Веднаш по преземањето на претседателството со Европската унија, Полска во саботата ги критикуваше плановите за финансиска помош воведени во еврозоната во полза на Грција, Ирска и Португалија, оценувајќи дека притоа не се мислело доволно на поддршката за растот. „На програмата за поддршка требаше јасно да се гледа како на чекор кон стопанското обновување за тие држави, а кога станува збор за европската програма - тоа не беше целосно случајот, треба да се промени нивната филозофија“, изјави полскиот министер за финансии, Јацек Ростовски. Тој укажа на Меѓународниот монетарен фонд, како пример при изработката на планови за обновување на земјите западнати во финансиски тешкотии,што според Ростовски е повеќе „проактивно“ од монетарната унија која според неговото мислење „е во заостанување со случувањата“. „За среќа, Фондот конечно се вмеша во спроведувањето на плановите за поддршка на Грција, Ирска и Португалија“, вели Ростовски.
| | веќе видена

Најзначајната маслодајна култура - сончогледот, никако да се врати на македонските ниви. Некогаш Македонија задоволуваше 60% од домашните потреби со сопствено производство, а сега едвај 10%. Така за увоз на сирово масло за јадење, во земјава годишно се одлеваат околу 30 милиони евра. Експертите уште пред сеидбата укажуваа дека сончогледот дефинитивно мора да се врати на нивите. „Мора да се врати на површините, затоа што ниедно македонско семејство нема да реагира, доколку цената како што викаат на виното се зголеми за 200-та денари, ќе видите какви реакции може да доживее државата, а ако цената се качи на конзумното масло на 100 до 120 денари, а тоа е реално“, рече проф.др Зоран Димов, ФЗНХ (24.03.2011). И покрај значењето на маслодајниот сончогледот, денес за сончоглед се интересираат само семкарниците па затоа земјоделците се одлучуваат да садат сончоглед за грицкање, кој за разлика од маслодајниот има повисока цена и пласман. Земјоделците годинава очекуваат солидни приноси на производството на сончоглед. ...
| | веќе видена

Цветниот пазар во Скопје започна да се оградува. Приватниот инвеститор сопственик на земјиштето „Кам Фуд“, притиснат од роковите за градба започнал да го подготвува теренот. Цвеќарите револтирани бидејќи им се уништува бизнисот а од новата локација спроти „Нова Македонија“ нема ништо поради правниот вакум и предвремените избори. Новата влада треба земјиштето во државна сопственост да го даде во владение на паркови и зеленило, за работите на новата локација да бидат завршени. „Ние сме револтирани, бидејќи дојде и сопственикот на земјиштето. Човекот сака да си огради. Во меѓувреме не решен проблемот со дислокацијата на постоечките објекти кои што се веќе во пазарот “, вели Цвеќар. „Ќе ја напуштиме оваа локација. Оваа локација не е наменета за Цветен пазар. Ние само бараме да се отпочнат работите за да се изгради новиот Цветен пазар и да си се преселиме затоа што ни беше ветено дека ќе нема вакуум во работата“, рече Цвеќарка. Директорот на паркови и зеленило во обид да ги смири цвеќарите. И тој и продавачите ...
сите 9 | | | веќе видена

ДУИ сеуште нема конкретни имиња кој ќе раководи со министерските и вицепремиерските места кои партијата ги доби како дел од власта, вели генералниот секретар Абдулаќим Адеми. Се знае и кои места на заменици министри и државни секретари им припаѓаат. Се разговарало и на лидерско ниво. Ахмети и Груевски се сретнале два пати и се во постојана коминикација. Во тек е усогласувањето на програмите на двете партии во една заедничка владина програма, како и поделбата на третиот ешалон на власта, директори на фондови и агенции. Според Адеми за ДУИ се сигурни министерствата за правда, економија, одбрана, екологија и локална самоуправа, како и вицепремиерските за Рамковен договор и европски прашања. „Најверојатно во текот на следната недела ќе имаме и централно претседателство каде ќе се одлучува, кои од кадрите на ДУИ ќе раководат со министерските места. Сеуште немаме одлука кој на кое министерско место ќе раководи“, вели Абдулаќим Адеми, Генерален секретар на ДУИ. Адеми изјави дека било договорено во овој нов мандат ...
сите 11 | | | веќе видена

Бактеријата ешерихија коли е причина за смртта на 78-годишна жена во Франција која била хоспитализирана во градот Бордо, а починала ноќеска. Починатата била носител на видот О1204 на ешерихија коли која е одговорна за смртта на речиси 50 лица во Европа, соопшти француската Регионална агенција за здравство. Потеклото на овој вид од опасната бактерија со која била заразена жената не е утврдено и не е поврзано со инфекцијата со која беа заразени шест лица хоспитализирани во Бордо на 8-ми мај. Појавата на цревни инфекции првично беше регистрирана во северниот дел на Германија. Првично се претпоставуваше дека носител на опасната бактерија се краставици од Шпанија, но оваа претпоставка не беше потврдена. Потоа, експертите соопштија дека изворот на инфекцијата може да биде една фарма во германската покраина Долна Саксонија, која ги снабдува пазарите во земјата со соја и други зрнести зеленчуци кои се употребуваат за салати и како главни јадења Според специјалистите од германскиот Институт „Роберт Кох“, ...
сите 14 | | | веќе видена

Поречието кај Македонски брод станува вистинска туристичка атракција за развојот на пештерскиот туризам. Ова е еден од најбогатите предели во Македонија, со досега откриени околу 15-тина пештери. Ваквото уникатно богатство на подземниот свет од сталагтити и сталагмити е и причината што овој викенд тука се одржува 5-тиот Балкански спелеолошки камп на кој учествуваат 150 учесници од 7 Балкански и Европски држави, а го организира Спелеолошката федерација на Македонија. „Целта на овој камп е да се истражат и да се видат пештерите во Македонија, посебно во ова подрачје Поречието. Ние сме собрани тука од постарите спелеолози да собереме искуства кои потоа ќе ги пренесеме на нашите помлади членови“, изјави Дарко Јованоски, член на ПСК „Златоврв“. „Целта на овој камп е да се здружиме сите спелеолози од Балканот, да ги размениме искуствата и знаења што е многу важно за нас“, вели Малта Панџар, Секретар на Турската спелеолошка федерација. За време на овој камп предвидено е да бидат посетени 9 пештери од кои и ...
сите 2 | | | веќе видена

Во тек е состанокот на ЗНМ и на синдикатот на новинарите, на кој ќе треба да се донесе одлука новинарите да протестираат поради катастрофалната состојба во која западнаа медиумите и поради медиумскиот мрак во земјава. Се очекува овие две тела кои ги застапуваат интересите на новинарската фела, ќе ги повикаат новинарите низ протести да го искажат незадоволството, а на состанокот ќе треба само да се одреди како ќе се протестира и во кои временски периоди. Инаку денеска излегоа последните броеви на весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, а вчера на новинарките од утрински весник, Оливера Војновска и Билјана Ангеловска, им беа дадени откази затоа што биле најгласни во протестот што го организираа вработените во овој весник, против најавеното отпуштање на десет новинари како вовед кон целосно гаснење на весникот. Вчера и советот на честа при ЗНМ се распушти, а новинарите кои членуваа во ова тело си дадоа неотповиклива оставка поради катастрофалната состојба во која западнаа медиумите. „Ова беше координативен ...
сите 70 | | | веќе видена

Многу се зборува, а на терен малку се прави за заштита на жртвите на семејно насилство иако потребата од неа постојано се зголемува. Жените се најголемите жртви на семејното насилство кое во Македонија има традиција, но порано помалку се пријавувало за разлика од денес. Оваа го потврдуваат последните истражувања, секоја втора жена е жртва на психичко, а секоја петта на физичко насилство. Загрижувачко е тоа што и покрај овие бројки во државата има само еден шелтер центар за прифаќање на жртвите. „Еден шелтер центар кој што има одреден капацитет од 7 до 10 жени тоа е минимална можност за некакво згрижување. - За третирање на насилници имаме само еден кој што сеуште не е воспоставен, центар за поддршка нивна и третирање кој што се наоѓа во Скопје и системот како тие луѓе од внатрешноста ќе патуваат до Скопје и ќе се враќаат секој ден назад или ќе бидат сместени таму не е решен“, рече Мила Царовска, од Асоцијација за здравствена едукација и истражување „Хера“. Освен жените жртви се и мажите но сеуште тешко се ...
сите 4 | | | веќе видена

Либискиот лидер Гадафи со нови закани - неговата војска можела да го помине медитеранот и ќе ја донесла војната во Европа. Тој на своите приврзаници на собир во Триполи преку аудио снимка им се заколна дека ќе се одмазди за бомбардирањата на нато. Во меѓувреме, се стега обрачот околу Триполи, а борбите предизвикаа бегалски бран меѓу жителите и нови дезертирања меѓу полковниците.
сите 7 | | | веќе видена

По цивилната церемонија, Монако се подготвува за главната, верската прослава на свадбата на принцот Алберт Втори и јужноафриканската олимпијка Шарлин Витсток. Тие се венчаа пред матичар во петокот, но денеска малото кнежество на раскошен прием ќе пречека околу 3 ипол илјади гости - владетели, супермодели, поп ѕвезди и возачи на формула. Претходно кралскиот двор ги негираше шпекулациите дека невестата се премислува за свадбата, откако дознала за тајниот приватен живот на принцот.
сите 14 | | | веќе видена

Во Брисел денеска почнува петтата рунда од дијалогот Белград-Приштина. Се очекува дека овој пат ќе бидат постигнати првите конкретни резултати - договори околу слободата на движење, матичните книги, катастрите, енергетиката и царинските печати. Според шефот на белградскиот тим Борислав Стефановиќ, најден е начин кој не значи дека Србија го признава Косово, туку само се решаваат конкретни животни проблеми на луѓето. Тој нагласи дека Србија нема да ги признае косовските пасоши. И Европската унија, е оптимистична за напредок во оваа рунда преговори.
сите 17 | | | веќе видена

Данска ги врати граничните пунктови и воведе видео надзор на автомобилите што влегуваат во земјата. Политичарите од центро-десничарската влада, велат дека целта е да ги запрат криминалот и илегалната емиграција. Обидот на опозицијата да гласа против пропадна, а парламентот ги одобри дополнителните фондови за оваа мерка. Германија обвини дека тоа е прекршување на правото за слободно движење во шенгенскиот блок. И на критиката на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, Копенхаген одговори дека не ги крши меѓународните обврски. Сепак, земјите од шенген зоната, загрижени од емигрантскиот бран на арапската пролет, остануваат на идејата постепено да ја зголемуваат граничната контрола и целосно да ја имплементираат до почетокот на 2014 година.
сите 2 | | | веќе видена

Отказ добија двете новинарки во „Утрински весник“ кои учествуваа на протестот поради отпуштање на десет луѓе од весникот. Денес на Билјана Јовановска и Оливера Војновска им било соопштено веќе да не доаѓаат на работа, а им бил забранет и влезот во зградата. Во образложението кое го добиле пишува дека со протестот ја нарушиле работната дисциплина и работеле против интересите на компанијата. За нив ова е смешно објаснување бидејќи во еднодневниот прекин на работата учествуваа 44 од 48 вработени во „Утрински“, а отказите имаат цел да ги заплашат останатите вработени. „Се сака да се испрати порака, до колегите кои сега не се отпуштени од работа, да бидат тивки, да бидат мирни, да ги слушаат одлуките на раководството, главната уредничка, да можат да си ја спроведат агендата, да го згаснат весникот тивко“, изјави Оливера Војновска. „Нашиот главен уредник е дојден со една единствена намера, да го згасне „Утрински весник“ затоа што го прифати она што нејзините претходници не го прифатија и што не прифатија другите ...
сите 9 | | | веќе видена

Жените се неверојатни суштества, како и нивните гради. Ајде да ги ослободиме цел еден ден од кафезот во кој се наоѓаат постојано. Дами извадете ги градниците за 24 часа! Еве вака гласи повикот на фејсбук до секоја жена во светот! Утре, сабота безградничен ден!:) Бројот на луѓе кои притискаат дека ќе присуствуваат на овој настан расте и расте, се изразив луѓе, бидејќи присуството на машкиот пол е поголемо отколку на женскиот. нооооо зошто? Нели тие не носат никогаш градници??? - Супер! Дали ти се свиѓа идејава? па не е лоша. А дали има нешто што би сакал да видиш? Големи.... колку? - Па не знам е ви ги разбирам бројките. - Чим знам почесто ке бидам тука? би сакал да видам без силикони... Мојот вкус е поприродно... Аааааа сега ни е се јасно зошто и маживе ќе присуствувале! Но, дали ќе има што да видат? - Сигурно не затоа што ова е Македонија. - Затоа што кај нас сеуште има конзервативни мислења и нема да биде испочитувано. - Кој сака нека не носи, јас мислам дека машките ќе бидат воодушевени! - Сепак мислам ...
| | веќе видена

Е навистина е Балкан, Брега. Тука секоја лекција се плаќа. Додека деновиве стариот шармер на еден од белградските сплавови го правел тоа што најдобро го знае и шармирал една долгонога русокоса, дотичната убавица со лепливи прсти му го украла сакото. И тоа не за да се облече бидејќи заладило на сплавот, туку за да му покаже во пракса што значи она Лева рака - десен џеб. А во сакото, верувале или не, Брега си чувал кеш и тоа 700 евра, а во неговиот паричник ги носел и личната карта и пасошот. Кога конечно видел дека девојката му ја снемало од пред очи, сфатил дека и нешто друго му фали. Спонзорушата избегала и со сакото и со паричникот, но ја заборавила другарката. Со огледа на тоа дека на Брега не му било гајле толку за парите, колку за личните документи, ја натерал нејзината другарка да и се јави на крадливката и да ја натера да го врати пленот. Но, девојката не се давала лесно, па дури и побарала повеќе пари за да ги врати документите. Кога на Брега конечно му пукнал филмот и се заканил со полиција, ...
сите 2 | | | веќе видена

Не е ова никаква шега, туку насловот на неговиот прв албум. 12 песни дело на Лазар и Магдалена Цветковски се најдоа на ова парче музика кое синоќа беше промовиран пред многуте колеги, новинари и пријатели на Даре. Дел од нив имавме можност да ги чуеме и во живо. И додека Дарко делеше автограми, интервјуа и се сликаше со обожаватели, ние решивме да истражиме дали македонските естрадни личности на промоција доаѓаат само за да бидат видени и фотографирани или пак навистина ги знаат песните на оној кому го почестиле со своето присуство. Покрај албумот, промовиран беше и спотот за песната „Бори се за неа“. Песна која од овие 12 некако му е поомилена на даре Е па Даре сега заслужено можеш да одиш некаде и да уживаш во летото. Ама не заборавај да го земеш и твоето алтер его.
сите 6 | | | веќе видена

Сега кога принцот Вилјам и принцезата Кетрин имаат веќе двомесечен брачен стаж - толку беше од величествени кралски церемонии? Не, ако го прашуваме малото, но богато кнежество Монако. Денес, нивниот принц Алберт, на граѓанска церемонија во палатата Грималди - ќе се венча со својата долгогодишна девојка - Шарлин Витсток! Со оглед на фактот што станува збор за прослава која ќе трае три дена и чини над 65 милиони долари - на свадбена церемонија на Кејт и Вилјам сериозно и се заканува опасноста да падне во втор план. Единствената препрека во остварувањето на овој амбициозен потфат - е невестата да избега од пред олтарот! Наводно - Шарлин деновиве дознала дека принцот покрај двете за кои веќе знае - има и трето вонбрачно дете, а богами - и се уште нерасчистени односи со поранешната љубовница. И покрај официјалиот став на кралското семејство дека станува збор за лажни информации, од Монако пристигнуваат необични вести. Наводно - тргнала невестава да бега, но полицијата на аеродромот, по наредба на принцот - и ...
сите 20 | | | веќе видена

Патешествије на македонските уметници од МОБ низ Европа. Тргнале да учествуваат на нов фестивал во Девије во Франција но, завршиле онесвестени додека чекале некој да им го поправи автобусот кој се расипал на половина пат. Како што раскажуваат на вакви турнеи ансамблот и хорот требало да ги придружува лекар но, овојпат го немало, па уметниците биле приморани сами да ги освестуваат колешките кои колабирале. „Бевме пречекани тотално нехумано, во нехумани услови, според кажувањето на директорот, не е тоа што тие се договориле, туку не направиле тоа што требало да направат“, изјави Александар Стојчевски, потпретседател на МОБ. Велат дека пат од 2.300 км колку што патувале од Скопје до Девије требало да се патува со авион, ама за тоа немале пари оти од министерството за култура не добиле толку. Се прашуваат како во годишната програма имале предвидено две турнеи, а тие немале пари ни за авионски превоз до Франција. „Не патувавме со авион затоа што од министерство пари, нема доволно префрлено, тоа се знаеше уште ...
| | веќе видена

Рекреативниот риболов е во повеќемесечен застој. Повеќе од 16 илјади риболовци и покрај сите валидни дозволи речиси и да немаат каде да риболоват. Причина за забраната за риболов е административна. Заради неподелените концесии и немањето концесионери на најголемиот дел од риболовните води риболовот е забранет со месеци. Целиот прилог можете да го погледнете во видеото.
| | веќе видена

Дали институциите постапуваат селективно и превземаат мерки само против политичките партии од опозицискиот блок и неистомислениците на власта - оваа дилема ја отвара „Транспарентност интернешнл“. Двата случаи - апсењето на лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски и аферата „Списоци“ што ја отвори А1 Телевизија според Слаѓана Тасева оставаат простор за низа шпекулации па дури и сомневања во постапката на надлежните истражни органи. Во едниот случај признанието од страна на МВР дека два месеци пред апсењето на Бошкоски полицијата спровела посебни истражни мерки, меѓу кои и прислушување - го наметнува прашањето кој се се прислушкувал пред и за време на изборната кампања. „Врз основа на која одредба, врз основа на какво сомневање. Ако имало сомневања објавени од другите органи во државата, дека повеќе средства имале и другите партии или имале повеќе партии, дали над сите се примени оваа мерка, што ќе се случува понатаму“, изјави Слаѓана Тасева. Списоците кои ги обелодени А1 Телевизија - поткрепени и со ...
сите 5 | | | веќе видена

next