Кога веќе правиш бељи - барем покриј си ги трагите! Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Рио Фердинанд ова ќе мора да го научи на потешкиот начин. Оженет и татко на три деца - Рио неодамна го тужеше таблоидот „Sunday Paper“ поради текстот во кој се тврди дека тој ја изневерувал својата сопруга со неименувана дизајнерка. Но со оглед на тоа што пред судот на Лондон бараше од 50.000 фунти уредниците на таблоидот одлучиле да се „фрлат на работа“. Малку истражување и на судот мупрезентирале листа на изјави од девет жени кои признаваат дека имале афера со англискиот репрезентативец. Врховниот суд сега има редок увид во тоа како се забавува славниот фудбалер - на списокот се наоѓаат имињата на манекенки, стриптизети, учеснички на музичкото шоу „Pop Idol“, бразилска манекенка. Седум од девојките на списокот се подготвени под заклетва да сведочат дека спиеле со фудбалерот уште додека тој се забавувал со Ребека Елисон, негова сопруга и мајка на неговите три деца. И ајде со судот и таблоидите можеби ќе се извлече, ама ...
сите 3 | | | веќе видена

Во врска со кривичната тужба за клевета поднесена од страна на „Македонски телеком“ и „Ти мобајл - Македонија“, новинарот Александар Момировски и А1 Телевизија се извинуваат на „Македонски телеком“ и „Ти мобајл - Македонија“ за невистините изнесени во прилозите објавени во вестите на А1 Телевизија во текот на месец јуни 2010 година, кои се однесуваа на внатрешната истрага во „Македонски телеком“, приходите на „Македонски телеком“ и „Ти мобајл - Македонија“ и на менаџментот и нивното работење во овие компании.
| | веќе видена

Еден државјанин на Босна и Херцеговина е тешко повреден во кампот на музичкиот фестивал Егзит, соопшти новосадската полиција. Во полициското соопштение се наведува дека непознато лице на босанскиот државјанин му ја скршило вилицата. Новосадската полиција информира дека во текот на ноќта бил ограбен еден Канаѓанец, непознати лица го нападнале и му го одзеле ранецот во кој имал пари, видео-камера и пасош. Според проценките на полицијата првата фестивалска ноќ на Егзит ја посетиле околу 35.000 луѓе, додека организаторот соопшти дека на Петроварадинската тврдина имало повеќе од 40.000 луѓе. Полицијата во Нови Сад уапсила двајца српски државјани под сомнение дека шверцувале дрога, а поради поседување на наркотици уапсени биле 27 странски државјани, кои треба да бидат изведени пред истражен судија.
сите 5 | | | веќе видена

УЈП не крои судбини, туку наплаќа данок. Мерките и активностите на даночната администрација исклучиво зависат од секој даночен обврзник, односно дали плаќа данок или не. Прашањето на затворање на „А1“ не е предмет на работа на управата, бидејќи даночниците не се ниту сопственици, ниту пак управувале со „А1“ “, стои во дописот на УЈП по вчерашното соопштение на „А1“. Велат УЈП не лицитирала со бројки, ниту има потреба да усогласува некакви ставови за износи на даночни долгови. Ставот на Управата за даночните долгови е јасен и истиот е содржан во даночните акти и даночните пријави на обврзникот, а со кои запознаено е раководството на даночниот обврзник. „На „А1“ како и на сите други даночни обврзници ќе и беше дозволено плаќање на долговите на рати, но за жал до управата не се доставени потребните докази и гаранции за обезбедување“, велат од УЈП. Реакција со иста содржина испрати и Владата на Република Македонија. Соопштение на А1 Вчера во соопштение „А1“ објави дека никогаш не барала и не бара простување ...
сите 8 | | | веќе видена

Организацијата „Транспарентност Македонија“, која ја водат соработниците на Бранко Црвенковски, Сашо Орданоски и Ванчо Узунов, денес со цел да направи услуга на СДСМ сака да го изедначи начинот на финансирање на изборните кампањи на двете најголеми политички партии во државата. Фактот што сите надлежни институции се произнесоа дека финансирањето на кампањата на СДСМ е крајно сомнително, „Транспарентност Македонија“ му помага на СДСМ со изедначување на впечатокот. ВМРО-ДПМНЕ во своето работење ги почитува сите закони на Република Македонија и ние сме сигурни за целосната исправност за начинот на кој работиме, стои во реакцијата.
сите 6 | | | веќе видена

Од среда поскапуваат билетите за ноќно возење во автобусите на ЈСП. Од полноќ до пет часот наутро, граѓаните ќе плаќаат за 10 денари поскап превоз, односно картата ке чини 40 денари. За ноќно возење нема да важат ниту слободните месечни карти ниту билетите со десет возења. Поскапувањето од ЈСП "Скопје" го правдаат со фактот дека трошоците од ноќните смени им се поголеми и со тоа што ќе вовеле две нови ноќни линии. „Поради зголемениот интерес на граѓаните за возење со ноќните линии по поскапувањето на таксито, решивме и 22-ка и 65 Б да возат навечер. Вкупната километража која би ја поминале сите овие автобуси за една ноќ е 5.500 километри и поради тоа, за да работиме рентабилно, мораме да ја зголемиме цената на билетот“, вели Мишо Николов, директор на ЈСП "Скопје".
сите 2 | | | веќе видена

Македонија ја очекува пеколен викенд. Oд управата за хидрометеоролошки работи информираат дека температурите ќе растат од ден на ден. За утре се очекуваат температури од 37, а во недела 38 степени. Тенденцијата на раст на температурите ќе продолжи и во понеделник, со максимални 39 степени. Жешкото време ќе продолжи и цела следна недела, иако за вторник се најавува и дожд. Со оглед на екстремното зголемување на температурите, треба да се избегнува директна изложеност на сонце, а доколку е неопходно да излезат од своите домови, луѓето, особено тие со слабо здравје, треба претходно да се посоветуваат со своите лекари. За сите се препорачува задолжително носење на капи и очила за сонце и пиење на течности.
сите 37 | | | веќе видена

Дојде лето ролерките се извадија од подрум и правец кеј на ролање. Некој вози, некој гледа, секој по својот мерак. Денес претставуваме малку поинакво возење, тоа е агресивно ролање, а за тоа ќе ни каже... „Тоа е возење со специјални ролери по шипки, по ѕидови, на све што се лизга“. Луда работа, ама на оној кој има недостаток на адреналин ова би му дошло како добро утро. За овој спорт потребни се и посебни ролерки, а еве и едно кратко објаснување како треба да се вози. „Објаснување тинтири минтири“. Само пазете, знаете како се вели, бесен газ, крвав нос, еве и доказ. „Ја имам скршено раката на три места“. Андреј минатата година ја претставуваше Македонија на натпревар во Србија, оваа година дестинацијата е Бугарија. „Турнеја, четири града, Пловдив, Варна“. Среќно во Бугарија и чекаме некое пехарче.
| | веќе видена

Паѓа од сцената, ги заборава текстовите на песните и накратко речено Стивен Тајлер и во своите 60-ти си живее по старото златно правило - секс дрога и рок ен рол. Е арно ама - ова не им се бендиса на членовите на Аеросмит па, пред само неколку месеци Стивен беше во опасност да си го загуби местото во бендот. Но улогата на судија во Американскиот Идол му дојде како нарачана. Ем фино си паузираше од сите тие проблеми со бендот, ем им остави време на колегите од Аеросмит да видат дека без него - тоа не е тоа. И сега - назат во студио! Аеросмит, комплет со Тајлер - ги снима својот 14 албум. Последното од нив беше Honkin on a Bobo - албум на обработки и тоа во 2004-та година. Првите денови од студискотот искуство по големата пауза - аеросмитовци на Твитер ги опишаа како - инспиративни. А дека се оди како подмачкано - зборува и фактот што бендот во меѓувреме најави и турнеја низ Јапонија.
| | веќе видена

Мајката на дваесет и двегодишниот Мартин Нешковски, кој пред еден месец беше претепан до смрт од страна поранешниот припадник на специјалната полициска единица „Тигар “ Игор Спасов, ќе побара отштета за смртта на нејзиниот син. Таа денеска со уште двајца сведоци, на предлог на семејството Нешковски беше на распит пред истражниот судија. „Мајката не беше сослушувана по никакви други околности, таа се произнесе за приклучување кон кривичниот прогон и за отштетно побарување, односно барање за отштета“, рече адвокатот на семејството Сашо Дуковски. Истрагата за овој случај трае веќе еден месец, секојдневно се сослушуваат сведоци, но од судот не откриваат до кога ќе трае истрагата и дали ќе биде проширена. „Јавниот обвинител во овој момент води постапка против едно лице. Јас не би сакал да коментирам дали тоа ќе се прошири против други лица или не. Доколку не се прошири врз други лица, нам како оштетени ни стои тоа законско право коешто во согласност со натамошниот развој на настаните во оваа постапка ќе видиме ...
сите 15 | | | веќе видена

Велосипедист доцна синоќа бил прегазен на булевар „Партизански одреди“ кај мостот Влајко, соопштуваат од МВР. Автомобил „алфа ромео“ со скопски регистерски таблички удрил во шеесет и четиригодишниот велосипедист Ајдар К. Велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди и починал на пат кон болницата. Телото на починатиот е предадено на обдукција, а полицијата ги истражува причините за несреќата.
сите 11 | | | веќе видена

Две момчиња се избоден со нож, а трето момче е полесно повредено во тепачка што се случила синоќа во дворот на основното училиште „Васил Главинов“ во Велес, соопштуваат од МВР. Според нивните информации, група од седум, осум засега непознати лица физички нападнале три момчиња од Велес на возраст од 22 до 27 години. Двајца завршиле со убодни рани во грбот направени со остар предмет, а на едниот му била скршена и клучната коска. Третото момче се здобило со полесни телесни повреди. Двајцата тешко повредени синоќа околу 2 часот биле пренесени во медицинскиот центар во Велес. Полицијата трага по напаѓачите.
сите 14 | | | веќе видена

Грција планира да ја прошири воено-техничката соработка со Израел, изјави денеска грчкиот министер за одбрана Панос Беглитис „Наскоро ќе потпишеме договор за воена соработка, кој главно ќе се однесува на одбранбената индустрија и набавката на оружје“, рече Беглитис. Министерот ја истакна важноста на поблиските воени односи со Израел, но истакна дека билатерална соработка со Израел нема да влијае на грчките односи со Турција и со арапските држави. Грција неодамна ги подобри односите со Израел, искористувајќи го спорот меѓу Тел Авив и Анкара предизвикани од израелскиот напад врз пропалестинската хуманитарна флотила минатата година, која носеше помош за Појасот Газа. Во нападот беа убиени девет луѓе, сите од турска националност. Годинава грчките власти веќе ги спречија обидите на три брода од „Флотилата на слободата 2“ да се пробијат низ израелската поморска блокада на Појасот Газа, а уште неколку брода од оваа флотила се заробени во грчките пристаништа. Грција на пропалестинските активисти им понуди да ги ...
сите 4 | | | веќе видена

Доставените извештаи на политичките партии до Aнтикорупциската комисија не ја отсликуваат во целост реалната ситуација со приходите и расходите поврзани со изборната кампања, се вели во месечниот извештај за јуни на Транспарентност Македонија. Според „ТМ", финансирањето на кампањите во голем дел се одвива по нерегуларни канали, преку исплати во кеш кои никаде не се евидентираат. Поради ова, од организацијата повикуваат да се утврди вистинската намена на кредитот што СДСМ го зела за финансирање на политичката кампања, како и да се побара од владејачката ВМРО-ДПМНЕ да ги достави изворите на финансирање со кои ќе ја покрие разликата од над 204 милиони денари меѓу прикажаните расходи и приходи. „„ТМ" ги повикува Државната комисија за спречување на корупцијата, Министерството за финансии, Државниот завод за ревизија, Управата за јавни приходи и МВР да ги преземат сите неопходни активности за целосно расветлување на наведените ситуации, што е неопходно да се отстрани било каков сомнеж за регуларноста на ...
сите 16 | | | веќе видена

Државното обвинителство во Париз отвори во петок прелиминарна истрага по тужбата на француската новинарка и писателка Тристан Банон против поранешниот прв човек на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан за обид за силување и сексуално малтретирање од 2002 година. Триесет и две-годишната Тристан Банон тврди дека Доминик Строс-Кан сексуално ја нападнал кога дошла во неговиот стан да го интервјуира во рамките на подготовките за нејзината книга. Сцените од нападот Банон ги опиша во една телевизиска емисија во 2007 година, а во 2008 година го напиша AgoraVox. Адвокатите на Строс-Кан тврдат дека приказната е измислена и најавуваат дека може да покренат контра-тужба против Банон за клевета. Адвокатот на Банон, Давид Куби тврди дека нејзината тужба се темели на материјални докази и дека не станува збор за „нејзиниот збор против неговиот“. Случај на обид за силување во Франција се казнува до 15 години затвор а застарува по десет години додека случај на сексуално малтретирање или сексуален напад застарува ...
сите 15 | | | веќе видена

Силата на свеста за професионална одговорност и нелојалноста кон политичките партии, ќе остави без работа околу три илјади вработени во унгарските државни телевизии, радиостаници и новински агенции. Како што изјави опозициски пратеник на Унгарија, Гергели Карачони сега се случува она од што многумина стравуваа, во јавните медиуми започнуваат политичките чистки. Додека пак претставници на власта сметаат дека не станува збор за политички чистки туку изборот на оние кои што ќе бидат отпуштени, е направен на професионален начин. По донесувањето на новиот закон за медиуми, премиерот на Унгарија Виктор Орбан, беше изложен на остри критики од јавноста, која го обвини дека настојува на сите важни позиции во државата да постави свои партиски приврзаници.
сите 2 | | | веќе видена

Продолжува распитот на сведоци за смртта на дваесет и двегодишниот Мартин Нешкоски, кој на денот на изборната победа беше до смрт претепан од страна на „тигарот“ Игор Спасов. Истрагата за овој случај трае веќе еден месец, секојдневно се сослушуваат сведоци, но од судот не откриваат дали се работи за сведоци на предлог на обвинителството и до кога ќе трае истрагата. Од одбраната на Спасов најавуваат дека идната недела треба да бидат испрашани сведоци кои ќе им ги предложат тие на судот. Кривичниот суд вчера одлучуваше и му го продолжи притворот на Спасов за уште триесет дена. Тигарот Игор Спасов на 6. јуни, 40 минути по полноќ, додека се славеше изборната победа до смрт го претепа младиот Мартин Нешкоски. Министерството за внатрешни работи два дена го криеше мистериозното убиство. Група граѓани веќе еден месец протестираат на скопските улици барајќи расчистување на случајот и оставки од министерката Гордана Јанкулоска и помошникот на министерот за односи со јавност Иво Котевски.
сите 24 | | | веќе видена

Виенската универзитетска клиника е предмет на потсмев во австриските весници, поради изградбата на ново педијатриско одделение, во кое управата заборавила да вработи персонал, така што отворањето на центарот е одложено. Управата на Клиниката издала налог за изградба на специјален центар за лекување на деца, а дури откако зградата е завршена, сфатила дека заборавила да вработи персонал. Раководството пред се се занимавало со прашањата каков под ќе се постави во операционите сали, дали завесите одговараат со сликите во ходниците или дали столиците во чекалните се доволно удобни, а целосно е заборавено дека во новиот Педијатриски центар треба да се вработи персонал. Управата целосно заборавила да вработи лекари, медицински сестри, хигиеничарки и друг персонал, кои треба да се грижат за пациентите и одделението. Надлежните со цел набрзина да го решат проблемот и да го избегнат одложувањето на отворањето на Педијатрискиот центар, најпрво размислување на преместување на вработени од другите одделенија. ...
| | веќе видена

Македонија и Хрватска денеска ќе потпишат билатерален договор за екстрадиција, соопштуваат од Министерството за правда. Потпишувањето следува по неколкуте средби на експертско ниво на кои се работеше на изготвување на договорот. Со овој договор се отвара патот за испорачување на лицата кои ја одбегнуваат правдата со двојното државјанство. Во вторникот започнаа преговорите за склучување на ваков договор и со Србија, а денеска ќе започнат преговорите со Црна Гора. Со склучувањето на овие билатерални договори за екстрадиција се создава можност за примена на Амандманот 32 од Уставот за успешно спречување на кривичните дела од организираниот криминал и корупцијата и оневозможување злоупотреба на двојното државјанство за одбегнување на казнено гонење. Поранешниот прв цариник Драган Даравелски со години е недостапен за органите на правдата во Македонија поради неговото српско државјанство. Освен Даравелски, со двојното државјанство правдата ја одбегнуваат и стечајниот управник, Владислав Тамбурковски, кој е ...
сите 41 | | | веќе видена

Студијата спроведена во САД, Бразил, Јапонија, Германија и Шпанија врз повеќе од една илјада двојки, покажа интересни, но и изненадувачки резултати. Авторката на испитувањето, Јулија Хеиман, инаку директор на Институтот за истражување на сексот, репродукцијата и половите при универзитетот во Индијана, испитала повеќе од една илјада двојки на возраст од 40 до 70 години. Единствен услов било да живеат минимално една година заедно или во брак, но испитаните двојки во просек биле заедно 25 години. Испитувањето покажало дека Јапонките и Бразилките се позадоволни од својот сексуален живот од Американките, средовечните мажи во Јапонија дури 2,61 пати повеќе уживаат во сексот со своите партнерки, од нивните врсници во САД. “Од некои претходни истражувања, знаеме дека долгорочните, сигурни врски имаат позитивен ефект врз здравјето, поради што можеме да научиме нешто и за тоа што ја прави врската одржлива и среќна“, вели Хеиман. Студијата има и некои интересни, може да се каже и неочекувани резултати. Испитувањата ...
сите 2 | | | веќе видена

next