Поради исклучително високите температури, градот Скопје предупредува на опасност од пожари, ги повикува граѓаните внимателно да се однесуваат на спортско-рекреативните локации, посочувајќи дека и мало невнимание може да биде причина за пожари. Според метеоролозите и деновиве не очекуваат високи температури и висока вредност на УВ индексот во период од 10 до 17 часот, поради што останува препораката да се избегнува движење на отворено во овој период од денот.
сите 3 | | | веќе видена

По повеќе од два месеци штрајк и 6 месеци без плата и придонеси - работниците од градежната фирма „Маврово Инжинеринг“, апелираат и повторно ги повикуваат надлежните институции да се активираат и да ја проверат состојбата во компанијата. Бараат да се спречи згаснување на оваа градежна фирма која освен што е една од водечките во градежниот бизнис, вработува и околу 500 луѓе. Да не се дозволи да згасне уште еден голем градежен бренд. Побара и синдикатот на градежниците . „Не може „Маврово“ ако добие работа и да работи, а работниците да бидат комплетно сите надвор, шест месеци немаат земено плата, а на објектите кои што „Маврово Инжинеринг“ ги има добиено. - Се работи со полн капацитет и полна пареа. Ние во најкус можен рок ќе бараме да добиеме извештај од надлежните институции, посебно од државниот трудов инспектор - зошто работат, како работат, кој е бројот на луѓето, дали се пријавени?“ изјави Павел Трендафилов, Синдикат на градежници.
сите 5 | | | веќе видена

УЈП ќе почне сo присилна наплата Управата за јавни приходи апелира обврзниците за радиодифузна такса кои не извршиле плаќање на јавната давачка во законскиот термин, тоа да го сторат во најкус рок. Како што се предупредува во денешното соопштение на УЈП, даночната администрација наскоро ќе започне со присилна наплата на долговите на граѓаните кои досега не ја платиле радиодифузната такса. Плаќањето на радиодифузната такса се врши најдоцна до 15-ти во месецот за претходниот месец, односно за јуни, сметката треба да се плати до 15-ти јули. Во случај на задоцнето плаќање надвор од законскиот рок, се пресметува камата од 0.03 отсто, и тоа за секој ден задоцнување. Со цел олеснување на плаќањето на радиодифузната такса, граѓаните и фирмите можат по сопствено изјаснување да извршат плаќање за повеќе месеци, односно за цела календарска година или, пак, да вршат плаќање со траен налог за што треба да потпишат договор со носителот на платниот промет, односно банката.
сите 15 | | | веќе видена

Дваесет и тригодишен охриѓанец, под дејство на алкохол рано утрово истепал полицаец кој го запрел заради сторен сообраќаен прекршок. Денеска, околу 5 и 35 часот во Охрид на раскрсницата од булеварот „К.Ј.Питу“ и улицата „Партизанска“ , лицето Т.А. од Охрид, кој бил видно под дејство на алкохол, нападнал полицаец, удирајќи го со тупаница во пределот на вратот и со клоца во пределот на десната потколеница. Од нападот, полицаецот се здобил со повреди во вид на оток и огреботина и на истиот му е укажана лекарска помош во болницата во Охрид. Имено, Т.А. управувал автомобил „Фиат Пунто“ , при што од страна на полицаецот бил запрен поради сторен сообраќаен прекршок. Откако, му било кажано за сторениот прекршок, истиот почнал да пружа активен отпор, при што гo нападнал полицаецот. Истиот е доведен во послушност и приведен во СВР-Охрид за понатамошна постапка.
сите 2 | | | веќе видена

Наместо во хартиена форма, корисниците на македонски „Tелеком" деталните сметки за телефон, телевизија и интернет ќе може да ги добиваат и во електронска форма. „Електронска сметка" е името на новата услуга на „Телеком" која стартуваше деновиве. Со неа освен што се олеснува плаќањето, се овозможува детален увид на сметките од претходниот месец, колку е потрошено за телефон и сите други услуги на мактел, со кого и колку време е разговарано, колкав е конечниот износ на сметката. Активирањето на услугата „Електронска сметка" се прави во салоните на „Телеком", по интернет на веб страницата „Мој Телеком.мк" или на бројот 171 по што секој корисник на својата е - мејл адреса ќе добива детални информации за висината и состојбата на неговата сметка. Со воведувањето на електронската сметка, која ги содржи идентичните информации како и печатената сметка, македонски „Tелеком" дава придонес и за зачувување на околината.
сите 2 | | | веќе видена

Повеќе од две илјади лица се евакуирани во од околината на местото Дебелец во централна Бугарија, поради истекување на токсичен гас од цистерна која се превртела во сообраќајна несреќа, јавуваат бугарските медиуми, Турскиот камион со носивост од 20 тони кој се движел кон Романија превезувал стирен или познат уште како стирол, материја којашто се употребува при производство на пластика, се превртел малку по половина час по полноќ . Имајќи ја предвид дека отровниот облак се движел кон гратчето од кое се евакуирани 2.300 жители, во Дебелец од ноќеска и рано претпладнето денеска е извршена евакуацијата. Околу 2.30 часот по полноќ биле евакуирани 51 дете од кои 20 бебиња кои се згрижени во дом за деца во Велико Трново. Во регионот продолжуваат да работат екипи на противпожарната и цивилната заштита, но како што пренесува агенцијата Фокус повикувајќи се на директорот на главната дирекција на Пожарната безбедност и заштита на населението, Николај Николов, ситуацијата во моментов е поспокојна, а формирана е ...
сите 5 | | | веќе видена

Вилјам и Кејт го освојуваат Холивуд и ги засенуваат неговите ѕвезди! Џабе толку искуство на црвен килим и позирање пред фотоапаратите - кога Кејт се појави во гламурозна креација на Александар Мек Квин - веднаш беше јасно која е принцезата! Па така - на церемонијата во филмската организација БАФТА - можеби за прв пат во своите кариери - Џенифер Лопез, Џенифер Гарнер, Никол Кидман, а богами и Том Хенкс - почуствуваа како е некој друг да е ѕвезда на вечерта! Гарант - нема да ги канат на Оскарите!
| | веќе видена

Дека Ријана е жешка роба - тоа е веќе добро познат факт. Но, дека и нејзините концерти се подеднакво жешки - откри публиката која викендов присуствуваше на нејзиниот настап во Далас. Концертот бил прекинат поради пожарот кој избил на горниот дел од сцената, а посетителите биле експресно евакуирани. Но, не пред - некои од фановите кои со мобилните го снимале концертот - да наптават ексклузивни снимки од проблематичната пиротехника. Ријана им се извини на своите фанови преку својот Твитер профил, и им порача ќе го повтори концертот на првиот слободен датум во арената. Но, по се изгледа дека ова е само дел од проклетството кое во последно време ја следи славната дива од Барбадос - наводно - голем број од концертите се откажани.
сите 2 | | | веќе видена

Администрацијата на Муамер Гадафи е во преговори со француската влада, а не со бунтовниците, изјави денеска синот на Гадафи, Саиф ал Ислам, пренесува алжирскиот весник „Ел Кабар“ „Нашиот пратеник кај Никола Саркози ни пренесе дека францускиот претседател бил исклучително јасен и му рекол дека Франција го создаде бунтовничкиот совет и без нејзината помош, пари и оружје, советот никогаш нема да постоеше“, тврди Саиф ал Исла и додава дека официјална Франција им пренела дека кога тие ќе постигнеле договор со Гадафи, веднаш ќе го присилиле советот да прогласи прекин на огнот. Изјавите на Гадафи помладиот дојдоа неколку часа откако францускиот министер за одбрана Жерар Лонже изјави дека е време бунтовничкиот национален привремен совет да седне на преговарачката маса. Тој рече и дека бунтовниците не треба да чекаат додека Гадафи не биде целосно поразен, но сигнализираше и дека крајната цел и на Франција е Гадафи да се откаже од власта. Бунтовниците одбиваат да преговараат додека Гадафи е се уште на власт, ...
сите 16 | | | веќе видена

Четириесет и три годишен скопјанец со еден куршум ја уби својата сопруга во нивната семејна куќа во скопската населба Чаир, потврдија за Макфакс од МВР. Четириесет и две годишната Наџија Сула, утринава била примена во скопската Градска болница со повреда на главата, каде им подлегнала на повредите, по што лекарите околу 6.30 часот случајот го пријавиле во полиција. Како што информираат од МВР, според првичните сознанија двајцата сопружници имале семејни недоразбирања и по жестока расправија сторителот извадил пиштол и со еден куршум ја погодил во главата сопругата Наџија. Полицијата го уапси сторителот а телото е предадено на вештачење.
сите 25 | | | веќе видена

Пет лица загинаа во авионска несреќа денеска, кога поради откажување на моторот, авионот од типот „Антов 24“ принудно слета на реката Об во Русија, соопштија локалните власти, пренесе Франс прес. Повикувајќи се на податоци од истражната комисија, агенцијата Интерфакс соопшти дека во несреќата загинаа пет лица, а четири се тешко повредени. Авионот во кој имало 33 патници, летал меѓу градовите Томск и Сургит во Сибир. Последната авионска несреќа во Русија се случи на 20.јуни кога поради принудно слетување на авионот „Тупољев 134“ во републиката Карелија, загинаа 47 лица.
сите 2 | | | веќе видена

Со месеци се шпекулираше кое име ќе и’ го дадат Викторија и Дејвид Бекам на својата ќерка. Една од најпознатите двојки на планетата одлучи своите фанови повеќе да не ги држи во неизвесност, па објави дека новиот член во семејството ќе се вика Харпер Севен. Гордиот татко Дејвид Бекам уште вчера преку социјалната мрежа Фејсбук ја објави радосната вест. „Многу сум горд и возбуден што можам да објавам дека се роди нашата ќерка Харпер Севен Бекам. Тешка е 3 килограми и 400 грама, а дојде на свет во 7 и 55 во Лос Анџелес. Викторија се чувствува добро, а нејзините браќа се горди што добија сестричка“ - напиша фудбалерот. Се претпоставува дека славната двојка се одлучија за необичното име Харпер Севен, бидејќи седум е бројот што Дејвид Бекам го носеше на грбот додека играше во англискиот премиерлигаш Манчестер јунајтед. Некои тврдат дека името Харпер потекнува од првиот збор од магазинот „Harpers Bazzar“. Близок пријател до семејството открива дека Харпер е старо англиско име кое Викторија многу го сака, додека за ...
сите 18 | | | веќе видена

Најмалку 67 лица загинаа, меѓу нив и двајца Швеѓанци, а повеќе од 200 се повредени во вчерашната железничка несреќа во Индија, соопштија во понеделникот официјалните власти. Десетина вагони од преполнетиот воз во неделата излетаа од шините во сојузната индиска држава Утар Прадеш во северна Индија, „Досега ги извлековме телата на 67 настрадани, и мислиме дека сé уште има патници во смачканите вагони“, изјавил полковникот Дхилон за AFP. Трагедијата се случи во областа на Атехпур, кога од засега неутврдени причини 14 вагони излетале од шините. Возот сообраќал на линијата од индиската престолнина Њу Делхи до градот Ховрах во сојузната држава Западен Бенгал. Повеќе од 200 полицајци и војници од локалниот гарнизон учествуваат во спасувачката операција. Властите почнаа истрага за причините за трагедијата, се дополнува во информацијата на индиската телевизија. Индиската агенција PTI јави дека двајцата шведски државјани патувале од Калкута за Њу Делхи. Во возот имало околу илјада патници а тој се движел со брзина ...
сите 6 | | | веќе видена

Обединетите нации денеска го одбележуваат „Светскиот ден на населението“ очекувајќи го во наредните месеци седум милијардитиот жител на Земјата. „Овогодишниот Светски ден на населението паѓа во пресвртна година, кога го предвидуваме раѓањето на седуммилијардитиот жител на Земјата. - Ова е можност да ја прославиме нашата заедничка човечност и нашата различност. Тоа е и потсетник за нашата споделена одговорност., да се грижиме едни за други и за нашата планета“, се вели во пораката на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун. Тој додаде дека постигнувањето на глобална популација од седум милијарди е нумеричко обележје и поради тоа секогаш фокусот треба да биде на луѓето. „Имаме доволно храна за сите, а сепак скоро една милијарда од светската полулација се гладни. Имаме средства да искорениме многу болести, а сепак тие продолжуваат да се шират. Имаме богата природна средина, а сепак таа секојдневно е подложена на напаствување и експлоатација. - Сите совесни луѓе сонуваат за мир, а сепак преголем дел од светот ...
сите 7 | | | веќе видена

Најмалку осум лица загинале во силна експлозија во воена база на југот од Кипар во понеделник наутро, јави кипарската новинска агенција. Засега нема подетални информации за експлозијата која одекнала во поморската база „Евангелос Флоракис“. „Бројот загинати се’ уште не можеме да го потврдиме“, изјавил портпаролот на кипaрското министерство за одбрана, пренесува Reuters. Се посочува дека во базата се наоѓал магацин со муниција, а во него меѓудругото имало и муниција која Кипар во 2009 година ја запленил од иранскиот брод „Моншегорска“ кол пловел кон Сирија. Силната експлозија предизвикала оштетување и во летувалиштето оддалечено далечина од три километра од базата, каде на објектите се искршени прозорците а во ресторанот на плажата била оштетена вратата. Според очевидец соговорник на агенцијата, „местото изгледа како да е погодено од бомба“.
сите 24 | | | веќе видена

Од водите на реката Волга во која потона брод за крстарење, спасувачите засега извлекоа дванаесет мртви тела, пренесуваат руските медиуми. Околу 90 патници сé уште се водат како исчезнати, а 79 се спасени, изјави портпаролката на руското министерство за вонредни ситуации. Бродот „Бугарија“ е изграден во 1955. година во тогашна Чехословачка, а максималниот број лица кои можел да ги прими изнесува 120, но на двете палуби имало меѓу 196 до 199 лица. Бродот „Бугарија“ потона на средината на реката Волга, во руската република Татарстан на околу 750 километри јужно од Москва, во неделата попладне по локално време. Според извештаите на министерството за вонредни ситуации, несреќата се случила на околу три километра од брегот, а во моментов бродот се наоѓа на длабочина од дваесет метри.
сите 53 | | | веќе видена

Денеска се навршуваат 16 години од влезот на силите на Војската на Република Српска (ВРС) во Сребреница, муслиманска енклава во источна Босна и Херцеговина, која формално беше под заштита на Обединетите нации, и во која потоа беше извршен масакр врз населението. Нападот на Сребреница започна на 6. јули 1995. година, а заврши пет дена подоцна кога генералот Ратко Младиќ влезе во градот. Холандскиот батаљон на ОН, за време на нападот на српските сили беше стациониран во оваа енклава. Младиќ тогаш за телевизијата од Пале изјави дека се наоѓа во „српската Сребреница“, дека градот му го предава на „српскиот народ“ и дека „дошло време за одмазда над Турците“ на тој простор. Според обвинението на Хашкиот трибунал, војниците кои биле под команда на генералот Младиќ, до 19. јули организирано и систематски убиле околу 8.000 муслимански мажи и деца, а околу 30.000 жени биле депортирани во само два дена. Во извештајот на холандските стручњаци, објавен на 10. април 2002. година, кои ги истражуваа околностите под кои ...
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска и утре во Охрид ќе биде домаќин на третата по ред средба на претседатели од регионот. Гости на Иванов ќе бидат претседателите на Албанија, Црна Гора и Косово, Бамир Топи, Филип Вујановиќ и Атифе Јахјага. Темите на состанокот, како што информираат од кабинетот на Иванов, доминантно се поврзани со ЕУ и НАТО интеграциите, а ќе се разговара и за начините за негово олеснување преку јакнење на демократските и реформските процеси, зголемена економска соработка и поттикнување на регионални инвестиции, инфраструктурно и енергетско поврзување, како и прекугранична соработка во борбата против криминалот. Главниот дел од самитот ќе се одржи утре, кога Иванов ќе има одделни состаноци и заедничка средба сo тројцата претседатели. Првата средба во ваков формат беше одржана во 2009-та во Валона, Албанија, а втората во 2010-та во Призрен, Косово.
сите 79 | | | веќе видена

Првообвинетиот од случајот „Перо Наков“, сопственикот на А1 Телевизија, Велија Рамковски, денеска ќе даде исказ во врска со обвинението според кое се товари за злосторничко здружување, затајување данок, перење пари и злоупотреба на службената положба. Рамковски на минатото рочиште најави дека неговиот исказ ќе биде краток. Додека судијката Павлина Христовска се договараше со бранителите на сите во случајот „Перо Наков“ за тоа по колку мина сведоци ќе се испрашуваат на ден, Рамковски рече „јас имам 15 минути, толку сум напишал“. Освен Рамковски, денеска исказ ќе треба да дадат и Амди Рамковски, братот на сопственикот на А1 Телевизија, Невин Рауф и Зоран Мицевски. Додека еден од обвинетите дава исказ, во судницата нема да бидат присутни другите обвинети. По четири одложувања и многу приговори од страна на адвокатите, минатата седмица обвинителката Гордана Гешковска и нејзината заменичка неколку часови го читаа обвинителниот акт напишан на 79 страници за 23-та обвинети во случајот „Перо Наков“ Обвинителството ...
сите 104 | | | веќе видена

Британскиот таблоид „Њуз оф д`ворлд“, чии сопственик е медиумскиот магнат Рупер Мердок, кој со месеци се наоѓа во центарот на скандалот со телефонски прислушкувања, денеска го отштампа последното издание под наслов „Благодарам и збогум!“. Уредниците на таблоидот решија во последното издание да ги потсетат читателите на најсензационалните вести кои на таблоидот му донесоа огромна популарност. „По 168 години со жалење велиме збогум, но и со многу гордост им го кажуваме тоа на нашите верни читатели кои ги има околу 7,5 милиони“, се наведува во воведниот дел на текстот. Претходно е најавено дека последното издание ќе биде отштампано во пет милиони примероци. Таблоидот со месеци беше во центарот на скандалот поврзан со прислушувањето на телефони. Од 2000. година прислушкувани биле познати личности, но според најновите сознанија прислушкувани биле и роднините на убиените војници во Ирак и Авганистан, како и роднините на жртвите во терористичкиот напад во Лондон. Овие откритија предизвикаа општо незадоволство. ...
сите 20 | | | веќе видена

next