Со проектот „Трилогија Романа“ синоќа во Античкиот театар беше отворено 51-то издание на „Охридско лето“. Фестивалот „Охридско лето“ секоја година се одржува под покровителство на Претседателот на Република Македонија. Во својство на покровител, но и на домаќин на претседателите на Република Албанија и Република Црна Гора, Бамир Топи и Филип Вујановиќ, кои беа присутни на отворањето, македонскиот претседател Ѓорге Иванов се обрати пред присутната публика. „Вистинска чест и задоволство е да се биде покровител на Фестивалот кој континуирано ја промовира врвната европска и светска уметност во древниот Охрид, истовремено, афирмирајќи ја македонската култура и македонските уметници во Европа и во светот. - Задоволството е дотолку поголемо, бидејќи годинава токму во Охрид сум домаќин на третиот Регионален претседателски самит кој ги потврдува нашите заложби за споделување, соработка и заедништво на патот кон нашата европска иднина. Верувам дека во таа решителност имаме и верен сојузник - културата, уметноста и ...
сите 11 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави (САД) и Европа можат, доколку сакаат, да притиснат да се реши спорот, вели аналитичарката од Фондацијата Херитиџ, Сали Мекнамара во интервјуто за Гласот на Америка Според неа, НАТО и ЕУ треба да останат доследни на определбата за проширување за земјите кои ги исполниле критериумите. Аналитичарката, чија специјалност се европски прашања, наведува дека отсекогаш постоеле билатерални прашања, дека Грција има своја поента во спорот со името, но дека е битно прашањето за името меѓу Македонија и Грција да се реши од поширок аспект. „Веќе подолго време порачуваме дека едно билатерално прашање не треба да се наметнува на мултинационалните алијанси како овие. Чудно е и мошне опасно за обете страни“, истакнува Мекнамара. Замолена да ја коментира изјавата на американскиот заменик-помошник државен секретар Томас Кантримен дека времето за решавање на спорот околу името е токму сега, Мекнамара порачува дека токму сега американската влада има шанса од зборови да премине на дела. „Владата на ...
сите 8 | | | веќе видена

23. јули Aнтички театар - Oхрид. Уште едно хип хоп случување. Концерт на Токсикологија со кој се продолжува хип-хоп револуцијата која пред две години на истото место ја започна Слаткар, а минатата година ја продолжи Тони Зен. Уште десетина дена до големото случување кое овие момци го очекуваат со нетрпение. Претходните две години Токсикологија беа гости и на Слаткар и на Тони, но дојде редот да ја имаат и улогата на домаќин. Дека ќе има луѓе, нема сомнение,. Ама она што овие момци ги секираа е фактот што не знаат во каква состојбе ќе си заминат луѓето од Антички Па кога добро ќе размислте 4 саати баш и не се многу. Со хитови како 4екераукц, Супер Зен, Бас, Екстра екстра и сите други кои излегоа од работилницата на Tоксикологија нема воопшто да биде досадно. Не заборавајте имате уште 10 дена да ги научите сите песни на кланот Tоксикологија.
| | веќе видена

Јубилејното 100-то издание на селебрити магазинот „Крема“ од денес во пробажба во киосците ширум земјава. Во 2 години се изначитавме од секакви пикантерии поврзани со нашите славни фаци, афери, разводи, нови врски и многу разголени фотосесии. А она што најмногу не заинтригира во последниот број е наводната афера на претседателот Ѓорѓе Иванов, кој според „Крема“ не и бил верен на првата дама. Па времето ќе покаже колку има вистина во овој муабет. А времето ќе ни го покаже и новиот Мистер на Македонија кој ќе ја претставува нашата земја во Перу. Лиценцата оваа година ја има „Крема“. А дека разголените мажи и тоа како продаваат списанија, докажува и фактот што токму Тони Зен го држи приматот на најпродавана насловна. Среќен роденден и од нас и се надеваме дека овогодинешната роденденска журка ќе биде исто толку добра како и онаа ланската.
| | веќе видена

По најтоплиот викенд во годинава, тропските температури продолжуваат. Но, 40-те степени не ги спречија пензионерите и денес да го искористат бесплатниот градски превоз да отидат до најблиското пазарче и да си купат свежо овошје или зеленчук. Иако метеролозите препорачуваат да не се излегува на сонце, барем од 11 до 16 часот, за пензионерите нема место за паника, тие го искористија најтоплиот дел од денот за да тркнат до аптека и да си се опремаат со лекови, за секој случај. „Јас лично не излегувам од дома пред 5, 6 часот, но сега ми беше итно да купам некој лек па брзам во аптека. - Кога морам излегувам и баш денес морав да дојдам итно и сега баш во 14 часот се враќам дома. Тешко е на топлото време но со бегање под сенки, со ладење, со шешири се снаоѓаме на топлото време. - Баш денеска имав обврски, морав двапати да излегувам од дома, но пиеме течности вода, пиво“, велат граѓаните. Е не знаеме колку ќе им помогнат ладното пиво и шеширите на пензионерите во овие горештини. - Многу е тешко ние што сме на овие ...
| | веќе видена

Семејството на српскиот турист Дејан Новаковиќ, кој минатата година беше претепан до смрт во Охрид, денеска најави дека правдата ќе ја бараат во Стразбур, пренесоа српските медиуми. Ваквата одлука семејството ја донела бидејќи биле незадоволни од завршните зборови во процесот кој се води во Основниот суд во Прилеп против четворицата осомничени. Братот Ненад, сопругата Александра и мајката Јулијана не можат да прифатат како е можно да исчезнат сите докази за убиството и никој од дваесетината сведоци не знае, не видел или не памти како Дејан бил претепан до смрт. Според нив, Обвинителството било незаинтересирано да ја застапува тужбата за време на целиот процес. „Изненадена сум од постапките на Обвинителството. Очекував приказната да се одмотува во судот и дека ќе има суштински прашања“, изјави Јулијана Зубовиќ, која предвреме го напушти денешното рочиште. Таа беше револтирана од смената на квалификацијата на обвинението од „свирепо убиство“ во „учество во толпа“ што се случи на минатото рочиште. Пресудата на ...
сите 28 | | | веќе видена

Ако може и кремот на Холивуд, може и шербетот од Турција. Минатата година Дубровник беше главно збиралиште на џет сетерите како Бијонсе, Џеј З, Ева Лонгорија и Тони Паркер, а годинава тоа задоволство го има турската актерка Ајга Варлиер односно нам позната како Сабиха од „Солзи на есента“. Додека снимањето на хит серијата е во мирување поради летните одмори, 34-годишната актерка е фатена на дело како ужива во убавините на дубровник со турскиот џез пијанист Емир Ерсој. Ако во серијата е мажена и има дете, во приватниот живот е далеку од тоа. Прегратките на Емир сигурно убаво и годат. Покрај љубовта кон Дубровник, друго заедничко нешто им е музиката. Ако мислевте дека ја бива само за глума, чујте ги нејзините вокални способности. А нам ни останува да видиме која ќе биде наредната ѕвезда која ќе ужива во убавините на Дубровник.
| | веќе видена

Многу скоро, до крајот на неделава велат извори од ДУИ, мандатарот Никола Груевски до Собранието ќе го достави персоналниот состав на новиот владин кабинет и програмата за работа. Дефинитивно ДУИ добива две вицепремиерски места и две пратенички. Директорски места во Дирекцијата за странски инвестиции, втор директор во Фондот за здравство. Со персоналниот состав се уште не се докрај прецизирани решенијата. Договорено е хашките случаи да се затворат со автентично толкување во Собранието. Министрите на пратеничките прашања ќе може да одговараат и на албански јазик. Но, нема да биде задолжителен бадентер во Уставниот суд и Судскиот совет. Од политичките барања прецизиран е и дел од употребата не знамињата.Спикерот Велјаноски сега има 15 дена да ја закаже седницата за избор на влада, но според најавите таа ќе се случи порано.
сите 59 | | | веќе видена

Второобвинетиот од случајот „Перо Наков“, братот на сопственикот на А1 Телевизија, Велија Рамковски, Амди, во својот исказ пред судскиот совет, тврди дека не е виновен за делата за кои се товари во обвинението, злосторничко здружување, перење пари и даночно затајување. Наводите во обвинителниот акт ги смета за произволни, недокажани и невистинити и истите ги отфрла. Амди Рамковски во својата одбрана тврди дека не е дел на никакво злосторничко здружување и дека со никој од обвинетите не заговарал или договарал било какво криминално поведение. Тој бил совесен стопанственик и никогаш немал намера да избегне плаќање на било какви давачки кон државата. Сите банкарски трансакции, Амди Рамковски тврди дека биле извршени во овластени банки и со одобрување од Народната банка, за кои постоеле документи. Свои искази пред судот имаа и Невин Бислим и Зоран Мицевски, а во тек е исказот и на Емел Рамковска.
сите 54 | | | веќе видена

Македонскиот претседател Иванов од самитот во Охрид, порача дека билатералните спорови не смеат да бидат блокада во процесите на евроинтегрирање на земјите од регионот, кои ги исполнуваат критериумите за членство во ЕУ. Иванов, на заедничката пресконференција со претседателите на Албанија, Косово и Црна Гора, Бамир Топи, Атифете Јахјага и Филип Вујановиќ, побара европски однос од Грција кон Македонија, слично како во случајот на хрватско-словенечкиот спор. Инфраструктурно и енергетско поврзување со заеднички автопати, коридорите 8 и 10, јадранската магистрала, морски пристаништа, меѓународни железници, користење на заедничките енергетски ресурси, подобра погранична соработка и полесно движење на луѓето и капиталот, се приоритетните проекти на кои треба да работат Македонија, Албанија, Црна Гора и Косово, се согласија на самитот денес во Охрид претседателите на четирите земји.
сите 34 | | | веќе видена

Европските интеграции, безбедноста на Европа и бенефициите од отвореноста на Унијата ќе бидат главните приоритети на полското претседавање со Европската Унија. Нема да биде лесно но ќе работиме максимално, изјави полскиот амбасадор во Скопје Карол Бахура, повторувајќи дека неговата влада никогаш не го поставувала прашањето дали Македонија треба да биде дел од Унијата, туку кога. Бахура појасни што мислел кога изјави дека ако Македонија не може преку врата да се обиде да влезе во унијата преку прозорец. Евроамбасадорот Соренсен со порака, новата влада сериозно да го изучува искуството на Полска и другите девет земји кои се дел од најголемата група држави во историјата на ЕУ кои во пакет се зачленија во 2004-та година. „Тоа што мислев е реформите кои треба да се спроведат во одредени области, како што се судството, јавната администрација и други не треба да чекаат на решавање на едно прашање, туку треба да се потрудите тие да завршат пред пред да започнат преговорите, бидејќи кога ова прашање ќе се реши и ...
сите 10 | | | веќе видена

Република Македонија била наведена како ФИРОМ во некои српските министерства кои учествуваат во проекти заедно со земјите од Западен Балкан. На официјалната страна на српското министерство за наука и технолошки, Македонија е наведена како ФИРОМ, иако Белград не признава под уставното име. Македонија под референцата ФИРОМ е вклучена во проектите „Балкан агро фуд нетворк“, како и во проект околу истражувањето во областа на агрокултурата. Македонската амбасада во Белград веќе реагирала на употребата на референцата ФИРОМ од страна на некои српски министерства.
сите 3 | | | веќе видена

Прилеп наголемо се подготвува за 9-ти по ред „Пиво фест“, започна поставувањето на штандовите во центарот на градот. Оваа манифестација која полека станува еден од најпрепознатливите македонски брендови ќе се одржи од 14. до 17. јули. Љубителите на ладното пиво и препознатливата прилепска скара годинава ќе можат да уживаат на некој од 32-та штандови кои ќе бидат распределени во центарот на градот на површина од околу 6.000 метри квадратни. Се очекува годинава да бидат урнати рекордите во посетеност на градот по ланскиот настап на мегаѕвездата Цеца, така што годинава организаторите очекуваат над 300 илјади посетители. Хотелските капацитети и приватниот сместување во Прилеп се комплетно резервирани, а бидејќи се очекува во Прилеп да пристигнат над 20 илјади возила од цела Македонија, централното градско подрачје ќе биде претворено во паркинг. За добра забава на фестивалот ќе погрижат голем број наши музички ѕвезди како што се Ламбе Алабакоски, Елена Ристеска, Влатко Илиески, Гоце Арнаудов, Елена Велеска, ...
сите 27 | | | веќе видена

Операторот ОНЕ доби две награди за општествена одговорност од центарот за институционален развој со седиште во Скопје. Првата е за корпоративна филантропија за голема компанија за донација на медицинска опрема за 10 возила за брза помош во 10 градови низ Македонија, опремување на одделот за онкологија при Детската клиника во Скопје, изградба на стационар за бездомници. Втората награда е за Виктор Доневски, директор на оддел за односи со јавност за раководно лице кое дава стратешки поттик во развојот на општествената одговорност во Македонија. ОНЕ доби и признание за одговорност кон животната средина за проектот „Флипсват“ - за рециклирање на мобилни телефони.
сите 8 | | | веќе видена

Белград нема да го прекине дијалогот со Приштина, бидејќи тоа е единствениот начин да се решат проблемите на Србите и статусот на Косово, оцени денеска министерот за Косово, Горан Богдановиќ. Министерот предупреди дека секој друг обид да се дојде до решение би бил трагичен. „Сите проблеми со кои се соочуваат Србите на Косово и Метохија можеме да ги решиме со дијалог, се друго би било трагично и затоа нема да го прекинеме дијалогот“, изјави Богдановиќ. Изјавата на министерот доаѓа по барањето на дел од косовските Срби, Белград да ги прекине контактите со Приштина, бидејќи на тој начин, како што сметаат, ја признава независноста на Косово. Богдановиќ нагласи дека договорите постигнати во Брисел во никој случај не го прејудицираат статусот на Косово - ниту де јуре, ниту де факто. На вчерашниот собир „Големо Собрание на српскиот народ на Косово и Метохија“, кои во Звечан го организираа Собранието на заедниците на општините на Косово и Метохија и Српскиот национален совет, 627 делегати го отфрли договорот ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска Собранието ги верификуваше мандатите на новите пратеници Сузана Андонова и Стевче Трпковски кој дојдоа на овие функции по оставките на Никола Груевски и Горан Трајковски. Сузана Салиу, Светлана Јакимовска и Јани Макрадули се тројцата нови потпретседатели на Собранието. ДПА се незадоволно зошто ДУИ се задоволиле само со потпретседателско место. Од партијата на Ахмети пак велат дека никогаш официјално не пријавиле дека таа позиција биле загарантирана за нив. ВМРО-ДПМНЕ гласаше за Јани Макрадули, затоа што тоа е нивна законска обврска, но со низа забелешки. Од СДСМ пак возвратија дека и тие имаат забелешки за актуелниот претседател.
сите 28 | | | веќе видена

Новак Џоковиќ ќе мора да внимава што изјавува, бидејќи откако рече дека Наташа Беквалац понекогаш му праќа смс-пораки и дека му честититала на победата на Вимблдон, српските медиуми веднаш во тоа видоа потврда за наводната врска меѓу актуелниот светски рекет број еден и новосадската барбика. За Ноле и тогаш мажената Наташа - наголемо се зборуваше и пишуваше минатото лето, а со оглед на фактот што тенисерот се фрли на работа и гласините се стишаа - Ната е тука пак да ги оживее. Веќе е добро познат факт - Беквалац сака спортисти! По разводот со ватерполистот Данило, следеше ракометарот Љубе, но најдобриот тенисер на светот сепак е најдобар трофеј. Сеедно и дали се само муабети или имало тука нешто. Па така - едвај ги дочека новите гласини и веднаш излезе со официјалната и добро познатата варијанта - ние сме само пријатели. Ма, важно е само да се зборува!
| | веќе видена

Од филмски сет - во приватниот живот. Бен Афлек и сопругата Џенифер Гарнер не можат да престанат со кавгите. Дали дошло до тепачка како онаа на нивниот заеднички филм „Дердевил“ - не знаеме, но Бен и Џен дефинитивно имаат проблеми во бракот. Слична сцена на ова филмска битка само со повеќе погрдни зборови и помалку удари се случила и во јавност, па американските таблоиди експресно дојдоа до приказната дека Џен сака да го напушти Бен поради проблемите кои тој ги има со коцкањето. Наводно, уште кога се венчаа во 2005-та година Бен ветил дека повеќе нема да седне на покер масата но, меѓувреме успеал да изгуби повеќе од милион долари. Е ако тоа не е причина за тепачка - не знам што е!
сите 4 | | | веќе видена

Знаете како велат - го чекав принцот, дојде само коњот? Е додека за сите нас тоа е само штос - за новата принцеза на Монако - изгледа дека е сурова реалност. Откако си заплака на свадбата - воопшто не изненадуваат гласините дека и медениот месец не минал баш најдобро. Иако тоа требаше да биде одмор од бајките, во луксузниот хотел Ојстер Бокс во Дурбан - Јужна Африка, принцот и принцезата воопшто не спиеле во истиот хотел. Според тамошниот високотиражен магазин „Сити прес“, апартманите на тазе венчаната двојка биле на различни краеви на градот и одвоени околу 16 километри. Колку за потсетување, по гласините за трето, а можеби и четврто вонбрачно дете принцезата Шарлин три пати се обиде да побегне од бракот со Алберт. Церемонијата сепак беше одржана, а според договорот кој е потпишан - за Шарлин нема мрдање цели пет години. Во тој период ќе мора да му биде поддршка на сопругот - без оглед на тоа уште колку вонбрачни деца и афери се појават. Алберт веќе ги има признаено ќерката 19-годишната Јазмин и ...
сите 6 | | | веќе видена

Ако може Еди Марфи може и Адам Сендлер. Иако не му е првпат да превзема улоги на женски ликови во своите филмови во новиот проект славниот комичар зема малку поголем залак - и го толкува ликот на својата сестра близначка! И тоа близначка од пеколот! За крајот на оваа година, најавена е комедијата „Џек и Џил“. Судејќи според трејлерот не очекува за уште една одлична божиќна комедија. За среќа Сендлер не се нафатил да ги толкува баш сите ликови, па освен Адам и сестра му Адам, во филмот глумат и Кејти Холмс и Ал Пачино. И толку како за нов хит легендарниот Пачино го толкува ликот кој ќе се вљуби во близначката на Сендлер. Бизарно веројатно, забавно сигурно!
| | веќе видена

next