Товарен авион, кој превезувал опрема за меѓународните сили во Авганистан, се урнал доцна синоќа во северниот дел на земјата. Според гувернерот на авганистанската покраина Парван се уште не е познато дали во несреќата има жртви. Авионот не бил во составот на меѓународните сили - ИСАФ, изјави портпаролот на оваа организација. Цивилниот авион кој бил најмен од страна на ИСАФ се урнал во планинскиот предел во регионот Сиагред, а на местото на несреќата веднаш биле испратени спасувачки екипи. Во октомври минатата година во пад на цивилен товарен авион, недалеку од Кабул, загинаа сите осум членови на екипажот, шестмина Филипинци и по еден Кореец и Индиец.
сите 8 | | | веќе видена

Либиските бунтовници започнаа рано изутрината офанзива против силите лојални на Моамер Гадафи, кои се стационирани во Галиш, педесетина километри јужно од Триполи. „Започнувањето на офанзивата беше планирано од порано, конечно добивме зелено светло од НАТО и офанзивата започна“, изјави еден од членовите на револуционерниот комитет. Во регионот на Галиш во тек е интензивна размена на артилериски оган помеѓу бунтовниците и силите на Гадафи, а теренот го надлетуваат и авиони на НАТО, кои засега не интервенираат, јави известувачот на Франс прес. Либија во февруари ја зафати бран протести против Гадафи, кој се обиде да ги задуши протестите, по што меѓународните сили под мандат на Обединетите нации во март започнаа да бомбардираа објекти и цели на режимот на Гадафи.
сите 19 | | | веќе видена

Македонските власти мора да престанат со нивните обиди да ја згаснуваат слободата на изразување, апелира организацијата „Амнести Интернешнл“, откако изминатиот викенд згаснаа весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, а тој пат сега го гази и А1 телевизија. Според АИ, овие затворања на медиумите, како резултат на бараните износи и условите на плаќање, се политички мотивирани. „Ова не е изолиран инцидент, туку пресметка со медиумите кои се критички настроени кон Владата. Таа пресметка трае речиси една година. Нивното затворање повеќе личи на целосен напад на слободата на изразување. Велија Рамковски, познат како сопственик на медиуми критички настроени кон премиерот на Македонија, Никола Груевски, меѓу кои и најпопуларната телевизија во земјата А1, беше затворен во декември, 2010 година, под обвинение за даночни затајувања. - Тврдењето на властите е дека неговите медиуми затаиле околу 10 милиони евра данок и дека мора да ги платат или во спротивно ќе се соочат со затворање. Исто така отфрлено е и барањето ...
сите 12 | | | веќе видена

Најмалку 22-ца цивили се убиени во градот Хам во северниот дел на Сирија, кога на нив од огнено оружје пукале припадници на силите за безбедност, соопшти сиријската национална организација за човекови права. Градот Хам се наоѓа под опсада на армијата, а на периферијата на градот се распоредени тенкови. „Најмалку 22-ца луѓе се убиени во градот Хама, а 80 се повредени, од кои некои потешко. Повредените се сместени во две болници во градот“, се вели во соопштението на шефот на организацијата, Амара Корабиа. Во соопштението, се додава дека припадниците на силите на безбедност влегле во една болница без да се даде повеќе детали, напоменува агенцијата Франс прес во извештајот од Никозија. Голем број жители на Хам, град со околу 800 илјади жители, избегале во други градови, вклучувајќи го и главниот град Дамаск. „Безбедносната ситуација во градот се влошува, силите на безбедност ги продолжуваат операциите на пребарување, убиства и апсења во градот“, се наведува во соопштението на Корабиа. Градот Хам кој се ...
сите 11 | | | веќе видена

Приштина ги албанизира Србите на Косово за пензија од 45 евра, па така во личните карти кои ги издава косовската администрација, српските презимиња се завршуваат на „и“ , на наместо српско државјанство, пишува „ Косовар“, наведува дневниот лист „Политика“. Како што пишува во текстот намерно или поради тоа што приштинската влада не го усогласила софтверот со Законот за службени јазици, одредена група на Срби, деновиве се соочила со нов идентитет во документите кои им ги издале косовските власти, а со додавањето на „и “ на крајот, како што пишува весникот, презимето станува Албанско. Весникот пишува дека се поголем број на Срби кои имале ваков проблем со документите сметаат дека со тоа, Приштина се обидува постепено да ги асимилира. Градоначалникот на општината Грачаница, Бојан Стојановиќ кој мандатот го доби на косовските избори, за „Политика“ вели дека албанизацијата на српските презимиња и државјанството, некаде се прави намерно бидејќи не почнал да се применува Законот за службени јазици кој стапи на ...
сите 3 | | | веќе видена

Во американската сојузна држава Орегон е уапсен маж кој се заканувал дека ќе го убие претседателот Барак Обама и неговото семејство, и кој упатил низа закани на адреси на бројни владини функционери. Обвинителите соопштија дека 45-годишниот Дерил Џејмс Свансон од Портланд упатил низа закани преку телефон до канцелариите на сојузните обвинители во Орегон и Вашингтон, владините канцеларии на Флорида, како и до редакцијата на агенцијата АП во Сиетл. Американската тајна служба го уапсила Свансон кон крајот на минатата недела и тој вчера се појавил пред федерален судија, кој веднаш му одредил мерка притвор и побарал проценка на неговото ментално здравје. Свансон во судницата, кога ќе треба да се изјасни по обвинението, треба да се појави следниот месец.
сите 12 | | | веќе видена

Во Грција, која воведува драстични мерки за штедење, до пред кризата, куририте во грчките министерства имале додаток од 290 евра месечно за уредно и навремено пренесување на документите од кабинет во кабинет, а машиновозачите за редовно миење на рацете добивале дополнителни 420 евра, откриваат германските медиуми. Возачите на службените дизел автомобили, месечно добивале дополнителни 25 евра за „загревање на моторите“, а на возачите на автобусите во Атина додатокот им изнесувал 310 евра, доколку ниту еднаш не задоцниле на работа. Еден од најизненадувачките податоци е дека државните службеници имале додаток за копирање на документи. Како што откриваат германските медиуми, во грчкото Министерство за култура, добивале премии за набавка на гардероба, а вработените во државното осигурување, регрес за превоз иако не излегувале на терен туку работеле исклучително од канцелариите. И покрај овие сознанија, на Грција и се заканува нов штрајк на таксистите кои се огорчени бидејќи во иднина дозволата за работа ќе им ...
сите 13 | | | веќе видена

На новосадската плажа Штранд атмосферата се загрева за еден од најдобрите европски музички фестивали веќе започна, а во наредните четири дена забавата ќе биде организирана и во текот на денот. Денеска програмата на „Reggae One Love“ бината ќе почне од 15 часот, а додека на „Зелени герилци“ од 21 часот. Настапи кои ќе направат вистинско шоу. И во кампот веќе е весело, бидејќи пристигнуваат гостите, а на "EXIT Village" на Петроварадинската тврдина се наоѓаат камперите од целиот свет подготвени за забава. Годинава "EXIT Village" со нов изглед ја отвара вратата за сите патници минувачи, така што делот на плажа ќе биде отворен за сите. Фестивалот EXIT почна денеска на Петроварадинската тврдина и ќе трае до недела 10 јули. Забавата на Штранд ќе има секој ден од 8 до 11 јули. На 20 бини ќе настапат повеќе од 600 изведувачи од целиот свет.
сите 3 | | | веќе видена

Tалат Џафери е најголема веројатност да биде нов Министер за одбрана како предлог на ДУИ, покрај елиминирањето на Хазби Лика, Рафис Алити и Назим Буши за тоа место, објави доцна синоќа порталот Ohridsky. Според нивните информации покрај Џафери во моментов се предложува и помека варијанта преку Фатмир Бесими и Бујар Османи. Не се знае дали Воената служба е предмет на договор, ако се знае дека во 2007 година дури 5 месеци, местото Раководител на воената служба беше предмет на коалициски договор меѓу НСДП и ВМРО ДПМНЕ. Тогаш за Министер за Одбрана беше поставен Еленовски кој упорно инсистираше да го земе во пакет местото на Воената Служба. Сега нема информација дали ова е предмет на договор, или пак е ставено како пакет со Министерството за одбрана, како би се избалансирале барањата на ДУИ за место Директор на БЈБ, УБК на МВР на Р.М. Атрактивноста на местото Раководител на Воената служба е поради овластувањата која оваа служба ги има во одбранбениот сегмент: Министерот за одбрана кој би бил од редот на ДУИ ...
сите 4 | | | веќе видена

Најголемата светска интернет страница за социјално вмрежување Фејсбук ќе одржи презентација на нова функција која основачот и извршен директор Марк Цукерберг ја опиша како „нешто неверојатно“. Претставниците на Фејсбук ја чуваат новината во најстрога тајност, но шпекулациите за новиот сервис веќе протекоа на интернет и предизвикаа бурна дискусија. Според техноблогот ТechCrunch, најверојатно Фејсбук ќе го претстави сервисот видеочат, развиен во соработка со интернет телефонијата Skype што ќе функционира како браузер. Сепак, ова е само една од верзиите, и можно е Фејсбук да претстави нешто поразлично. Според Цукерберг, проектот го развивал персоналот од канцеларијата во Сиетл. Оваа потфункција на Фејсбук, како што пишува TechCrunch, е ангажирана во мобилните платформи, па можеби станува збор за еден нов проект поврзан со мобилните апликации. Одделно, од различни извори се наведува дека Фејсбук ја подготвува своја примена за таблетoт Apple iPad. Сепак, TechCrunch мисли дека е малку веројатна оваа идеја да ...
| | веќе видена

Пратениците денеска треба да го утврдат бројот на потпретседатели и да гласаат за одлуките за основање постојани работни тела и делегации и пратенички групи за меѓународна соработка. Според предлогот, Собранието и најверојатно и натаму ќе има тројца потпретседатели, а еден од нив ќе биде од опозицијата. За денеска предвидено е да се гласа за персоналните решенија коишто ќе стигнат како предлози од пратеничките групи и треба бидат донесени и одлуките за основање постојани работни тела на парламентот и за основање делегации, пратенички групи и други облици на остварување на меѓународната соработка. Според најавите на пратениците утре би можела да биде закажана седница на Комисијата за избори и именувања, на која треба да биде утврден составот на овие тела и делегации. На дневен ред на седницата е и измена на Одлуката за основање Националниот совет за евроинтеграции, а се предвидува членовите на ова тело да имаат и заменици, бидејќи како што се наведува во образложението на Одлуката дека, поради континуитет во ...
сите 80 | | | веќе видена

Поплавите и свлечиштата, предизвикани од обилните врнежи од дожд, во текот на минатата недела, во Кина однесоа најмалку 25 животи, објавија денеска државните медиуми. Во провинцијата Сечуан загинаа седум луѓе, а во свлечиштето во провинцијата Шанси загинале 18 лица. Минатиот месец како последица од невремето кои ги погоди источниот и јужниот дел од земјата, животите ги загубија или се водат како исчезнати 260 луѓе. крај/т/нц
сите 3 | | | веќе видена

Позицијата на Атина за име со географска одредница за севкупна употреба е конструктивна и може да донесе решение во спорот со името, смета портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, Григорис Делавекурас. Според Делавекурас, македонските власти се на потег да одговорат на ваквите грчки иницијативи. Потенцира дека патот до решение е преку процесот под покровителство на Обединетите Нации. „Грчкиот премиер презеде иницијатива и неколку пати се сретна со премиерот на поранешната југословенска Република Македонија и ние ќе ги продолжиме овие напори, одлучни во нашите предлози за постигнување на решение што ќе има географска одредница и ќе биде користена во односите со сите: ерга омнес. Ова е наша јасна позиција. Тоа е конструктивна позиција што може да донесе резултати и ние чекаме да видиме, по изборите во Скопје, одговор од владата на поранешната југословенска Република Македонија“, изјави Делавекурас на редовниот брифинг со новинарите во Атина.
сите 9 | | | веќе видена

Осомничените за убиството на српскиот турист Дејан Новаковиќ, што минатата година се случи во центарот на Охрид, нема да одговараат за кривично дело „свирепо убиство“, туку за учество во толпа која извршила насилство при што има смртен случај, јавува Охридњуз. Преквалификацијата на обвинението беше соопштена на денешното рочиште што се одржа во Основниот суд во Прилеп, кој го презеде случајот по изземањето на охридскиот суд. За ова кривично дело максималната предвидена казна затвор е до 5 години. Според новото обвинение покрај охриѓаните Митре Костоски, Илче Јоноски и српскиот државјанин Драган Ѓорѓевиќ кому му се суди во отсуство, за истото дело по став 1 се товари и четврто обвинетиот Ѓоко Наумоски, за што е предвидена поблага казна, информираат адвокатите на одбраната. Тие се делумно задоволни од преквалификацијата на обвинението, но сметаат дека е направен одреден компромис, затоа што според нив делото за кое се товарат осомничените според доказите треба да се квалификува како учество во тепачка со ...
сите 6 | | | веќе видена

Француската новинарка и писателка Тристан Банон ја поднесе тужбата за сексуално вознемирување против поранешнито прв човек на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, јавува Reuters повикувјаќи се на изјава на нејзиниот адвокат, Давид Кубби. За својата намера да поднесе тужба против Доминик Строс-Кан, Тристан Банон ја извести јавноста во понеделникот. Станува збор за сексуален напад врз Тристан Банон, наводно сторен од страна на Строс-Кан во 2002 година. Претходно Банон најави дека нема да го тужи поранешниот шеф на ММФ, додека против него се води процесот во САД. Куби тврди дека одлуката за тужбата со обраќање до обвинителството и тој и Банон ја поднеле уште во средината на јуни. Адвокатот, исто така, вели оти случајот на Банон и случајот во САД против поранешниот шеф на ММФ немаат никаква поврзаност. Строс-Кан беше уапсен на 14-ти мај Њујорк по обвинување на собарката од хотелот „Софител“ на Мехетен за сексуален напад. Неколку дена по неговото апсење тој мина во затвор, а потоа Врховниот суд на ...
сите 23 | | | веќе видена

Иако тазе оженет, раперот Едо Мајка и не гледа многу ќар од семејниот живот. Бидејќи не одлучиле каде ќе живеат за везден, Неговата нова сопруга Лајла се уште живее и работи во Тел Авив, а Едо пак сеуште си рапува во Загреб. Е тежок е ваквиот живот. „Па тешко е, не е едноставно, посебно кога мојата жена не може да ме посети, не може да дојде тука, бидејќи имаме ќерка, а таа мора да оди на училиште. Така што јас сум тој кој што влезе во сето тоа, јас сум - татко, тој што работи, но не се жалам“, вели Едо Мајка. Едо за израелците тврди дека се многу слични на Босанците. Само што помалку пијат и помалку се жалат. Сепак, не е само географијата проблемот со кој мора да се соочи младата брачна двојка. Тука се и различните религии. `Важно - мојата сопруга ме обожава, јас сум цар. Но, постојат луѓе на кои не им е јасно. Како прво, не знаат дека има луѓе муслимани, кои се бели, кои се Европјани.` А како и секој Европјанец и Едо мораше да облече одело на својата свадба. „Би сакал да му се заблагодарам на Ивица ...
| | веќе видена

Можеби не стигнавме дотаму да разбереме која го има Александар Тарабунов, но затоа пак Тара ни откри интересни работи за него, за кои верувајте не би ни претпоставиле. „Како мал бев немирен и паднав од трети спрат“, вели Тара. Е па Тара, што е сигурно, сигурно е. Ние ти предлагаме да не се качуваш ништо повисоко од сцена. „Дупчето на чело ми е од шајка“, објаснува Александар. Е па, баш голем бељаџија си бил Тара, се гледа по твоите белези. Но, среќа пак, што не паднал од третиот спрат директно на шајката, нели? Епа како така, Александар си ги пребродил лудите детски години, па се префрливме на оние подоцнежните.Тој ни откри со што се освежува во топлите летни денови, мислам со какви пијалаци. „Обожавам да пијам мохито“, вели Тара. Добар избор Тара, традиционалното кубанско мохито на сите добро би ни дошло на овие горештини, а особено ако си го пиеме на некоја плажа. А каде ќе се одмора Тара во овие топли летни денови: „Не знам каде уште но, ќе заминам негде со друштво на најмалку десет дена“, додава Тара. Е ...
| | веќе видена

Веќе неколку дена се трудиме да дознаеме каков е совршениот тип на девојка на која секое момче би и се покорило. Па така, вчера додека уживавме во Хавана дојдовме до идеја да ги прашаме момците како треба да изгледа нивната идеална жена. Еве што одговорија... Русокоса или Црна? - Црна, црна. - Црни дефинитивно. - Црни. - Убави! Црвени! Штикла или Патика? - Штикли. - Штикли може. - Спортски тип. - Поспортски. - Патики. Манекенска става или со поголеми облини? - Најнормална, обична, стандардни. - Надаренанадарена. - Боље да љуља него да зуља. - Колку е подебелка толку е подобро. Долга или кратка коса? - Кратка, долга не знам да е убава Епа со оглед на нивните изјави идеалната жена би требало да е црна, да е опуштена и како што ни кажа дечкото со сите да е хахара хихири, но не претерано, А дали треба да носи патики или штикли? Е тоа е многу дискутабилно. Така да девојки гледајте вашиот гардеробер да ги поседува и двете, па облечете се според тоа кого сакате да ќарите. Едно сме сигурни, на сите ви ...
| | веќе видена

Ако досега во овие три години кариера, Влатко Лозаноски важеше за скромно и повлечено момче, кое баш и не не изненади досега со некој трач, изгледа дојде време за промена. Или пак и нему му здосади да биде добриот Влатко па реши да настапи малку поинаку. Најпрво се отвори со признанието дека повеќе време е во врска со девојка му Савка и дека живеат заедно во Скопје, поточно во населбата Ново Лисиче каде што Влатко и претходно живееше најчесто со цимери. По речиси една години на ред беше новата песна, а за кратко време се одлучи и за спот за неа. И ако во неговите спотови секогаш имаше некоја љубовна приказна, еве ви уште едно изненадување. Овој пат видео изданието на „Кога мене ќе ме нема“ изобилува со жешки сцени. Свилени чаршави, шампањско, разголена девојка - е ова е нешто што едвај чекаме да го погледнеме. И кога сме кај девојката, тоа не е онаа на Влатко, туку манекенката Ана Тодоровска, која гледајќи од фотографииве одлично се снајде во својата улога. А како срамежливиот Влатко ќе се покаже во ...
| | веќе видена

Започнува плажната еуфорија, а за нас жените е општо познато дека пред да се појавиме на некоја плажа не очекуваат куп ритуали, така што изгледа како да не одиме на плажа туку на модна писта, на која главна цел е да се покажат доброоформените атрибути. Ајде за денес ритуалите сите си ги знаеме, но што правеле нашиве тетки и баби? Ја прашавме естрадната пејачка Виолета Томовска да ни каже како изгледало сето тоа во нивно време. „Се носеа само целосни купачи за разлика од денес“, вели Виолета. Добро, за костимите за капење разбравме, но што е со депилацијата? Како така се снаоѓале кој како знаел и умеел? Па, со влакненца или не и тие добро си се забавувале на плажа. А, ако мислите дека сончањето топлес не им било познато на тогашните жени, епа се лажете. Епа за наша, а и за среќа на момците, ние денес може да си се сончаме каде сакаме и како сакаме. Па фрлете ги костимите за капење и ајде сите на плажа.
| | веќе видена

next