Скандалозните однапред подготвени записници за процесот во кои им се суди на 22-ца обвинети од „Перо Наков“ ќе ги разгледува судскиот совет. Членовите на Советот ќе ги скенираат грешките во едвај започнатиот процес и како било можно однапред подготвени записници да стигнат по електронски пат до бранителите на обвинетите. Вакво нешто се случува за прв пат во македонското судство. Адвокатите но, и сопственикот на А1 Телевизија Велија Рамковски се сомневаат дека дури и пресудата е напишана во овој политички монтиран случај. Судијката Павлина Христова во обид да го релативизира скандалот појаснуваше дека дактилографката пуштила нешто што не требало, а записниците биле програма со однапред впишани детали. Претседателката пак на Кривичниот суд Неделкова го одби барањето на адвокатите Христова да биде изземена од случајот. „Добивме записници коишто содржат нешто што воопшто не се случило. Цел тек на главен претрес, распит на обвинетите до доказната постапка, интересно“, изјави Мирослав Вујиќ. Во судските ...
сите 3 | | | веќе видена

Никола Груевски по трет пат го добива мандатот за да формира Влада. Од утре кога претседателот Иванов ќе му го врачи мандатот почнуваат да течат законските 20 дена мандатарот да ги расчисти сите непознаници за составот на новиот кабинет и до Собранието да ја достави програмата за работа. Според информациите и од двете партии разговорите ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе финишираат порано од крајниот рок. Договорена е заедничка владина платформа, вели Абдулаќим Адеми, досегашниот вицепремиер за евроинтеграции. „Во платформата ќе бидат сите теми и сите отворени прашања што досега не се затвориле и можеби ги нарушувале меѓусебните односи. Со затворање на сите теми ние сакаме на Македонија да и обезбедиме европска иднина, како и економски развој. - Ова е првпат во плурална Македонија, владината програма да биде заедничка и составена од изборните програми на двете партии-победнички на изборите“, изјави Абдулаќим Адеми, ДУИ. Според Адеми ќе има добар писмен договор. ДУИ, најави, ќе добијат и значајни директорски места кои, ...
сите 71 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски денеска во Прага се сретнал со основачот и претседавачот на фондациите Отворено општество, Џорџ Сорос. Средбата била организирана на маргините на конференцијата на која Македонија го презеде претседавањето со декадата на Ромите од Чешка. На неа, Сорос понудил поддршка за земјата за полесен и побрз пристап до Фондовите на Европската унија, предвидени за социјална интеграција на Ромите и генерално за спроведување на активностите предвидени со декадата. Сорос своја организација има и во Македонија, но владата со неа нема никаква соработка. Напротив, владејачката ВМРО-ДПМНЕ веќе подолг период ја напаѓа со обвинувања дека не е невладина организација, туку е продолжена рака на опозицијата.
сите 10 | | | веќе видена

Лозарите и винарите на средбата во министерството за земјоделство не постигнале никаков договор за престојниот откуп. Се договориле дека се потребни уште средби пред есенскиот откуп на грозјето за да се одреди цената и текот на откупот на грозјето. Едно од главните прашање на средбата било и исплатат на старите долгови на винариите за грозјето преземено 2009-та и 2010-та. До пред пет дена истече рокот до кога требаше да биде платено грозјето откупено во 2009-та но, се уште имало винарии кои не ги расчистиле сметките кон лозарите. „Ќе продолжиме и понатаму да се собираме, винарските визби, лозарите и министерството за земјоделие, како би дошле до една заедничка цел, подобар откуп и да се откупи целото грозје бидејќи оваа година, според мене, претстои жешка есен, бидејќи многу визби не се во состојба да го платат тоа грозје, многу визби се откажуваат од откуп на грозје и мислам дека повторно може да се створат некои проблеми. - Затоа сме два месеци пред бербата и мислам дека има време да се средат некои ...
сите 4 | | | веќе видена

Факт е дека Џибони е еден од најкомплетните музичари од овие простори, а факт е и дека само пред две недели - беше именуван како еден од 15те музичари кои заслужуваат меѓународна слава. Е сега - за да се задржиш повеќе од две децении на сцената, ти треба малку повеќе од музички квалитети. Ти треба однос со публиката, треба буквално да си ја довлечкаш публиката на концерт! Изгледа дека Џибони овој свој квалитет го развил малку повеќе од обично. Викендов, на концерт во Задар - му помогна на еден свој обожавател да добие одлично место. Со оглед на фактот дека сцената излегува на морето, и голем дел од неговите фанови го гледаа концетот од бротчиња - Џибони, без да го прекине својот настап му помогна на еден од нив да го врзе бротчето за сцената. Е тоа се вика VIP третман!
| | веќе видена

Благодарение на спотот за песната „What Goes Around...Comes Around“ - веќе знаеме дека добро изгледаат како заедно! Им требаа неколку години да сфатат но, Скарлет Јохансон и Џастин Тимберлејк ја префрлија хемијата од малите екрани во реалниот живот. Тазе двојката, викендов била „фатена на дело“ во клубот „Keнмаре“ во Њујорк. Не дека околку себе немале големо друштво - но Скарлет и Џастин не целата вечер си ја посветиле еден на друг. Е сега, ако и тоа им го отпишеме на пријателскиот однос кој го негувааат со години - тогаш малку посомнителен е фактот што според таблоидите - остатокот од вечерта го минале во апартманот на Џастин, а следното утро Скарлет била забележена во неговиот автомобил - облечена во истата облека како претходната вечер. Атрактивната блондинка - неодамна излезе од врската двојно постариотоскаровец Шон Пен, а и Џастин е „тазе сингл“, бидејќи и тој до пред неколку месеци беше во долга врска со Џесика Бил.
сите 6 | | | веќе видена

Џејмс Бонд се ожени? E тоа се вика - крај на една ера! Актерот Даниел Крег, односно - актуелниот Џејмс Бонд можеби ги прекрши правилата по кои живее неговото филмско алтер его и одлучи да го остави зад себе животот на ерген но, ако ништо друго и венчавката ја изведе во стилот на 007 и церемонијата ја изведе тајно! Новата госпоѓа Бонд е оскаровката Рејчел Вајс, а за успехот на нивната тајна мисија, сведочи и фактот што венчавката се случила на почетокот на мината недела, а американските медиуми не дознаа се додека тазе двојката не издаде официјално соопштение. Приватната церемонија се одржала во Њу Јорк, а освен младенците, присуствувале само уште четиригодишниот син на Рејчел, 18-годишната ќерка на Даниел и двајца пријатели во улога на сведоци. Инаку господинот и госпоѓата Бонд се забавуваа само неколку месеци, а и двајцата неодамна излегоа од долги врски. Рејчел зад себе го има 9-годишниот брак со режисерот на оскаровецот „Црниот лебед“ - Дарен Аронофски, а Даниел 6-годишната врска со продуцентката Сасики ...
| | веќе видена

Кина ќе и помогне на Европа да се спаси од грчките долгови. Премиерот Вен Џијабао лично вети дека неговата земја ќе ја зголеми поддршката за еврото - Кина веќе поседува голем број обврзници во евра и ќе продолжи да купува и нови, односно ќе ги откупува долговите на европските земји загрозени од кризата. Вен Џијабао, кој престојува во Британија, во рамките на европската турнеја, беше дочекан со голема надеж меѓу функционерите. Демонстрантите не му дозволија на мира да го посети родното место на Шекспир, гневни поради состојбите со човековите права во Кина и ситуацијата во Тибет. Неговиот британски колега Дејвид Камерон вети дека ќе ги стави на масата овие прашања, но сепак, очигледно ќе паднат во сенка на кинеската великодушност. Немирите во Грција не го разубедија Пекинг - Кина има девизни резерви од околу две илјади милијарди евра, па може без проблем да откупи дел од грчкиот долг кој изнесува само две милијарди евра. Неизвесно е дали Кина на овој начин ќе го бара своето место во светската политика ...
сите 2 | | | веќе видена

Со европски пари Македонија и Бугарија ја интензивираат соработката во пограничните региони. Вториот повик за меѓугранична соработка од ИПА компонентата два, денеска на заедничка маса ги седна претставниците на општините и невладините здруженија од југоисточниот плански регион во Македонија и од благоевградската и кустендилската област во Бугарија. Со вкупен фонд од околу 6 милиони евра предност ќе им даваат на проектите од инфрастуктурата затоа што и за двата региона таа е најголемиот проблем. „За разлика од првиот повик овде се работи за поголем дел на средства, се работи за сума од 500 илјади евра по проект тоа е едната работа, а е предвидено поголемиот дел значи 80 насто од средствата да бидат за финансирање на инфраструктурни проекти и социјална и економска инклузија“, рече Жулиета Ѓуркова, директор на центар за развој на југоисточен регион. „Како за вашиот југоисточен плански регион така и за општините од кустендилската и благоевградската област инфраструктурата е најголемиот проблем, кога ќе имаме ...
| | веќе видена

Иако 15 години е без придавката Титов, на лекарските рецепти Велес е сеуште градот на маршалот. Пациентите кои деновиве биле на преглед кај велешките матични лекари, добиле нови, компјутерски печатени рецепти на кои, во графата за подрачна служба пишува Титов Велес. Зачудени, пациентите се прашуваат дали ваквите рецепти се валидни. Велешките лекари потврдуваат дека во софтверот кој го користат, стои старото име на Велес, но велат дека не можат да го корегираат, оти така го добиваат од програмерските куќи. „Никој не ги вратил досега, суштината на рецептот е да се препише терапијата за тој пациент, битна е дозата да е точна, да има печат, да има факсимил, препораката која ја издал, а сметам дека овој проблем којшто се има јавено со промената на името, бидејќи моменталното валидно име на градот е Велес. Мислам дека софтверската куќа „Прима медика“ ќе ја промени за соодветно време“, вели Лилија Чолакова Дервишова, претседател на здружение на приватни лекари на Македонија. Реформата за издавање печатени, наместо ...
| | веќе видена

Македонија направила прогрес во изминативе шест месеци, е впечатокот на унгарскиот амбасадор, чија земја го финишира претседавањето со ЕУ. Ференц Кекеши непрецизираше во кои области е регистриран напредок, освен што ги поздрави доброспроведените избори. Сепак, иако се најавуваше, Македонија ниту за време на мандатот на унгарското претседавање, не доби датум за почеток на преговори. Сега се сугерира новата македонска влада да не го губи времето, туку да се посвети на евроагендата и јакнењето на добрососедските односи. „Ги охрабруваме двете страни да го забрзаат процесот на преговори затоа што добрососедските односи и регионалната соработка се есенцијални за членството во ЕУ. Во таа смисла, во следните недели и месеци сакаме да видиме поголемо активирање“, изјави Ференц Кекеши, амбасадор на Унгарија. Македонија мора да гради позитивна клима во меѓусоседските односи, велат поранешни министри за надворешни работи. Според нив само со побрза интеграција на земјата во ЕУ, може да се надминат недоразбирањата. ...
сите 5 | | | веќе видена

120-тина македонисти и слависти од 24 земји во светот, од денес во Охрид на 44-тиот меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура, го изучуваат нашиот јазик, Историја и Култура, по што знаењата ќе ги пренесат во своите земји. Државата се реши да го зголеми бројот на 11-те лекторати и 19 македонски центри во светот, со отворање нови во Киев, Украина, Сеул Јужна Кореа, Словенија, Словачка и Шпанија. Меѓу учесниците на летната школа која трае само 15 дена има македонисти, кои сега ќе го изучуваат и такви кои добро го говорат македонскиот јазик. „Прв пат сум тука, дојдов специјално за школата. сум заинтересирана за славистиката и јужнословенските јазици, ги имам учено рускиот и бугарскиот јазик и се интересирам уште и за македонскиот. би сакала после да работам во јужна кореа, да го предавам македонскиот јазик“, вели Чае ју Ѓунки, македонист од Јужна Кореа. „Трет пат сум на школата. сега го предавам македонскиот јазик во основно училиште во москва на децата од русија и тие се многу ...
сите 9 | | | веќе видена

Здружението на новинарите на Македонија упати силна поддршка за колегите од „Утрински весник“ кои се противат на менаџментот на МПМ да отпушти десет новинари. ЗНМ бара од менаџментот да се откажат од намерата да отпуштаат новинари и веднаш да почнат преговори со синдикатот. Денес самостојниот синдикат на медиумски работници учествува во преговорите меѓу вработените од „Утрински“ и раководството на МПМ. Според неофицијални информации се уште не се знае дали ќе се отпуштаат луѓе од Весникот или ќе се избере друга опција. Вработените од „Утрински“ со еднодневен штрајк предупредија дека не се работи за намалување на вработените туку за реализација на планот за згаснување на весникот кој негува политика критички настроена кон владата.
сите 6 | | | веќе видена

Згаснуваат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, финален удар и за А1 Телевизија. Овие медиуми од Управата за јавни приходи добија решенија за присилна наплата на наводен затаен данок - во вкупен износ од 10 и пол милиони евра. 9 и пол милиони се за Телевизијата, еден милион за „Плус продукција“ куќата што ги издава трите весници. „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, најверојатно ќе се печатат само уште вечерва откако. Издавањето ќе запре поради недостиг на материјали за печатење и неможноста да се купат. Повеќе од стотина луѓе ќе останат на улица. Истата судбина ја чека и А1 Телевизија - УЈП стартуваше со присилна наплата на парите од сметката на Телевизијата веќе блокирана од судот за два милиони евра. Од денеска сите парични приливи на медиумот ги превзема државата. Доколку не успее да ги наплати во пари, по истек на 45 дена како доверител Управата може да побара отворање стечај за Телевизијата. Во меѓувреме УЈП не смее да го попречи работењето на медиумот со одземање движен и недвижен имот потребен за ...
сите 37 | | | веќе видена

Триесетина членови на Социјалдемократскиот сојуз од Кочани, протестира пред Управната зграда на комуналното претпријатие од овој град. Со собраа да го изразат своето незадоволство од прераспределбата на пониски работни места на 14 нивни активисти, на ден по изборите. „Мојот маж е квалификуван шофер. Дваесет години работи на таа позиција, а сега целосно го уназадија. Го ставија метач на улици“, вели Каролина Агрилова, сопруга на преместен работник. „Ги бркаат и ги прераспределуваат од СДСМ и другите партии и спроведуваат политички реваншизам“, вели Иван Митев, учесник во протестот. Доставија и официјално барање до кочански „Водовод“. „Да престанат со овој политички реваншизам и политичко лудило што го практикуваат кон членовите на СДСМ“, вели Руди Георгиев од СДСМ Кочани. Од ЈКП „Водовод“ ги отфрлаат сите обвинувања. Прераспределба на вработени имало, но во рамките на програмата за санација на комуналното претпријатие. „Нема деградација во поглед на квалификациите, се е во согласност со законот и секој е ...
сите 2 | | | веќе видена

Судиите на Меѓународниот кривичен суд денеска наредија апсење на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи поради обвинение ја за злосторство против човештвото. Покрај Гадафи судот нареди апсење и на неговиот син Сеиф ал-Ислам и шевот на разузнавачката служба Абдулах ал-Сануси. Судиите соопштија дека Гадафи се бара поради организирани убиства, апсења, како и за обид за прикривање на злосторствата. Обвинителот Луис Морено-Окампо го обвини Гадафи и неговите сили за пукање врз демонстрантите, гранатирање на погребните поворки и користење на снајпери за убивање на луѓе кои ги напуштале џамиите за време на првите денови во пресметките со бунтовниците. Обвинителите сметаат дека тие рани напади биле само почеток на злосторствата кои ги починиле силите лојални на Гадафи. Советот за безбедност на Обединетите нации на 26.февруари нареди да се истражат злосторствата во Либија, а Морено-Окампо неколку денови подоцна отвори истрага. Издавањето на налог за апсење, според агенцијата АП, би можело да ги отежнат напорите со ...
сите 52 | | | веќе видена

Еврозоната е подготвена за најлошиот можен исход од грчката должничка криза и успешно ќе се носи со евентуалната неспособност на Грција да ги исполни своите обврски кон кредитите. Ова го изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шаубле во интервју објавено во неделата. Тој нагласува дека заедно со неговите европски колеги очекуваат грчкиот парламент седмицава да го усвои клучниот пакет мерки за штедење и покрај масовните протести и отпорот од страна на опозицијата, но исто така потенцира дека еврозоната успешно ќе се справи и со поинаквиот резултат. „Вложуваме максимални напори за да ја спречиме опасната ескалација во Европа, но мораме истовремено да се подготвиме и за најлошото“, изјави Шаубле во интервјуто за Билт ам Сонтаг. Кога станува збор за најцрното сценарио, германскиот министер за финансии посочува дека искуството од светската финансиска криза од 2007 и 2008 година покажува оти глобалното светско стопанство успешно заздравува од катастрофата. „Ако нештата тргнат во неочекувана насока, тоа ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Камбоџа почна судењето на последните преживеани од режимот на црвените кмери, обвинети за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото. Еден од четворицата обвинети е 84-годишниот Нуон Чеа, или братот број два, главниот идеолог на револуцијата на диктаторот пол пот „полиња на смртта“. Обидот на комунистичката партија на пол пот насилно да воведе „марксистичка утопија“, резултираше со убиства или смрт од глад и измачување на четвртина од населението на Камбоџа. Самиот пол пот не беше суден, умре во домашен притвор.
сите 7 | | | веќе видена

Неодамна откриениот астероид 2011 MD денеска околу 15.30 часот ќе мине крај Земјата на околу 12 илјади километри, што е 32 пати помалку од оддалеченоста од Месечината до Земјата, а ќе мине поблиску дури и од некои вештачки сателити. Како што проценуваат научниците на НАСА, астероидот со големина од 13 до 20 метри не треба да предизвикува паника дури и кога би навлегол во атмосферата на нашата планета. Според нив астероидот 2011 MD не би стигнал до Земјата бидејќи претходно би експлодирал. Снимката што ја објави американската агенција за вселенски истражувања ја покажува траекторијата на астероидот денеска. Астероидот беше откриен од страна на LINEAR телескопот на истражувачкиот тим од опсерваторијата Сокоро во Ново Мексико, САД. Објавениот дијаграм ја покажува траекторијата на 2011 MD во орбиталната рамнина на Земјата во текот на интервал од четири дена. Астероидот според ова ќе ја достигне неговата најблиска точка до Земјата врз крајните јужни географски широчини, поточно над јужниот дел на Атлантскиот ...
сите 14 | | | веќе видена

Британските научници откриле „чудесен лек“ за сите видови рак- се работи за еден вид лекови за рак на дојката, кој всушност е ефикасен и во борбата против другите видови рак. Лековите познати како парп инхибитори делуваат врз механизмот кој им овозможува на клетките на туморите да се опоравуваат од оштетувањата. Според тврдењето на научниците, ова ќе овозможи производство цела палета нови лекови за намалување на повеќето, а можеби и сите типови малигни тумори, без оштетување на здравото ткиво и со минимални контра-ефекти.
сите 6 | | | веќе видена

next