Извршителите на Управата за јавни приходи дојдоа во А1 Телевизија. Во моментов се вршат разговори за пописот на автомобилите, на кој начин и дали ќе се спроведе одземањето на истите.
сите 28 | | | веќе видена

Денеска е убиен Ахмад Вали Карзаи, помладиот брат на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и еден од најмоќните луѓе на југот на Авганистан, соопштија тамошните власти, пренесе Ројтерс. „Потврдувам дека Ахмад Вали е убиен во својот дом“, рече Залмај Ајуби , портпарол на владата на провинцијата Кандахар. Според некои извештаи, Карзаи, врз кого во повеќе наврати имало обиди за атентат, бил убиен од неговиот телохранител со огнено оружје. Овој политичар беше сметан за борец за правата на Паштуните, додека некои критичари го обвинуваа за корупција, ширење на омраза и поттикнување на судири.
сите 26 | | | веќе видена

Францускиот претседател Никола Саркози, за време на денешната ненајавена посета на Авганистан, рече дека до крајот на 2012 година од таа земја ќе бидат повлечени 1.000 војници, што претставува една четвртина од сегашниот контингент, пренесе Ројтерс. Саркози рано утринава допатува во петчасовна посета на Авганистан, за време на која ќе се сретне со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и американскиот генерал Дејвид Петреус. Француските војници од 2001. година, учествуваа во меѓународната операција во Авганистан која ја предводат САД и НАТО, а за 10 години, животот го загубија 64 француски војници. Британската новинска агенција оценува дека повлекувањето на војниците, ќе ја зголеми популарноста на Саркози пред претседателските избори во Франција, идната година.
сите 26 | | | веќе видена

Најмалку 12 луѓе загинаа во пожар кој избувна во еден магацин, во централна Кина, известија денеска кинеските државни медиуми. Осум луѓе биле спасени и веднаш пренесени во локалната болница, но нема информации за нивната здравствена состојба, наведува државната агенција Ксинхуа. Пожарот зафатил површина од 1.000 метри квадратни, а луѓето кои настрадале биле заробени на вториот кат од магацинот. Несреќата се случила во индустрискиот комплекс во Вухан, во провинцијата Хубеј. Истрагата за причините за избувнувањето на пожарот е во тек.
сите 3 | | | веќе видена

Грција презеде значајни мерки за намалување на долгот, но тоа се уште не е доволно, предупреди извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард. Изјавата на Лагард се поклопува со обновените стравувања поврзани со должничката криза во еврозоната, кои доведоа до пад на акциите на берзите во Европа и го зголемија задолжувањето на Италија и Шпанија, третата и четвртата економија во еврозоната Лагард предупреди дека проблемите на Италија не се премногу сериозни. „Примарниот италијански дефицит спаѓа меѓу најниските“, констатира Лагард во својот осврт на темелниот биланс на приходи и расходи на владата во Рим.
сите 3 | | | веќе видена

Окружниот суд во Салцбург денеска го доби документот со кој австриската министерка за правосудство ја одобрува екстрадицијата на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во Хрватска , по што хрватските власти треба да ги утврдат деталите за екстрадицијата „Претпоставуваме дека целиот процес ќе заврши за најмногу 14 дена, а екстрадицијата би следела бргу по тоа“, соопшти портпаролот на судот во Салцбург, Имре Јухаж. Санадар би можел да и биде испорачан на Хрватска заедно со уште двајца хрватски државјани обвинети за шверц на дрога, кои исто така се наоѓаат во притвор во Салцбург.
| | веќе видена

Процентот на сиромашни лица во Македонија изнесува 30,9 отсто за 2010. година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во споредба со 2009. година процентот на сиромашни лица се намалил за 0,2 отсто, додека во споредба со 2008. година има зголемување од 2,2 отсто. Податоците покажуваат дека 28,7 отсто од Македонците во 2008. биле сиромашни. Според местото на живеење во 2010. година процентот на сиромашни лица во рурални средини изнесува 47,1 отсто, во останатите урбани средини 43,7 и во Скопје 9,2 отсто. Анализирано по профили, најранливи групи се повеќечлените домаќинства имајќи го предвид фактот дека 47,3 отсто од сиромашните живеат во домаќинства со пет и повеќе членови. Стапката на сиромаштија кај невработените е 41,8, односно 44,8 отсто од сите сиромашни се невработени лица. Имено, 54,7 отсто од сиромашните лица живеат во домаќинства во кои носителот на домаќинството нема или има завршено најмногу основно образование.
сите 29 | | | веќе видена

Девет лица загинаа, од кои три деца, а четворица се повредени кога возило со украдени српски регистерски таблички слета од автопатот во северна Грција, соопшти локалната полиција. Во возилото се наоѓале 13 илегални имигранти, за кои се верува дека потекнуваат од Блискиот Исток. Засега единствено е утврдено дека еден од повредените е Ирачанецот, додека идентитетот на преостанатите не е познат. Се претпоставува дека причината за несреќата е неприлагодена брзина и претовареност на возилото. Според полицијата, возилото било со српски таблици, кои претходно биле украдени во северна Грција.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан поднесе тужба против француската новинарка Тристан Батон, која претходно го тужеше за обид за силување. Строс-Кан, кој во мај поднесе оставка од функцијата поради обвинението за обид за силување на собарка во Њујорк, преку своите адвокати порача и дека ќе се жали на најавената судска постапка од страна на новинарката. Тристан Батон го обвинува Строс-Кан дека се обидел да ја силува во 2003. година во еден стан во Париз. Таа претходната недела поднесе официјална тужба, откако во судскиот процес во САД беше доведен во прашање, бидејќи обвинителството се посемнева во исказот на собарката. За да се разгледува тужбата за клевета поднесена од Строс-Кан, најнапред треба да заврши процесот покренат од новинарката.
сите 2 | | | веќе видена

Командантот на кипарската морнарица Андреас Јоанидес е една од 12 жртви во експлозијата на иранскиот товарен брод што се случи денеска во поморската база кај Ларнака. Во експлозијата во најголемата поморска база на Кипар, загинаа и командантот на базата, Лаброс Ламбру, четворица офицери и шестмина пожарникари. Кипарската влада прогласи тридневна национална жалост по оваа најголема воена несреќа на Кипар, откако островото е поделено во 1974. година. Поради експлозијата оставка поднесоа кипарскиот министер за одбрана Костас Папакостас и началникот на кипарската армија Петрос Цаликидис. Претставник на кипарската влада ја отфрли можноста од саботажа, додавајќи дека нема ризици од нови експлозии.
сите 2 | | | веќе видена

Буџетскиот дефицит на презадолжената Грција во првиот квартал од годината бележи пораст од 27,9 отсто и покрај примената на острите мерки на штедење. Како што соопшти грчкото министерство за финансии, дефицитот во државниот буџет достигнал 12,78 милијарди евра, наместо планираните 10,37 милијарди евра. Фискалните приходи во наведениот период бележат намалување од 8,3 отсто во споредба со истиот период лани, додека истовремено буџетските расходи се зголемиле за 8,8 отсто, се наведува во соопштението. Вечерва во Брисел се одржува состанок на министрите за финансии на ерозоната, на кои што се договараат деталите околу вториот пакет помош за Грција, додека се повеќе показатели укажуваат дека должничката криза се шири во Италија и Шпанија.
сите 4 | | | веќе видена

Топлотниот удар што деновиве ја зафати територијата на Хрватска однесе 12 животи, јавуваат локалните медиуми. Порталот Индекс хр. информираше дека последната 12 жртва од топлото време е 67-годишен жители на Бјеловар. На несреќниот човек му се слошило додека престојувал во Градскиот парк, по што паднал и починал. Истиот извор потсетува дека претходно, од четвртокот до неделата, во Хрватска починале 11 лица како последица на топлото време, од кои осум во Задар и околината. Температурата деновиве во некои делови на Хрватска достигна 40 степени целзиусови.
сите 3 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи доцна попладнево достави известувања за попис на сите возила во сопственост на А1 Телевизија и Плус продукција. Во 16 часот е доставено решение со кое се наложува сите - над 150 возила сопственост на двете компании, утре заедно со сообраќајните дозволи и клучевите да бидат донесени во кругот на А1 Телевизија. Иако станува збор за возила кои А1 има забрана да ги отуѓи, дали власта одлучува сите да ги одземе? Со тоа телевизијата ќе биде оставена без ниту еден автомобил. Законот за даночна постапка е јасен: „Не се одземаат суштински неопходните средства, потребни за работа за извршување на професионалната дејност“. Утрешната акција на Управата за јавни приходи, практично значи дека и А1 и весниците остануваат без неопходните средства за работа - автомобилите. Иако решенијата на Управата беа обжалени постапката за присилна наплата продолжува. Управата за јавни приходи побарува 9 и пол милиони евра од А1 за наводно неплатен данок. А1 побара на телевизијата како и на секој друг правен ...
сите 29 | | | веќе видена

Кога ќе слушнете пластична хирургија, првото нешто на кое помислувате, сигурно се силиконски гради или зголемен задник. Ајде за жените е разбирливо, тие веќе не се двоумат да легнат под нож за да си го добијат задникот на Џенифер Лопез или градите на Памела Андерсон но, што е со мажите? Зборот естетска хирургија не само што не им е непознат, туку и македонските мажи сонуваат да наликуваат на Бред Пит, Џони Деп или пак, на Роберт Патисон. „Ние мажите сакаме да ги следиме жените, па затоа и бројот на мажите кои се одлучуваат за некоја естетска интервенција е се поголем. Често пати е случај да имаме пациентка која направиле некоја естетска интервенција, па и мажот вели, а може ли и мене да ми направите ова или она“. Е па девојки, следниот пат кога ќе решите да го посетите вашиот пластичен хирург, подзамислете се, дали ќе го земете и вашиот маж или пак дечко со вас. Ако мислевте дека тие нема да си брцнат подлабоко во џебот за ништо друго, освен за карта за Светско првенство во фудбал, верувајте дека поголемиот ...
| | веќе видена

И наместо да ја бришете потта од челото, не е лоша идејата да фатите пат накај Охрид и по можност до крајот на овие горештини да не го напуштите. И така таму е малку поладно навечер, а преку ден се знае, не ни помислувајте да излезете од вода. Плус тоа сите забави и случување се префрлија таму, а за да биде уште поинтересно, речиси секој ден во Охрид се отвара некоја нова плажа. Ем за пржење денски ем за журкање навечер, новата плажа бела виста од петокот па наваму е отворена за сите Тука вечерта се забавуваше и Ќјазим од серијата Долина на волците. Тој пак вели дека Охрид за него е како Бодрум во Турција. „Охрид искрено ми е ист како Бодрум. Многу е убаво, шетавме многу, треба да се види навистина. Штета што имам само три-четири дена за да останам. Сакам сите да дојдат и да видат како е овде“, вели Ќјазим. Ако и вие сакате да сте дел од сите случувања ова лето, Охрид е вистинското место, верувајте.
| | веќе видена

Ако се уште се сеќавате на доброто старо Ливадиште, каде одевте на одмор со семејството, со цела камп опрема, со се столиците, масичката, играчките и неизбежното фрижидерче за на плажа, тогаш подгответе се за изненадување. Ливадиште доби комплетен мејковер, а Фонолоџик ќе се погрижат ова да стане новата ин дестинација на Охридското Езеро. Меѓу другото сите стружани кои што сум ги запознала одговорно тврдат дека како Струга нема друга. Па ако во Охрид нешто не ви чини, ваму се да ти било на место...плус секогаш имале ренде за шопска. А имајќи предвид дека заштитни лица на Фонолоџик се Идолите и Цимерките, ќе има добра забава. Кој се друг ќе настапува? Па добро е, сега имаме уште едно место на мапата на дестинации кои што мора да се посетат ова лето.
| | веќе видена

Пекол, 40 степени, или седите дома на клима или пиете пивце под некоја дебела сенка. Ова се едни од стандардните разладувања. Решивме да отидеме до зоолошката и да видиме како животните ги поднесуваат овие горештини. „Спијат, лежат се бањаат“. „Менуваме вода, летна исхрана“. Така и ги начекавме, сите си бараат сенка, а оние кои си имаат и базенче, е тоа е веќе живот. Јас се би дал да сум во базенот на мечката, нормално без неа, не за друго може да се скараме дека ќе ни биде тесно. А ако отидете и вие како мене на топлото еве каде треба да се задржите најмногу. „Мечка, нилски коњ“. Оправдано е да се мрзи, надвор може да се испржи јајце на улица, нормално дека не може, не пробувајте за џабе. Ама мајмунот не би бил мајмун ако седи во место, па затоа и овие се поставени во централно место. Како и да е, одлично место каде да си го поминете слободното време, и да им фрлите по некоја смока. За крај Можеме да заклучиме дека и на камилата и е топло во Скопје.
| | веќе видена

Австрискиот министер за правда Беатрис Карл ја потпиша наредбата за екстрадикција на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во Хрватска. Од австриското министерство за правда потврдија дека документот е потпишан, кон крајот на минатата недела и не постојат никакви пречки за екстрадикцијата. Останува само судот во Салцбург да се поврзе со хрватските власти за да се одреди кога и на кој граничен премин ќе биде извршено предавањето на Санадер. Во декември минатата година Хрватската управа за борба против корупцијата и организираниот криминал, почна неколку истраги за корупција против Санадер и побара негова екстрадикција, но се уште нема официјално подигнати обвиненија. Поранешниот хртватски премиер, беше уапсен на 10-ти декември во Салцбург по меѓународна потерница, распишана на барање на Хрватска.
сите 9 | | | веќе видена

Најмалку 40 деца на училишна возраст загинаа денеска откако возилото во кое се наоѓале излетало од патот на југот на Бангладеш, јави локалната полиција Несреќата се случила крај Миресарај, околу 240 километри јужно од Дака, престолнината на земјата. Децата се враќале дома од фудбалски турнир, кога возилото во кое се возеле излетало од патот и паднало во канал. Во возилото се наоѓале 70 деца на возраст од шест до 11 години. Полицијата стравува дека бројот на загинатите може да биде многу поголем, откако спасувачките екипи ја известиле дека под остатоците на возилото има заглавено уште многу трупови. Повеќето родители веќе пристигнале на местото на несреќата за да ги идентификуваат своите деца. Според изјави на очевидци, децата игралe и пееле во возилото кога тоа почнало да губи контрола на калливиот пат, се превртело и паднало во каналот. Од полицијата велат дека патот каде што се случила несреќата е многу тесен и е озлогласен по честите несреќи. „Многу од возачите кои го користат овој премин немаат ...
сите 7 | | | веќе видена

Велешанецот Ѓорѓи Неделков, вчера попладне се удави во реката Вардар. Според исказите на неговите другари, 53-годишниот Ѓорѓи влегол во водата и по кратко време, од засега непознати причини, потонал и исчезнал во водите на Вардар. По повеќе од еден час пребарување во водите на Вардар, другарите го пронашле Ѓорѓи закачен на едно паднато стебло во близина на некогашниот хотел „Вила Зора“. На лице место, покрај увидната екипа на СВР, увид извршиле јавен обвинител и истражен судија од Основниот суд во Велес. Телото на удавениот, по барање на истражниот судија, е дадено на обдукција. Од СВР Велес велат дека по обдукцијата точно ќе се знаат причините за давењето на 53 годишниот велешанец. Инаку, и покрај укажувањата и апелите од надлежните служби дека водата во Вардар, поради загаденоста од четврта категорија, не само што не е за наводнување, напојување на добитокот туку не е и за капење.
сите 5 | | | веќе видена

next