Од извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), денеска се очекува да одобри исплата на над три милијарди евра на Грција што ќе и овозможи на земјата да ги исплати своите долгови, пренесуваат новинските агенции. Исплатата е дел од финансискиот пакет - помош од 110 милијарди евра, кои минатата година ги одобрија ММФ и ЕУ. За да ја обезбеди исплатата на последната транша помош, грчкиот парламент мораше да усвои сериозни мерки за штедење за земјата да биде во што подобра позиција за земање на нови заеми. Се уште не е познато дали новиот шеф на ММФ Кристина Лагард ќе претседава со состанокот.
сите 20 | | | веќе видена

Шведските хирурзи го изведоа првото пресадување на синтетички орган во светот. Станува збор за вештачки душник- идентична копија на човечкиот душник кој го направија научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон, а при тоа е обложен со матични клетки од пациентот. Важна карактеристика на оваа метода е дека донатор не е потребен и не постои опасност пресадениот органот да биде одбиен од човековиот организам. Вештачкиот орган е пресаден на 36-годишен пациент од Африка кој боледува од рак на душникот. Тој е опериран пред месец дена и сега успешно закрепнува. Првата операција од овој вид во светот траела 12 часа, извршена е во каролинската Универзитетската болница, а ја водеше професорот Паоло Макјарини од Шпанија.
сите 5 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер, Силвио Берлускони изјави дека нема да се кандидира за нов мандат, по истекот на сегашниот во 2013-та година и го одреди министерот за правосудство, Анџелино Алфано како негов наследник на лидерското место во десноцентристичката партија со која раководи. Во интервју за италијанскиот весник „Република“, 74-годишниот Берлускони, кој треба да одговара по обвиненија за корупција и плаќање за секс со малолетна проститутка, ја повтори намерата да се повлече од премиерската функција. Запрашан дали ќе се кандидира за нов мандат, Берлускони одговори со „категорично не“. „Кандидатот за премиер на десноцентристите ќе биде Алфано. Ако можев, ќе се откажев уште сега“, изјави Берлускони. Италијанскиот премиер најави дека активно ќе учествува во кампањата, со цел да му помогне на Алфано да ја освои премиерската функција.
сите 16 | | | веќе видена

Сириските сили за безбедност упаднаа денеска во северното предградие на престолнината Дамаск, Хараст, при што биле повредени повеќе луѓе, јавуваат локални жители Упадот се случил во пресрет на најавените масовни протести против режимот на претседателот Башар ал-Асад. Во текот на ноќта, според локалните жители, околу 300 припадници на силите за безбедност влегле во предградието каде што секојдневно се одржуваат демонстрации и отвориле оган од митралези кои биле поставени на камиони. Сведоците натаму тврдат дека се уапсени многу луѓе. Сириските сили ја зазеле и главната локална болница, исто како и при останатите нивни вакви упади и одвеле во непознат правец тројца повредени демонстранти. Во меѓувреме, американскиот амбасадор во Сирија Роберт Форд вчера без да добие одобрување од официјален Дамаск го посети градот Хама, каде што се одржуваат најжестоки демонстрации и им изрази солидарност на тамошните жители.
сите 6 | | | веќе видена

Над 500 лица ќе бидат отпуштени од медиумите во Унгарија Над 500 вработени во унгарските јавни медиуми, односно во државните телевизии, радиостаници и новинската агенција, ќе бидат отпуштени од работа. Како што јави унгарската национална агенција МТИ, од вкупно 3.000 вработени во државните медиуми, предвидено е 550 да бидат отпуштени од унгарската државна телевизија, јавната телевизија Дуна, од трите јавни радио станици, како и од агенцијата МТИ. „Токму сега се случува она од што некои стравуваа дека во јавните медиуми ќе започнат политички чистки“, изјави опозицискиот пратеник Гергели Карачони. Според него, меѓу отпуштените новинари се и оние кои што креирале многу гледани емисии на телевизијата. „Единствен нивен грев е што свеста за професионална одговорност им е посилна од лојалноста кон политичките партии“, смета Карачони. Претставник на власта демантираше дека станува збор за политички чистки, туку дека изборот на оние кои ќе бидат отпуштен е направен на професионален начин Откако во Унгарија беше ...
сите 5 | | | веќе видена

Претставници на група граѓани од Македонија вечерва во Нови Сад ги информираа присутните на познатиот музички фестивал „Егзит“, дека веќе цел месец протестираат во Скопје заради убиството на Мартин Нешкоски. Како што пренесе агенцијата Бета, младите од Македонија на бината Агора рекле дека младиот Нешкоски бил брутално претепан од припадник на полицијата. „Ова момче ја славеше победата на партијата за која што гласал на изборите во Македонија, кога полицајци од непознати причини го нападнале, по што за неколку минути бил мртов“, рече активистот Мартин Наниќ. „За нас говорат дека сме опозициски платеници, но ни е не сме група, која на било кој начин е политички обоена. Нашиот секојдневен протест е прв демократски протест во изминатите 20 години, со кој сакаме да ја сопреме политичката репресија“, рече Дарко Арсовски.
сите 3 | | | веќе видена

Главниот град на Атина може да се соочи со „туристички банкрот“, бидејќи само за една недела биле откажани околу 8.000 ноќевања во дваесетина хотели во центарот на градот. Странските туристички агенции ги откажуваат аранжманите, бидејќи се уплашени од немирите, предизвикани поради несогласувањето на штрајкувачите со владините мерки за штедење, во кои центарот на Атина беше демолиран. Хотелската асоцијација на Атина апелираше до владата итно да преземе мерки против насилството и вандализмот, во спротивно градот ќе остане без туристи. Со очајна молба до властите да се превземат енергични чекори за обезбедување на безбедност и мир се огласи и атинскиот градоначалник Јоргос Каминис.
сите 9 | | | веќе видена

Американските безбедносни власти предупредуваат дека терористите може да се обидат да шверцуваат експлозиви на аеродроми преку хируршко всадување во нивните тела, јави Гласот на Америка. Веста се појави откако американскиот Оддел за домашна безбедност минатата недела ги советуваше странските партнери дека има разузнавачки податоци кои индицираат обновен интерес во таа техника. Извештаите не го индицираат изворот на тие информации, но портпаролот за Администрацијата за безбедност на сообраќајот, Ник Кимбал, изјави дека авионските патници може да имаат дополнително проверување и врз нив да се применат засилени средства и технологии за откривање објекти. Телевизиската мрежа Си-Ен-Ен извести дека скенерите на цело тело не можат да откријат објекти кои се всадени во телото.
сите 2 | | | веќе видена

Летовите од двата главни аеродроми во Буенос Аирес беа откажани поради облак од пепел од вулкан во Чиле, соопштија властите во главниот град на Аргентина, каде се одржува континентално фудбалско првенство. „На аеродромот Аеропарк сите летови (локални и регионални) на компаниите Аеролинас Аргентинас и Аустрал откажани се до утре на пладне, а од меѓународниот аеродром Азеиз откажани се 16 летови“, се наведува во соопштението. Притоа се додава дека аеродромите се отворени, а компаниите сами одлучуваат дали нивните авиони ќе останат приземјени. Воздушниот сообраќај во Буенос Аирес, Монтевидео и Сантјаго е пореметен од 4. јуни, кога започна ерупцијата на вулканот Пујехо.
сите 10 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан не прифаќа да признае вина во спогодба со обвинителство, ниту за помалку важните делови од обвинението кое го товари за сексуален напад врз хотелска собарка. „Господинот Строс-Кан нема да прифати вина за ниту еден дел од обвинението“, изјави адвокатот Вилијем Тејлор за весникот „Њујорк тајмс“. Тој демантираше дека на средбата со њујоршкиот окружен обвинител станало збор за евентуална спогодба. Од одбраната на Строс-Кан истакнаа дека средбата била конструктивна, но одбија да коментираат детали околу разговорот. Американските медиуми на големо шпекулираат дека обвинителот би можел да го повлече обвинението, бидејќи во истрагата биле утврдени детали кои го сериозно го доведуваат во прашање кредибилитетот на наводната жртва, 32-годишна собарка, азилант од Гвинеја.
сите 21 | | | веќе видена

Ако случајно патот ве носи до Нови Сад, никако не заборавајте да ја посетите Петроварадинската тврдина. Таму вечерва започнува 12-тиот музички фестивал „Егзит“, на кој оваа година ќе настапат дури 600 изведувачи од целиот свет. За време на четиридневниот фестивал, публиката на 20 бини ќе може да ги види Едиторс, Џамироквај, Гриндерман, Портисхед, како и Палп и Аркед фајр. Но и покрај тоа што по 12-ти пат го прават ова, немојте да мислите дека Србите немаат мака со овие изведувачи.секој има свое барање, кое за жал мора да биде исполнето. Еве на пример, кога дојде кај нас Џеј Кеј од Џамироквај бараше масерка со нежни раце, ама сега изгледа досат му е од масажа па за себе сака луксузен апартман, а за останатите 25 члена од екипата еднокреветна соба во луксузен хотел. И не е само тоа. „Тој за себе бараше кавијар белуга, тоа е еден од најскапите кавијари во светот, посебен кинески чај за енергија за енергија како и органски мед на база на саќе кој исто така служи за подобра енергија за време на настапот“. ...
| | веќе видена

На 16. и 17. јули љубовта уште еднаш ќе биде мотив повторно да се слушнат зурлите и тапаните од Галичник до Река, на уште една традиционална галичка свадба. Среќните зет и невеста Љупчо Раваноски и Верица Митричка ќе уживаат во свадбените ритуали и обичаи. „Голема беше желбата да бидам галичка невеста, а идејата беше на двајцата“, рече Верица. Е па, нашава мома ќе си го каже судбоносното да во традиционална македонска носија, која нас ни изгледаше прилично тешка за овие топли летни денови. „Не е тешка носијата што ја носам, а и времето во Галичник е погодно за неа“, додава Верица. Е па, колку е јули погоден за волку волнени парчиња на себе, само таа си знае. Но, нема ли да и недостасува белиот фистан и аристократската чипка, што секоја жена сонува да ја облече? „Ние со Љупчо веќе правевме свадба во мај, така да јас си носев бело“, вели Верица. Епа, девојќи чувството да бидеме во бело ќе го доживееме сите, но за ја облечете оваа волна на вас, ќе треба да поминете низ сито и решето. „Верица и Љупчо гореа од ...
сите 3 | | | веќе видена

Бојан Стојков замина за Белорусија каде ќе пее на реномираниот фестивал Славјански базар. Арно ама, каков е тој пат без патешествие. Пред да полета за Минск, Бојан бил запрен на аеродромот во Виена, каде го претресле до гола кожа. И се поради едни ножички. Во рачниот багаж, Бојан ги заборавил ножичките, па подоцна поминал низ темелна контрола, во која за среќа не било пронајдено друго ладно оружје. За да докаже пак дека не е некој криминалец, бандит или недај боже терорист морал да им ги приложи неговите цедеа како доказен материјал. Славјанскиот Базар оваа година слави 20-годишен јубилеј, а македонските претставници секогаш добро се претставуваат. Покрај Бојан кој ќе пее на 12 и 13 јули, во Белорусија се имаат претставено и Владо Јаневски, Влатко Лозановски, а во 2000-ta година Тоше го освои првото место.
| | веќе видена

Мирко Петровски, можеби името не ви звучи познато на сите, но на телото сигурно сите му љубоморите. Неодамна ја претставуваше Македонија во Америка и се врати со голем успех. „11. место, станува збор за професионален боди билдинг, оној хард кор од највисокиот ранг. Овој пат во Њујорк, претходно учествував на бритиш гранд при, а на 28. мај на night of the champions“, вели Мирко Веќе 20 години се занимава со бодибилдинг, со мала пауза поради сериозна повреда на грбот, но како што вели ова е кам бек. Во ова не е сам, неговата сопруга и мирко имаат иста професија, односно таа е балкански шампион во фитнес. Сигурно сите ве интересира како изгледаат подготовките пред еден натрпревар. „Она билдерското хранење, буквално екстремно, треба да има висок внес на протеини и јаглехидрати, тоа значи 7 оброци“, објаснува Мирко Како што ни кажа Мирко ова е тежок спорт и треба да се направат многу исклучоци, како на пример од благо. Затоа јас ги немам тие коцки. Ама пак затоа не сум јас тој што е во иста боди билдинг ...
| | веќе видена

На денешната пленарна седница на Европскиот парламент во Стразбур пратениците ја изгласаа резолуцијата против барањето на земјите членки, во шенгенскиот договор да биде воведена заштитна клаузула, во одредени околности привремено да се воведуваат гранични контроли во шенгенскиот простор. Европските парламентарци истакнуваат дека напливот на имигранти не може да биде оправдување за ограничување на слободата на движење. Пратениците истакнаа дека сегашните одредби од шенгенскиот договор допуштаат привремени воведувања на гранични контроли само кога постои сериозна закана за јавниот ред и безбедност.
сите 2 | | | веќе видена

Хашкиот трибунал денеска одлучи пред време да го ослободи поранешниот генерал на Југословенската народна армија Веселин Шљиванчанин. Како што е наведено од Трибуналот тој издржал две третини од десетгодишната затворска казна, на која што беше осуден поради злосторства сторени над Хрватите во Вуковар во 1991. година. Од српските власти беше уапсен и спроведен во Хаг во 2003. година. Како што пишува во денешната одлука, Шљиванчанин, не изразил каење за своите злосторства, затоа што не ја поврзува судбината на жртвите со своето дејствување.
сите 2 | | | веќе видена

Јoхан Тарчуловски денеска од затворот во Хаг е префрлен во германскиот затвор Диез. Оваа информација за медиумите е потврдена и од македонската амбасада во Германија. Тарчуловски е осуден на 12 години затворска казна од страна на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија. По шест години поминати во затворот во Шевенинген, остатокот од казната тој ќе ја отслужува во Германија. Јохан Тарчуловски беше екстрадиран во Хаг во март 2005. година по барање на трибуналот.
сите 18 | | | веќе видена

Денеска завршува мандатот на првиот човек на Генерал Штабот Мирослав Стојановски. Иако официјално неговиот наследник претседателот и врховен командант Горѓе Иванов ќе го соопшти на 18. август, повеќе од јасно е дека наследник на Стојановски ќе биде генералот Горанчо Котески. Ова бил заклучокот на последната официјална средба меѓу претседателот Иванов и началникот Стојановски минатата недела потврдија извори за А1 од Генерал Штабот. За наследникот на Стојановски не биле пресудни политичките интереси туку профилот кој треба да го исполнува првиот човек на армијата според критериумите на НАТО. Извори од министерството за одбрана брифираат дека генералот Котески е единствениот активен генерал кој во моментов ги исполнува НАТО стандардите. Зборува два странски јазици - англиски и германски. Дипломирал на НАТО колеџот во Рим и е старешина со кој Претседателот на Република Македонија во изминативе две години имал најнепосредна соработка од делокругот на одбраната. Уште во почетокот на јуни шпекулациите дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Во текот на протестите против претседателот Александар Лукашенко во Белорусија во повеќе градови се уапсени околу 350 луѓе од кои над 25 новинари. Според информациите на тамошното здружение на новинарите известувачи се уапсени во Минск, Брест, Могилев и во други градови, а меѓу нив има и странски известувачи. Мажи во цивилни облека апселе новинари во Минск, игнорирајќи ги нивните новинарски легитимации и акредитации. Меѓу уапсените имало и граѓани кои мирно седеле на клупите по парковите. Неколку илјадници граѓани протестираа против како што велат последниот диктатор во Европа Лукашенко. Во текот на изминатиот викенд полицијата уапси околу 400 учесници на антивладините протести во Белорусија.
сите 4 | | | веќе видена

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ и нејзината сестра Лидија Оцокољиќ уплатиле 500.000 евра во динарска против вредност во буџетот на Србија. Портпаролката на Вишиот суд во Белград, Душица Ристиќ, за агенцијата Танјуг, изјави дека Цеца и нејзината сестра на тој начин подмириле една третина од долгот кон државниот буџет. Судот добил доказ дека првата од трите рати е уплатена, втората рата тие ќе мораат да ја уплатат во рок од шест месеци од правосилноста на пресудата, односно до 30. декември, а третата рата во рок од две години. Како гаранција дека третата рата ќе биде уплатена судот запиша хипотека на куќата на Цеца која се наоѓа на улицата Љутице Богдана. Цеца и нејзината сестра Лидија со пресуда на Вишиот суд од 23. јуни се во домашен затвор, во кој ќе останат една година, односно шест месеци.
сите 2 | | | веќе видена

next