Сенатот на САД, кој е под контрола на демократите, гласаше против планот на републиканците за одбегнување на должничка криза кој вчера ја доби согласноста на Претставничкиот дом. Со тоа ги присили двете партии да ги продолжат напорите за изнаоѓање на компромисно решение.
сите 40 | | | веќе видена

Најмалку 17 лица загинаа, а 21 се повредени во пожар кој настана во фабрика за облека во Виетнам, пренесуваат локалните медиуми. Пожарот настанал во Хаифонг, северен Виетнам каде се наоѓа фабриката. Еден од преживеаните изјави дека пожарот настанал вчера попладне каде при заварување на светлечките тела се запалил изолациониот материјал на кровот на фабриката. Излоацијата паднала со дел од кровот каде бил блокиран еден од излезите на фабриката, а пламенот брзо го зафати материјалот кој се користи за производство на облека. Поради ова голем број од вработените не можеле да се извлечат од пожарот. Медиумите во Виетнам пренесуваат дека полицијата уапсила шест лица за сослушување меѓу кои и сопственикот на фабриката. Фабриката во која се случи пожарот започна со работа пред еден месец.
сите 4 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека нема преговори за безбедноста и територијалниот интегритет на земјата и оцени дека претставниците на Владата на Србија илегално се наоѓаат на Косово. Како што соопшти косовската влада, Тачи на владина седница рече дека првпат по 12 години владата успеала со поддршка на Кфор да спречи илегално тргување од северот на Косово и подвлече дека во целост се спроведува одлуката за реципроцитет во трговските односи со Србија. Тачи рече дека нема враќање и дека „со никого (Косово) нема да разговара за безбедноста и територијалниот интегритет“. Премиерот на Косово предупреди дека во иднина косовските власти ќе бидат принудени да преземат законски мерки кон претставниците на Владата на Србија кои на Косово, според Тачи, престојуваат илегално. „Тие (претставниците на Србија) илегално престојуваат на Косово и одговорни се за насилството што е предизвикано на Косово“, рече Тачи. Тој го повика Еулекс да се сврти кон остварување на својот мандат и го обвини за „двојни ...
сите 18 | | | веќе видена

Посредникот на Европската унија (ЕУ) во дијалогот меѓу Србија и Косово, Роберт Купер на почетокот на наредната недела ќе го посети регионот во обид заострената состојба на теренот да ја врати кон дијалог. Мирно на границата помеѓу Косово и Србија Состојбата на граничните премини меѓу Косово и Србија, Јариње и Брњак синоќа и утринава е мирна. Преминот Јариње е затворен, а пунктот го обезбедуваат американските единици на КФОР. На преминот Брњак, што го контролираат француски војници, состојбата е иста како на Јариње, јавуваат медиумите. Единиците на КФОР синоќа, по 20.00 часот почнаа да се повлекуваат од преминот Рударе. Тоа е резултат на повеќечасовните разговори на шефот на преговарачкиот тим на Белград, Борислав Стефановиќ со командантот на КФОР, Ерхард Билер. „Договор за административните премини на северот од Косово се’ уште не е постигнат“, рече Стефановиќ, додавајќи дека за решавање на сегашната состојба е ангажиран цел државен врв, владите на други земји и меѓународни институции, како и дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Турција Абдула Ѓул синоќа го назначи генерал Неџет Озел за нов командант на копнените сили на земјата, соопштија светските агенции, повикувајќи се на информации на турските телевизии. Се очекува Озел наскоро да биде назначен и за нов началник на Генералштабот на вооружените сили. Според традицијата, на оваа должност се назначуваат само командантите на копнените сили, посочуваат светските агенции. Претходно вчера оставка поднесе досегашниот началник на Генералштабот на турските вооружени сили генерал Јашак Кошанер, заедно со командантите на копнените, воено воздухопловните и военопоморските сили на Турција. Поднесувањето на оставките се случи како реакција на разногласијата меѓу военото раководство и владата за унапредување на генерали, кои се наоѓаат во затвор заради сомневања дека учествувале во заговори за преврат, посочуваат агенциите, повикувајќи се на турските телевизии.
сите 6 | | | веќе видена

Националната Норвешка телевизија објави нешто што веќе беше познато - норвешкиот стрелец Брејвик, кој организира експлозија во центарот на Осло и застрела луѓе, се подготвувал да разнесе нуклеарни реактори, пренесе Фокус. Еден од реакторите се наоѓа во норвешкиот град Хелер, а другиот - во Халден. И двата реактори се експериментални и се дел од меѓународен проект за работа на подобрување на безбедноста на атомските централи во целиот свет. Не е јасно какви други изненадувања подготвил убиецот. Неговиот адвокат Геир Липстад коментира дека неговиот клиент не се кае, и дури се гордее со своите постапки. Покрај тоа, тој одбива да му биде извршена психолошка експертиза од норвешки експерти, барајќи присуство на експерти од странство.
| | веќе видена

Илјадници луѓе присуствуваа на погребот на командантот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис. Востаниците стравуваат дека неговата смрт може да доведе до распаѓање на нивните сили, но и напади на трупите на Гадафи. Воениот шеф на либиските бунтовници според наводи на востаниците бил смртно застрелан од страна на членови на сојузничка милиција. Абдел Фатах Јунис, кој долги години беше близок соработник на режимот на Моамер ел Гадафи и кој пребега на страната на бунтовниците, требало од припадниците на една милиција од фронтот кај градот Брега да биде донесен во Бенгази. Но, тој бил убиен од нив, изјави министерот за нафта на бунтовниците Али Тархуни. Еден уапсен лидер на милицијата признал дека неговите подредени го извршиле убиството. Изјавите на министерот Тархуни укажуваат на тоа дека во редовите на бунтовниците има длабоки поделби. Јунис беше оспоруван во бунтовничките редови поради неговите долгогодишни врски со режимот на Гадафи.
сите 10 | | | веќе видена

Зголемена фреквенција на возила има на сите патни правци во државата, особено на автопатот Е-75 од Табановце до Богородица, како и на патниот правец Скопје-Охрид. На граничниот премин Табановце за влез во државата возилата чекаат околу 30-60 минути, а за излез чекањата се до 30 минути. На Пелинце чекањата и за влез и за излез се околу 15 минути. На Богородица за излез од Македонија возилата се задржуваат околу 30-60 минути, а за влез околу 15 минути. На Дојран чекањата за влез и за излез од државата се околу 15 минути.
сите 18 | | | веќе видена

Нема сомнеж дека Јадранот станува се попривлечна дестинација за богатите туристи, а во продолжение ви ги претставуваме најдобрите и најлуксузните вили, резервирани само за оние гости со подлабок џеб. „Villa Agave“ во Дубровник е местото каде што неодамна престојуваше и американскиот глумец Кевин Спејси.
сите 2 | | | веќе видена

Нападот и палењето на административниот пункт Јариње на северот на Косово, според разузнавачките информации на српската полиција и безбедносните служби, ги организирал Србин, локален бос на криминална група која се занимава со организирано криумчарење на дрога и шверц на акцизна стока, јавува Блиц. Локалниот бос и е познат на српската полиција од претходно, и тоа по најтешки кривични дела. Поради шверц на дрога бил уапсени во 2003 година, а две години подоцна поради кражба на автомобили. „Тој тогаш влезе во сериозен нарко-бизнис и во шверц со акцизна стока, особено со нафта, со која во овој дел илегално се тргува на тони“, вели изворот на Блиц, запознаен со криминалното досие на овој мафијашки бос. Нападот бил организиран за да се искомплицира ситуацијата на премините, бидејќи не му одговара поставувањето на албански граничари и цариници.
| | веќе видена

Владата на денешната прва седница одлучи зелениот картон за патничките возила од 1. септември да се намали на 60 евра за цела година, додека товарните возила ќе плаќаат по 280 евра. За патничките возила до 66 киловати зелениот картон ќе изнесува 60 евра, за патничките возила над 66 киловати 90 евра, додека на товарните возила цената на зелениот картон се намалува од 450 евра на 280. Владата одлучи да ги укине месечните, тримесечните и шестмесечните зелени карти и за патничките и за товарните моторни возила. Граѓаните на Македонија досега плаќаа највисока цена на зелениот картон од сите земји во регионот која се движеше од 40 евра за еден месец до 150 евра за цела година.
сите 34 | | | веќе видена

Во експлозија на мина поставена крај пат во јужната авганистанска провинција Хелманд, настрада мини-бус при што загинале сите осумнаесет патници во возилото. Импровизираната експлозивна направа експлодираше во петокот кога возилото е патувало од градот Нахри во областа Сараг до градот Лашкир Гах, административниот провинциски центар, јави AFP „Примените извештаи од местото на несреќата,укажуваат на тоа дека сите 18 лица во возилото се убиени“, изјави заменик на началникот на полицијата во Хелманд, Камалудин Ширзаи во петокот. Во регионот Гармсир јужно од Кашкар Гах, во петокот на мина на пат налетал и трактор при што загинале четири цивили/ Ваквите експлозивни направи од домашно производство поставени крај патиштата, се најсмртоносното и најчесто употребуваното оружје коешто го користат талибанските милитанти, од коишто смртно страдаат голем број цивили и припадници на меѓународните и авганистанските безбедносни сили во текот на војната која влегува во својата десетта година. Првата половина од 2011 година ...
сите 11 | | | веќе видена

Граѓаните кои се снабдуваат од скопската Топлификација од август ќе плаќаат поскапо парно за 3,13 отсто, цената на Скопје Север ќе се зголеми за 0,46 отсто додека цената на снабдувачот ЕЛЕМ Енергетика ќе се намали за 0,93 отсто.
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на Законодавниот дом, Трајко Вељаноски, беше принуден да го повика собраниското обезбедување за да ги раздвои пратениците на ДУИ и ДПА, кои на денешната седница за избор на заменици-министри влегоа во жестока вербална расправа, чиј резултат беше близок физички контакт. Првичната причина за инцидентот беше обраќањето на Мераил Ферати од ДПА. Таа со низа критики се нафрли кон „интегративците“. Тоа го предизвика Талат Џафери од оваа партија да излезе на парламентарната говорница, од каде ги изрече зборовите: „ Вие, мажите од ДПА, дозволувате да ве брани една жена“. Орхан Ибаими беше првиот пратеник од партијата на Мендух Тачи кој истрча од неговот столче кон Џафери, по што му се придружи сопартиецот Имер Алиу. Нивната цел беше да го спречат пратеникот на ДУИ да продолжи да говори. Од ДУИ им се спротивстави најпрво Арбен Лабуништа, по што настана општ хаос, на раб на масовна тепачка.
сите 15 | | | веќе видена

Првите директни преговори на високо ниво меѓу САД и Северна Кореја започнаа во Њујорк. САД се претставени од специјалниот пратеник за Северна Кореја Стивен Бозвурт, а делегацијата на Пјонгјанг ја предводи министерот за надворешни работи Ким Ке-гуан. Разговорите се водат во зградата на американската мисија во ОН. За време на дводневните дискусии се очекува да биде договорено обновувањето на шестстраните преговори за нуклеарниот проблем на Северна Кореја, кои се во застој од декември 2008 година. Исто така, се очекува Бозвурт и Ким да разговараат и за подобрувањето на односите меѓу САД и Северна Кореја. Во шестстраните преговори, според кои Северна Кореја треба да се откаже од својата нуклеарна програма, учествуваат Јужна Кореја, Северна Кореја, САД, Кина, Јапонија и Русија. Пјонгјанг официјално се повлече од разговорите во април 2009. година, а следниот месец изврши втора нуклеарна проба по онаа во 2006. година.
сите 2 | | | веќе видена

Една од најголемите ѕвезди на современата поп-музика, Лејди Гага, е длабоко потресена од смртта на британската пејачка Ејми Вајнхаус, за којашто таа засекогаш го изменила светот на популарната музика. „Ејми засекогаш ги промени сфаќањата за поп-музиката. Таа ме потсетува дека постои надежта и дека не сум сама на овој свет. Таа живееше меѓу џезот и блузот“, изјави Лејди Гага. Во радио интервјуто ексцентричната и контроверзна поп ѕвезда открива дека и’ се восхитувала на Ејми Вајнхаус уште пред периодот кога и самата стана славна. „Тоа е лекција за целиот свет. Не убивајте суперѕвездата. Водете грижа за нејзината душа“, дополни Гага во интервјуто. „Сé уште не бев позната, кога се појави таа. Бев на улица и луѓето скандираа „Ејми“. Се сеќавам дека чувствував дека не сум осамена, затоа што таа беше толку различна“, додаде Лејди Гага.
сите 3 | | | веќе видена

Вооружени напаѓачи го убија главниот командант на бунтовничките сили во Либија, генералот Абдел Фатах Јунис откако е повикан да се појави пред правосудната комисија, која ги истражува воените операции, соопшти на прес-конференција во Бенгази бунтовничкиот лидер Мустафа Абдел Џалил. Тој истакна дека е уапсен лидерот на оружената група која стои зад убиството на Јунис, кој вчера беше приведен поради сомневање дека соработува со режимот на Гадафи. Во нападот се убиени и двајца соработници на Јунис. - Јунис е повикан на сослушување поради прашања од воена природа, изјави Џалил, додавајќи дека командантот на бунтовниците и неговите двајца соработници се убиени пред пристигнувањето на суд. Џалил го нарече Јунис, кој им се придружи на бунтовниците во февруари, „еден од хероите на револуцијата од 17 февруари“. Бунтовничките безбедносни сили вчера ги уапсија Јунис и неговите двајца соработници во близина на источниот фронт. Јунис требало да биде испрашуван поради сомневањето дека неговото семејство и понатаму има ...
сите 18 | | | веќе видена

Новиот министер за економија Ваљон Сарачини денес официјално ја презеде функцијата и најави дека ќе ги продолжи проектите на претходникот Фатмир Бесими кој е новиот министер за одбрана. „Свесен сум дека пред мене е голем предизвик. Ќе ги продолжам започнатите проекти на мојот претходник“, изјави Сарачини. Неговиот приоритет ќе биде подобрување на бизнис климата и туризмот. „Подобрувањето на бизнис климатата ќе донесе нови инвеститори и подобрување на конкуренцијата. Фокусот ќе го ставам и на развој на малите и средните претпријатија и претприемаштвото. Внимание ќе посветам и на туризмот, искористувањето на природните ресурси и соработката со деловната заедница“, вели Сарачини. Новиот министер за економија на оваа позиција доаѓа како шеф за комуникации на престижниот Универзитет Американ Колеџ во Скопје. Сарачини последните пет години работеше во Американ Колеџ, а последните две години беше директор за комуникации на истоимената институција. Од 2002. до 2005. година работел како дел од администрацијата на ...
сите 11 | | | веќе видена

Собранието на Косово на својата вонредна седница усвои резолуција со која ја обврзува косовската влада да оствари уставна власт на целата територија на земјата Собранието ја повика меѓународната заедница да ги поддржи косовските институции во воспоставувањето на редот и мирот на целата територија и истовремено ги повикува сите граѓани, без обѕир на националната припадност, да го сочуваат мирот, да овозможат остварување на уставниот поредок и владеење на законот. Сите партии застапени во собранието ги поддржаа мерките на владата, преземени во однос на двата гранични премина кон Србија на северот на Косово, а собранието побара од владата и да продолжи со напорите за воспоставување на контрола на граничните премини. Контролата на премините во моментов е во рацете нас КФОР, а состојбата е тензична. Група млади луѓе со маски на лицата, кои дошле од правецот на Косовска Митровица, ги запалила двата премина и ги уништила сите објекти. Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска повика веднаш да се прекине секакво ...
сите 2 | | | веќе видена

Неколку непознати лица денеска го кренаа во воздух нафтоводот во централниот дел на Сирија, во близина на градот Хомс, кој во последните месеци беше центар на бунтот против режимот на Башар ал Асад. „Една диверзантска група го нападна нафтоводот во близина на градот Хомс со импровизирана експлозивна направа“, се наведува во извештајот на сириската новинска агенција САНА. Повеќе детали не се наведуваат, освен дека експлозијата направила голем кратер и сериозно го оштетила нафтоводот, кој е во пламен, јавува АФП.
сите 4 | | | веќе видена

next