Kомбето на A1 Tелевизија со кое секојдневно се превезуваат вработените, денес попладне пред почетокот на вестите во 16 часот е сопрено од мобилната полициска единица „Aлфи“, со образложение дека е под истрага и дека било барано. Возачот и вработените кои во тој момент оделе на своето работно место се однесени во полициска станица. Инаку комбето е технички исправно, секојдневно повеќе пати на ден сообраќа на реалцијата центар-А1 Телевизија и нема причина да биде под истрага или пак на таков начин да биде спорено. Според изјавата на возачот причината не била ниту сообраќаен прекршок. Комбето на А1 Телевизија во процедурата на УЈП за одземање на возила е попишано, обележано и оставено да се користи за потребите на телевизијата. По емитувањето на веста во вестите во 16 часот интервенирале службите на УЈП и возилото е ослободено и оставено на користење на вработените во А1. „Дојдоа вработените на УЈП што правеа попис на возилата и они направија еден записник и со тој записник полицијата ми го врати возилото, ...
сите 2 | | | веќе видена

Соединетите американски држави во петокот го признаа бунтовничкиот Преоден национален совет (TCN) како легална либиска влада, што треба да претставува дипломатски поттик со кој ќе се ослободат милијарди долари замрзнати средства на режимот на либискиот лидер полковникот Моамер ел-Гадафи. Американската државна секретарка Хилари Клинтон изјави дека САД официјално го признаваат Преодниот национален совет, како рамен и легитимен наследник на режимот на Моамер ел-Гадафи, до воспоставувањето на вистинската либиска преодна влада. „До формирањето на преодните власти, САД ќе го признаваат Привремениот национален совет како законско владејачко тело во Либија и кон него ќе се однесуваат во согласност со тоа“, изјави државната секретарка на САД, Хилари Клинтон, Пред САД, Привремениот национален совет во Бенгази го признаа членките на Контактната група, кои им се придружија на Франција, Велика Британија, Италија, Катар и уште дваесетина држави од цел свет кои претходна во различни форми ја признаа легитимноста на ...
сите 3 | | | веќе видена

Дрога, порно љубовници, нож под грло и кој знае уште што! Колку ли е љубовта слепа, а богами и глупава - кога екс-сопругата Брук Милер одлучи да му се врати на Чарли Шин? Последната законска сопруга на проблематичниот актер - очигледно е подготвена на уште едно лудо возење. Се му простила на таткото на своите две деца, а тоа се - вклучува баш широк спектар на скандали. Значи - првиот поголем скандал беше ножот кој под грло и го пикна пијаниот и избезумен актер и тоа на Божиќ пред две години. следуваше бучен и тежок развод, во текот на кој Чарли не бираше зборови за да ја навреди и понижи Брук во јавноста. Веројатно најболни - беа обвинувањата дека е лоша мајка, па се обиде да и ги одземе децата. Тоа му успеа во периодот кога Брук се пријави во центра за рехабилитација, а добриот тато Чарли - во интервју раскажа дека синовите му ги чуваат неговите две порно божици. Што било - поминало! Брук и Чарли - наводно повторно се заедно, а во последните неколку дена проблематичниот актер речиси живее во нивната стара ...
сите 3 | | | веќе видена

Минатата недела актерката Мила Кунис - доби необичен повик за состанок. Маринецот Скот Мур, за неа сними YouTube - видео и ја покани на балот кој ќе се одржи на 30 декември во Вашингтон. Колегата на Мила и нејзин филмски партнер во летниот хит „Пријатели со привилегии“ - Џастин Тимберлејк - за време на едно заедничко интервју ја охрабри Мила да ја прифати понудата на маринецот. „Направи го тоа за својата земја“, и рече Џастин. И ОК, Мила го усреќи маринецот и се согласи да го придружува на балот. Но, сега и Џастин се наоѓа во слична ситуација. Вчера - наредничката Келси Де Сеинтс - го употереби штосот на својот колега и преку YouTube-видео го замоли Џастин да биде нејзин партнер на истиот бал во Вашингтон. Сега нема мрдање - Џастин ќе мора да го послуша сопствениот совет и да „го направи тоа за својата земја“. Па, по се изгледа дека пријателите со бенефиции - ќе мораат да излезат на двоен состанок со своите маринци.
| | веќе видена

Верувале или не Џастин Бибер и хитот „Бејби“ кој преку ноќ го претвори во тин сеназација ќе биде тргнат од YouTube. Причина - бројот на „дислајкови“ е неверојатни 1,5 милиони. А да не ги споменуваме и негативните коментари. Досега пракса на YouTube беше да ги трген видеата на кои има толку многу неагативни реакции. Обожавателите на 17-годишнотот Биберче веќе започнаа петиција со која бараат од YouTube да не го тргне спотот, а за и самиот пејач, на својот Твитер профил - замоли да му помогнат да си ја спаси песничката. Во секој случај - продолжува неверојатниот феномен наречен Џастин Бибер - оние кои го сакаат - го обожаваат, а оние кои не го сакаат - речиси го мразат. Хитот „Бејби“, освен неверојатниот број на дислајкови - погледнат е над 600 милиони пати. Па ако имате намера да го спасувате - време е за „лајкање“.
| | веќе видена

Додека некои се разладуваат на езеро или море, други пак се освежуваат со ладно пиво. Е па, како што е редот, да ве потсетиме дека вчера официјално започна и 9. фестивал на пиво во Прилеп. А за нас Македонците си се знае, каде е пивото таму сме и ние, па ако не можеме да си дозволиме да се разладуваме на море, си се разладуваме со ладно пивце, но не го прпуштеме ни мезето. Па, илјадници Македонци вчера ги преплавија улиците во Прилеп, не само да си ја разладат душата со пивце туку и да си каснат од највкусната скара во државава. А какво лето е тоа, без на гости да ни дојде и дијаспората. „Јас сум од Америка од Јужна Каролина, првпат сум во Македонија, ја сакам многу Македонија, го сакам и Прилеп и македонското пиво“. Но, вкусната скара и ладното пиво нема да бидат комплетни ако не се забавуваме и со одлична музика, нели? А за тоа беа задолжени бендовите „Ред фајф поинт“ од Словенија и „Џоук“ од Франција, кој го отворија овогодинешниот фестивал. Забавата колуминираше со македонските бендови „Фолтин“ и ...
сите 2 | | | веќе видена

Вo скопскиот Кривичен суд и денеска продолжи расправата за судскиот процес „Перо Наков“, своја одбрана даде директорката на А1 Телевизија Анета Кочишки. Работев само како програмски директор, никогаш не сум имала допир со пари ниту какви било финансиски работења во А1 Телевизија. Кочишки истакна дека нејзиниот потпис единствено стоел на 10 месечни даночни пријави и завршна сметка на телевизијата за 2009-та година, период кога не била управител на А1. Повеќепати во својата одбрана потенцираше дека сопственикот на А1 Телевизија никогаш од неа не побарал да прави криминални дејствија. Кочишки рече дека ниту работела со пари ниту пак примала плата во кеш или исплаќала готовина на членови од семејството на Рамковски. Дел од обвинетите во случајот „Перо Наков“, Кочишки тврдеше дека прв пат ги видела кога започнала судската постапка. Покрај Кочишки пред Судскиот совет денеска одбрана дадоа и систем администраторот на А1 Јасмин Латифовиќ и директорот на печатница „Мисирков“ Слободан Пејовски. Во својата ...
сите 11 | | | веќе видена

талијанската авиокомпанија „Бел ер јуроп“ од недела почнува со летови на релација Скопје - Анкона - Скопје и Скопје - Венеција - Скопје. Новите авионски линии ќе се реализираат од и до аеродромот „Александар Велики“. Авионот од првиот лет од Анкона до Скопје на скопскиот аеродром треба да слета во недела во 8 часот и 50 минути, додека авионот за Венеција полетува во 9 часот и 20 минути. Со ова ќе бидат воспоставени редовни авионски линии до овие дестинации на кои ќе се лета два пати неделно. „бел ер јуроп“ е авиокомпанија формирана во 2009-та година со седиште во Анкона, освен на дестинации во италија оваа авиокомпанија има авиолинии и во Германија, Велика Британија, Хрватска.
сите 15 | | | веќе видена

Комбето на A1 Tелевизија со кое секојдневно се превезуваат вработените денес попладне пред почетокот на вестите во 16 часот е сопрено од специјалната полициска единица „Aлфи“, со образложение дека е под истрага и дека било барано. Возачот и вработените кои во тој момент оделе на своето работно место се приведени во полициска станица. Возачот сеуште е таму чекајќи да добие налог за одземање на возилото. Инаку комбето е технички исправно, секојдневно повеќе пати на ден сообраќа на релација Центар - А1 Телевизија и нема причина да биде под истрага или пак на таков начин да биде запрено. Според изјавата на возачот немало ниту сообраќајна грешка за да бидат запрени.
сите 4 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи ја казни А1 Телевизија со образложение дека не соработувала во операцијата одземање возила за присилна наплата на даночен долг. Платниот налог, за казната тешка 1500 евра за управителот и од 2 до 5 илјади евра за А1, инспекторите на УЈП им ги оставиле вчера попладне на луѓето од обезбедувањето на телевизијата непосредно пред да си заминат, иако претходно во текот на целиот ден во соработка со службите од А1 и „Плус продукција“ попишуваа, проценуваа вредност и запленуваа возила од возниот парк на двете компании. Налозите за новата казна даночните извршители денеска ги доставија и до управителот и до А1 Телевизија. Одлуката на УЈП следи откако во изминатите три дена нејзините инспектори, без никаков проблем, на терен вршеа попис и конфискуваа автомобили и мотори. На инспекторите им беше овозможена непречена контрола и увид во евиденцијата на возниот парк на двете компании, а добија и ветување дека до понеделник во кругот на А1 ќе бидат донесени и возилата кои од оправдани прични ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонските граѓани кои биле изложени на корупција, во просек платиле мито од 470 евра, најчесто за услугите на докторите во болниците, полицијата и професорите за полагање на испит. Ова го покажа истражувањето на Државниот завод за статистика (ДЗС) како дел од проектот „Корупција во земјите од Западен Балкан“ на тема „Корупцијата во Република Македонија: Подмитувањето искусено од населението“. Анкетата покажува дека 10,8 отсто од граѓаните имале искуство со корупција, но тоа не значи дека влегле во облици на корупција додека со конкретно подмитување искуство имале 6,2 отсто од граѓаните. Бројки се однесуваат на корупција во јавната администрација. „Овие резултати покажуваат дека корупцијата има поголема распространетост во југоисточниот регион и скопскиот, додека многу помалку во југозападниот, Пелагонија и Полог. Во земјите во светот корупцијата се третира како урбан проблем, но кај нас се покажа дека е еднакво присутен и во руралните и во урбаните средини и подеднакво учествуваат и мажите и жените“, ...
сите 12 | | | веќе видена

Жестоката дебата за измена на Законот за јазици, која вчера преовладуваше во собраниските комисии, денеска продолжи и на пленарната седница во Собранието. Пратениците од опозициониот СДСМ се децидни во ставот дека нема да ги поддржат предложените измените. Пратеникот од редовите на СДСМ, Радмила Шеќеринска рече дека пратениците од оваа партија не поддржуваат закони кои се носат во, како што ја нарече, самрак процедура. односно по скратена постапка. „Законот е почетокот на кршење или проширување на Охридскиот рамковен договор, што е опасна пречка и негативно ќе се одрази на земјата. Ахмети се избори за својот јазик, а Груевски за својот братучед. Двајцата се офајдија“, истакна Шеќеринска. Според неа најавените измени во Законот се тежок преседан и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја напуштиле рамката на Охридскиот рамковен договор. Таа забележа дека нечесно е оние кои го договориле Законот да не се присутни во собраниската сала. „Нечесно е оние кои го пазарат Законот да не се присутни тука. Денеска главниот пазарџија го ...
сите 31 | | | веќе видена

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, на која и се суди за прекорачување на овластувањата при склучувањето на договорот за испораки на руски гас, денеска повторно беше отстранета од судницата , пренесуваат руските агенции. Тимошенко е отстранета од судницата до крајот на денот, наведе Итар, ТАС. Претходно беше водена едночасовна расправа за тоа како се однесува во судницата поранешната премиерка, а сега лидер на опозициската партија Татковина. Имено, судијата Родион Киријев безуспешно се обидува да ја натера на судот да му се обраќа во стоечки став, што Тимошенко го одбива во знак на протест. На рочиштето кое се одржа на 6-ти јули е отстранета од судницата на еден ден поради непочитување на судот, а во неколку наврати имаше инциденти меѓу нејзините поддржувачи и противници во судницата и пред зградата на судот.
сите 2 | | | веќе видена

За Моамер Гадафи, Никола Саркози е воен злосторник кој фрлил “голема дамка на историјата на својата земја“. На пораката кон своите приврзаници Гадафи исто така порачал дека Саркози е “ментално болен“. Покренувајќи крстоносен поход против либискиот народ, ја поведе земјата во изгубена војна. Тој не е французин. Неговиот народ би требало да го осуди ваквото злосторство“, додал Гадафи. Францускиот парламент пред два дена го поддржа продолжението на учеството на земјата во рамки на воената операција на НАТО во Либија, а официјален Триполи соопшти дека жали заради таква одлука на Париз.
сите 2 | | | веќе видена

Редок примерок на ракопис на британската писателка Џејн Остин (1775-1817) на една лондонска аукција во четвртокот е продаден за дури 850 илјади фунти или 970 илјади евра, што е трипати повеќе од очекуваното. Аукциската куќа Sotheby's, вредноста на незавршениот роман на славната британска писателка, авторката на многу популарните дела „Гордост и предрасуда“ и „Разум и чувства“, првично беше проценета на 200 до 300 илјади фунти, пренесува BBC Ракописот насловен „The Watsons“ („Вотсонови“), од приватен сопственик го купила една британска институција. Експерите за делата на Џејн Остин сметаат дека нејзината приказна за млада жена којашто се враќа во татковиот дом откако била воспитувана кај нејзината богата тетка, е напишан околу 1804 година/крај/ббц/сн
сите 6 | | | веќе видена

Некогашниот јужноафрикански претседател и херој на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, чија земја во понеделник го слави неговиот 93-ти роденден. По тој повод, Мандела се врати во своето село од детството, Куна. Поранешниот претседател на патувањето доби поголемо обезбедување од актуелниот претседател, со цел кордон полицајци, телохранители и две амбулантни коли кои следеа насекаде. Нелсон Мандела, кој по три децении минати во затвор поради својата борба против апартхејдот во Јужна Африка, беше ослободен на почетокот на 1990-те години, во 1994 година стана првиот црн претседател на оваа земја и владееше до 1999 година. Тој од политичкиот живот целосно се повлече во 2004 година и поради лошото здравје, се поретко се појавуваше во јавноста. Последното негово појавување беше на отворањето на Светското првенство во фудбал на 11-ти јули 2010 година.
| | веќе видена

Соединетите Американски Држави започнаа со повлекувањето на своите војници од Авганистан, јавува во петокот AFP повикувајќи се на командантот на американскиот контигент мајорот Мајкл Вун. Како што изјави мајорот Мајкл Вун, во средата од Авганистан полетаа околу 650 војници претходно стационирани во провинцијата Парван. „Овие војници се првите кои заминуваат од Авганистан без промена на ротирачка основа со нови сили по најавата на претседателот на САД“, го цитира Agence France-Presse мајорот Вун. Американскиот претседател Барак Обама на 22-ри јуни годинава изјави дека САД има намера да повлече во 2011 година од Авганистан 10 илјади војници и да го намали американското воено присуство во земјата почнувајќи од јули. До летото 2012 година од Авганистан треба да бидат повлечени 33. илјади американски војници, или околу една третина од вкупниот број американски војници во оваа земја. Контролата над безбедноста во Авганистан, конечно, ќе им биде предадена на локалните власти во 2014 година. Претходно, ...
сите 11 | | | веќе видена

Ризикот за снижување на американскиот кредитен рејтинг од ААА во наредните три месеци значително е зголемен, дури и во случај конгресмените да постигнат договор до крајот на месецот за кревање на лимитот за задолжување. Ова денеска го соопшти претседателот на одборот за рејтинг на агенцијата „Стандард и Пурс“, Џон Џамберс. „Сега е вистински момент Белата куќа да постигне договор и да се постигне веродостоен договор за буџетот со цел да се решат долгорочните должнички проблеми“, изјави Чемперс. Тој предупреди дека доколку постигнатиот договор не биде амбициозен, кредитниот рејтинг на Соединетите Американски Држави (САД) ќе биде намален. „Стандард и Пурс“ во април ја променија прогнозата за кредитниот на негативна, што најчесто сигнализира дека ќе уследи намалување на рејтингот за 12 до 18 месеци. Агенцијата „Мудис“ исто така објави дека ја разгледува можност за намалување на рејтингот, поради зголемување на ризикот дека американското министерство за финансии во август нема да може да ги сервисира обврските, ...
сите 8 | | | веќе видена

Шефот за комуникации на престижниот Универзитет Американ Колеџ во Скопје, Ваљон Сарачини ќе биде новиот министер за економија во Владата во формирање и со тоа ќе седне во фотелјата на досегашниот министер за економија Фатмир Бесими. Сарачини последните пет години работи во Универзитетот Американ Колеџ Скопје, а од пред две години е директор за комуникации на истоимената институција. Од 2002 до 2005 година работел како дел од администрацијата на Советот за бегалци на Норвешка. Новиот министер за економија е магистер по менаџмент, титула која ја стекнал на Универзитетот Американ Колеџ Скопје каде што и дипломирал на истата насока.
сите 61 | | | веќе видена

ЕУЛЕКС не води истрага против премиерот на Косово Хашим Тачи во врска со извештајот на Дик Марти околу трговијата со човечки органи на Косово и Албанија, но никој па ни премиерот нема да бидат имуни на истрага ако за тоа има докази, рече денеска Анди Спаркс, заменик шефот на мисијата на ЕУ. Спаркс во интервју за приштинскиот дневник Експрес понатаму вели дека е во тек воспоставување на Работна истражна група која ќе се занимава со извештајот на Марти. „Групата ќе биде одвоена од косовските власти за да им покаже на сите дека ќе биде спроведена објективна истрага“, рече Спаркс. Спoред кажувањата на Спаркс во интервјуто, Работната група ќе оперира воглавно од Брисел поради „оние кои се вознемирени дека тие и се наклонети на косовската страна“.
сите 9 | | | веќе видена

next