Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, ќе присуствува на обуката на полицајците во која ќе се мери нивната сразмерна употреба на сила додека ги вршат полициските задачи. Обуката доаѓа во време, кога голема група граѓани секојдневно, повеќе од половина месец, протестира против полициската бруталност. Причина за протестите е неодамнешното крвничко претепување до смрт на 23-годишниот Мартин Нешковски од специјалецот „тигар“, Игор Спасов. Специјалецот, според исказите на сведоците, го удирал Нешковски со нога по телото и потоа главата му ја удирал од клупа на скопскиот плоштад. Министерката Јанкуловска, во крвничкото претепување не виде причина за политичка одговорност. Од неа се очекува да одговори и како поминале психијатриските тестови на полициските специјалци, ако се знае дека голем дел од нив, според неофицијалните информации, не го поминале психо тестот.
сите 3 | | | веќе видена

Грција се мобилизира, синдикатите подготвуваат „контранапад“ против мерките за штедење пред пратениците да ја почнат расправата во Парламентот. Група синдикални активисти утрово го окупираше Акропол. На подножјето на Партенон поставија транспарент со натпис „Народот има власт и никогаш не се предава - организирајте контранапад. Синдикатите од утре излегуваат на генерален 48 часовен штрајк. Повикаа на целосна блокада на земјата, но и на Собранието, за пратениците да не можат да влезат и да гласаат за контроверзното штедење, кое ќе мора да го плаќа обичниот граѓанин. Сепак, планот за штедење мора да биде усвоен како услов земјата да ја добие последната транша од европскиот кредит. Факт е дека ако не ги добие тие 12 милијарди евра, Грција ќе стане првата европска земја што не си ги подмирила долговите. Освен тоа што самата ќе се стрмоглави во банкрот, со себе во катастрофа ќе ги повлече и европските банки и другите финансиски загрозени земји од унијата. Надежта е во идејата на Германија - да се убедат ...
сите 8 | | | веќе видена

Црвено-црната јакна којашто Мајкл Џексон ја носеше во видео спотот „Трилер“ е продадена во неделата за 1,8 милиони долари на аукција организирана на Беверли Хилс по повод двегодишнината од неговата смрт. Купувачот на јакната којашто организаторите на аукција ја опишаа како „еден од најпрепознатливите и познати парчиња облека во 20-от век“ по сопствено барање останува анонимен. Аукциската куќа Julien's Auctions која го организираше наддавањето првично ја процени јакнат на вредност меѓу 200 и 400 илјади долари. Дел од приходот остварен со продажбата на славната јакна на Мајкл Џексон ќе биде доделен на организацијата „Shambala Preserv“ којашто ги прифати Трилер и Шаба, двата бенгалски тигра кои беа порано чувани на имотот на поп иконата.
сите 7 | | | веќе видена

Како резултат од напад на воено возило од страна на терористи на курдската ПКК: еден турски војник загина а тројца се ранети јавува телевизијата NTV. Возилото на турската армија паднало во заседа во регионот Сарај во провинцијата Ван, во рурална област. Како што пренесува телевизијата повикувајќи се на воени извори, припадници на забранетата Работничка партија на Курдистан (ПКК), од отвориле оган од автоматско оружје. Војниците биле изложени на долготраен оган од напаѓачите на којшто возвратиле. Идентитетот на загинатиот војник не е утврден, а двајца од ранетите војници се пренесени на итна операција.
сите 3 | | | веќе видена

Продолжувајќи ги протестите против програмата за штедење на грчката влада, група на синдикални активисти, утринава, на Акропол во Атина, постави транспарент со кој народот го повикува на „контранапад“ против новите мерки на штедење. Транспарентот го поставила група од околу 300 членови на комунистичкиот синдикат ПАМЕ, кои на Акропол влегле поред тој да биде отворен за јавноста. На транспарентот на англиски и грчки јазик пишувало: „Народите имаат власт и никогаш не се предаваат. Организирајте контранапад“. Грчкиот парламент на 29 и 30 јуни ќе расправа, а потоа и ќе гласа за петгодишниот план за штедење, од неговото усвојување зависи дали Грција од ММФ и европските финансиски институции ќе ја добие новата рата од кредитот, која „тежи“ 12 милијарди евра. Синдикатите претходно, почнувајќи од утре, повикаа на генерален 48-часовен штрајк.
сите 13 | | | веќе видена

Најмалку едно лице загина, а осум се повредени во понеделникот во Турција, во експлозија на бензинска пумпа во градот Шанлиурфа во југоисточниот дел на земјата, јавија локалните медиуми. Според првичните полициски податоци, експлозијата се случила на резервоар за течен гас кој се наоѓал во близина на бензинската пумпа. Според истрагата, можно е да станува збор за терористички напад, пренесува телевизијата NTV. Според извештајот од местото на инцидентот на службата за итни случаи, од силната експлозија биле оштетени десетици паркирани автомобили во близина на станица, оштетена е и бензинска пумпа којашто се наоѓа во близина на станбени згради на кои од детонацијата се искршени многу прозорци.
сите 3 | | | веќе видена

Голем пожар што ја зафати американската држава Ново Мексико и се заканува на националната лабораторија во Лос Аламос, која во втората светска војна служела како таен центар за развој на американското нуклеарно оружје, медицината, компјутерската и вселенската технологија. Властите тврдат дека сите радиоактивни и опасни материјали се заштитени и ќе се обидат да го спречат ширењето на огнот, пред да ја зафати лабораторијата. Претходно поради пожарот беа евакуирани повеќе населени места.
сите 10 | | | веќе видена

Исламисти убија 25 луѓе во Нигерија, бидејќи пиеле пиво. Двајца напаѓачи на мотори фрлиле експлозивна направа во бар преполн со луѓе, а потоа отвориле оган врз објектот. Тешко ранети се триесетина од гостите во локалот, а напаѓачите го искористиле метежот за да исчезнат. Војската се сомнева дека зад нападот стои екстремистичката група Боко Харам, која речиси секојдневно напаѓа полициски станици и владини згради и се залага да наметне екстремна форма на ислам, според која грев е се што е напредно и се што доаѓа од западот.
сите 8 | | | веќе видена

Јеменците слават на улиците во исчекување на обраќањето на претседателот Али Салех, бидејќи се шират гласини оти ќе се откаже од власта. Салех не се појавил во јавноста откако беше повреден во напад врз претседателската палата на почетокот на месецов и претрпе големи изгореници по телото и лицето. Според други извори, Салех ќе ја префрли власта во рацете на парламентот или ќе најави предвремени избори, по кои ќе се пензионира.
| | веќе видена

Британските протибетски демонстранти не го оставија кинескиот премиер Вен Џијабао, на мира да го посети родното место на Шекспир. Гневни поради кинеската политика против овој регион, предупредија дека ќе го следат на сите средби со британските власти. Британскиот премиер Дејвид Камерон, најави дека ќе зборува со Вен за Тибет и за човековите права во Кина. Истото го вети и Германија, следната станица на неговата европска турнеја, но најверојатно прашањето ќе падне во сенка на кинеската дарежливост. Пекинг поседува голем број европски обврзници, а најави дека ќе купи и уште повеќе, за да и помогне на Европа да се извлече од должничката криза.
сите 5 | | | веќе видена

Гостин во Вестите на А1 Телевизија беше Исмет Рамадани, еден од најискусните во политичари, бивш пратеник во Собранието на Република Македонија. Сте учествувале во многу коалициони влади. Значајно е да објасните зошто ДУИ го изгуби Собранието? Не ви се чини ли дека ДУИ не го сакаше претседателското место, за да за возврат ги добие позначајните министерски места - правда, одбрана, евроинтеграции? - Мислам дека ДУИ не требаше да ја испушти оваа прилика, шанса, која е пред и се престижна функција. Сепак во тој државен вв е и претседателот на Собранието. - За кохезионото дејствување на државата, претседателот на Собранието е единствена можност да биде Албанец, поради соодносите низ парламентарните избори. Мислам дека погрешија што не инсистираа до крај да ја земат оваа функција. Повеќе од разговорот погледнете во видеото.
| | веќе видена

Ахмети помеѓу престижната, но сепак кај нас повеќе протоколарна функција, на втор човек во државата, се одлучи за поголема квалитативна и квантитативна доминација во извршната власт. Не ги прифатија провокациите и прозивките од политичките противници, дека не ги исполниле ветувањата и очекувањата на Албанците. „Првичната поделба на позициите, ресори или однос на сили во новата извршна власт, ќе биде ни помалку ни повеќе, туку два спрема еден, поточно, гледано во бројки и проценти некаде околу 50% од застапеноста во новата извршна власт, ќе бидат кадри од ДУИ“, вели Ермира Мехмети Деваја, ДУИ. Начелен договор велат и од двете страни има, но каков, официјално не откриваат. Според информации на А1, во поделбата на владиниот колач, кај ДУИ одат министерствата за одбрана, правда, економија, заштита на животната средина и локална самоуправа и вицепремиерските места за Рамковен договор и за евроинтеграции. Интегративците добиваат и четири заменички мести и пет државни секретари. Се разговара и за директорски ...
сите 78 | | | веќе видена

Во полн ек е жетвата во овчеполско и штипско. Во штипско јачменот е засеан на околу 3.000 ха. Поради дождовите претходните месеци, приносите од него речиси двојно ќе се зголемат. Ако лани земјоделците беа задоволни со приноси до три тони по ха, сега на одредени места приносите ќе се добијат од 4 до 4, 5 тони по хектар. „Очекувам добри приноси. Имам 2,5 хектари со јачмен. Сигурно ќе има до 400 килограми по декар“. „По 20 години ова е прва година во овој регион да има доволно врнежи, така што приносите ќе бидат добри“, велат земјоделци од Карбинци. Она што најмногу ги плаши земјоделците и годинава е цената. Велат да си ги покријат трошоците цената треба да биде околу 12 денари. „Па мислам дека 12 денари е добра цена за јачменот, а пченицата нека биде над 15 денари“. „Ако пресметаш колку е ѓубрето, колку е орањето, плус жетвата, треба да имаш околу 300 кг од декар за да се покриеш“, велат земјоделци од штипско. Од нивите посеани со јачмен во штипско се очекува принос од 13 500 тони. По завршувањето на ...
сите 4 | | | веќе видена

По еднодневниот предупредувачки прекин на работата редакцијата на „Утрински весник“ се врати на работа. Весникот утре би требало да излезе со нормален број на страници, но вработените предупредуваат дека и понатаму се соочуваат со притисоци од раководството на весникот и на МПМ. Тие најавуваат дека ќе продолжат да се борат против најавените откази и можното згаснување на „Утрински весник“, единствениот преостанат дневен весник кој е критички настроен кон владата.
сите 15 | | | веќе видена

Демонстрантите кои протестираат против полициската бруталност, денеска протестниот марш ќе го концентрираат на нивното место на отпорот, позади спомен куќата на Мајка Тереза. Вечерва ќе дебатираат за граѓанската иницијатива која вчера им ја врачија на сите 123 пратеници во собранието. На идеја се своите барања да ги усогласта со стручни правни мислења. Конкретните предлози за изменување на законот за внатрешни работи и формирање на надворешно тело за контрола на работата на полицијата ќе бидат доставени до собранието, а таа граѓанска иницијатива за да се најде пред пратениците ќе се собераат 10 илјади потписи. Наредните денови, демонстрантите повторно ќе протестираат протв полициската бруталност и молкот на институциите. Отвореното граѓанско движење стоп за полициската бара средба со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и со началникот на секторот за внатрешна контрола во МВР.
сите 6 | | | веќе видена

Луѓето кои купуваат нови станови немаат начин да проверат дали градбите се сигурни и дали се направени според асеизмичките прописи, предупредуваат експертите. Затоа граѓаните се приморани да бараат згради направени во поранешниот систем кога постоел сигурен систем за контрола на квалитетот. Како една од можностите за проверка на новите објекти професори од градежниот факултет предлагаат лесно пренослив систем за мерење на вибрациите на веќе изградените објекти. Тие објаснуваат дека недостатокот на контрола од државата може да се надомести со задолжително мерење на сите објекти со овој систем, а и додаваат дека не треба по секоја цена да се одбегнуваат новите градби бидејќи многу од нив се правилно направени. „Без мерење тешко е да се каже. Имаме и добри објекти, но и полошо градени објекти“, вели Горан Марковски, Градежен факултет. „И во сите периоди имало и добри проектанти и фирми кои што сериозно работеле, така што генерализација е единствената работа што сигурно можам да ја кажам“, рече Елена Думова ...
| | веќе видена

Секој со своите спомени, но со 20 години дистанца на назад - толку помина од распадот на заедничката татковина Југославија. Денес жителите на републиките се свесни дека е неопходно да соработуваат повеќе, но се уште не се радуваат, на пример, на спортските успеси на соседот. Дваесет години подоцна мнозинството ги оправдува мотивите што доведоа до тогашните крвопролевања, но во едно се согласуваат сите - денес се живее полошо отколку порано, па поранешните републики мораат да соработуваат. Словенија и Хрватска први ги раскинаа врските со Југославија. Денес можат да се пофалат со тоа дека стигнале најдалеку од другите бивши републики, а заедничко достигнување им е и надминатиот граничен спор. Словенија има причини да се радува на независноста - се расте, опаѓа само невработеноста. Словенците имаат поголеми стандард од другите републики, но и во однос на времето на СФРЈ. Нивните амбиции уште не се задоволени - околу половина би побарале подобар живот, во Австрија или во Швајцарија. Хрватите, генерално ...
| | веќе видена

Со прочуената сцена од балконот во старата битолска чаршија каде битолската убавица Елени Каринте го очекува својот сакан Мустафа Ќемал Ататурк, денеска беа снимени последните кадри од играниот филм „Балканот не е мртов“ во режија на Александар Поповски. Театарскиот текст на Дејан Дуковски работен според мотивите на „Македонска крвава свадба“, во филмот ја преплетува и оваа битолска сага за романтичната љубов на Ататурк и Елени, а Поповски заокружувајќи ги впечатоците од досегашната едномесечна работа, рече дека остварил еден рискантен режиски пристап без калкулации. „Кога тргнавме во целата оваа приказна, тргнавме во еден поинаков начин на снимање и работа на филмот, за сите беше нешто ново и нешто многу поинаку. Сега, кога ги гледам материјалите, кога ги гледам фотографиите и снимките, морам да кажам дека сум задоволен од снимениот материјал. Мислам дека направив нешто што интимно го чуствував“, рече режисерот Александар Поповски. Снимањето на „Балканот не е мртов“ во Скопје и Битола траеше пет недели, а ...
сите 4 | | | веќе видена

Тела на шест алпинисти , се пронајдени изутрина на висина од 2.700 метри надморска височина во француските Алпи, информираат спасувачките екипи, пренесе Франс прес. Идентитетот и националноста на жртвите се уште е непозната а телата се префрлени со хеликоптер, во село оддалечено пет километри од местото на несреќата. Како што пренесува агенцијата, најверојатно дошло до одрон на поголемо количество снег и камења , при што настрадале алпинистите.
сите 6 | | | веќе видена

Група фински туристи ноќеска се евакуирани од страна на припадници на МВР, по посетата на островот Голем Град во Преспанското езеро, кога дошло силно невреме. Според информациите од полицијата, група од 10 лица, меѓу кои и осум фински државјани со два метални чамци вечерта околу 23:30 часот се упатиле кон островот. На враќање, поради силно невреме, групата побарала помош од полицијата во Ресен. Во евакуацијата на туристите учествувале двајца полицајци од Полициската станица во Стење, а на помош пристигнале и припадници на Единицата за специјални задачи, лоцирани во село Крани. Групата била безбедно донесена во Стење околу 02:40 по полноќ.
сите 28 | | | веќе видена

next