Нови судири помеѓу демонстрантите и полицијата се случија во Атина, кога група на млади луѓе со камења ја нападнала полицијата, која одговори со фрлање на солзавец. Инцидентите започнале кога демонстрантите се обиделе да го пробијат кордонот и да влезат во зградата на грчкиот парламент. За сега нема информации за евентуални жртви. Претходно, во текот на денот грчката полиција употреби солзавец и гасни бомби против демонстрантите кои фрлале со камења недалеку од зградата каде се наоѓа министерството за финансии. Во Грција започна 48-часовниот генерален штрајк, додека во парламентот се одржува седница на која, најдоцна до четврток, треба да бидат изгласани новите мерки за штедење, кои се услов Атина да добие пари неопходни за да го избегне банкротот.
сите 105 | | | веќе видена

23 дена во притвор, а се уште ниту еден доказ. Од партијата на Љубе Бошкоски зачудени по која основа Бошкоски се држи во притвор и бараат негово итно ослободување. Според нив оваа фарса и местенка која е синхронизирана меѓу полицијата и судот веднаш треба да престане, посебно веќе виденото одолговлекување со цел да се држи во затвор. Тие тврдат дека Љубе Бошкоски е наместен по претходни смислен план а со помош на соработник на УБК. Затоа прашуваат-врз основа на кои сомневања обвинителот издал налог за негово следење и снимање? „Го прашуваме истражниот судија, од каде има докази дека се работи за нелегално финансирање на изборна кампања, па така лесно му одреди притвор? Кои беа мотивите што му дадоа за право на судот, да издаде мерка за следење на Бошкоски уште пред кампањата или пак не смееше да каже не за нарачката од УБК, со цел да го намести господинот Љубе Бошкоски“ , вели Наталија Ивчева, Обединети за Македонија. Од партијата претходно тврдеа дека Бошкоски знаел за планот на полицијата дека сакаат да ...
сите 3 | | | веќе видена

Таман да помислиме дека заборавил на естрада, или пак дека кренал раце од музиката, Влатко Лозаноски решил да си го загрее столчето и да направи нешто ново и добро за увце. Кога пред некој месец го прашавме дали да очекуваме нешто ново од него на музичката сцена, ете што ни вети тој: „Да, да, ќе има нешто ново… Само не се знае кога, но ќе издадам нов албум“, рече Влатко Лозаноски. Речено сторено. Лозано си ги засука ракавите и не изненади со нова песна и нов спот. По долгата пауза, Влатче вчера напорно работеше на снимањето на спотот за неговата најнова песна “Кога мене ќе ме немаш”, со Џулијани и Rec production. Додека Влатче свиреше на клавирот и немаше поим што следно ќе се случува, во студиото упаднаа неговите пријатели и и го изненадија со Happy Birthday… А како тие му го честита роденденот на Влатко, е тука роденденските свеќи изгаснаа, па тоа не успеавме да го видиме. Е па Влатче, среќен 26-ти роденден и од нас и голем да ни растеш!
| | веќе видена

Александар Нешкоски, братот на Мартин, кој до смрт беше претепан од полицискиот специјалец Игор Спасов, апелира да престане политизацијата на протестите против полициската бруталност што ја прават одредени медиуми и партии. За убиството на неговиот брат, Нешкоски побарал прием кај премиерот. Тој продолжува да ги поддржува протестите, кои од денеска ќе добијат нова димензија - преку дебати, форуми, изложби и проекции на филмови, секој ден демонстрантите ќе се собираат пред споменикот на Мајка Тереза во 18 часот, за да им остават простор на пратениците да ги разгледаат нивните барања. „Револтиран сум од изјавата на новинарот од Сител, Латас, што најавува дека биле мали протестите и имало пиратски знамиња. Не дај боже, не би им посакал на никој да дигне такво знаме во ваква ситуација. Дали продолжуваш да ги поддржуваш младите? - Да, и не само младите, туку и мајките и татковците што имаат чеда и треба да ги штитат. Ова е крајно безобразно што се случува моментално со нас. Чекаат се да исполитизираат. Тие ...
| | веќе видена

Македонија е на крстопат помеѓу минатото и иднината. Сега е моментот кога лидерство треба да ја препознае „отворената можноста“ и да го реши спорот со името, оцени американскиот амбасадор. Рикер со сугестија до политичките елити да ги надминат суетите и да работа за „подобро утре“ за македонските граѓани која им дадоа целосна поддршка да носат одлуки кој значат просперитет и интеграција на државата во евроатлантските структури. „По јасните и добро спроведените парламентарни избори од 5 јуни, веруваме дека сега е вистинското време, конечно, да се доведат до крај преговорите со Грција што се одвиваа преку Обединетите Нации - Еден член од мојот тим во амбасадата вели: „Сакаме Македонија да стане фина, здодевна Европска земја“. Ве молам, без навреда. Ама тоа значи дека сакаме да дојде денот кога повеќе нема да се грижиме за вашата иднина како Европска земја или за стабилноста и просперитетот“,изјави Филип Рикер, амбасадор на САД во Македонија За дипломатите не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане ...
сите 6 | | | веќе видена

Гребаница на кола, сите знаеме колку боли. Аутомакедонија го има лекот. Не е апче за заборавање, туку нов систем на поправки Smart repair system. „Се работи за нова технологија на поправка на гребаници на мали оштетувања на возила, во која што нудиме брза и квалитетна поправка од период од час до час ипол за прифатливи економски цени“. Од сега не треба да се плашите од шајките на љубоморниот комшија или пак ако жена ви ја земе колата да се прошета. Да се разбереме, немам ништо против женските шофери. Се користат користат современи технолошки бои кои брзо се сушат и делуваат на мали површини. Се ова си има свои придобивки. „Придобивката е што нема промена на делови, фарбање на огромни површини, нема разликување на бојата од една до друга површина“. Тука завршуваат сите кошмари. Покрај ова го промовираа и новиот модел на опел антара. Две одлични работи на едно место, има ли подобро.
| | веќе видена

Како и секоја прва рунда и оваа наречена шопинг, лесно и брзо се заврши. За вториот дел од предизвикот Иван се префрли во кујната. Е сега мама не е тука, но затоа пак се појави тетка Ратка. Шефот на кујната, не знаеме дали повеќе се секираше дали ќе го научи нешто Иван или пак дека нашиов нешто ќе запали, но важно будно ја следеше целата операција. А пред да ги тестираме вештините во кујната, го пративме Иван на скара. И така од него излезе тој древен машки скараџиски инстинкт. Скарата успешно совладана. Е сега ножот во рака и на сецкање. Е ова ти се вика сецкање. Но, чекајте. Заборавивме да напоменеме. Мора да разјасниме. На официјалната „Фејсбук“ страна на А1 Ексклузив веќе пристигнаа првите фотографии. За играта да биде фер ве повикуваме и ви ги повторуваме правилата - праќајте креативни фотографии од вас и вашето омилено јадење или барем фотографии кои вие сте ги направиле, а не само сте ги изгуглале. Гуглачи едни! Во име на чесната борба објавуваме дека после овој прилог сите слики кои сте ги ...
| | веќе видена

Апсурдно е две државни институции да блокираат сметка за исти пари, за исти документи - децидни се експертите по блокадата на сметката на А1 Телевизија и весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“ и од страна на Управата за јавни приходи и од судот. Една од институциите судот треба да ги одблокира сметките на А1 телевизија и на Плус продукција, фирмата што ги издава трите весника, тврдат експертите. Зачудени се како две државни институции блокираат за иста работа - наплата на даночен долг. „Гледано од аспект на конвенцијата за човекови права, ова претставува сериозно загрозување на правата за фер судење, затоа што се постапува од два различни органи за иста работа на исти начин. - Во оваа ситуација, кога сметките се замрзнати од страна на судот заради плаќање на даноци, судот и по закон има обврска, како добар домаќин, да постапува со тие средства и судот може во договор со управителот на А1 Телевизија да донесе заклучок, дека тие средства, бидејќи се замрзнати заради плаќање данок, треба да бидат ...
сите 7 | | | веќе видена

На сцена можеби пејачите ни се вешти, ама затоа на терен баш и не им оди од рака. Викендов што помина, Димитар Андоновски и Дарко Илиевски решиле да се забавуваат малку во Охрид. Е арно ама, место да отидат на некоја плажа како што знаат, изгледа го згрешиле патот па завршија на кошаркарско игралиште. Но, тоа за нив не беше проблем за да си одмерат силите со овие деца, кои всушност ако ги погледнете убаво баш и не изгледаат така мали, барем кога стојат до Диме. убаво им тргна, нема што. но во моментот кога ја имаа играта во свои раце, се случи нешто неочекувано. Наместо со победа Диме дома си замина со прилично извиткан прст и 4-5 конци на раката. А да, ќе заборавев, и гоолема нервоза деновиве, бидејќи на 4. јули треба да пее на „Сунчане скале“ во Црна Гора. А дали лонгетата ќе биде новиот моден додаток го прашавме лично Диме, кој моментално одмора во Битола. Па добро, можеби и не е се така црно. Кој знае може на Црногорците лонгетата им е слаба страна, па Димка ќе си дојде со победа, или пак толку добро ...
| | веќе видена

Знаете, како и секогаш си стоиме на зборот. Денес, ексклузивно ве носиме позади сцената на „Талентот“. И тоа, баш во тие моменти кога пукнаа емоциите. Имаше море од солзи! Некои заплакаа јавно, а некој успешно ги избегнуваа нашите камери. Па од кога сфатија дека не треба да ја покажат својата разочараност, некако се соземаа па успеавме да добиеме по некој поздрав. Добро може не беше долгометражен, ама подобро нешто отколку ништо, нели? Но, затоа Милица и Ненад постојано се заблагодаруваа и ги поздравуваа сите кои ги поддржале. И водителите беа многу задоволни од целата организација но, некако ни делуваше дека фаворити не им биле Милица и Ненад „Задоволна сум од победниците и од публиката“. Да, да тоа е нормално да го кажат но, на прашањето дали тие биле нејзин фаворит, коцките не се поклопија. Па еве и Мили што изјави... „Па јас ги сакам повеќе малите таленти од шест до дванаесет години“, рече Мили. Кратко и јасно - Милица и Ненад не спаѓаат во оваа старосна граница, па автоматски не биле ни негови ...
| | веќе видена

Ударничко темпо на трошење во изборниот шпиц. Минусот во буџетот во мај, изнесува 49,5 милиони евра. Министерството за финансии ги објави мајските податоци - владата во првите пет месеци од годинава потрошила повеќе од половина од планираниот дефицит, или 110 милиони евра. Се фрлаа лопати, се поставуваа споменици, се пуштаа игралишта - изборна кампања на власта што очекувано ги зголеми трошењата, оценуваат економистите. Минусот во мај е покриен со 100 милиони евра од кредитот на ММФ. Од Министерството за финансии, велат дека буџетскиот дефицит е според проекциите. „Поголемите расходи се должат на добрата реализација на капиталните инвестиции, кои се за 50% повисоки во споредба со истиот период лани“, велат од министерството за финансии. Економистите очекуваат ребаланс на буџетот на крајот на август. И натаму сугерираат владата да се откаже од нестопански проекти и трошења. „Дека и покрај изборите што ги имавме, што секако претставуваат еден мал застој во економијата, дека проекциите ќе бидат остварени, ...
сите 3 | | | веќе видена

Според претседателот на националната фондација за трансплантација, Владимир Чадиковски, од септември Клиниката за детска хирургија, ќе биде подготвена да ги прифати дечињата кај кои треба да се изврши овој тежок хируршки зафат. Фондот за здравство, веќе одобрил пари за две трансплантации на црн дроб и за пет за бубрези, кои веќе се извршувани во Македонија. „Може да се случи да имаме година кога ќе имаме само две трансплантации на црн дроб, а може и година кога ќе имаме пет. Битно е дека сите услови се исполнети, имаме кадар, помошта стига од експертско ниво за првата трансплантација, така што сметам дека првото дете на кое навистина ќе му е потребна трансплантација на црн дроб, ќе бидеме спремни да ја направиме“, вели Владимир Чадиковски, претседател на Национална фондација за трансплантација. Веќе наесен, клиниката ќе добие и комплетно нови хируршки сали. Државната лотарија денеска донираше 1,2 милиони денари наменети за обновување на подовите, репарирање на ѕидовите и таванот и средување на просторот ...
сите 7 | | | веќе видена

По речиси една година, откако фармерот Душко Илиевски, неговиот брат Цане и татко му Томе беа притворени под обвинение дека во нивата со компири произведувале марихуана, денеска по неколку одлагања, започна главниот претрес во Основниот суд во Битола. По изјавите на тројцата обвинети, во Судот за да сведочат се појавија и двајца полициски инспектори. Битолскиот фармер очекува фер судење и убеден е дека судот нема да подлегне на никакви политички влијанија. „Очекуваме фер судење. Еве, како што гледате, денеска и татко ми присуствува оти му се подобри здравствената состојба. Чекаме фер судење, а аргументите се на моја страна“, рече фармерот Душко Илиевски. Во очекување на доказната постапка, адвокатите на тројцата земјоделци сметаат дека имаат доволно цврсти аргументи да ги побијат доказите од обвинението, кои биле обезбедувани на незаконски начин. „Аргументите се веќе обезбедени на наша страна, заради тоа што имаме докази што се изведени на противправен начин, па сега чекаме на ред да дојде обвинителот да ...
сите 2 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната крушевчанка Цанка Мисовска, утрово околу 9 часот и 30 минути, во тешка сообраќајна незгода трагично го загуби животот на магистралниот пат Битола - Прилеп, во непосредна близина на подвозникот за село Ивањевци. Во критичниот момент автобусот кој патувал од Крушево преку Прилеп за Битола, на несоодветно место застанал и таа слегла за да оди кај свои роднини во с. Вашарејца на неа налетало возило „Фолксваген венто“. Управувано од 53-годишниот Кире Пичуловски, австралиски државјанин. Од стравотниот удар, 18-годишната девојка на самото место починала, а возачот на автобусот се исплашил и побегнал. Истражниот судија врз трупот на починатата, наложи обдукција. „До незгодата дошло кога засега од неутврдени причини, пешакот којшто се симнал од автобусот, кој се движел во правецот Прилеп кон Битола, на критичното место, најверојатно од причини, што не го забележал движењето на патничкото моторно возило, коешто се движело во правец од Битола кон Прилеп, тргнал да го преминува коловозот. - Во ...
сите 24 | | | веќе видена

Со најголем буџет досега од преку два милиони денари и квалитетна програма, за две недели ќе стартува јубилејното, 10-то издание на интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“, единствен од ваков вид на Балканот. Новина е тоа што годинава фестивалот добива нов организатор, наместо досегашниот, општина Велес. „Фестивалов годинава за прв пат преминува од локална самоуправа на ниво на здружение на граѓани, граѓанска асоцијација којашто првенствено ќе се занимава со подготовката, организацијата и реализацијата на овој фестивал“, изјави Васил Зафирчев, уметнички директор на ФАД „Стоби“. Иако програмата се уште не е утврдена, најавени се квалитетни претстави од Хрватска, Турција, Србија и Франција. Организаторите велат дека фестивалот добива се поголемо реноме во европски рамки, што го потврдува интересот на многу странски театри за учество на „Стоби“. „Ние како извршна канцеларија ќе доставиме допис до сите релевантни куќи, национални институции и до независни проекти во Европа, па и во светот за ...
| | веќе видена

Згодна секси бринета си го бара својот летен хит. Следува награда - песна на увце! Или да бидеме појасни секси бринетата е Северина, а летниот хит - мистериозно исчезнатиот „Бред Пит“. Добро, не оној вистинскиот - од крв и месо, сепак Анџлина во него предлабоко ги има забиено канџите, туку мудро смислениот трик во кој вештата Севе го искористи името на холивудскиот убавец. „Се врти нов хит, а ти си како Бред Пит“ - си пее Севе и за само 24 часа колку што стоеше песната на You Tube - успеа да заработи над 119.000 прегледи. А ако оваа бројка не ви изгледа доволно импресивна што велите за овој факт? - песната за само тој еден ден стигна на 16-то место на најгледани видеа на светот. За еден ден! Во светот! Но, нашата атрактивана бринета не се секира многу. Некако ни се чини дека на Севе и „тргна“ со видеата. Не веруваме дека сте заборавиле, како воопшто би можеле, но, ете колку за потсетување - пред неколку години едно нејзино домашно видео „случајно“ се појави на Интернет и ја однесе нејзината кариера на ...
сите 4 | | | веќе видена

63 проценти од студентите на државниот универзитет „Св.Кирил и Методиј“ познаваат некој што со врски се запишал на факултет, 60 проценти од студентите познаваат некој што користел партиски или роднински врски, 46 проценти се запознаени со манипулации со квотите за малцинствата, а поразителни дури 91 процент од студентите на УКИМ не би пријавиле корупција доколку тоа би го загрозило нивниот личен интерес. Ова се дел од резултатите до кои дојде Младинскиот образовен форум во истражувањето спроведено од ноември до декември 2010-та година со 330 студенти од пет факултети од УКИМ. „Целта на ова истражување е да го одредиме и да го осознаеме степенот на корупција и перцепцијата за корупцијата, како и формите на корупција и односот на студентите и на факултетите кон корупцијата“, изјави Петар Димитров, Младински образовен форум. Како причина за корупција високи 87 отсто од студентите го навеле притисокот од родителите, 79 отсто - бидејќи сите го прават тоа, а 40 отсто за да влезат во државна квота со која ...
сите 5 | | | веќе видена

На плоштадот Македонија, поставен е споменикот на цар Самоил. Споменикот е изработен во бел мермер , цар Самоил е во седечка позиција и е висок пет метри. На постаментот, на кој е поставен споменикот, има бронзени релјефи и е со висина од 3,5 метри. Автор на цар Самоил е Димитар Филиповски, а споменикот е изработен во уметничката галерија Пиетро Базанти е Фиљо и леарницата Фернандо Маринели од Фиренца, Италија. Споменикот на цар Самоил чини 1,5 милион евра. „Овој врска немам кој е“, вели жител. Не ви личи на Цар Самоил? - На Цар Самоил? Некако чудно ми е, не знам, пренатрупано е, мал е просторот, убаво е ама ова би требало да биде последно, да се става во однос на стандардот што го имаме, што се пружа на граѓаните. Не ви личи на Цар Самоил? - Не знам, - Прв пат го гледам. На кого ви личи? - Не можам да се сетам на кого. Не ви личи на Цар Самоил? - Да, Самоил. - Не знам. Не ви личи на Цар Самоил? - Не. Не знаете кој е? - Оваа влада вакви работи што постави, ќе има што да се гледа, кога ќе дојдат ...
сите 13 | | | веќе видена

Весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, иако со потешкотии, со сигурност ќе излегуваат додека има залихи хартија. Од издавачот „Плус продукција“ информираат дека весниците во наредниот период ќе бидат со намален број на страници и само во црно-бел печат. Неофицијалните проценки се дека материјал за печатење има до следната недела. Иднината на весниците познати по својот критички став кон власта е неизвесна откако вчера управата за приходи испорача извршно решение за продукцијата, со кое побарува еден милион евра наводно затаен данок.
сите 14 | | | веќе видена

Независноста на Македонија и натпреварите на македонската фудбалска репрезентација најмногу се доживуваат како заеднички настани од граѓаните од сите етнички припадности во Македонија. Во сеопфатната студија на Охридскиот рамковен договор, спроведена од Македонскиот центар за меѓународна соработка 63.7 отсто од граѓаните овој договор го сметаат како заеднички настан. За заеднички личности граѓаните ги сметаат Мајка Тереза (78 %), Борис Трајковски (68,4 %), Александар Велики (46,8 %) и Питу Гули (48,1 %). Гоце Делчев и Никола Карев се најмалку прифатливи заеднички личности за етничките Албанци (14,2 % и 11,4 %) и за Турците (22,7 % и 19,7 %). Скендер бег е прифатлив за заедничка личност за 37,5 отсто Македонци и за 36,3 отсто Албанци. Последните пет години најмногу е подобрена почитта кон културата на етничките Албанци, таков став имаат 44,6 отсто граѓани. По нив, најмногу е подобрена почитта на културата на етничките Македонци, етничките Турци и Ромите, а најмалку на етничките Срби, Власите и Бошњаците. ...
сите 6 | | | веќе видена

next