Од вчера па се до сабота, Обединетата македонска дијаспора во Вашингтон на својата трета годишна конференција ја промовира македонската кауза. Како тече лобирањето? Македонци од сите континенти и пријатели на Македонија во хотелот Мариот во непосредна близина на Белата куќа дискутираат за напредокот на Македонија во 20-те години по осамостојувањето. Меѓу говорниците - бројни американски претставници, како Томас Кантримен од Стејт департментот и поранешниот конгресмен Ерл Померој. Вчера, ОМД лобираше буквално од канцеларија до канцеларија во Конгресот и ги награди сенаторите Џон Мекејн, Франк Латенберг и Џозеф Либерман. Сенаторот Мекејн во изјавата по наградувањето порача дека ќе продолжи да ја поддржува Македонија? Да, во кусото интервју за Гласот на Америка Мекејн ги опиша американско-македонските односи како добри, а рече дека биле одлични кога поранешниот претседател Буш пројавил личен интерес за Македонија. Ја пофали македонската армија за учеството во Авганистан. „Благодарни сме заради фактот што ...
сите 5 | | | веќе видена

Некој да ми кажуваше немаше да верувам. Да не се појавеа споменициве низ градов, немаше да дознаеме што најмногу му фали на Скопје! Вистински, оригинални клише фотографии! Да ви илиустрираме. Ќе тргнеме од улица „Македонија“, па полека полека ќе се упатиме кон плоштадот. Да не беше бикот, каде на друго место ќе добиевте таква шанса да јавнете ваков јак бик??? Можеби на корида во Шпанија? Само на неколку метри се наоѓа шмизлата. Најголема атракција кај мажите. Најверојатно се сликаат поради тоа што сите сонуваат да бидат со една ваква. Но, има и такви што сакаат со две. Да се сликаат со две. Па помеѓу сите овие шмизли да не го пропуштиме и чевларчето. Да можеше да наплаќа за секој чевел што му поминал, ќе си се опарел. И така стигнавме на плоштадот кај Саше и Буки. Јасно е дека и овој споменик ќе влезе во историјата на скопските клише фотографии. Нооооооо..... како ли ќе изгледа сликата?? Ако дојдете до некоја генијална идеја слободно пишете ни.
| | веќе видена

Ако сакте да си го усовршите својот англиски јазик а истовремно да се забавувате и да се одморите, јазичната мрежа Вербалисти ви го нуди сето тоа. И тоа, не било каде, туку во престижниот Кингс колеџ во Англија. Па, Еве што се ве очекува ако решите да се запишете во некое од овие јазични училишта. Да, ако се сеќавате и нашиот идол Иван Раденов си доби ексклузивна можност да го посети Кингс колеџот во Лондон, па ако сакате да учите заедно со Иван, ова е вашата шанса. Но, јазичната мрежа вербалисти не нуди само класично учење во училишните клупи. Ќе си го усовршите англискиот јазик низ прошетки и забави. „Значи учите и кога сте на улица, во паб, кога шетате, кога сте во метро, во дискотека, кафуле. Она што е убаво во Лондон е што победникот на Идол нема само да учи бидејќи овде секојднево се организираат различни вонучилишни активности“. Значи победникот на идол ќе се врати дома со значително подобрено знаење на англискиот јазик, ќе стекне пријатели од цел свет и ќе си добие меѓународно признат сертификат. ...
| | веќе видена

Значително е зголемен бројот на осмоодделенци кои годинава се запишаа во средните стручни училишта за разлика од минатите години кога поголема конкуренција за упис имаше во гимназиите, изјави денеска министерот за образование Никола Тодоров. Но, не вети дека од почетокот на новата учебна година ќе има стручни учебници за сите ученици, вели дека тоа не зависело од нив. Министерството распишувало конкурси за да се напишат потребните книги, ама како што вели Тодоров, автори не се јавувале. „Ние се трудиме да има, меѓутоа тоа не зависи целосно од нас, тоа зависи од тоа дали ќе бидат напишани сите книги од страна на автори на учебниците. - Знаете дека тука наследивме катастрофална ситуација, 536 учебници не беа воопшто напишани и немаше што да биде издадено во средните стручни, тоа било така во последните 20 години. - Она што како податок го имам сега е дека минимум 300 учебници ќе имаме напишано, испечатено и дистрибуирано за оваа учебна година од овие 536“, изјави Никола Тодоров.
сите 4 | | | веќе видена

Институтот за јавно здравје стана регионален здравствен развоен центар за зајакнување на јавно здравствените услуги за Југоисточна Европа. Одлуката беше донесена на состанокот на здравствената мрежа на земјите од Југоисточна Европа. Со ова институтот ќе ги нуди хуманите и лабораториски капацитети за да може да одговори на потребите на новата меѓународна улога која го очекува во наредниот период, а за што се подготвуваше во изминатите две години.
| | веќе видена

Од први Јули пациентите ќе добиваат печатени рецепти наместо досегашните напишани на рака. Фондот за здравствено осигурување за ова се договорил со лекарската и фармацевтската комора уште во Февруари годинава. Но, со принтањето рецепти се започнува дури сега бидејќи како што велат од Фондот им оставиле простор на програмските куки да ги имплементираат новите програми во веќе постоечките софтвери. „Печатењето на рецепти одзема многу кратко време, за секој осигуреник кај својот матичен лекар, ќе може во само неколку потези со компјутерското глувче да испечати рецепт“, изјави Бранко Аџигогов, портпарол на ФЗО. Но, рачно напишаните рецепти сепак и понатаму ќе останат во употреба во одредени случаи. Фондот ги ослободува лекарите од печатење рецепти доколку тие работат во амбуланти и пунктови во руралните средини. Рецепти нема да се печатат ниту кога ќе се издаваат наркотици или опијати а по стариот начин ќе се работи и кога во ординацијата ќе снема струја или кога на докторот ќе му се расипе компјутерот. „Сите ...
сите 3 | | | веќе видена

Се натпреваруваа за победа, се челичеа на сцена, и ги надградуваа своите музички способности, а сега дојде и редот да го прослават потпишувањето на договор со вистински професионалци. „Фонолоџик“ е продукцијата што ќе се грижи за кариерата на Билјана, Иван, Мики и Дејан. И кога веќе го направивме муабетот за нивната музичка иднина, не можевме а да не ги прашаме Билјана и Иван дали сега е моментот да ја признаат нивната врска. Се гушкаа и бакнуваа ама Билето како и многуте естрадни фаци, ни го сервираше клишето. „Приватноста би ја оставила за себе“, вели Биле. Де бе Биле па тоа не нешто лошо за криење! Но, го добивме вистинскиот одговор, искреноста беше уште една доблест на првиот македонски идол! Е па кршете нога! Со толку многу новини и пресврти во нивните животи, им посакуваме да им тргне на убаво, но сепак да останат истите приземни идоли што ги избра македонската публика.
| | веќе видена

Том Нови си се покажа како што треба. Повторно скопјани се забавуваа како и претходните неколку пати. Том често си наминува во Македонија па го прашавме што го враќа назад. „Добрата публика, убавите луѓе, полн клуб, мојот пријател Саша и секогаш сум среќен кога се враќам тука“. Бидејќи долго време е во диџејските води не интересираше дали си има идол и од кого најчесто црпи инспирација. „Не би рекол баш идол. Има неколку диџеи кои многу ги почитувам како дени тенагјиа и Арман Ван Хелден бидејќи кога бев млад растев со нив“. Со оглед дека ни е редовен гостин мора да знае нешто за нашата музика и храна. „Последниот пат кога бев тука, останав уште еден ден, отидовме во традиционален ресторан, јадевме традиционално јадење и слушавме традиционална музика и многу ми се допадна“. Сигурно сака да каже бевме во кафана, јадевме гравче со колбас и слушавме тамбури, така би му дошло во превод. Ама тоа не е битно, важно му се допаднало. И за крај си кажа кои му се омилени места за пуштање музика. „Тоа е тешко да се ...
| | веќе видена

Со пораки за Македонија, денеска се огласи и претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. „Што се однесува до вашата земја, јас неодамна ја посетив и јасно им ставив на знаење на властите дека е важно да се задржат односно да се забрзаат некои реформи. - Вистина е дека без исполнување на тие реформи ние не можеме да ја доделиме надежта за членство. Многу е важно да се задржат реформите и се надевам дека властите на вашата земја тоа ќе го сторат.“, Жозе Мануел Баросо, претседател на Европската Комисија.
сите 8 | | | веќе видена

Си беше еднаш еден принц. Ќе го викаме Чарлс. Се ожени со убава млада девојка, ќе ја викаме Дијана...но, - не си живееја среќно до крајот на животот. Спротивно на сите бајки кои сме ги чуле кога сме биле деца - принцот си имаше љубовница. И така, си следуваше развод, па трагедија во која загина принцезата и принцот конечно си се ожени со својата сакана Камила. И кога мислевме дека конечно - на стари години принцот си ја има својата принцеза - излезе дека и на втората невеста не и се погодила стаклената чевличка - Камила и Чарлс се пред развод! Според пишувањата на американскиот таблоид „Глоб“ - оваа двојка ја очекува грд развод бидејќи станува збор за поделба на имот вреден 300 милиони долари. Проблемот е во тоа што - мислејќи дека конечно ја добива жената во која бил вљубен целиот свој живот - принцот Чарлс не потпишал предбрачен договор. Кралското семејство се уште не се изјаснило за овие гласини, но се зборува дека ако Чарлс уште еднаш се разведе - британскиот народ и дефинитивно нема да го сака за ...
сите 4 | | | веќе видена

Спајдермен во неволја! И овојпат - неговите супермоќи нема многу да му помогнат. Филмскиот Спајдермен, односно - актерот Тоби Мегваер е обвинет дека учествувал во нелегални партии на покер со високи влогови. Тоби не бил единствениот - на тајните покер турнири одржувани во ексклузивни хотели како „Four Seasons“ и „Beverly Hills“ учествувале и Бен Афлек, Леонардо ди Каприо и Мет Дејмон. Но, барем засега, само Тоби има проблеми. И тоа поради фактот што победувал. Во една од партиите на тексашкиот „holdem“ покер, актерот освоил 300.000 долари од озлогласениот Бред Радермен. Проблемот е во тоа што Бред неодамна од своите инвеститори проневери 25 милиони долари, па трагата на тие пари - ги довела истражителите до 300.000 кои му биле исплатени на филмскиот Спајдермен. Радермен е во затвор, но оштетените странки сега бараат парите кои Мегваер ги добил од него да бидат вратени на вистинските сопственици, бидејќи бизнисменот се коцкал со нивните пари. Дели Спајдермен ќе се избори и со оваа неправда?
сите 2 | | | веќе видена

Петмина струмичани се повредени во сообраќајна несреќа што се случи на патот Штип - Радовиш, во близина на село Лакавица. Меѓу повредените е и 11- годишно дете. За среќа сите се надвор од животна опасност. Додека да заврши увидот, повеќе од два часа возилата беа пренасочувани по алтернативен пат. Целиот прилог можете да го погледнете во видеото.
сите 5 | | | веќе видена

Расфрлан гласачки материјал им го попречува движењето на возилата на патот кон Момин поток на излезот од Скопје. Станува збор за гласачки материјал од последните локални избори. Гласачките ливчиња се од гласачко место од општината Ѓорче Петров, дел од нив се со печат и на нив е гласано, дел се без печат, со редниот број на ливчето. Државната изборна комисија формираше работна група која е задолжена да излезе на терен и да провери како изборниот материјал кој подлежи на посебно чување и уништување се нашол на улица. За материјалот од локалните избори надлежни се општинските изборни комисии, а рокот на чување на изборните документи е две години. Независно што тој рок е поминат, незаконски е изборен материјал да се влече по улиците поради што ДИК најави испитување на случајот.
| | веќе видена

Од први јули управувањето со градежното незиградено земјиште преминува во рацете на општинската власт. Наместо министерството за транспорт со државното земјиште ќе менаџираат градоначалниците. Електронска аукција и лиценци за вработените во општините се само дел од условите што локалната власт треба да ги исполни за да менаџира со земјиштето. „Вкупно 48 општини во Република Македонија го исполнуваат условот согласно бројот на вработени. Останатите општини односно вработените во тие општини имаат можност во месец август да присуствуваат на обуките, а во месец септември да ги полагаат испитите. - Очекувам дека бројот на општини кои ќе ги исполнуваат условите во делот на бројот на вработени ќе се зголеми. Очекувам дека во наредниот период општините ќе ги достават и програмите за управување со градежно земјиште, исто така уште еден услов“, вели Миле Јанакиески.
сите 4 | | | веќе видена

Вицепремиерот Адеми задолжен за спроведување на Рамковниот договор вели дека Македонија е пример за успешна мулти-етничка демократија поради што бара брзо зачленување во големото евроатлантско семејство. „Рамковниот договор е пример како треба да бидат третирани чувствителните прашања кои се поврзани со меѓуетничките прашања. - Мултиетничките карактеристики на Македонија се знак за развиена демократија. Етничката толеранција може да се види денеска во земјата. - Поради ова не гледам причина зошто во блиска иднина ние како држава не би станале дел од големото евроатланско семејство каде може да се приклучиме како земја“, изјави Абдулаќим Адеми.
сите 6 | | | веќе видена

Почна реализацијата на идејата за згаснувањето на „Утрински весник“, предупредуваат вработените од овој медиум. Тие денес добиле известување од издавачите на весникот Медиа принт Македонија дека се планираат откази за најмалку десет луѓе. Затоа во знак на протест утрешното издание на весникот нема да излезе, бидејќи вработените сметаат дека овој потег е почеток на најавеното згаснување на весникот. „Имајќи ги предвид нашите плати, повеќе од јасно е дека со ова нема да се намалат финансиските трошоци. Затоа ова е своевидно предупредување до јавноста дека се реализира идејата за исчезнување на „Утрински весник“ од медиумската сцена“, изјави Билјана Јовановска, „Утрински весник“. Вработените од „Утрински“ за штрајкот не добиле поддршка од главнатата уредничка Соња Крамарска, велат дека таа се обидувала да ги разубеди од протести. Крамарска остана без одговор и на телефонските повици за да објасни што се случува во „Утрински“, а нема коментар ниту од МПМ. Поддршка за 47-те вработени во весникот дојде само од ...
сите 34 | | | веќе видена

123-те нови народни избраници утре седнуваат во фотелјите. Се уште е неизвесно дали ќе биде пополнето и спикерското столче. Извори од ВМРО-ДПМНЕ велат дека големи се шансите сепак Велјаноски да ја задржи функцијата, бидејќи ДУИ бил позаинтересиран за поатрактивно и влијателно место во извршната власт. Од ДУИ пак велат дека се уште не е дефинитивно, а како можни кадровски решенија се споменуваат Теута Арифи и Џеват Адеми. Многу работи ќе бидат појасни по можната средба Груевски - Ахмети. Иако ова никој официјално ниту го потврдува, ниту го негира. Може ли кратко до каде се разговорите? „Не“, вели Абдулаќим Адеми, вицепремиер. Веројатно, актуелната функција на Адеми да остане кај ДУИ но, како решение се шпекулира со името на Муса Џафери. Можно е интегративците да го добијат и вицепремиерското место за евроинтеграции, со кое би раководела Ермира Мехмети. За замена за функцијата втор човек во државата за ДУИ се атрактивни министерските места за финансии, надворешни или МВР, иако ВМРО-ДПМНЕ сепак ќе го задржи ...
сите 6 | | | веќе видена

Барањата на младите демонстранти, ќе бидат првите кои ќе ги дочекаат пратениците од новиот собраниски состав. Во сабота, на денот кога е закажана првата конститутивна седница на парламентот, закажан е голем протест против полициската бруталност пред законодавниот дом, а на народните избраници ќе им бидат доставени нивните барања. „Ние отворено и јавно ги повикуваме сите граѓани кои што имаат желба да се придружат на нашиот протест, да дојдат и да го омасоват истиот. Апелот го упатуваме и до сите политички партии, но и до сите независни интелектуалци и јавни личности. - Мислиме дека случајот со Мартин Нешковски долго се криеше и заташкуваше, а неговото расчистување сеуште не е јасно и бараме поддршка од сите граѓани на Република Македонија, во утрешниот протест пред Собранието во денот на верификување и конституирање на истиот“, вели Кирил Ефремовски. Барањата кои ќе стигнат до пратениците се истите кои беа доставени и до министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Нејзините одговори ...
сите 18 | | | веќе видена

Ми се закануваше дека ќе ми ги убијат децата, тие ми се се и затоа го направив тоа. Неможам да ги вратам луѓето на семејствата, со нив умирам секој ден. Ова е исповедта на Тони Денковски во Апелациониот суд, осуден на доживотен затвор за тројното убиство во ресторанот „Биг Фиш“. Тој и неговата одбрана бараат повторно судење. Сметаат дека во првостепената постапка судот направил низа пропусти. Меѓу останатото психијатри направиле вештачење на Денковски, без директен разговор со него, туку преку читање на судски записник. Не било дозволена реконструкција на настанот и сведочење на балистичар. „Повредите на оштетените, сега покојните, се навистина чудни, особено на двајцата од нив. Влезните рани се пониско од излезните, што е навистина чудно. Во првостепената пресуда го нема пиштолот кој е најден на лице место, не се ни спомнува. Сето тоа ни дава и фрла едно сомневање на првостепената пресуда на објективноста на истата“, вели Звонко Давидовиќ, адвокат. Апелацискиот суд наскоро ќе донесе пресуда за тројното ...
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на САД Барак Обама, ја продолжи состојбата на вонредни мерки за уште една година за Западен Балкан. Во соопштението на Белата Куќа, се вели дека актот е донесен, поради заканите врз националната безбедност и надворешно политичките интереси на САД. Тие закани доаѓаат од луѓе вклучени во помагање и поддршка на екстремно насилство, во Македонија како и на Балканот, и ја опструираат примената на Охридскиот Мировен договор, на Дејтонскиот договор во Босна и Резолуцијата 12-44 на Косово. Поради акциите на тие лица кои се закана за мирот и меѓународните напори за стабилизирање на состојбите на Балканот, американскиот Претседател Барак Обама ја продолжи состојбата на вонредни мерки донесени на 26 јуни 2001 година.
сите 11 | | | веќе видена

next