Во напад на полициска станица во Пакистан загинаа 12 полицајци. Во зградата упаднале и ги убиле осомничени талибански милитанти, вооружени со гранати и автоматско оружје. Одговорноста ја презеде групата „Техрек е талибан“. Најмалку еден од напаѓачите бил бомбаш самоубиец кој се разнел. Се претпоставува дека целта била да се ослободат затвореници, но и како одмазда за убиството на Осама Бин Ладен.
| | веќе видена

Најмалку 16 луѓе загинаа изминативе денови во Виетнам, во силно невреме проследено со поројни дождови. Меѓу загинатите се и 12 работници кои ги погодил гром додека работеле на оризово поле. Четворица се водат како исчезнати, а уште 63-ца се повредени. Интензитетот на невремето денеска е намален, но веќе има големи оштетувања на куќите и инфраструктурата. Дождовната сезона во Виетнам некогаш трае и до крајот на октомври, а секоја година гинат стотици луѓе.
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Уго Чавес наводно е во критична состојба. Како што објави весникот „Ел Нуево Хералд“ од Мајами, повикувајќи се на американски разузнавачи, здравјето на Чавес се влошило по операција на колкот пред петнаесетина дена во Хавана. Некои, пак, се сомневаат дека претседателот боледува од рак на простатата. Во обид да ги смири шпекулациите, Каракас објави фотографии од Чавес заедно со Фидел Кастро и кубанскиот претседател Раул Кастро, наводно снимени по операцијата. Самиот Чавес преку „Твитер“ прати повеќе пораки и и го честиташе денот на армијата. Сепак, жителите на Венецуела се збунети бидејќи се навикнати Чавес да биде сеприсутен во медиумите.
сите 21 | | | веќе видена

Земјите во развој не успеаја да се договорат за заеднички кандидат за нов директор на ММФ. Сепак, според анализата на агенцијата „Блумберг“, тие ќе имаат посилно влијание, дури и ако за шеф биде избрана француската министерка за финансии Кристин Лагард. Кандидатурата на Лагард ја поддржаа најголемите акционери во фондот - Европската унија и САД. Нејзиниот противкандидат, гувернерот на централната банка на Мексико, Аугустин Карстенс, доби поддршка од 12 латиноамерикански држави, но не успеа да ги придобие Аргентина и Бразил.
сите 3 | | | веќе видена

Полициска бруталност на видеоснимка на „you tube“ ја потресе српската јавност. На снимката под наслов „српска полиција? изживување врз ромско момче“ се гледа како полициски службеник удира момче со нозете во главата, најверојатно во полициска станица. Ресорниот министер Ивица Дачиќ рече дека веќе дал налог да се истражи случајот и да се суспендираат учесниците. Според него, снимката е стара една година. Хелсиншкиот комитет за човекови права во Србија побара да се утврди автентичноста на материјалот и да се преземат сите неопходни мерки.
сите 8 | | | веќе видена

Целовечерниот концерт со филмска музика од аматерскиот камерен оркестар „Арко“ и фестивалскиот плагијат- плакат, не беа доволно привлечни за битолчани вечерва во големата сала на Центарот за култура да намамат доволно посетители на отворањето на шестото издание на битолското културно лето „Бит- фест“ 2011. Гостите од Скопје понудија филмска музика од неколку познати американски филмови, како „Њујорк- Њујорк“, „Пирати од Карибите“, но и од турските серии „Ѓумуш“, „Кога лисјата паѓаат“ и „Плачот на виолината“. „Многу драго ја прифативме оваа покана за да го отвориме „Бит- фест“, со оглед на репертоарот, што се прифативме со филмска музика од филмска тематика од познати филмови од целиот свет, како и дваесетина минути со теми од актуелните турски серии што се емитуваат на нашите телевизии“, рече вечерва Екрем Шукри, диригент на камерниот оркестар „Арко“ од Скопје. Организаторите на „Бит- фест“ најавуваат богато културно лето што ќе трае до 27 август и користење на сите конвенционални и алтернативни отворени ...
| | веќе видена

Со 70 гласа за, 47 против и двајца воздржани, Трајко Вељаноски е избран повторно за претседател на Собранието на Република Македонија. Вети политичка независност и одговорност на сите. Како што рече - Македонија заслужува Собрание кое што ќе биде импулс и ќе значи потстрек за нашиот пат кон Европа и НАТО. Вељаноски исто така кажа дека сите треба државните интереси да ги стават над политичките. Меѓутоа Вељаноски беше избран без консензус и без гласовите на опозицијата. Тие му забележаа од работата на претходниот состав - дека бил потчинет на работата на владата, го деградирал Собранието, законите ги носел под итна постапка, како и за собранискиот инцидент. „Лојалноста како човечка особина, јас ја почитувам многу. Меѓутоа претседателот на Собранието, кога ќе стане претседател на Собранието, треба да биде лојален на Уставот, а не на партискиот шеф“, изјави Андреј Петров од СДСМ. „Опозицијата треба да престане во иднина со праксата на напуштање на боиштето каде што треба да ги спротивставуваме аргументите во ...
сите 21 | | | веќе видена

Во оваа општество граѓаните можат да направат промени, а не да се кријат позади политички партии .додека народните избраници ги верификуваа своите мандати пред парламентарниот дом стотици граѓани на улица бараа да се расветли случајот со убиството на Мартин Нешковски. Бараат политичка одговорност, и одговорност на соучесниците. „До Собранието на Република Македонија, ја поднесовме граѓанската иницијатива против полициската бруталност, во која што со 100 потписи, бараме од Собранието да ги стави во функција сите точки од нашето барање и по истите да се произнесе. Од друга страна ние се обврзуваме дека во следниот период ќе изготвиме конкретни предлози за измени на одредени закони и членови. Ова е независна граѓанска иницијатива“, вели Димитрова Биљана, учесник во протестите. Додека траеше седницата демонстрантите направија обрач околу Собранието, фатени за раце, со што симболично ја прикажаа својата нескршливост во намерите за победа на правдата и победа врз насилството. Демонстрантите бараат новиот ...
сите 8 | | | веќе видена

Силното олујно невреме, што ја зафати ноќеска Бугарија беше проследена со три послаби земјотреси, но нема информации за евентуална материјална штета или настрадани. Првиот земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала, беше регистриран во јужна Бугарија, во близина на градот Елхово. Потоа земјотресите ги погодија Свиленград и Раднево, при што најсилниот беше 3,8 степени според Рихтер. Во одредени делови на Бугарија ветерот достигнуваше до 70 километри на час, при што граѓаните беа повикани на засилена внимателност. Силно време ноќеска ја погоди Србија, при што 10 лица беа полесно повредени
сите 8 | | | веќе видена

Европа сепак се дрзна да чепка во својата најголема придобивка - шенгенските граници. Иако ќе се воведува само во „навистина критични“ околности, граничната контрола стана реалност на самитот на лидерите на Европската унија. „Конечниот заклучок е дека ни треба подобра проценка, повеќе информации и поддршка за земјите членки кои имаат проблеми. Тие можат да се јават во Комисијата за да се консултираат со експертите од другите земји“, рече Сесилија Малстром, еврокомесар за внатрешни работи. Европските лидери го претставија затегањето на границите како спасување, а не уништување на Шенгенот пред напливот на емигранти од немирите во северноафриканските земји. Сепак, потегот очигледно се случува во момент кога во Европа расне нетрпеливоста кон непречениот проток на емигрантите. „Ако надворешните граници се под голем притисок, ни треба и некој исклучок, за да се осигураме дека луѓето вистински ја поддржуваат идејата за Шенгенот“, изјави Ларс Локе Расмусен, премиер на Данска. Данска, иако најоддалечена од ...
| | веќе видена

Поддршка за штрајкот на вработените од „Утрински весник“ од страна на германскиот синдикат „Верди“. За Германците е недозволиво луѓето да се отпуштаат од работа без да се разговара со синдикатите или со раководството на издавачот на весникот МПМ. Затоа тие ќе побараат реакција од централата на ВАЦ во Германија и од нивното претставништво во Македонија. „Јас го разбирам однесувањето на колегите кои решиле да штрајкуваат и им честитам за ваквото решение да се борат за своите работни места. Штрајкот е загарантирано право на работниците“, вели Виктор Кала. И покрај штрајкот на четириесетина вработени во „Утрински“ денешниот број на весникот сепак излезе во продажба со намален број на страници, но без текстови од новинарите кои протестираат. Новинарите од „Утрински“ велат дека притисоците за затворањето на весникот се реалност, но не се согласуваат со ставот на уредничката на весникот, дека тој треба да излезе по секоја цена, велат тие се мнозинство и таа треба да застане на нивна страна. „Денеска „Утрински“ ...
сите 14 | | | веќе видена

Во директен судир меѓу „Ауди“ и „Порше“ на патот Штип-Кочани, кај селото Балван, загина триесет и пет годишниот специјалец на МВР, Сашо Панов од Злетово. Панов со „Аудито“ се движел во правец на Штип, кога од засега непознати причини преминал на спротивната лента по што директно удрил во „Поршето“. По ударот тоа изгубило контрола и излетало во каналот покрај патот. Панов починал на лице место. Смачканото тело од автомобилот го извлекуваа петмина пожарникари. „Акцијата траеше дваесетина минути, сликата беше ужасна. Се обидовме колку што можеме да не го унказиме уште повеќе телото“, рече Кирчо Патраклиев, командир на ППЕ Штип. Од тројцата патници кои биле во „Поршето“, едниот инаку државјанин на Србија со полесни повреди е задржан на одделението за ортопедија во штипската Клиничка болница, но е вон животна опасност. Очевидците на настанот велат дека ова е една од најопасните делници на патот. „Многу брзо се вози. Ова е многу непрегледна кривина, а и тревата не е искосена покрај патот, што ја нарушува ...
сите 5 | | | веќе видена

Потребно е брзо решавање на спорот за името, а времето да се стори тоа е токму сега, истакна заменик-помошникот државен секретар на САД за европски прашања Томас Кантримен на глобалната конференција што во Вашингтон ја организира Обединетата македонска дијаспора. - Се чини дека не е праведно процесот на македонската евро-атлантска интеграција да биде цврсто поврзан со ова емотивно прашање. Праведно или не, реалноста на таа поврзаност е неизбежна. Мора да се справиме со светот каков што е. Неуспехот тоа да се реши и штети на Македонија. - Ја спречува да го достигне своето заслужено место во НАТО и ЕУ и времето да се реши прашањето е токму сега, рече Кантримен. - Компромисот може да биде болен, коментира Кантримен, но смета дека политичката болка ќе биде привремена. Глобалната конференција на ОМД се одржа во хотелот Мериот, во непосредна близина на Белата куќа. - Македонците и пријателите на Македонија од сите пет континенти на третата Глобална конференција на ОМД дебатираа и за напредокот изминативе 20 ...
сите 4 | | | веќе видена

Собранието на конститутивната седница ги веривикуваше мандатите на 123- те новоизбрани пратеници на предвремените парламентарни избори одржани на 5 јуни. Пратениците го изгласаа и составот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, чија задача ќе биде да утврди кандидат или кандидати за Претседател на Собранието. Претседавачот на седницата Љубисав Иванов-Ѕинго даде нова пауза и побара членовите на комисијата да достават предлози за прв човек на Собранието.
сите 46 | | | веќе видена

Тероризмот се шири и претставува закана за Авганистан и регионот повеќе од било кога, оцени денеска авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на меѓународната конференција за тероризмот, што се одржува во Техеран, а на која учествуваат претседатели на повеќе држави. „За жал, и покрај сите резултати во школството и обновата на инфраструктурата, не само што Авганистан не стана помирно и посигурно место, туку тероризмот се шири многу повеќе од било кога и преставува закана за Авганистан и регионот“, рече Карзаи во говорот одржан пред иранскиот, пакистанскиот и ирачкиот колега, пренесуван во живо на телевизија. „Мирот и стабилноста на нашите земји се загрозени. Нивниот опстанок и целовитост се загрозени“, предупреди Карзаи, кој повика на заедничка борба против тероризмот. Изјавата на Карзаи доаѓа во момент кога САД најавија дека до 2012 година ќе повлечат една третина од своите сили во Авганистан.
сите 2 | | | веќе видена

Војната во Либија го подели американскиот Сенат - пораката до претседателот Обама е нејасна по две гласања за инволвираноста на САД во акциите на НАТО. Прво сенаторите одбија да дадат формална дозвола за американското учество, но потоа не ставија ограничување за финансирањето на нападите, што според аналитичарите, ја покажува незаинтересираноста на САД за африканските земји. Во меѓувреме, силен удар на пропагандата на Гадафи му зададе пребегнувањето на група од 17 врвни фудбалери од либискиот национален тим, кои преминаа на страната на бунтовниците и му порачаа - „Остави не на мира да создадеме слободна Либија“. Полковникот и натаму не попушта пред воените и политичките притисоци да ја напушти власта.
сите 2 | | | веќе видена

Новиот состав на Собранието на Република Македонија ја започна конститутивната седница, со која претседава најстариот пратеник Љубисав Иванов-Ѕинго. Според предвидениот дневен ред, пратениците го изгласаа составот на верификационата комисија, чија задача ќе биде да го разгледа извештајот за одржаните предвремени парламентарни избори и до Собранието да поднесе извештај за верификација на мандатите на избраните пратеници. Комисијата е составена од пет члена, а со неа претседава пратеникот Светлана Јакимовска. Претседавачот на седницата Иванов даде еден час пауза. Седницата ќе продолжи откако ќе биде поднесен извештајот за верификација на мандатите.
сите 53 | | | веќе видена

Најмалку 60 луѓе загинаа, а десетици се ранети во напад со автомобил бомба врз болница во авганистанската провинција Логар. Меѓу загинатите има жени, деца, постари луѓе, доктори и медицински сестри. Министерството за здравство го осуди нападот како нечовечен и без преседан. Талибанците негираат дека тие стојат зад нападот - не напаѓале цивили, а експлозијата мора да е дело на „некој со план“. Под урнатините има затрупано луѓе и во тек е спасувачка акција на војската. Во Авганистан, ова е прв напад врз болница од овие размери, само три дена откако САД објавија дека ќе повлечат дел од војската.
сите 12 | | | веќе видена

Гости во вестите на А1 Телевизија се Тамара Грнчаровска, Фарко Шакири и Билјана Јовановска, новинари во „Утрински весник“. Новинарите и вработените во „Утрински весник“ денеска одржаа протестен собир, на кој што решија утрешното издание на Весникот, да не излезе. Ова како реакција на притисоците и мерките што менаџментот ги презема, а со цел да ја намали така наречената превработеност во компанијата. Менаџментот по вашата реакција, издаде соопштение во кое што вашиот протестен собир го нарече самоволие на поединци во редакцијата. Што денеска се случуваше во „Утрински“? Јовановска: Воопшто не се работи за самоволие на поедници, ова беше одлука на 40 и кусур луѓе, вработени во „Утрински весник“. Ова не е одлука на поединец, ниту има организатор овој протест, се случи спонтано. - Имавме најнормално колегиум, меѓутоа како се ближеше времето да дојдат претставници од МПМ да ни кажат дека ќе отпочне процедурата за давање откази на десет колеги. Се знае ли кој точно ќе биде избркан? - Не, тоа ќе треба ...
сите 22 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ во кампањата потрошила 4 пати повеќе пари од што имала. Од донации собрала 1 милион и 100 илјади евра, од кои 500.000 од физички лица и уште 600.000 од 29 фирми, од кои 28 биле медиуми, но за реклами, билборди пропаганден материјал и митинзи потрошила 4.400.000 евра. Иако не е познато кога и како ќе биде покриен минусот од 3.300.000 евра, надлежните воопшто не се сомневаат во можна корупција. „Неспорен е тој минус, со тоа што треба да се има предвид дека станува збор за извештај кој се однесува за времето до крајот на изборната кампања, до 3. јуни годинава. Тие сметки се уште се отворени. Во прашање се должничко-доверителски односи во кои Државната комисија за спречување на корупцијата не може да навлегува. Во изборниот законик не пишува рок за затворање на сметките“, вели Воислав Зафировски. Во анализата на финансиските извештаи од изборите, Антикорупциската најмногу се фокусирала на СДСМ и А1 Телевизија, која во нивното соопштение е спомената дури 22 пати. Кај опозициската партија спорно било ...
сите 6 | | | веќе видена

next