Еден скопјанец завршил во болница со скршена вилица по расправија за паркинг со непознато лице на улицата „Адолф Циборовски„ во Скопје. Како што соопшти МВР, инцидентот настанал вчера околу 19.00 часот, откако М.И. (30) од Скопје се обидел да се паркира со своето возило, при што настанала расправија со непознато лице кое веќе било паркирано со неговото возило. Непознатото лице физички го нападнало М.И., удирајќи го со тупаници во пределот на главата. На М.И. му е укажана лекарска помош во Ургентен Центар каде е констатирана тешка телесна повреда, скршеница на вилица и истиот е задржан на лекување. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето и расчистување на случајот.
сите 7 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски потврди дека си заминува од функцијата од родителски и човечки причини за да поминува повеќе време со семејството, а не од политички причини како што беше најавено. Тој изјави дека ќе го даде својот придонес и понатаму во МНР, и ќе му помага на идниот министер, за кој не сакаше да коментира. Шефот на македонската дипломатија ќе ја води Комисијата за надворешна политика во Собранието. Милошоски на неговата функција беше пет години, а кој ќе го замени се уште не се знае.
сите 46 | | | веќе видена

Во полн ек е бербата на вишните во полошко. Земјоделците се задоволни од родот и неговиот квалитет. Душко Богданоски е производител од Брвеница. Веќе триесет години одгледува вишни. На површина од девет декари има илјада дрвја. Очекува просечен род од околу десет тони. „Оваа година е просечна да кажеме некаде девет до десет тона по хектар, а добар род и е некаде 12 до 14 тона по хектар, а има и послаб род, што значи просечно под осум тона по хектар, тоа е нешто послаб род, а ова е среден род. Нема болести и други појави црви“, вели Душко Богданоски, производител од Брвеница. Откупната цена ја диктира странскиот пазар, вели Богдановски. Очекува да биде од 28 до 30 денари за килограм. Со таа сума би бил задоволен и би можел да ги покрие трошоците. Се надева на добар пласман, првпат по повеќе години. „Четири до пет прскања, исто така има и косење и обработка на почви. Оваа година имаше и повеќе влага при што мораше вадење да се даде. Потоа има транспорт, горива, берба исто така имаш скоро 6,5 денари по ...
| | веќе видена

Вишиот управен суд денеска официјално започнува со работа, соопшти македонското министерството за правда. Овој суд ќе одлучува по жалбите против одлуките на Управниот суд донесени во прв степен. Пред околу еден месец, судскиот совет за претседател на новоформираниот Виш управен суд ја избра судија Розалија Кочковска. Кочковска беше избрана со 12 гласа „за“ и три „против“. Таа доаѓа од местото претседател на Управниот суд. Официјално почетокот на работата на судот, како што најавуваат од министерството, ќе го означи министерот за правда Михајло Маневски Канцелариите на Вишиот Управен суд се наоѓаат на ул.Никола Парапунов б.б Општина Карпош, пред Мостот „Обединети нации“ кај трите кули.
сите 23 | | | веќе видена

Севернокорејските власти одлучија поради кризата да ги затворат факултетите на десет месеци, а студентите наместо на предавања, да ги пратат во фабриките и на полињата. Според јужнокорејски извори, сите студенти мораат да се јават на повикот, а исклучок се само тие што треба да дипломираат во наредните неколку месеци и странските студенти. Државниот врв вети дека Северна Кореја наредната година ќе стане голема, напредна и моќна држава. Јапонските аналитичари веруваат дека властите се плашат од студентски бунтови.
сите 4 | | | веќе видена

Велика Британија се подготвува за голем штрајк - 750 илјади учители и други државни службеници, организирани од синдикатите, ќе ги преплават улиците на поголемите градови. Толпата веќе се собира пред „Даунинг стрит“ во Лондон на до сега најмасовен протест против економската и социјалната политика на владата. Според синдикатите, министрите милионери немаат никакво чувство за проблемите на обичните луѓе и на работниците. Власта, пак, ја обвинува опозицијата дека ги избегнува проблемите бидејќи е во рацете на синдикатите. Освен училиштата, штрајкот ги затвори и пристаништата и аеродромите.
сите 2 | | | веќе видена

Европската комисија планира да го зголемат наредниот седум годишен буџет на Унијата со зголемување на данокот на продажба и давачките во финансискиот сектор во сите земји. Некои европски држави се побунија дека буџетот треба да биде замрзнат како и обично, бидејќи европејците веќе се подложени на строги мерки за штедење. За секоја промена во приходите на европската унија е неопходно одобрение од сите 27 земји-членки. Се очекува преговорите да потраат до наредната година. Ако биде одобрен планот, буџетот на Унијата ќе се зголеми за 48 милијарди евра, од сегашните 926 милијарди.
| | веќе видена

Хрватска денеска и официјално, по речиси шест години, ги затвора пристапните преговори со Европската унија, на последниот ден од унгарското шестмесечно претседателство. На меѓувладина конференција за пристапувањето на министерско ниво, Загреб ќе ги затвори последните четири поглавја - пазарна конкуренција, правосудство и основни права, финансиски и буџетски одредби и други прашања. Хрватската делегација ќе ја предводи министерот за надворешни работи Горан Јандроковиќ, а од европската страна, ќе биде унгарскиот министер за надворешни работи Јанош Мартони.
сите 15 | | | веќе видена

Во денешниот воздушен напад кој силите на НАТО го извршија во Авганистан (ИСАФ), бил убиен, Исмалил Јан, еден од лидерите на талибанската мрежа Хакани. Постои сомнение дека Јан бил вмешан во нападот на хотелот Интерконтинентал, кој се случи во вторникот навечер, а во кој загинаа 12 луѓе. ИСАФ објави дека Јан бил на чело на група од 30-тина бунтовници кои ги предводеле нападите врз силите на НАТО во покраините Пактија и Кост, талибански упоришта кои се сместени долж границата со Пакистан, позади која се наоѓа провинцијата Северен Визиристан - база на мрежата Хасани. Мрежата го добила името по муџахединскиот командант Џалалхудин Хасани кој во осумдесеттите години од минатиот век се борел против советската инвазија. Истовремено, весникот „Вашингтон Пост“ објави дека САД извршиле напад со беспилотно летало во Сомалија, при што биле ранети двајца високо позиционирани членови на сомалиската група Ал-Шабаб, која е поврзана со Ал-Каеда.
сите 6 | | | веќе видена

Најдолгиот поморски мост на светот, Џијаџоу Беј Бриџ долг 42 километри отворен е во Кина, по четири години градење. Кинеската државна телевизија Си Си Ти Ви јавува дека мостот има пет илјади столбови кои го поврзуваат источниот кинески брег Џингдао и островот Хуангдао, а неговата изградба чинела повеќе од 1,5 милијарди долари. Според податоците на Гинисовата книга на рекорди, најдолг мост до сега беше оној на езерото Понтчартрејн во Сојузната американска држава Луизијана, кој е долг 38,42 километри.
сите 19 | | | веќе видена

Потребно е да се усвои механизам со кој на слабите членки на еврозоната би им се овозможило да го напуштат тој блок. Тоа е можеби неизбежно, смета американскиот милијардер Џорџ Сорос. Тој на панел дискусијата во Виена изјави дека целата европска криза е концентрирана околу заедничката европска валута. „Се наоѓаме на раб на економски колапс, кој што започна во Грција, а лесно би можел да се прошири низ светот. Глобалниот финансиски систем и натаму е многу ранлив“, изјави Сорос. Истакнувајќи дека властите се обидуваат да купат време, Сорос оцени дека времето всушност работи против нив. Фондацијата на Сорос управува со имот вреден 28 милијарди долари.
сите 5 | | | веќе видена

Папата Бенедикт Шеснаесетти ја прослави 60-годишнината од замонашувањето и ја изрази својата радост што бил свештеник во овие неколку десетлетија кои беа одбележани со „различни човечки слабости“. На верниците насобрани на плоштадот „Свети Петар“ 84-годишниот папа им се обрати на неколку јазици, а особено им се заблагодари на верниците кои дојдоа од неговата родна Баварија. На 29 јуни 1951 година по завршувањето на Втората светска војна, Јозеф Рацингер станал свештеник во баварскиот град Фрајзинг. За папа беше избран во 2005 година. „Чувствувам потреба на сите вас, свештеници, бискупи и верници, да ви упатам зборови на надеж и охрабрување, зборови кои созреваат со искуството кое се стекнува и кое произлегува од нашите човечки слабости“, истакна папата Бенедикт Шеснаесетти.
сите 2 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од 5,4 степени го погоди централниот дел на Јапонија. Во земјотресот се повредени девет лица, а материјална штета е забележана на замокот од 16-от век кој се смета за дел од културното наследство. Епицентарот на земјотресот бил во префектурата Нагано, на околу 180 километри западно до Токио, извести јапонската метеоролошка агенција. Телевизијата НХК јави дека се повредени девет лица, а дека на замокот кој се наоѓа во округот Матсумото настанале пукнатини на внатрешните ѕидови.
сите 6 | | | веќе видена

Американскиот таблоид „Globe“ објавува шокантна вест за распад на американското претседателско семејство, пренесува порталот „Dnevnik.hr“. Наводно проблемите на брачната двојка Обама започнале пред неколку месеци, кога Барак и Мишел се скарале околу тоа дали ќе имаат уште едно дете, пишува „Globe“. „Мишел на својот сопруг му го скрши срцето кога одби да имаат уште едно дете“ ја пренесува „Globe“ изјавата на неименуван извор близок до семејството Обама. Наводно на Мишел и е од се преку глава и таа сакала да си замине од Белата куќа. Според шпекулациите првата дама на САД го напушта сопругот, претседателот на САД, и наводно таа веќе започнала да се подготвува за селење заедно со своите ќерки.
сите 14 | | | веќе видена

Во Грција за денеска е најавен нов штрајк, што треба да биде продолжение на штрајкот кој започна пред два дена. Грците протестираат против новите мерки за штедење кои би требало да обезбедат меѓународна финансиска помош, со што државата ќе се спаси од банкрот. За време на вчерашните нереди на централниот плоштад во Атина беа повредени 250 луѓе, а центарот на Атина по судирите на полицијата и вандалите личи на боено поле, пренесуваат светските агенции. Демолирана е зградата на министерството за финансии, во чие приземје е запалена зградата на поштата. Грчкиот парламент ги усвои мерките за штедење, со кои владата на Папандреу очекува до 2015 година да заштеди 28 милијарди евра, додека од приватизацијата во државната каса би се слеале уште 50 милијарди евра.
сите 33 | | | веќе видена

Естрадна приказна по холивудски рецепт! Млади, вљубени свадба како од бајките и по само една година - крај! Атрактивната пејачка Туна, за прв пат по разводот од оној кој до неодамна го опишуваше како човек на својот живот - Рилинд Река - отворено говори за магазинот „1Е“. Испровоцирана од серијата наслови во албанските таблоиди кои ги пренесовме и ние во ексклузивното интервју - Туна заклучува - „Ова е прв и последен пат да зборувам на оваа тема“. Колку за потсетување - во април минатата година, на величествена церенмонија за 400 гости - Туна му рече „да“ на својот сакан Риланд. Година подоцна, информацијата за крајот на врската - дојде во пакет со шпекулацијата дека тоа се случило поради афинитетите кои Туна ги има кон девојките. Демек ја фатиле на дело - во прегратка со другарка која изгледала малку повеке од пријателска. Албанската поп-принцеза - одлучно ги демантираше овие гласини. Кои се причините за разводот, во какви односи се екс-сопругот - ќе можете да откриете во ексклузвното интервју за „1Е“ ...
| | веќе видена

Збрка во ординациите на матичните лекари. Пациенти масовно се враќаат кај специјалистите, оти матичните не смееле да им препишуваат одредени лекови. За антибиотици, спрејови за астма, лекови против висок притисок и холестерол, пацинтите се шетаат од врата до врата или се враќаат на клиниките. Револтирани, велат дека ова малтретирање трае веќе цела година. „Мораше да се симнам доле, па да се качам повторно горе за да земам лекарства. - Ме вратија од специјалист, требало некој печат да има и сега чекам“, велат пациентите. Уплашени од можни последици од Фондот, лекарите не сакаа да зборуваат пред камера. Но, во разговор признаа дека често се казнувани. Стравуваат од честите контроли и тоа се рефлектира врз пациентите. Збунети лекари, незадоволни пациенти. Хаосот, незнаењето и стравот од казни на лекарите, ги натераа пациентите да шетаат од врата на врата по неопходните лекови. Управниот на поликлиниката Јане Сандански, вели дека кај него постојано доаѓаат поплаки од пациенти и бидејќи нема ингеренции врз ...
| | веќе видена

Не грижете, Иван сепак е добро и го исече само морковот а не и неговиот прст. Продолжуваме со процесот на сецкање. А Иван веќе и украде неколку кулинарски финти на тетка Ратка Макар што упорно одбиваше да исечка кромид или луто пиперче. Сепак, кај победникот дома нема да има џокер - повикај пријател, па ке мора самиот. И додека зеленчукот за селското мевце се крчкаше на оган, Иван реши да ја покаже својата специјалност - јужно македонска салата. А потоа и се пофали дека е на диета. Само не знаеме дали диетата е за слабеење или обратно. Некако не ми изгледа тешка. Треба да му ја побараме. И додека диеталецот Иван брцкаше прсти во секоја манџа, мевцето и зеленчукот беа подготвени за во рерна. Мх, мх, мх ако е половина добро од тоа како изгледа и мириса ќе биде ова добра лапачка. Но, дегустацијата ја оставаме за утрешното издание на А1 Ексклузив. Дотогаш бујрум на официјалната „Фејсбук“ страна, постирајте фотографии и лајкнувајте. Играта Освојте го Иван трае до петок точно на пладне. Побрзајте!
| | веќе видена

Знаеме дека сите се подготувате да заминете на одмор во овие топли летни денови, па токму затоа ви ги презентираме производите на Ла вера, од органско потекло, кои досега имаат добиено дури пет сертификати за квалитет. Лето си е лето нели, а вашата кожа и коса бараат посебен третман . Па, за да не лутате наоколу барајќи ги вистинските просизводи, Ла вера нуди се што ви е потребно „Лавера опфаќа козметика за нега на тело,коса, декоративна козметика и производи за сончање за овие летни денови“. Баш така, ако сакате да си добиете совршен бронзен тен, без разлика дали сте на плажа или на планина, Ла вера ги промовираше и своите природни производи за сончање. „Ова се производи кои се најактуелни во овие летни денови, па со нив можете да си добиете совршен исончаан тен. Им препорачуваме на сите да ја пробаат козметиката на Лавера, наменета за секаков тип на кожа“. Па, додека вие си уживате на плажа во топлите летни денови, вашата кожа ќе остане заштитена со производите на Ла вера, а вие ќе си го добиете ...
| | веќе видена

Брисел е загрижен и будно ги следи состојбите околу медиумите во Македонија. Слободата на медиумите е од витално значење и има суштинска важност за една земја која има европски аспирации. Полскиот амбасадор чија земја од утре го презема претседавањето со ЕУ, сепак бара да се направи разлика меѓу финансиските малверзации, борбата против корупцијата и мешањето на политиката во слободата на медиумите. Дали слободата на медиумите во Македонија ги исполнуваат европските стандарди? „Колку поголема разновидност на медиумите имате, има толку повеќе можности за информации од различни извори и добивање вистинската информација, преку комбинирање на тие информации, од оние медиуми кои се погодни за една страна и медиумите кои не се поволни за истата, но се погодни за другата или можеби неутрални медиуми. - Како што реков, изразувањето на медиумите е поставено високо во агендата на Брисел и Брисел внимателно, будно ја набљудува ситуацијата во Македонија. - Се надевам дека за општо добро на сите ситуацијата ќе биде ...
| | веќе видена

next