Минирана моторна рикша со којашто управувал бомбаш самоубиец експлодирала во саботата наутро во градот Калат, административен центар на јужната авганистанска провинција Забор, а цел на нападот бил полициски конвој. Како што за РИА Новости изјавил извор од министерството за внатрешни работи на Авганистан, во полицискиот конвој било и возилото на началникот на провинциската полиција, бригадниот генерал Абдул Наби Елхам. Полициските автомобили возеле со голема брзина, а во заседа ги чекал моторциклистот самоубиец, со што во нападот немало жртви. Меѓу повредените деветмина се цивили кои се нашле во епицентарот на експлозијата,а меѓу нив има и две деца. Лекарите состојбата на повредените деца ја оцениле како критична. Според полицијата, напаѓачот загинал во експлозијата.
сите 4 | | | веќе видена

Германската канцеларка, Ангела Меркел изјави дека ќе се кандидира за трет мандат на парламентарните избори во 2013. година. „Верувам дека социјалдемократите ќе ми предложат противник до следните избори“, изјави Меркел, претседател на Христијанско-демократската унија - CDU, во разговор за телевизиската станица SAT 1. Меркел за прв пат канцелар стана во 2005. година, а беше реизбрана четири години подоцна. Запрашана да ги коментира анкетите според кои таа се наоѓа зад кандидатот на социјалдемократите, Меркел изјави дека не е загрижена. „Кога ќе дојде кампањата, во неа ќе влезам со голем елан“, рече Меркел.
сите 7 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски, вчера на обраќањето на самитот „Нова декада на Југоисточна Европа - завршување на процесот на транзиција“, што вчера и денеска се одржува во Дубровник ја критикуваше Европската Унија за тоа што дозволува нејзина земја членка нерационално да се однесува кон нашата земја. Тој практично ја обвини Унијата за лицемерие со тоа што нагласи дека постојните членките на ЕУ очекуваат од новите членки да ги исполнат своите должности, но посочи дека постојат и очекувања од земјите кандидати Унијата да продолжи да ја промовира политиката на отвореност и интеграции, што е многу важно за нив. „Значаен дел од процесот на евроинтеграции е затворањето на отворените билатерални прашања по примерот на Словенија и Хрватска. - Во тој контекст Македонија очекува ЕУ да посвети поголемо внимание не на рационалниот, туку на емоционалниот аспект на проблемот со нашиот јужен сосед поврзан со нашето уставно име, што сигурно ќе доведе до успешно затворање на проблемот. - Ќе продолжиме да бидеме активни за да ...
сите 12 | | | веќе видена

Триесетиседумгодишниот Британец, пејачот, Роби Вилијамс изјави дека неговата желба е што поскоро да стане татко. „Сите овие години не сум размислувал за тоа, бидејќи кариерата ми беше на прво место, но од кога сум во брак со сопругата Ајда не можам да дочекам да станеме родители“, рече ентузијастички Вилијамс, кој инаку има сериозни проблеми со трема пред настапите. Пејачот раскажа анегдота која му ги отворила очите. „Кога јас и жена ми сме доаѓале на нови места, луѓето секогаш не викале на дружење, но јас секогаш сум сакал да бидам само во кругот на познати и блиски што резултираше со повлекување. Тогаш прв пат помислив дека не сакам и моите деца да бидат недруштвени и одлучив да се вклучам меѓу нови луѓе“, признава Вилијамс. Инаку е голем љубител на тетоважи што најави дека ќе украси нови делови од своето тело.
сите 4 | | | веќе видена

Американската администрација е разочарана од фактот што челниците на политичките партии во Босна и Херцеговина, девет месеци по изборите не се во состојба да постигнат договор за воспоставување на новата власт, изјави денеска Томас Кантримен, заменик помошник на американската државна секретарка задолжен за подрачјето на југо источна Европа. Кантримен неделава престојуваше во Сараево каде учествуваше во работата на Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот во БиХ, а имаше и одвоени разговори со лидерите на Социјалдемократската партија (СДП) и Партијата за демократска акција (ПДА). Кантримен појасни дека САД и другите држави се на ставот дека меѓународната заедница не треба да се меша во преговарачкиот процес. Тој дополни дека негово лично мислење е дека Славо Кукиќ, кој за мандатар на Советот на министри на БиХ е предложен од коалицијата на СДП и ПДА е „исклучително способен поединец“, но неговата кандидатура била несериозна, бидејќи било јасно дека во парламентот нема мнозинство кое би ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Познатиот кубански гитарист Мануел Галбан од „Буена Виста Сошл Клуб“ почина во четвртокот од срцев удар во Хавана, пренесува „Си-Би-Ез-Њуз“. Носителот на „Греми“ наградите почина на 80-годишна возраст. Роден е во 1931 година, а својата музичка кариера ја започнал уште како тинејџер во 1944 година. Во 90-тите неговата кариера навлегува во нова фаза по појавата во документарниот филм „Буена Виста Сошл Клуб“ заедно со група возрасни кубански музичари. Филмот станува причина за создавање на групата со истото име, а последниот албум е меѓународна сензација
сите 3 | | | веќе видена

Поранешната прва дама на САД и една од основачите на клиниката за лекување од зависност Бети Форд почина синоќа на 93 години, пренесуваат американските медиуми. Портпаролот на семејството изјави дека поранешната прва дама починала во Клиничкиот центар Ајзенхауер во Палм Спрингс. Бети Форд починала опкружена од членовите на своето семејство. Нејзиниот сопруг Џералд Форд почина во декември 2006. година. Ненси Реган, сопругата на поранешниот претседател Роналд Реган ја нарече Форд „инспирација за многумина, поради нејзината работа на едукација на жените за рак на дојката и прекрасната работа во центрот на Бети Форд“.
сите 10 | | | веќе видена

Украинскиот премиер Виктор Јанукович повтори дека Киев ја поздравува соработка помеѓу државната енергетска компанија „Нафтогаз“ и рускиот нафтен гигант „Газпром“, но не и договорот за спојување кој го предложи неговиот руски колега Владимир Путин Тој изјави дека, иако двете компании ќе учествуваат во заеднички проекти, како што подобрувањето на украинскиот транспортен систем за гас, нема планови „за спојување како што е предложено и јас сум убеден дека никогаш нема ни да има“. Путин го предложи спојувањето, со кое Русија би се здобила со контрола врз украинскиот транспортен систем за гасот, минатиот април, но Украина, кј атребаше да стане помал партнер во новата компанија, го одби предлогот. Русија и Украина честопати се во спор околу цената што Украина ја плаќа за рускиот гас, а споровите неколку пати резултираа и со прекин на испораките на рускиот гас кон Европа преку украинска територија. Киев повеќе од една година се обидува да испреговара нова договор за цената на гасот, бидејќи претходниот, кој во ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека е деблокирана петтата транша помош за Грција во износ од 3,2 милијарди евра. Во соопштението издадено синоќа во Вашингтон се вели дека Управниот одбор на оваа финансиска организација го поддржал предлогот траншата, што е дел од заемот вреден 30 милијарди долари одобрен во мај 2010 година, да се стави на располагање на Грција. ММФ, заедно со земјите од еврозоната минатата година одобрија заеднички пакет-помош за Грција во вкупен износ од 110 милијарди евра. Деблокирањето на оваа транша зависеше од новите мерки за штедење кои неодамна беа усвоени од парламентот во Атина.
сите 8 | | | веќе видена

Непознат напаѓач, синоќа, во еден бар во мексиканскиот град Монтереј уби најмалку 20 и рани пет лица, пренесуваат денеска мексиканските медиуми. Масакрот е еден од многуте случаи на насилство во овој град, каде пресметките на нарко бандите се секојдневна појава. Напаѓачот вооружен со автоматско оружје влетал во барот, кој се наоѓа во центарот на градот и започнал да пука во луѓето кои биле таму. Во последните четири години Монтереј, град кој беше симбол на развојот на Мексико, се претвори во симбол на војните помеѓу нарко бандите.
сите 7 | | | веќе видена

Јужен Судан од денеска и официјално е независна држава, територија што беше дел од некогаш најголемата африканска држава Судан. Но, и покрај добрата атмосфера што владее во главниот град Џуба, аналитичарите велат дека разделбата со Картум нема да биде толку едноставна. Повеќе декаде Судан беше во граѓанска војна, која однесе околу два милиони жители и резултираше на создавање на две држави. Јужен Судан стана независен откако огромно мнозинство (99%) од населението во јануари 2011-та година се изјасни за одвојување од заедничката држава.
сите 33 | | | веќе видена

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер може да биде екстрадиран во Хрватска идната седмица, изјави еден од неговите адвокати од Загреб, Горан Сируќ, повикувајќи се на неофицијални информации кој доаѓаат од австриските адвокати на Санадер. Бранителот на Иво Санадер во Загреб, Гогран Суиќ за агенцијата Хина изјави дека виенскиот адвокат на Иво Санадер Вернер Супа во четвртокот при посетата на притворот во Салцбург, рекол дека според некои информации екстрадицијата на поранешниот хрватски премиер може да биде извршена во текот на идниот месец. Суиќ не можел да каже дали австриското министерство за правда ја донела конечната одлука за предавањето на Санадер, како ни тоа дали Хрватска и Австрија се договориле за датуата и начинот на кој неговиот клиент би бил екстрадиран. Како што додал адвокатот, Санадер имал големи болки бидејќи ги оштетил ножните тетиви вежбајќи во притворската теретана. Од декември во Хрватска против Санадер се водат неколку антикорупциски истраги, поради што е побарана негова ...
сите 2 | | | веќе видена

Отвореност за нови проширувања и инсистирање земјите од западен Балкан не смеат да станат заборавени земји, и честитките за Хрватска на неодамнешното завршување на преговорите со Европската унија, се главните теми на воведните говори на Кроација самитот 2011-та, што вечерва започна во Дубровник. Хрватска се залага за вклучување на сите земји од регионот во дијалог и нивно регионално интегрирање, рече хрватската премиерка Јадранка Косор. Таа дополни дека сите земји во југо источна Европа во Хрватска ќе добијат уште еден пријател и поддржувач. Премиерот на Словенија Борут Пахор истакнувајќи ја Хрватска како пример за големо достигнување, рече дека хрватско-словенечкиот компромис во решавањето на граничниот спор е успешен, потенцирајќи дека слични спорови постојат во речиси сите земји во регионот. Пахор особено го истакна македонско-грчкиот спорт, нагласувајќи дека за Македонија е важно во спорот за името со Грција да најде компромисно решение, за да не стане „заборавена земја“. „Македонија би можела да ...
сите 3 | | | веќе видена

Бројот на загинати во авионската несреќа која се случи во ДР Конго се зголеми на 127, додека 51 лице ја преживеало несреќата, се вели во соопштението на министерството за транспорт на оваа африканска земја. Портпаролот на министерството изјави дека авионската компанија Хева Бора ја потценила бројката на патници во авионот. Директорот на компанијата, Ставрос Папајоану за агенцијата Ројтерс претходно рече дека во авионот имало 110 луѓе, од кои 57 ја преживеале несреќата. Авионот се урна за време на слетувањето по лоши временски услови на аеродромот Кисангани, на истокот на ДР Конго.
сите 11 | | | веќе видена

Десетици илјади Египќани денеска излегоа на улиците на неколку градови во земјата, барајќи исполнување на ветувањата откако од власта беше симнат претседателот Хосни Мубарак. Демонстрантите бараат оставки од сите припадници на претходниот режим, а кои се уште се наоѓаат на високи позиции во земјата. Учесниците на протестите бараат и казни за полицајците кои учествуваа во растурањето на масовните демонстрации против Хосни Мубарак, а во кои животите ги загубија речиси 850 луѓе. Најмногу луѓе се собраа на познатиот плоштад Тахир во Каиро, каде демонстрантите носеа пароли на кои пишуваше „Нашата револуција продолжува“ и „Народот бара да се исполнат ветувањето на арапската пролет“. Повеќе илјади демонстранти се собраа во Александрија, 10.000 луѓе протестираа во Суец. Во познатото летувалиште Шарм ел-Шеик противниците на Мубарак се собраа пред болницата во која се наоѓа поранешниот претседател на Египет, барајќи тој да го напушти градот, затоа што неговото присуство му штетело на туризмот. Демонстрациите се ...
сите 5 | | | веќе видена

Либискиот лидер Моамер Гадафи вечерва изјави дека неговиот режим нема да падне и го повика НАТО да ги прекине воздушните напади. „Либискиот режим нема да падне. Режимот се потпира врз народот, а не врз Гадафи. НАТО греши доколку мисли дека може да го собори овој режим“, рече Гадафи во неговата порака објавена на собирот на неколку илјади негови приврзаници во Себа, град кој се наоѓа на околу 750 километри јужно од Триполи. „Овој собир на повеќе од милион луѓе претставува нова порака за Европа, колонијалистите и крстоносците: овој режим не е на Гадафи, тоа е режим на народот и овој народ нема да даде ниту сантиметар од својата територија нити ќе им се покори на освојувачите“, наведува Гадафи во својата порака. Гадафи, кој последен пат на своите приврзаници им се обрати на 1.јули, повторно се закани дека ќе завојува со Европа, која ја повика на дијалог со либискиот народ, со цел ставање крај на конфликтот. Собир на приврзаниците на Гадафи денеска имаше и во Триполи. Илјадници луѓе по молитвата се собраа на ...
сите 7 | | | веќе видена

Веќе еднаш ви кажавме дека Јосип Броз Тито покрај многуте титули си доби и титула фраер на векот. Па како да не добие!!! Бил единствен на балканскиве простори што пушел скапи пури, додека другите крпеле крај со крај, секогаш среден и елегантен и најопасен љубовџија во тоа време. Од оперски диви па до згодни собарки. Да не ја испуштиме омилената љубовница со која редовно се тркалал по шаторите на бојните полиња, позната како галамџика за време на сексот, неговата секретарка Зденка. Добро некако имево повеќе не асоцира на храна, него на некоја згодна мома но тоа е. А кога сме веќе кај храната верувале или не го пронајдовме неговиот личен готвач! Живко редовно му приготвувал храна, при секоја негова посета на Македонија. „Тој не бираше што да јаде што ќе му дадеш се му беше одлично. Тоа обично се приготвуваше месец дена порано“. Месец дена да подготвуваш храна за некого. Е па ова ни Ромео не би го направил за својата Јулија. Ви кажавме фраер со тапија! А која храна му била омилена? „Најубава храна му била ...
| | веќе видена

Американскиот спејс шатл „Атлантис“ денеска полета во дванаесет дневна мисија на Меѓународната вселенска станица, со што, по 30 години работа, се завршува американската шатл програма. „Атлантис“ е лансиран на Флорида со четворица астронаути. Пред лансирањето, претставникот на НАСА, Мајк Леинбах на посадата и посака „среќа и добро време“. Меѓу четири члената посада е и една жена астронаут. САД повеќе нема да имаат спејс шатл кој може да ги превезува астронаутите во орбитата, единствен начин, во иднина, да се стигне до Меѓународната станица ќе бидат руските капсули „сојуз“. Програмата за летови спејс шатл, официјално наречен СТС, започна кон крајот на 60-те години од минатиот век, а првото летало е лансирано во 1981 година.
сите 10 | | | веќе видена

Дека Јелена Карлеуша и Цеца Ражнатовиќ ич, ама ич не се мирисаат знае секое врапче на Кнез Михајлова. Е сега по толку години војна време е за епилог. И тоа судски! Изгледа дека Цеца сака да го искористи искуството кое го стекна по суниците - и на колешката и врачила тужба. Повод? „Отвореното писмо“ кое Јелена го постирала на фејсбук, а во кое не бира зборови за да ја навреди госпоѓата Ражнатовиќ и целото нејзино семејство. Нема циле-миле - датумот е закажан! На 30-ти ноември, Цеца веќе има дозвола да го напушти својот домашен притвор и да се соочи со лутата противничка. Ќе биде весело! Џабе девет месеци криење! Кој знае колку тешко на Викторија Бекам и паѓал фактот што тежи повеќе од 45 килограми и што не може да биде на насловна страна секој втор ден. Но - мал момент на невнимание, сопругот Дејвид со апаратот - и ете ја трудната Бекамка на Фејсбук! Е што ти е судбина! Најмоќниот човек во Америка претседателот Барак Обама - замалку ќе завршел на посвојување - дознава Њујорк тајмс. Неговиот татко, ем ...
сите 3 | | | веќе видена

Твоето име може да биде Бонд - Џејмс Бонд. И тоа - за „скромна“ сума од „само“ 8.000 долари на ден. Во текот на последните неколку години, егзотичните дестинации како Абу Даби, Дубаи и Катар се претворија во рај на земјава каде за доволна сума нема што нема и нема што не може. Е сега - ако можете да се дозволите да одвоите 8.000 долари за еден ден - можете да престојувате во екстра луксузниот катарски хотел „W“ и да добиете бондовски третман. Значи - на аеродром ќе ве дочека некој од омилените автомобили на тајниот агент. Се додека сте во улогата на 007 - автомобилот и часовникот од марката Омега - се ваши на користење. И се разбира - сите ви се обраќаат со господине Бонд. Во најлуксузниот хотелски апартман, заедно со шишето најдобар шампањ - ќе ве чека кодирана порака со вашата мисија. Сега ви останува само да се надевте дека вашите способности на таен агент се доволно развиени. Ако ништо друго - тогаш импресивната сума која ја плаќате - дефинитивно ќе биде добар поттик да побрзате со решавање на ...
сите 2 | | | веќе видена

next