали до вишиот суд. Берлускони неделава се обиде да донесе закон со кој би се одложила пресудата, но не ја доби потребната поддршка внатре во коалицијата.
сите 4 | | | веќе видена

Правниот застапник на поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, адвокатот Милош Шаљиќ, изјави за холандската телевизија дека одбраната пред Хашкиот трибунал ќе се обиде да објасни дека во Сребреница немало геноцид. „Ќе докажуваме дека геноцид немало. Знаеме како суди тој суд, тој суди врз основ на докази кои се претходно изведени и не проверува дали тие докази се веродостојни или не“, објасни Шаљиќ. Адвокатот на Младиќ негира дека убиствата во јули 1995. година имаат врска со неговиот клиент. Тој смета дека генералот Младиќ ќе биде ослободен од обвиненијата, но дека целта на судењето е вистината да продре во целиот свет, да се докаже дека српскиот народ не е геноциден. Според неговите зборови Младиќ како сведоци ќе ги повика поранешниот американски државен секретар Медлин Олбрајт, некогашниот претседател на САД Бил Клинтон, францускиот генерал и некогашен командант на УНПРОФОР во БиХ Филип Морион и шведскиот дипломат Карл Билт. Шаљиќ дополни дека меѓу сведоците нема да бидат ...
сите 2 | | | веќе видена

Членството на Србија во ЕУ го поддржуваат 53 отсто од граѓаните, покажуваат резултатите од редовното, шест месечното истражување. Според презентираните резултати поддршката за членство на Србија во ЕУ опаднала за четири отсот во однос на декември 2010. година. Пад во поддршката е забележано и во однос на резултатите кои беа презентрани во јуни минатата година, кога за членство на Србија во ЕУ се изјасниле 65 отсто од испитаниците. Најновите истражувања покажуваат зголемување на поддршката на испитаниците кон реформите кои се превземаат.
| | веќе видена

Единаесет проценти од матурантите во средните училишта во Република Македонија не положиле државна матура, изјави на денешната прес конференција, министерот за образование и наука, Никола Тодоров. „Годинава 11 проценти од учениците не ја положиле државната матура, односно имаат единица барем по еден предмет“, вели Тодоров. Во анализите кои се споредени со овогодишните резултатите од минатите две години се забележува пораст на средната оценка. Просечната оценка во 2011-та година за државната матура е 3,3 додека во 2010-та е 2, 98 и во 2009-та изнесуваше 3,1 проценти. „Ова значи дека досега имаме најдобри резултати на државната матура. Во изминатите години државниот испитен центар во соработка со МОН ги анализираше сите детали околу државната матура. Работевме на подобрување и усовршување на видот на тестот, околноста и содржината за полагање на државната матура“ рече Тодоров. Тој додаде дека тестовите за мајчини јазици оваа година биле делумно изменети по својот состав, односно тестот наместо два има еден ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонија и Црна Гора денеска го парафираа текстот на договорот за екстрадиција на сопствени државјани, чија цел ќе биде поефикасна борба против организираниот криминал, корупцијата и перењето пари. Со договорот се предвидува екстрадиција заради кривично гонење или екстрадиција заради извршување на казна. „Сторителите на тешки кривични дела, на организираниот криминал, на тешки злосторства, сторителите на тешки кривични дела на корупцијата и перењето пари никаде нема да имаат мир и секогаш ќе бидат на дофат на правдата. Ова не е закана, ова е закон. Впрочем, поради тоа го изменивме и Уставот на Република Македонија“, изјави министерот за правда Михајло Маневски. Во однос на екстрадицијата за кривично гонење, предвидено е тоа да се стори за дела поврзани со организираниот криминал и корупција и за перење пари, за кој и е пропишана казна затвор од најмалку четири години. Во однос на екстрадицијата на сопствени државјани заради извршување на казна, тоа ќе се врши во случај на затворска казна од најмалку две ...
сите 9 | | | веќе видена

next