Долготрајната политичка дебата во САД околу зголемување на задолжувањето и можноста за технички банкрот претставуваат закана за економската стабилност во светот, рече новата директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард. „Најтажната работа е тоа што не сме во можност да го сопреме времето. По прашањето на зголемувањето на лимитот за задолжувањето часовникот отчукува и прашањето треба да биде решено веднаш. Фискалниот шок во САД ќе има сериозни последици за останатиот дел од светот“, изјави Кристин Лагард, говорејќи во вторникот во аналитичкиот центар на Советот за меѓународни односи. САД на 16-ти мај лимитот за државниот, дефиниран од страна на Конгресот минатата година на 14,3 трилиони долари. Белата куќа сега предлага да се зголеми горната граница на 2,4 трилиони долари. На крајот на фискалната 2011 година буџетскиот дефицит е проектиран да изнесува околу 1,5 трилиони долари. Претседателот Барак Обама и републиканците кои се мнозинство во Претставничкиот дом во Конгресот водат долги и ...
сите 3 | | | веќе видена

Норвешката полицијата е во потрага по „ментално нездрав, неурамнотежен и опасен“ маж кој се поистоветува себеси со Андерс Брејвик, пишуваат денеска норвешките медиуми. Полицијата објави национална потрага по човекот кој може да биде многу опасен, а неговите фотографии се појавија во норвешките медиуми. Пред извесно време тој бил ослободен од затвор, но според психијатрите, тој може да биде опасен за општеството. Според медиумите, тој има 42 години, живее во гратчето Фло во Халингдален. Во понеделникот, тој бил ослободен од затвор, каде што отслужувал казна за уништувањето на општинските канцеларии и закани по животот на вработените. Полицијата започна потрага по заклучокот на затворските психијатри, кои сметаат дека е опасен за заедницата. „Тој се однесуваше така што може да се заклучи дека има ментална болест Тој, исто така, изјави дека се поистоветува со Андерс Брејвик, обвинет за убиство на 76 луѓе“, пренесува норвешката телевизија TV-2. Информацијата за новинарите денеска наутро ја потврдила полициската ...
сите 5 | | | веќе видена

Северна Кореја денеска повика на мировен договор со САД со што и официјално би завршила војната која престана со примирјето од 1953 година и наведува дека тоа би можело да биде првиот чекор кон денуклеаризација на Корејскиот полуостров, јавува јужнокорејската агенција Јонхап. Потегот доаѓа во момент кога во САД пристигна висок севернокорејски функционер, кој во Њујорк со американските претставници ќе разговара за тоа како да се продолжат шестпартините преговори за ставање на крај на нуклеарната програма на Пјонгјанг. Северна Кореја веќе подолго време покажува желба да потпише мировен договор со Вашингтон, во надеж дека така ќе се подобрат меѓусебните односи по неколку декади на непријателство кое започна со Корејската војна (1950 - 1953 година), која официјално се уште не е завршена. „Склучувањето на мировниот договор ќе овозможи институционални гаранции со кои би се тргнала недовербата и би се создале односи на двострано почитување и еднаквост“, пишува севернокорејската официјална агенција КЦНА во ...
сите 17 | | | веќе видена

Српскиот претседател Борис Тадиќ апелираше на присебност по акцијата на косовската полиција на административната граница и порача дека Србија нема да војува, туку проблемите треба да се решат по дипломатски пат. Како што пренесуваат српските медиуми, Тадиќ ја оценил акцијата на косовските сили како неприфатлива употреба на сила, предупредувајќи дека било каков унилатерален потег би можел целосно да го урне дијалогот помеѓу Белград и Приштина. Тадиќ, кој се наоѓа во Прага, информираше дека на оваа тема разговарал со високиот претставник на ЕУ Кетрин Ештон, на која и предочил дека вакви акции се закана за мировниот процес Во меѓувреме од Косово пристигнуваат контрадикторни информации. Според одредени медиуми состојбата е мирна, а според други дошло до пукање при што биле повредени тројца Срби и еден косовски специјалец. Официјална потврда за пукотници и за евентуални ранети засега нема. Тензиите започнаа откако специјалните единици на косовската полиција синоќа го заземаа административниот граничен премин на ...
сите 131 | | | веќе видена

Велика Британија е подготвена да се согласи на политички договор во Либија со кој Моамер ел-Гадафи смее да остане во земјата кога ќе се откаже од власта, изјави британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг. Според Хејг, најважно е да се истрае во заложбите Гадафи да замине од власт. Инаку, на прес-конференцијата во понеделникот во Лондон, заедно со францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе кој беше многу послободен за персоналната иднина на Гадафи, Хејг рече дека за неговата иднина мора да одлучи либискиот народ, пишува Guardian. „Што ќе се случи со Гадафи во крајна линија е прашање за Либијците. Либискиот народ мора да одлучи за својата иднина. Што и да се случи, Гадафи мора да си замине од власта“, рече Хејг. Шефот на британската дипломатија смета дека Гадафи по заминувањето од власта не смее да претставува закана за Либијците. „Никогаш повеќе не смееме да одиме во ситуација да биде закана за животите на цивилите ниту за дестабилизација на Либија“, го цитира Guardian министерот Хејг. ...
сите 13 | | | веќе видена

Здружението на новинарите и Синдикатот изразуваат длабоко жалење поради стечајната постапка за А1 ТВ и се надеваат дека таа нема да доведе до нејзино згаснување. „Очекуваме дека сите надлежни инстанци ќе го споделат нашето уверување дека македонскиот медиумски простор би бил сериозно осиромашен со затворањето на најстарата приватна телевизија во Република Македонија. - Особено загрижувачки е фактот што стечајната постапка би можела да доведе до губење на работа на голем број наши колеги. Во таа смисла ССНМ веќе е во комуникација со синдикалниот претставник на ТВ А1 и до своите членови достави образец за побарувања кои треба да се упатат до стечајниот управник во случај на прекин на работниот однос. За сите натамошни чекори ССНМ на своите членови им нуди правен совет и помош“, соопштуваат тие.
сите 14 | | | веќе видена

А1 телевизија е во стечај. За стечаен управник е назначен Ацо Петров, кој ја водеше и претстечајната постапка. Со ова престануваат сите надлежности на раководниот тим на Телевизијата, на 234 луѓе, новинари, сниматели, монтажери, техничари, администрација им престанува работниот однос, а одговорноста за работењето ја презема државата, односно стечајниот управник. Стечајниот управник утврди дека освен наводниот долг кон УЈП од 9,4 милиони евра А1 Телевизија има обврски од уште 19 милиони евра. Истовремено А1 побарува 16 милиони евра по различни основи.
сите 51 | | | веќе видена

Марокански воен транспортен авион се сруши на југот на земјата, при што загинале најмалку 20 луѓе, соопшти државната агенција МАП. Авионот од марката „Херкулес Ц-130“ удрил во планина во близина на градот Гуелмин, но точниот број на жртви се уште не е познат. Во авионот имало околу 70 патника и членови на екипажот. „Ова е воен авион кој се користи за транспорт на трупите, но и на нивните семејства. Причина за несреќата е најверојатно маглата и лошото време, но се уште немаме прецизни информации“, велат од мароканското МВР.
сите 19 | | | веќе видена

Норвешката полиција има намера Андерс Бехринг Брејвик да го обвини за злосторство против човечноста, откако во понеделникот призна дека извршил масакр на 76 луѓе во Осло и околината, соопшти обвинителството. Во тој случај, Брејвик би можел да добие затворска казна до 30 години, пишуваат во вторникот норвешките медиуми. Претходно според обвинението тој можеше да добие максимална казна од 21 година затвор. Норвешкиот кривичен закон ја содржи одредбата за злосторства против човечноста од 2008 година, и со неа се предвидува максималната казна затвор од 30 години. Обвинителот Кристиан Хатло потенцира дека разгледува дали ќе се повика на овој параграф. Осомничениот за двата терористички напада во норвeшката престолнина Осло, е осомничен според 147-от параграф од Кривичниот законик - терористичка активност, за која максималната казна во Норвешка изнесува 21 година затвор. Триесет и двегодишниот Андрес Бехринг Брејвик засега е само осомничен, иако на сослушувањето призна дека во петокот го извел бомбашкиот напад ...
сите 14 | | | веќе видена

Девет вооружени луѓе загинаа утринава во меѓусебна пресметка, во област јужно од Мексико сити, додека на улиците на Акапулко пронајдени се уште двајца мртви, а мексиканската полиција смета дека зад инцидентите стојат наркокартели. Во првиот инцидент во руралната област на федералната држава Гереро, луѓе во неколку автомобили разменувале оган, по што полицајци и војници тргнале да ги гонат. Според полицијата, криминалците избегале со своите возила во еден ринг за борба со петли, каде тие пронашле шест мртви тела. Уште три трупови биле пронајдени во автомобилите. Не е јасно од чии куршуми биле усмртени. Полицијата на државата Гереро известила за уште две убиства во административниот центар Акапулко.
сите 4 | | | веќе видена

По повод одбележувањето на 48-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи на 26. јули 1963, денеска во 10 часот, на Градските гробишта Бутел, домашни и странски делегации ќе положат цвеќе пред Споменикот на загинатите во земјотресот. Еден час пред тоа, во 9 часот, во Трговскиот центар „Соравиа“, ќе почне Традиционалната крводарителска акција на Црвен крст на град Скопје, што ќе трае до 17 часот, а во населбата Ченто, во 18 часот ќе биде откриена скулптура во „SUOMI“ паркот. Во 21 часот, во Музејот на Град Скопје, ќе биде отворена изложба со наслов „Средба на солидарноста 1964-1973“, а камерен концерт, ќе одржи гудачкиот квартет - Four strings. Изложбата „Средби на солидарноста“ 1964 - 1973, ги опфаќа Средбите на солидарноста, почнувајќи од првата во 1964 година, како и спортските настани од светско значење организирани во Скопје во почетокот на 70-те години на 20 век, а кои се во знакот на солидарноста. Автор на изложбата е Зоја Богдановска, виш кустос историчар.
сите 41 | | | веќе видена

Погребот на британската пејачка Ејми Вајнхаус ќе биде денеска, а на него ќе присуствуваат само семејството и блиските пријатели, наведе портпаролот на семејството. Тој додаде дека времето и местото на погребот на пејачката нема да бидат јавно соопштени. Ејми Вајнхаус е пронајдена мртва во саботата во својот стан во северен Лондон. Таа со години се бореше против зависноста од дрога и алкохол. Вчера објавената аутопсија во Лондон не ја утврди причината за смртта на Ејми, а полицијата најави дека ќе бидат спроведени и токсиколошки анализи чии резултати се очекуваат за две до четири недели. Полицијата соопшти дека смртта на пејачката ја смета за „неразјаснета“, но не и сомнителна, со оценка дека невкусни се претпоставките дека Ејми Вајнхаус умрела од преголема доза дрога.
сите 44 | | | веќе видена

Демократите и републиканците во американскиот конгрес продолжуваат со натпреварот со многу различните планови за кревање на законскиот лимит за задолженост на земјата и одбегнување на падот на кредитниот рејтинг и неспособноста на САД да си ги плаќа кредитите Нешто помалку од една недела пред 2-ри август, крајниот рок за кревање на сегашниот лимит за задолжување од 14,3 трилиони долари, лидерите на двете американски партии ја префрлаат вината едни на други и продолжуваат со одбраната на своите планови за намалување на буџетскиот дефицит и не покажуваат подготвеност за компромис. Републиканците до Претставничкиот дом, каде што се мнозинство, поднесоа план за усвојување во две фази, според кој лимитот на долгот веднаш би се кренал за еден трилион долари, а наредната година второто зголемување би зависело од способноста на заедничката конгресна комисија да договори додатни намалување на дефицитот. Но демократите, кои се4 мнозинство во сенатот, го отфрлија предлогот како неупотреблив и понудија сопствен план, ...
сите 22 | | | веќе видена

Специјалните единици на косовската полиција вчера навечер го заземаа административниот граничен премин на северот на Косово, додека локалните Срби успеала да ги спречат да го заземат и блискиот пункт Јариње. Извори од косовското МВР за агенцијата Бета велат дека граѓаните ги блокирале патиштата во Лепосавиќ, во селото Рударе и во Зубин поток на северот на Косово. Во тек се преговори помеѓу локалните Срби и претставниците на специјалната полиција и состојбата е многу напната. Радиотелевизија Косово, пак, пренесе дека косовската полиција почнала со акцијата на преземање на административните премини со Србија по наредба на премиерот Хашим Тачи.
сите 153 | | | веќе видена

Започна манифестацијата „Крушево - етно град“. Облечени во комитски, аскерски униформи, во невестински и чорбаџиски облеки, крушевчани и годинава ќе го пренесат автентичниот амбиент од 1903 година. Во следните 10 дена покрај крушевската ќе биде презентирана и македонската традиција. Над 20 културно уметнички друштва од земјава и од влашката заедница од Јанина - соседна Грција, ќе го презентираат изворниот мелос. Следната година „Крушево-етно град“ од македонска прераснува во балканска манифестација. Во следниот месец се очекува во градот да престојуваат над 20 илјади гости и туристи од земјава и од странство.
сите 7 | | | веќе видена

Државниот завод за ревизија утврди значителна штета на компјутерската опрема во училиштата каде не е обезбедена одговорност и материјално задолжување, а забележува и дека во некои училишта опремата сé уште не е целосно ставена во употреба. Во својот годишен извештај за ревизија за 2010 година, Заводот за ревизија констатира дека „компјутерите и дополнителната опрема не се користат рационално, наменски и ефективно во согласност со целите за кои се наменети“. Државниот завод извршил ревизија и кај трите државни студентски домови во Скопје и студентски домови во Битола, Прилеп и Охрид и таму утврдиле недоследности и во имплементацијата на законот за јавни набавки, пречекорување на договорената вредност и промена на предметот на набавка, донесување и усогласување на планот за јавни набавки, следење на реализацијата на договорите.
сите 5 | | | веќе видена

Меѓународната рејтинг агенција „Мудис“ денеска ја намали оценката за долгорочниот долг на Грција и сега ја дели само еден степен од прогласување банкрот. „Мудис“ смета дека земјата нема да може целосно да ги исполни обврските кон приватните кредитори. „Веста дека еврозоната одобри втор спасувачки пакет за Атина и размената на стари грчки обврзници со нови, која ја спроведува, покажува дека приватните кредитори ќе се соочат со загуби“, објаснува агенцијата во денешното соопштение. Властите во Грција ги проверуваат банкарските сметки на Грците во странство. Министерството за финансии ја проучува можноста да воведе данок од 10 до 15 отсто на сите кои чуваат пари во странство, соопштува весникот „Та неа“.
сите 14 | | | веќе видена

Членовите на норвешкото кралско семејство, премиерот на Норвешка и илјадници луѓе денеска напладне со едно минутно молчење им оддадоа почит на жртвите од двата напади кои се случија во петокот. На една минута престанаа со работа и берзите во Осло, аеродромот, железничкиот сообраќај. Монструмот Брајвик ја шокираше јавноста со својот морбиден манифест, кој беше објавен на интернет. Мотивот за грозоморниот масакр се уште не е јасен за полицијата. Меѓу убиените е и полубратот на принцезата Мет Марит, Тронд Бернтсен, кој како полицаец не бил на должност, но волонтирал на островот Утоја. Според истражните органи, извршителот на крвавите напади во Норвешка, во полицијата изјавил дека планирал да ја убие и поранешната премиерка Гру Харлем Брунтланд. Таа, изминатиов петок одржала говор на летниот собир на младинската организација на партија на островот Утоја, но имала среќа што си заминала порано пред да пристигне убиецот Андрес Брајвик. Европа им даде почит на жртвите од масакрот. На една минута застана се во ...
сите 46 | | | веќе видена

Собарката на њујоршкиот хотел „Софител“ што го обвини поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доменик Строс-Кан за обид за силување и сексуално вознемирување, изјави за електронското издание на „Newsweek“, дека тој изгледал како „лудак“ што ја нападнал веднаш што влегла во собата. Собарката којашто потекнува од Гвинеја за Newsweek и за ABC News даде дозвола да биде објавен нејзиниот идентитет, и првпат јавно проговори за скандалот, откако на 14-ти мај ја поднесе тужбата против Строс-Кан, кога како што вели, излегол гол од бањата и ја принудил на орален секс. „Сакам правда. Сакам да оди во затвор. Сакам да знае дека постојат места каде не може да се користат парите и моќта кога ќе сториш нешто такви“, изјави 32-годишната Нафисатоу Диало. Даглас Виџдор, еден од нејзините адвокати, изјави дека неговата клиентка решила да излезе во јавноста за да покаже оти не е „пропадната уметница и проститутка“. Таа беше нападната и мисли дека е важно и нејзината страна од приказната да го добие ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Австрија, поточно на планините каде се наоѓаат познатите скијачки центри, падна снег чија висина достигна 20 сантиметри, а полицијата воведе задолжителна употреба на зимска опрема. На планините во покраините Корушка, Салцбург и Штаерска, каде се наоѓаат познатите скијалишта, падна повеќе сантиметри снег, па така на планинскиот врв Сонблик вчера снежната покривка достигна висина од 20 сантиметри. Според податоците на полицијата на местата Турахерхе, Нокалм и Гросглокнерхалпенштрасе, сообраќајниците се чистеа со зимска механизација и воведена е задолжително возење со ланци. „Нашата станица за мерење на Филахер Алпен во просек на секои две години регистрира во јули снежна покривка“ - пренесе Пол Рајнер од метеоролошкиот завод во Клагенфурт. Инаку последен пат снег падна во јули 2007 година, додека во 2004 година забележана е рекордна висина од 16 сантиметри снежна покривка. Во покраината Салцбург заладувањето во неделата ноќта донесе снег на висина од 1 600 метри, а температурата падна на девет степени. ...
сите 4 | | | веќе видена

next