Пред неколку дена заврши двегодишната врска на Џорџ Клуни и згодната италијанка Елизабета Каналис. Стариот холивудски шармер си се врати на она што најдобро го знае својот сакан живот на ерген, но очигледно - на убавата Елизабета сепак ќе и треба повеќе време. По официјалната изјава за крајот на врската Италијанката е недостапна за било какво интервју. Но, затоа за нејзината состојба - проговорија нејзините родители. „Елизабета е во депресија. Разговараме со неа секој ден и многу е тажна, но знае дека такви нешта се случуваат“, изјави нејзината мајка Бруна. Мама и тато Каналис прв пат го запознаа Џорџ минатото лето на Сардинија. „Тој е многу драг човек и е многу забавен. Ни беше убаво, папараците не фотографираа, но се навикнавме и на тоа“, раскажува Бруна. Тато Цезаре Каналис признава дека му е жал што нема да го има славниот холивудски актер нема да стане дел од неговото семејство. „Сигурно би бил добар зет, но мојата ќерка е таа која одлучува“, заклучува господинот Каналис. Се уште не се познати ...
| | веќе видена

Организиран пласман, зголемување на извозот, едукација на земјоделците и агробизнисмените, ова е главната цел на новото регионално здружение за менаџирање со земјоделски производи и агротуризам. Под мотото „Наука, искуство, земја и работа“, здржението ќе помага во решавање на најголемиот проблем на земјоделците-пласманот. Во соработка со земјите од регионот ќе се разменуваат искуствува за новите производствени технологии во агросекторот и ќе се следи побарувачката на странските пазари. „Ние земјоделските производители ќе ги учиме, ќе организираме работилници со нови техники за пласман за земјоделските производи и извоз во регионот односно во ЕУ “, рече проф.д-р Миле Пешевски, Институт за агроекономија-ФЗНХ. „Сметаме дека ова е фантастична иницијатива и дека овие земји кои се во цефта, а оние кои веќе се во ЕУ, ќе се поврзат на најдобар начин ќе разменуваат искуство од областа на земјоделството. - На тој начин ќе следат и европските стандарди за производство, што ќе овозможи полсен пристап до европските ...
сите 5 | | | веќе видена

Судовите веќе не се надлежни да постапуваат по извршните предмети. Од сега по налог на доверителот судот извршниот предмет, ќе го трансферира до извршител или нотар во зависност од тоа во која фаза е предметот. Сега нотарите се тие кои ќе ги издаваат платните налози кои се однесуваат за неплатена струја вода, парно или за други парични побарувања во однос доверител - должник. Идејата е да се растеретат судовите од огромниот број предмети. „Доколку должникот поднесе приговор на издадениот платен налог, во тој случај законот предвидува дека постапката продолжува пред Надлежниот суд“, рече Михајло Маневски, министер за правда За министерот во заминување Маневски, сето ова е голем чекор. Но за него не е ништо што беше најкритикуван министер од меѓународниот фактор дека менува судии, кои ги смета за неподобни и врши силни влијанија за одлуки во судството. „Мислам дека не сте воопшто во право дека во секој извештај има критика во работата на судовите. Доаѓаат се повеќе пофалби отколку критики, а критиките ...
сите 5 | | | веќе видена

Или го обожаваат или не можат да го поднесат. Џастин Бибер е можеби најконтрадикторното нешто што во последбно време се случило на музичката сцена. А бидејќи денес успехот не се мери преку топ листи - туку преку прегледи, јаклови и дислајкови на YouTube - еве како тука стои Биберчето. Неговото видео „Baby“ и официјално е видеото со најголем број на „дислајкови“. И тоа - според Гинисовата Книга на Рекорди. Во истражувањето спроведено поради обележувањето на Денот на Социјалните Медиуми кој се прославува денес - Гинис забележува - „Baby“ на Џастин може да се пофали со речси 1.500,000 „дислајкови“ за кратко време. Но со неговите 575,118,703 истовремено го држи и рекордот за најгледано видео. Сепак, според Гинис - титулата на најлгледано видео - без дамката истобвремено да е и најомразено - му припаѓа на Џадсон Леплу и неговото неверојатно видео - „Еволуција на танцот“. Со нешто помалку од 176 илјади прегледи - ова е едно од највртените и нај „лајкнуваните“ видеа. Од Елвис Присли, преку мјузикли како ...
| | веќе видена

Граѓаните го чекаат последниот рок за легализација на дивоградбите. Досега се поднесени 41 илјада барања за легализација, а на терен според проценките има околу 400 илјади дивоградби. Власта апелира да не се чекаат крајните рокови бидејќи по септември никој не ќе може да ги легализира дивоградбите. „Повикот е во оваа фаза, доколку не можат да обезбедат елаборат, да достават само барање, за да го исполнат правото да можат да си го легализираат нивниот објект, без разлика дали е тоа физичко или правно лице. После трети септември нема да може никој да легализира објект“, вели Миле Јанакиевски, министер за транспорт и врски.
сите 13 | | | веќе видена

Со софтвер кој овозможува постојано следење на потрошувачката на струја во сите јавни објекти, македонските општини ќе мерат колку струја потрошиле и ќе прават пресметки како да ја намалат потрошувачката на струја. Со новиот софтвер очекувањата се потрошувачката на струја да се намалат за 10-15 отсто „Секоја општина треба да воспостави мониторинг на сопствената потрошувачка на енергија, треба да се изготват планови за ефикасност, кои што овој софтвер ги дава оние базични калкулации. - И секоја општина мора еднаш годишно да достави до агенцијата за енергетика за нивото на потрошена енергија, од сето она што е под нивна ингеренција. Значи јавните објекти и јавното осветление“, вели Игор Петрушевски, Центар за енергетска ефикасност - УНДП.
сите 4 | | | веќе видена

Новинарите се спакуваа, тастатурите престанаа да чукаат, фотоапаратите стивнаа. Колегите од весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, ги затворија последните броеви. Утре ќе излезат за последен пат. Со тоа најтиражните весници во Македонија згаснуваат, а повеќе од 150 вработени ќе останат без работа. Наредните недели ќе бидат на колективен одмор, а потоа, за еден месец фирмата најверојатно ќе оди во стечај. „Денеска го пуштаме во печат последниот број на „Време“ и на „Шпиц“. Причината е тоа што веќе не постојат услови за работа. Нема плати, нема хартија, нема бензин, значи најелементарни услови за печатење на весникот нема. - Оваа недела излегувавме во црно-бела варијанта, партизанска продукција, меѓутоа веќе и тоа е невозможно“, изјави Коле Чашуле, главен уредник на „Време“. Сметката на „Плус продукција“, фирмата што ги издава весниците, е блокирана за 1 милион евра, наводно затаен данок. УЈП ја менуваше сумата повеќепати - ситуација која дополнета со општата правна несигурност што владее во земјата, ...
сите 13 | | | веќе видена

Сите членови на Советот на честа при Здружението на новинари на Македонија денеска си поднеле оставка, потврди за Макфакс, Идa Протуѓер, претседател на Советот. Членови на Советот на честа при ЗНМ беа Ида Протуѓер - „Алфа“ телевизија, Аднан Ајдари - „МТВ - Албанска редакција“, Александар Чомовски - „А1“ телевизија, Иван Блажевски - „Алсат-М“ телевизија, Катерина Блажевска - „Дневник“, Сања Васиќ - „Телма“ ТВ и новинарот Жарко Јордановски. „Советот на честа констатира дека нема на располагање други алатки за да може неговите препораки да го постигнат очекуваниот ефект. Колективната оставка на членовите на Советот на честа е и знак на протест за состојбата во која се најде македонското новинарство, кое стана целосен заложник на интересите на сопствениците на медиумите и на останатите центри на моќ, главно на политичките партии, наместо да и служи на јавноста и на вистината. - Принципите на Кодексот бескрупулозно се кршат, а новинарите не покажуваат сила да се изборат за професијата која треба да биде дел од ...
сите 18 | | | веќе видена

Грција го заврши својот дел и сега Европската унија мора да обезбеди нови заеми за спас, објави грчкиот премиер Јоргос Папандреу, по повеќедневните демонстрации во Атина и жестоката политичка борба во парламентот. Папандреу изгласувањето на новите мерки за штедење во вредност од 28 милијарди евра и продажба на државен имот во вредност од 50 милијарди евра, денеска ги нарече „патриотски одлуки за спас на нашата земја“. „Грција, исправена пред тешкиот предизвик, го заврши својот дел од работата, па сега е време Европа, па и светот да го исполнат својот дел“, изјави Папандреу на собир на социјалистите. Министрите за финансии на 17-те државите членки на еврозоната денеска го откажаа состанокот кој во недела требаше да се одржи во Брисел, на кој требаше да ги усогласат ставовите околу понатамошното финансирање на Грција. Министрите одлучиле во сабота навечер да одржат теле-конференција. Повеќе официјални лица сметаат дека е потребно дополнително време за утврдување на деталите околу втората програма од ...
сите 22 | | | веќе видена

Рекламната компанијата „Специфик медиа“ неодамна ја купи една од најстарите социјални мрежи на светот „Мајспејс“ која на местото главен директор ќе го постави познатиот музичар Џастин Тимберлејк, кој воедно ќе биде и сопственик на дел од мрежата. „Мораме да осмислиме нешто што на јавноста ќе и овозможи непречено да комуницира со музичките ѕвезди кога и да посакаат. Сметам дека мора да постои место каде фановите ќе може да слушаат музика, да гледаат спотови и да се поврзуваат едни со други. „Мајспејс„ има потенцијал да стане такво место“, порача Тимберлејк. Инаку со отворањето на ултра популарната социјална мрежа „Фејсбук“, „Мајспејс“ почна да пропаѓа. Па така сопственикот Руперт Мурдок кој пред шест години го купи „Мајспејс“ за половина милијарди долари, сега мораше да ја продаде за ’смешни’ 25 милиони евра. Извршниот директор на оваа компанија,Тим Вандерхок вели: „Се радуваме на соработката со некој кој е талентиран како Џастин. Тој со својата креативност и визија за трансформација ќе ја води работната ...
сите 3 | | | веќе видена

САД се соочуваат со банкрот доколку администрацијата на претседателот Барак Обама не успее до втори август да ја зголеми границата за задолженост на земјата. Горната граница е достигната заради што Белата куќа вчера упати апел до републиканците да го поддржат нејзиното поместување. Ако САД првпат во својата историја не бидат во состојба да ги платат сопствените долгови, последиците за американската економија ќе бидат огромни, порача Обама. Намерата е за сметка на зголемениот лимит за задолжување да се укинат даночните олеснувања за милионерите и во нафтената индустрија, како и да се воведат нови даноци кај банките. Републиканците на ова остро се спротивставуваат и преговорите се блокирани. Банкрот на САД би бил со несогледливи глобални последици, предупреди Меѓународниот монетарен.
сите 2 | | | веќе видена

Младиот црногорски кошаркар Љубомир Јовановиќ - 24, доцна синоќа е убиен при обид за грабеж на казино во градот Цетиње, објави Блиц. Убиството се случило синоќа околу 22:30 часот, кога маскиран ограбувач вооружен со пиштол влегол во цетинското казино, каде Јовановиќ бил со неколку свои соиграчи од репрезентацијата за да се скрие од силниот дожд. Ограбувачот побарал пари, при што, од засега неутврдени причини, испукал куршум што завршил во градите на Јовановиќ, по што црногорскиот кошаркар починал. Непознатиот ограбувач побегнал од местото на инцидентот. Црногорската полиција превзема мерки за негово пронаоѓање. Како што јавуваат медиумите, на влезот на Подгорица се контролираат сите возила што доаѓаат од правецот на Цетиње. Починатиот Јовановиќ е роден 27 јуни 1987 година во Подгорица. Во својата кариера настапувал за „Будуќност“ и „Ловќен“ и во други тимови. Последната сезона Јовановиќ ја помина во грчки КАОД и избори пласман во првата лига. Настапуваше за црногорската Б-репрезентација.
сите 6 | | | веќе видена

Германија по 55 години ја укинува обврската за служење воен рок, која ќе ја замени со таканаречената сојузна доброволна служба. Министерот за одбрана верува дека сепак ќе се пријават доволен број доброволци за да го пополнат секторот на вооружените сили кој до сега го покриваа цивилни службеници. Вчера германските касарни ги напуштија и последните резервисти, но одлуката за сега е привремена, бидејќи се уште не е внесена во уставот.
сите 4 | | | веќе видена

Италијанската полиција денеска објави дека го уапсила Гаетано Рина, кумот на сицилијанската мафија од Корлеоне. Истрагата која доведе до апсењето на Рина траела три години. Гаетано Рина е брат на поранешниот главен кум на Коза ностра, Тото Рина, кој е осуден на повеќегодишни и доживотни затворски казни, поради нарачување многубројни убиства. Тото Рина е уапсен во 1993 година. Гаетано Рина е уапсен во градот Мазара дел Ваљо каде живеел и од каде ги координирал активностите на кланот, објави полицијата. Заедно со Рина биле уапсени уште тројца мафијаши, тие се обвинети за изнуда и криминално дејствување. Италијанската полиција смета дека овој клан има централна услуга во мафијата, и покрај големиот број на полициски акции, во кои се уапсени голем број на негови членови, моќта на Коса ностра не е ослабена.
сите 11 | | | веќе видена

Рецепционер од Ажан вчера го нападна францускиот претседател Никола Саркози, но телохранителите на шефот на државата брзо го совладаа, по што беше приведен, јавуваат француските медиуми. Во текот на поздравувањето со жителите на Бранкс, каде Саркози присуствувал на состанок на градоначалници, еден човек го повлекол за рамото и се обидел да го истурка во масата. Саркози видно се вознемирил заради инцидентот. Полицијата подоцна соопштила дека напаѓачот се наоѓа во притвор, а од кабинетот на францускиот претседател било речено дека нема да покренат обвинение против него. Напаѓачот бил идентификуван како Херман Фустер, вработен како рецепционер во Конзерваториум за музика и танц во Ажан и без полициско досие. Саркози, кој повторно ќе се кандидира на изборите за десет месеци, повеќе пати учествувал во вербални инциденти во текот на неговото претседателство, а особено ќе остане запаметен по навредата што ја упатил на еден човек, обраќајќи му се со зборовите: “Губи се губитнику“.
сите 9 | | | веќе видена

Мутираната Ешерихија коли, откако однесе 20-тина животи во Европа и ги поттикна шпекулациите дека е излезена од лабораторија, се покажа како потенцијално биогориво. Научниците тврдат дека озлогласената бактерија може да биде комерцијален производ - успеале да произведат гориво, но во недоволни количини за продажба. До сега Е-коли беше употребувана во производство на пластика за секојдневна употреба, но најверојатно ќе помине доста време, додека биогоривото не се најде на бензинските пумпи.
сите 3 | | | веќе видена

Кинескиот претседател Ху Џинтао, ја предупреди својата Комунистичка партија, дека корупцијата може да ги чини поддршката и довербата на народот. На 90-годишниот јубилеј од основањето на партијата, шефот на државата ги пофали нејзините достигнувања, но побара од членовите поголема дисциплина од кога било. Кинеската Комунистичка партија е најголемата партија во светот, со 80 милиони членови.
сите 7 | | | веќе видена

Американскиот Сенат, на функцијата го именуваше досегашниот командант на силите на НАТО и САД во Авганистан, Дејвид Петреус. Петреус би требало да ја заврши својата функција во Кабул во јули, а во септември да ја преземе должноста во ЦИА. Дотогаш директорската функција на разузнавачката агенција ќе ја врши заменик директорот, Мајкл Морел. Досегашниот директор на ЦИА Леон Панета, пак, ќе стане нов министер за одбрана на САД, по пензионирањето на Роберт Гејтс.
сите 7 | | | веќе видена

Почнувајќи од денеска, сите невработени ќе треба да пополнат Изјава за приходите кои ги оствариле минатата година, врз основа на што ќе се утврди дали ќе имаат право од 1. септември да добиваат сини картони на товар на државата или сами ќе плаќаат за нив. Изјавите, во наредните два месеци, невработените ќе ги пополнуваат во бироата за вработување каде ќе има и членови од Фондот за осигурување. Приходите кои во Изјавата не треба да се пријавуваат се: социјална помош, надоместок за телесно оштетување, награди, стипендии и кредити за ученици и студенти, детски додаток, еднократна помош за новороденче и родителски додаток, алиментации, надоместок во случај на смрт и надоместок по основ на невработеност како и приходи добиени од волонтерска работа. Семејствата кои имаат барем еден вработен член, нема дополнително да плаќаат за сини картони, зашто тие и понатаму ќе бидат осигурани преку тој што е вработен. Семејствата со невработени што имаат годишни приходи од 132.000 до 182.000 денари, за сини картони ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Ќерката на либискиот лидер Муамер Гадафи, Ајша за францускиот информативен канал Франс 2, изјави дека режимот на нејзиниот татко има директни и индиректни контакти со либиските бунтовници, за решавање на ситуацијата во земјата. Тие сега преговараат, и се обидуваат да ги сопрат крвопролевањата и подготвени се да соработуваат и со ѓаволот тоа да биде постигнато изјави таа. Ајша исто така рече дека судирот го зајакна нејзиното семејство и демантираше било какви поделби и спорови. Меѓутоа таа не сакаше директно да одговори на прашањето дали нејзиниот татко ја разгледува можноста за заминување од власт, рече дека тој и понатаму е важна личност за либиските граѓани.
сите 10 | | | веќе видена

next