Слободата на медиумите во Македонија назадува. „Фридом Хаус“ во најновиот извештај состојбата за минатата година ја оценува со индекс 4,50, што е за четвртина поен полошо од оценката за 2009-та година. „Независноста на медиумите претрпе остар пад во 2010-та година, со што се наруши нивната улога на чувар (на демократијата)“, стои во првата реченица од извештајот. Се донесе нов Законот за телекомуникации кој овозможува Министерството за внатрешни работи да ги прислушкува телефоните и да ја следи e-mail комуникација без судски налог. „За новинарите, тоа е потсетување на 2001-ва година и телефонското следење на новинари и политичари, кога исто така на власт беше ВМРО-ДПМНЕ“, забележува „Фридом хаус“. Многу новинари завршија на суд, бројот на тужби за клевети достигна рекорден број, парични казни се зголемија, се вели во извештајот. Многу тужби против новинари беа поднесени од политичари, судии, државни функционери, или конкуренти. Самоцензурата е се поприсутна, а влијание на тоа имаат и владините реклами, ...
сите 7 | | | веќе видена

Е сега нема враќање! Творецот на „Два ипол мажи“ Чак Лори - еднаш и засекогаш се ослободи од Чарли Шин. Студиото денес излезе со известување за ликот на Шин - Чарли Харпер - мора да умре. Новата, деветта сезона од хит серијата, почнува со епизода во која братот Ален и внукот Џејк - добиваат вест дека Чарли загинал во сообраќајна несреќа. Тука продуцентот Лори со дозволува малку уживање - Чарли загинал во толку страшна несреќа што ништо не останало од него. Ефективно, нели? Е сега на сцената стапува новиот лик во серијата - Ештон Качер. Која е неговата приказна останува да видиме, но со оглед на креативниот и тоталниот начин на кој Лори ги уништува своите противници, сигурно ќе биде послушен актер. Во меѓувреме вистинскиот Чарли, се уште жив и здрав ја сфати пораката - нема враќање! За негова огромна среќа - се уште има по некој лудак во Холивуд кој ќе се обиде да заработи на неверојатната слава и публицитет која доаѓа со името Чарли Шин. Наводно проблематичниот актер наскоро ќе потпише договор за нова ...
сите 11 | | | веќе видена

Ако може Гувернерот Арнолд - може и Мадона! Импресивните три децении од нејзината кариера се доволни да наполнат неколку тома но, публиката веројатно подобро ќе реагира на оваа идеја - стрип за животот на неуништливата поп-кралица. Станува збор за графичка новела од само 32 страници и е дел од серијалот наречен „Женска сила“. Издавачката куќа Блувотер Инк досега ги објавуваше биографиите на моќните жени како Маргарет Тачер и Барбара Волтерс. „Наша цел е да ги прикажеме помалку познатите случувања и влијанија кои резултираа со тоа што Мадона стана и остана феномен и тоа повеќе од четвртина век откако се појави на сцената“. „Повеќето од денешните поп-ѕвезди се и должат на оваа жена. Неверојатно е што направи од својот живот“, вели сценаристот Кук. Е сега колку стрипот ќе биде биографски, а колку ќе го одрази гледиштето на авторот на Мадона како супер-жена ќе видиме во август.
сите 4 | | | веќе видена

Ете и тоа доживевавме! „Меган Фокс врати се - спаси не од глумата на Роузи Хантингтон“ - вака некако гласат насловите на критиката која имаше можност пред-премиерно да го погледне третото продолжение на „Трансформери“. Иако за филмот немаат кој знае што да кажат сите негативни коментари отидоа на адресата на манекенката и глумица Роузи Хантинтон која е замена за проблематичната Меган. „Никогаш не мислев дека ќе ја бранам Меган Фокс, но таа глуми многу подобро од девојката која на снимањето на филмот дојде директно од модната писта“, започнува филмскиот критичар Баз Бамигбој, а пренесува „Daily Mail“. Новото остварување на режисерот Мајкл Беј - „Trasformers: Dark of the Moon“, барем според овој филмски критичар, е оценето како "едвај просечно". Но сепак - режијата е многу, многу подобра од глумата. „За сите оние кои не знаат како дојде до тоа Роузи да ја има една од главните улоги во филмот, знајте дека Меган Фокс, претходничката на Роузи, доби отказ затоа што во едно интервју „плукаше“ по режисерот Мајкл ...
сите 2 | | | веќе видена

Пласирана е целосна невистина за позицијата на Македонија околу борбата против трговијата со луѓе. Министерството за внатрешни работи категорично ги демантира невистинитите тврдења изнесени на А1 телевизија дека Република Македонија во извештајот за трговија со луѓе за 2011 година на американскиот Стејт Департмент е рангирана во групата земји ТИЕР 2. Со неоснованите и невистинити тврдења цениме дека А1 телевизија тенденциозно се обидува да го наруши угледот и да нанесе штета на Министерството за внатрешни работи и на Република Македонија. Доколку А1 телевизија професионално си ги извршуваше своите задачи и присуствуваше на денешната прес конференција во МВР или го отвореа извештајот на интернет страницата на Стејт Департментот ќе се увереа дека Република Македонија годинава беше една од 23-те земји кои забележаа напредок и дека Република Македонија е рангирана во групата ТИЕР 1, односно во земјите коишто целосно ги исполнуваат стандардите во борбата против трговијата со луѓе. Извинување од А1 Телевизија ...
сите 21 | | | веќе видена

По 2005-тата, 2006-тата и 2007-мата година кога земјава беше рангирана во групата ТИЕР 2, односно во групата на земји кои нецелосно ги исполнуваат минималните стандарди, во 2008-та и 2009-тата година земјава се најде во друштво на државите рангирани во групата ТИЕР 1, а лани бевме вратени во групата ТИЕР 2. Република Македонија годинава ќе биде во друштво со земји како Австрија, Канада, Данска, Луксембург, Норвешка или Шведска. Сите соседи, вклучувајќи ги и Бугарија и Грција, кои се членки на Европската Унија и годинава остануваат во групата земји рангирана во ТИЕР 2. Освен нив во оваа група се наоѓаат уште осум други земји членки на Европската Унија како Естонија, Романија, Чешка, Малта, Унгарија, Латвија, Естонија и Кипар. Секако дека не може и не смее да не остави рамнодушни фактот дека Македонија е препознаена како земја извор, транзит и дестинација на деца, жени и мажи кои се жртви на трговија заради сексуално искористување или присилна работа.
сите 21 | | | веќе видена

Претседателот Иванов попладнево треба да му го врачи мандатот за состав на новата Влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Со ова, ќе почнат да течат 20-те дена законски рок, во кој мандатарот треба да ја состави Владата и да му ја предложи на Собранието заедно со владината програма. Се очекува дека коалицискиот партнер ДУИ во новата Влада добие до сега најголемо присуство на претставници на Албанците. Никола Груевски по трет пат ќе го добие мандатот за да формира нова Влада, откако шефот на државата Ѓорге Иванов во претседателската вила ќе му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Партија која на предвремените парламентарни избори освои најмногу пратенички места. По добивањето на мандатот Груевски има 20 дена да Собранието да ги достави составот и програмата на новата Влада. Собранието ја избира Владата со мнозинство гласови, што значи 62 пратенички гласа. Меѓутоа според информациите од двете партии, тоа ќе се случи побрзо и нема да се чека крајниот рок. Иако преговорите се чуваат ...
сите 48 | | | веќе видена

САД ја проширија листата држави кои може да се најдат на удар на санкции, бидејќи не прават доволно во борбата против трговијата со луѓе. Во делот за Македонија, стејт департментот оценува дека земјава е извор, дестинација и транзитен центар за шверц на мажи, жени и деца. Странците што се принудени на проституција или присилна работа во Македонија доаѓаат од соседните земји, Албанија, Бугарија, Србија и Косово. Македонски и странски државјани, пак, се шверцуваат во земјите од Западна Европа. Најмногу на удар се децата, особено ромите. Сите жртви на шверцот идентификувани од властите, биле македонски државјани. За разлика од лани, кога дошло до пад во трговијата со луѓе, годинава земјава се вратила на нивото од 2009-та и 2010-та година. Стејт департментот забележува дека иако постои стратегија, таа лошо се имплементира во пракса, а полицијата тешко ги детектира жртвите на шверцот со луѓе. Земјите во извештајот се категоризирани во 4 групи, од кои првата целосно ги исполнува стандардите. Македонија е во ...
сите 30 | | | веќе видена

На граничниот премин Евзони на македонско-грчката граница од синоќа на полноќ во целосен прекин е сообраќајот на товарни возила и автобуси поради штрајкот на грчките цариници. Единствено на секој два часа, по 15 до 20 минути се пропуштаат само патничките возила. Засега нема подолги колони на возила на овој премин, затоа што сообраќајот се насочува кон граничните премини Стар Дојран и Меџитлија. Поради ова зголемена фреквенција има кај Дојран и чекањето трае нешто подолго од вообичаеното време за граничните процедури. Поголеми проблеми нема но, не е исклучена можноста да се појават во текот на денот. Во видеото можете да го погледнете целиот прилог.
сите 64 | | | веќе видена

Во Грција од денеска во тек е 48 -часовен генерален штрајк, додека парламентот дебатира за новата рунда мерки за штедење кои ова тело треба да ги усвои најдоцна утре. Штрајкот го свикаа грчките синдикати, бесни поради новата програма за штедење која на земјата треба да и донесе 40 милијарди долари и која предвидува даноци и за оние кои имаат минимални плати, како за другите категории на сиромашни Грци. Овие мерки следуваат по неколку месечните кратења во речиси сите сектори, поради што невработеноста во земјата се искачи на 16 проценти. „Овие мерки се масакр на правата на работниците и животот на работниците во Грција ќе се претвори во пекол“, вели Танасис Пафилис, парламентарец од редовите на грчката Комунистичка партија. На демонстрантите ќе им се придружат лекарите, возачите на брзата помош, новинарите, па дури и актерите од државните театри. Канцелариите на јавната администрација, како и банките, во текот на наредните 48 часа ќе бидат затворени, болниците ќе работат со намален персонал и само за итни ...
сите 14 | | | веќе видена

Поранешниот американски гувернер од српско потекло Род Благојевиќ, е прогласен за виновен по 17 точки, меѓу кои обид за продажба на сенаторското место на Барак Обама, мито и обид за изнуда. На ново судско рочиште се очекува да биде утврдена тежината на казната.На Благојевиќ му се закануваат 20 години затвор. Со ова се затвора скандалот што пред две години ја шокираше американската јавност, особено со оглед на тоа дека Благојевиќ размислувал за претседателска кандидатура.
сите 9 | | | веќе видена

Либиските бунтовници слават по објавата на меѓународниот суд за воени злосторства, дека е издадена потерница по Гадафи и неговиот син Саиф ал Ислам. Според нив, овој чин му го одзел на полковникот сиот легитимитет, ако воопшто го имал. Сепак, либиските власти ја отфрлија одлуката на судот во ХАГ да издадат налог за апсење, тврдат дека полковникот и неговиот син немаат никаква официјална функција во владата, па според тоа, немаат никаква врска со обвиненијата за воени злосторства против нив. Режимот обвинува дека одлуката на трибуналот, е уште еден изговор на НАТО да го убие Гадафи.
сите 23 | | | веќе видена

Иран демонстрираше воена сила, прв пат ги претстави подземните ракетни силоси, во рамките на десетдневните вежби на револуционерната градба. Државната телевизија емитуваше снимки од ракетите сместени длабоко под земја, најверојатно од типот Шахаб 3, со дострел од 2 илјади километри. Ракетите се подготвени за лансирање ако Иран биде нападнат, а можат да погодат мети во Израел и американските воени бази во регионот, објасни Техеран. Наводно, само неколку земји имаат подземни ракетни силоси што не може да се детектираат сателитски, а Иран ги има повеќе.
сите 3 | | | веќе видена

Светот применува алтернативна можност за прекинување на раната бременост, Македонија се уште тапка во место на ова поле. Додека во земјите на Западна Европа речиси 80% од абортусите се изведуваат со таблети кај нас жените се уште ја имаат единствената можност за прекинување на бременоста хируршки зафат. Иако министерството за здравство уште во Декември минатата година во новите протоколи за безбеден абортус го спомена медикаментозниот како нова метода сепак лекови за ваков абортус во македонија се уште нема. Познавачите на оваа проблематика тврдат дека одложувањето да заживее медикаментозниот абортус во земјава може да е поради стравот на некои гинеколози,овој метод да влијае на намалување на нивниот профит. „Абортусот на крајот се сведува дека е голем бизнис, во сите земји, веројатно и во Македонија. Стравот од помалиот прилив на средства коишто би доаѓале во болниците заради воведување на оваа метода, секако дека постои како опасност“, изјави Бојан Хера. Медикаментозниот абортус според гинекологот Маќули ...
| | веќе видена

Колпортерите на скопските раскрсници ги продаваат веројатно последните броеви на весниците што ги издава „Плус продукција“. Во штотуку излезеното издание од печат, „Време“ под наслов „УЈП испорача пресуда, весниците се затвораат“ пишува за незивесната иднина на днвениот весник кој 7 години успешно опстојува на македонскиот пазар. Фирмата нема средства за да ги намири основните сметки и потреби за весниците да излегуваат во продажба, стои во текстот. Најтиражниот во земјата „Шпиц“ на првата страна пишува под наслов - „Последниот чин на драмата на „Перо Наков“. Ако не се случи некакво чудо, сосема е можно ова да е токму последниот број на Весникот, порачуваат уредниците. За Финалниот удар од власта врз медиумите на „Перо Наков“, под наслов „Се затвораат“ пишува и весникот на албански „Коха е ре“.
сите 24 | | | веќе видена

И запонува еднонеделната екскурзија на Иван во кулинарскиот свет. Македонскиот идол има време до петок да научи да зготви селско месо и тоа на гратски начин. По проверено балканско сценарио, шефот на кујната тетка Ратка му го тутна списокот на Иван во рака и го прати во супермаркетот Веро. Па лесно и е на тетка Ратка, само го напиша списокот, А Иван мора да се снајде. Покрај толку голем избор мора и добро да се избере, понекогаш пак и животното искуство е од голема корист. Што е проверено - проверено е! Заклучивме дека се разбира во големината, да видиме дали се разбира во сочноста. Не грижете се, после ова сепак го зедовме и тоа доматче, ќе го препознаете во салатата. Но, до салатата има уште време, а до десертот - денови. Е сега сигурно ве интересира како може да го довлечкате Иван кај вас дома, да ви зготви нешто се разбира. Правилата на оваа летна игра се повеќе од едноставни. Испраќајте фотографии на кои што сте вие, вашата омилена храна и сето тоа спакувано во некоја креативна варијанта на ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако некој ми кажеше дека Генерал Леви ќе го гледам во Скопје, ќе го погледнев бледо или ќе се изнасмеев слатко. Ама и тоа се случи, ја имавме честа да го изиграме реге танцот на неговата музика и тоа во живо. Повеќе од 20 години се занимава со реге, а си има причина зошто баш оваа музика. „Реге музиката во мое време каде што растев во лондон беше мн популарна и мн ја слушав. Стана наша музика во нашата област и најмногу ми одговараше“ Еден од најпознатите негови хитови е песната Incredible, или ако ова не ви звучи познато тогаш Jungle is massive мора да си го потпевнувате, иако е погрешно. А каква ли слава му донесе оваа песна. „Incredible ме однесе на повисоко ниво, на меинстрим, едно метро повисоко ниво. Да да дефинитивно“ Па од ќејф си ја испеа и 3-4 пати. Сигурно сте го чуле и зборот booyaka, е па ова е човекот што го внесе во речникот. А што значи? „Тоа е еден вид поздрав............“ Booyaka, booyaka, еден поздрав од нас, а и еден од Генерал Леви. „A1 is massive“
| | веќе видена

Замислете цела Хрватска да вози Хјундаи. Е па, број на жители на оваа држава е приближно ист со Хјундаи автомобилите продадени оваа година во Европа. Станува збор за импресивна бројка од 5 милиони возила, и тоа само во Европа. „Дека Европјаните се се повеќе наколонети кон јужнокорејскиот бренд и се повеќе се идентификуваат со посветеноста на Хјундаи во произвиодството на автомобили со врвен квалитет, сведочи и високата продажба, која планираме да ја подобриме во идинина“. А кои автомобили од брендот на Хјундаи се најбарани. „Голем дел од од успешната продажба на Хјундаи се основа на продадените модели од моделот и30, кој се одбележува и за најдобар избор на семеен автомобил“. Баш така, хјундаи и30 е идеален за вашето семејство, но тука е и Револуционерниот модел наречен Хјундаи ИХ 35, кој ја носи престижната титула Автомобил на годината во Македонија за 2011. година. Сега ви е јасно зошто токму тој е прогласен за најдобар автомобил, нели? Па, не двоумете се да седнете зад воланот на Хјундаи!
| | веќе видена

Конечно го добивме талентот! Со многу инспиративен настан, кој во себе носи посебна порака и енергија Милица и Ненад и двајцата глувонеми, го оттанцуваа својот пат до 100.000 евра. Иако не можеа да ја чујат музиката и тоа како ја почуввствуваа, а богами и ние со нив. Но, тоа не значи дека малиот Џураџ не остави рамнодушни. Осумгодишното тапанарче тешко го поднесе 2-то место. Но, има време за неговата кариера и за кариерата на екстраталентираните Анџела 12 годишна хармонистка и Катерина, довојче кое едноставно е родено за сцена. За сјајот на големото финале да биде целосен придонесоа и останатите кандидати кои направија шоу од светски калибар.
| | веќе видена

Балетското студио „Бах“ го одржа својот годишен концерт „Бах шоу“. Годинава по 12-ти пат, уживавме во танцовите точки што ги подготвија сите членови, од најмали до најголеми, од 3 до 19 години, на чело со нивниот кореограф Тања Мојсоска. Најголемо внимание привлече кореодрамата „Македонски идол“. Водител на манифестацијата беше Иванна Хаџиевска, а како гости настапија Бијонд Паркур, битбоксерите Боби и Момир, Првиот македонски идол Иван Раденов и Билјана Ѓошева. Одлично сработениот 12-ти годишен концерт го прославија на афтер парти и ветија уште поголеми изненадувања догодина, кога Балетското студио „Бах“ ќе слави 18 години постоење.
| | веќе видена

next