„Изгледа страшно, како површината на Месечината,“ изјавила Јадранка Косор, премиерката на Хрватска по доаѓањето на опожарениот Брач. Еден од пожарникарите кои 32 години е во оваа професија и кажал на премиерката дека никогаш немало пожар што вака го опустошил Брач и го претворил во сосема друг остров. Јадранка Косор очекува итна истрага за причинителите на пожарот, а доколку се работи за човечки фактор, тогаш некој навистина треба да одговара. Според најновите информации, пожарот во кој изгореа 4000 хектари густа борова шума, трева е локализиран. Пожарникарите посебно го чуваат местото околу Видова Гора бидејќи ако оганот повторно се разгори, прашање е дали ќе успеат да го спречат, посебно ако се појави ветер. Западниот дел на Брач изгледа застрашувачки, се е изгорено и има многу чад, јавуваат хрватските медиуми.
сите 10 | | | веќе видена

Еуробарометар направил истражување меѓу младите во Европа за нивниот однос кон дрогите, а резултатите покажале дека младите Чеси, од 15 до 24 години, најмногу од сите свои врсници во Европската Унија пушат марихуана. Во Чешка во текот на оваа година 23 отсто од испитаните пушеле марихуана, додека во текот на минатата година барем еднаш пробале марихуана 24 отсто од испитаните. По Чесите, следуваат Шпанците, Французите, Словенците и Ирците. На последното место е Кипар, каде што дури 99,7 отсто од испитаните тврдат дека никогаш не пробале марихуана. Младите Чеси се на првото место и со неупатеноста во ризиците што ги носи пушењето марихуана. Само 7 отсто од испитаните Чеси знаат дека користењето марихуана само еднаш или двапати може да претставува сериозен ризик за здравјето, додека во Романија тој факт им е познат на 55 отсто од испитаните. Можната сериозност од секојдневната употреба на марихуаната им е позната на 50 отсто испитани Чеси, што исто така, е најмал процент во цела Европа. Според истражувањето ...
сите 2 | | | веќе видена

Концертот на светски познатиот виолинист Најџел Кенеди денес е на програмата на фестивалот „Охридско лето“. Светскиот виртуоз на виолина, Најџел Кенеди, е еден од најпознатите класични виолинисти на сите времиња, но истовремено и врвен џез-музичар, импровизатор и одличен шоумен. Познатиот музичар за прв пат ќе настапи во музичката програма на „Охридско лето“, и воопшто, во Македонија. Според зборовите на Гордана Јосифова-Неделковска, селектор на музичката програма на „Охридско лето“, Најџел Кенеди ќе биде „еден од уметниците коишто ќе го одбележат 51-то издание на фестивалот“. Едновремено, Најџел Кенеди е најпродаваниот класичен виолинист на сите времиња и има снимено десетици концерти со музика од класични композитори кои важат за најпродавани, меѓу кои се Бах, Бетовен, Берг, Брамс, Менделсон, Сибелиус, Чајковски и Валтон. Познатиот музичар е единствен по тоа што, покрај класичното свирење на виолина, е и одличен џез-музичар, кој со својот „Најџел Кенеди бенд“ го обиколува целиот свет и приредува концерти ...
сите 9 | | | веќе видена

Популарната Џенифер Лопез ги изненади своите фанови објавувајќи дека се разведува од својот трет сопруг Марк Антони. „Сфативме дека нашиот брак е на самиот крај. Неверојатно тешко беше да се донесе одлуката. Пријателски зборувавме за ситуацијата и донесовме пријателска одлука“, изјавила полуларната Џеј Ло. Двојката не открива кои се причините за разделбата, но нагласиле дека не било лесно да се одлучат на таков чекор. „Ова е тежок период за сите кои се вклучени во ситуацијата и ќе ни биде мило да биде почитувана нашата приватност“, изјавиле досегашните сопружници. Популарната пејачка и артистка, и нејзиниот сопруг, салса-ѕвездата Марк Антони, се венчаа со тајна церемонија во јули 2004 година, кога гостите на нивната свадба беа поканети на „попладневна забава“ на Беверли Хилс. Само пет месеци пред тој настан Лопез ја прекина свршувачката со актерот Бен Афлек, додека Антони се разведе од Мис Универзум Дајана Торес. Претходно Џенифер имаше два брака, додека Антони еден поранешен брак. Од меѓусебниот брак имаат ...
сите 21 | | | веќе видена

Израел најверојатно ќе го нападне Иран во септември 2011. година, изјави во интервју за американските медиуми офицерот на ЦИА во оставка Роберт Баер, кој работел 21. година на Блискиот Исток, пишува весникот „Взглад“. Покрај тоа што ветеранот на ЦИА не ги открива изворите врз кои се темелат неговите анализи, тој посочува низа израелски служби за безбедност, кои јавно предупредуваат на евентуален напад врз Иран, вклучително и поранешниот директор на „Мосад“ Меир Даган. Според Баер, претходните забелешки на даган дека евентуален израелски напад врз Иран може да доведе до регионална војна, отвораат можност да се претпостави дека Нетанјаху планира таков напад и дека тоа најверојатно ќе се случи во септември, пред гласањето по прашањето за палестинска држава.
сите 7 | | | веќе видена

На Пивофест во Прилеп изминативе два дена се испиени 50 тони пиво, информираше портпаролот на локалната самоуправа Кате Китанов. На двете фестивалски вечери на Пивофест досега имало седумдесетина илјади посетители, а се испиле над 50 тони пиво и се изеле околу 25 тони скара. Вчера настапуваше групата “Ван Гог”, а вечерва е посветена на фолк музиката. Меѓу повеќето музички имиња кои ќе ги забавуваат гостите на Пивофест ќе бидат Елена Велеска, Благица Павловска, Гоце Арнаудов и босанскиот фолк пејач Харис Џиновиќ. Утревечер на последниот ден од Пивофест ќе настапи балканската музичка ѕвезда Здравко Чолиќ. Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески очекува викендов да се надмине посетеноста на Пивофест од изминатите години.
сите 22 | | | веќе видена

Специјален пратеник од Слободарската партија во Австрија, Давид Лазар разговарал со синот на либискиот водач Муамер Гадафи, Саид ал Ислам, кој рекол дека режимот на земјата е спремен за преговори, но дека за возврат бараат НАТО да престане со бомбардирањето, пишува австрискиот весник „Prese". Весникот пишува дека Лазар, претставникот на највлијателната австриска партија, неодамна ја посетил Либија каде што разговарал со Саид ал Ислам, но дека остро ги критикувал и бомбардирањето на НАТО и уништувањето на Либија. Тој изразил запрепастеност од НАТО нападите, истакнувајќи дека се несфатливи размерите на уништување кои ги предизвикува Алијансата. Лазар кој вчера наводно одржал прес-конференција на барање на неговиот партиски лидер Хајнц Кристијан Штрах за престанок на бомбардирањето, нагласил дека е и понатаму подготвен да посредува во решавање на спорот со Либија. „НАТО треба да престане со бомбардирање. Страните во конфликтот треба да преговараат и да пронајдат решение“, објаснил тој и оценил дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Топлиот тропски бран со температури до 40 степени однесе и човечки животи регистрирани во Хрватска.покрај ова веќе осми ден по ред во земјите од западен балкан владее и опасноста од големи пожари. Сепак во Хрватска, по неколкудневните температури кои достигнаа и 40 степени, пристигна освежувањето со температури пониски и за десет степени. Во Подгорица денес е измерена температура од 37 степени, а во неделата бил регистриран најтоплиот ден во последните 50 години во земјата, со измерени 39 степени во Подгорица и Даниловград. Пеколните жештини ја зафатија и Босна и Херцеговина, каде денес, во Сараево, биле измерени 35 степени. Поради топлото време, во Модричката болница починала и една жена, која е првата жртва на жештините во БИХ. Во Атина, температурите достигаат до 40 степен, додека во Солун се очекува нешто поладно време со температури до 37 степени. Топлиот бран од минатиот викенд владее и во Албанија, која и онака се карактеризира со топла и сува клима во текот на летото, а денес е регистрирана ...
сите 3 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди денес Чиле. Засега нема извештај за жртви ниту за материјална штета. Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 90 километри југо-западно од пристаништето Валапараисо, соопшти Американската геолошка служба. Земјотресот се случил по полноќ според западно-европско време, а потресот се почувствувал и во престолнината Сантијаго. Чилеанската државна канцеларија за вонредни ситуации соопштила дека нема извештај за повредени ниту за причинета материјална штета, а исто така не е ниту издадено и предупредување за цунами.
сите 8 | | | веќе видена

Шумскиот пожар на островот Брач кој веќе три дена пожарникарите не можат да го стават под контрола, зафатил четвртина од островот, односно 4.000 хектари шума. Според хрватските вчера попладне избил и нов пожар на четири локации околу местото Перковиќ кај Шибеник. При гаснењето на пожарот, на пожарникарите им пречел и густиот чад, па за гаснењето биле ангажирани дополнителни хеликоптери. и биле затворени некои од патиштата кои воделе кон опожарената област. Причината за пожарот се уште не е позната и засега нема поведени. Полицијата ја истражува можноста пожарот да бил предизвикан од туристите кои правеле скара.
сите 16 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони (74) се лизнал во бањата и си ја повредил главата. Берлускони инцидентот им го раскажал на своите сопартијци, им се пожалил на болки во главата, па затоа отишол на преглед во болницата Сан Рафаеле во Милано. Лекарите направиле анализа со помош на компјутерска томографија. „Берлускони падна под туш и си ја удри главата. Беше уморен, секогаш е многу уморен. Од ударот се здоби со мали повреди. Направен е трауматолошки преглед и сите наоди се негативни. Берлускони е добар,“ изјавил неговиот личен лекар Алберто Зангрило.
сите 3 | | | веќе видена

Предлог составот за новата влада и платформата составена од изборните ветувања и програми на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ, со најголем акцент на економијата стигна во собранието, доцна синоќа, два дена пред истекот на крајниот рок. Панче Кралев,новиот министер за образование е најголемо изненадување, доаѓа од место советник на вицепремиерот Владимир Пешевски. Најдоверливите луѓе на Груевски остануваат и во новиот кабинет, Зоран Ставрески во финансии, Гордана Јанкулоска во МВР, Владимир Пешевски за економски прашања, Миле Јанакиески за транспорт и врски, Елизабета Канческа - Милевска за култура, Никола Тодоров од образование се сели во здравство и второто изненадување, Никола Попоски, за надворешни работи. Министер за труд ќе биде досегашниот заменик Спире Ристевски, додека пак во информатичко општество останува Иво Ивановски, како и во земјоделство Љупчо Димовски. Од таборот на ДУИ - Муса Џафери ќе биде вицепремиер за рамковен договор, Теута Арифи за евроинтеграции, Фатмир Бесими за одбрана, Блерим Беџети во правда, ...
сите 39 | | | веќе видена

Медиумскиот магнат Руперт Мардок денес се извини за прислушкувањето на телефоните во кои се вмешани новинарите на неговиот весник „News of the world“, чии што двајца уредници поднесоа оставка поради скандалот. Во седум британски дневни весници Мардок денес објави огласи на цели страници со порака „Жал ми е“. “Жал ни е поради делата кои ги сторивме. Исклучително ни е жал поради страдањата на тие кои беа засегнати и погодени од приказните. Жалиме бидејќи не дејствуваме бргу за да ги востановиме работите,“ пишува во извинувањето. Мардок вчера ја прифати оставката на Ребека Брукс, извршната директорка на компанијата „News International“, британски огранок на корпорацијата „News corporation“ која беше издавач на лондонскиот таблоид. Оставка потоа поднесе и Лес Хинтон, извршен директор на „Dow Jones“ и претседател на компанијата „News international“ во период од 1995 до 2007 година. Извинувањето потпишано од Мардок објавено е во неговите весници "The sun" и "Times", но и во конкурентните "Daylu mail", "Daylu ...
сите 41 | | | веќе видена

Двајцата сопружници Јоже и Даниела Д. од Дојран синоќа ги загубија животите од струен удар, додека ја наводнувале нивата. Несреќата се случила во дојранското село Црничани. Јоже и Даниела ги наводнувале земјоделски култури во пластеници, при што поради слаба видливост вклучиле сијалици инсталирани со обичен кабел, кој на едно место бил оштетен, при што Јоже се фатил за жицата и задобил струен удар. Даниела пришла да му помогне, но откако го допрела и таа задобила струен удар, од што и двајцата починале. Лицата се пренесени во Медицинскиот центар во Гевгелија, каде е констатирана смрт. Увид на лице место извршила екипа од Полициската станица од Гевгелија. По наредба на Истражен судија над телата на починатите ќе се изврши обдукција.
сите 9 | | | веќе видена

Пратениците со 58 гласа „за“ синоќа ги изгласаа измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните и во единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка. Од 20 пратеници од заедниците, 16 гласаа „за“, а четворица беа против. Со измените се предвидува покрај пратениците, на собраниските седници и на работните тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. За овие измени во Собранието имаше жестока дебата. Пратениците од опозициската СДСМ уште на почетокот на расправата децидни во ставот дека нема да ги поддржат измените, затоа што според нив се прекршува Уставот и Охридскиот рамковен договор. Опозицијата забележа и дека законот се носи по скратена процедура, без претходна јавна дебата. И пратениците од албанската опозициска ДПА беа против овие измени зашто бараат албанскиот да биде службен јазик, а не да се нарекува јазик на најмалку 20 отсто ...
сите 41 | | | веќе видена

Љупчо Раваноски и Верица Митричка се годинешните зет и невеста на традиционалната свадба во Галичник што се одржува викендов. Галичката свадба ќе започне вечерва во 19 часот со китење, редење на бајракот и фрлање пушка. Согласно традицијата, свадбата има утврден тек во два дена. Од оваа година локациите, маршрутата и термините на изведување на поединечните чинови на Галичка свадба ќе бидат претставени на мапа, која е достапна на Интернет на сајтот www.galichnikwedding.mk Зетот и по татко и по мајка потекнува во Галичник и досега повеќе пати учествувал во организацијата на свадбата. Верица Митричка по потекло е од Куманово, но неколкупати досега учествувала како бајрактарица, а годинава има чест да биде невеста на Галичката свадба. Младите веќе седум години се заедно, а годинава им се исполни желбата да бидат зет и невеста на Галичката свадба. Првиот настан во програмата ќе биде Ликовна колонија, која ќе се одржи од 15 до 17 јули. Со проектот „Роднокрајниот пејзаж на Личеноски“, во кој ќе учествуваат ...
сите 29 | | | веќе видена

Доцна вечерва мандатарот Никола Груевски го достави до Собранието предлог - составот за новата влада, како и програмата за работа. За министер за внатрешни работи се предлага Гордана Јанкуловска, за надворешни Никола Попоски, за образование и наука Панче Кралев, за здравство Никола Тодоров, Зоран Ставрески за финансии, Спиро Ристовски за труд и социјала, Иво Ивановски за информатичко општество и администрација и Владимир Пешевски ви-це премиер за економски прашања. Миле Јанакиевски за транспорт и врски, Елизабета Канчевска Милевска за култура, за земјоделство Љупчо Димовски. Теута Арифи е предложена за ви-це премиер за евроинтеграции, Муса Џафери за ви-це премиер за Рамковен договор, за министер за одбрана Фатмир Бесими, за економија Ваљон Сарачини, за правда Блерим Беџети и за локална самоуправа Невзат Бејта. Во предлогот на Груевски за министри без ресори се наведени Неждет Мустафа и Хади Незири. Според собранискиот деловник, рокот на спикерот Велјановски е 15 дена за предлогот на мандатарот Груевски да ...
сите 39 | | | веќе видена

Едно од најгледаните реални шоуа во светот и прво коешто ја покажува вистинската слика за животот на манекенките е America's next top model. Илјадници девојки ширум САД од 2003-та, секоја година се пријавуваат на кастинзите коишто можат да им го променат животот. Најсреќните 10 стигнуваат до финале. И тука започнува вистинската борба да се докажат и покажат која од нив заслужува да биде следниот американски топ модел. А кој подобро би знаел што се е потребно да се биде супермодел од некогашниот ангел на Викторија, Тајра Бенкс, жената за која се вели дека е следната Опра. За жирито да биде комплетно, тука е и контроверзната Џенис Дикинсон, некогаш и самата топ модел, а сега задолжена за душавадење на кандидатките. А за сите нас останати што не сме топ модели, слободно можеме да здивнеме, да бидеме луѓе и да го правиме она што луѓето најдобро го прават - да им се ситиме на маките. Од сабота, па секој викенд во 20:30 реалното шоу America's next top model и на А1 телевизија. Па, да не се откажуваме ниту од ...
| | веќе видена

Пет алпинисти загинаа во петокот во јужниот дел од швајцарските Алпи во одвоени случаи по пад од неколку стотина метри, соопшти локалната полиција. Според портпаролот на кантоналната полиција на регионот Валишки Алпи, група од седум германски алпинисти во петокот тргнала во освојување на врвот Лагинхорн. Меѓутоа, како што се наведува во соопштението на полицијата, тие меѓусебно не биле поврзани со безбедносните јажиња/ Околу сто метри од врвот Лагинхорн висок 3.971 метар, на височина од 3.850 метри, еден од германските алпинисти кои во петокот се искачувале на Алпите, ја изгубил рамнотежата и паднал при што веднаш загинал. Тројца германски алпинисти загинале при искачување кон глечерот Меитен. Според претпоставките, еден од нив паднал во бездната и со себе ги повлекол двајцата свои колеги, се наведува во друго соопштение на швајцарската полиција Во следната несреќа во истиот регион на швајцарските Алпи во петокот настрада уште еден германски алпинист кој загина симнувајќи се од врвот Пти Мон-Колон. Од ...
сите 4 | | | веќе видена

Ако во светот, во музичката индустрија владеат големите дискографски компании, кај нас таа привилегија ја имаат одредени поедници. Во Македонија малку се оние кои навистина живеат од музиката ама сепак некои од создавање музика и менаџирање на пејачи, а други преку организација на квалитетни концерти и настани можат да се пофалат дека веќе подолго време ја владеат нашата музичка сцена. И кога велиме долго време навистина и мислиме така. Еве на пример - во 2008. година неделниот весник „Глобус“ направи истражување за 10-те највлијателни луѓе во македонскиот шоу-бизнис. Тогаш на листата се најдоа „Авалон“, Иво Јанковски, Калиопи, Љиља Петровиќ и уште некои. Денес ние го правиме истото, прашувајќи дел од новинарите чија работа е секојдневно да пишуваат за нашите ѕвезди. Во овие 4 години горе долу листата на највлијателните луѓе во македонскиот шоу-бизнис е иста. Ама затоа пак се променила една работа. Правејќи се сами ѕвезди или пак некој пејач, овие луѓе забораваат до каде им е границата, односно ...
| | веќе видена

next